Z historii afrykańskiej piłki. Pechowy ćwierćfinał „Nieposkromionych Lwów”

Dziś mija  40 lat od jednego z najbardziej dramatycznych ćwierćfinałów w historii piłkarskich mistrzostw świata. W niedzielę wieczorem 1 lipca 1990 roku Anglia mierzyła się w Neapolu z rewelacją turnieju na włoskich stadionach czyli Kamerunem.

Jedenastka z Afryki Centralnej po raz drugi grała wśród najlepszych. Wcześniej „Nieposkromione Lwy” z dobrej strony pokazały się na MŚ w Hiszpanii osiem lat wcześniej, gdzie w grupie I w rywalizacji z późniejszymi medalistami mistrzostw Polską i Włochami zanotowały remisy. Podział punktów był też w starciu z Peru. W Italii pod tym kątem było jeszcze lepiej. Kamerun, prowadzony przez radzieckiego czy rosyjskiego trenera Walerija Niepomniaszczija, jednego z wielu uczniów legendarnego Walerego Łobanowskiego, sensacyjnie wygrał grupę B przed Rumunią, mistrzem świata Argentyną i wicemistrzem Europy ZSRR. Na dzień dobry na inaugurację mundialu 1990 Kameruńczycy pokonali „Albiceleste” 1:0, a zwycięskiego gola zdobył Francois Omam-Biyik. W zespole był dalej świetny bramkarz Espanolu Barcelona Thomas N’Kono czy również pamiętający mecz z Polską w La Coruni w mundialu 1982 Roger Milla.

Za 25 dolarów

38-letni wtedy już napastnik okazał się gwiazdą włoskich mistrzostw. Nie miał już może siły, żeby biegać przez 90 minut, ale w roli rezerwowego, takiego przysłowiowego dżokera był rewelacyjny! W grupowym meczu z Rumunią wszedł na boisko po godzinie gry, dwa razy wpisał się na listę strzelców, a jego drużyna wygrała 2:1 i była już w 1/8. W kolejnym meczu już o ćwierćfinał wiekowy Milla zabawił się w dogrywce z bramkarzem reprezentacji Kolumbii Rene Higuitą. Odebrał mu piłkę daleko przed polem karnym i trafił do siatki. Zdobył zresztą wtedy, jak z Rumunią jako rezerwowy dwa gole, dzięki czemu „Nieposkromione Lwy” pokonały rywala 2:1 i jako pierwsza z afrykańskich reprezentacji znalazły się w 1/4 MŚ.

Milla na włoskim turnieju zmieniał z przodu najczęściej Emmanuela Mabonga-Kessacka, z którym rozmawiałem podczas Pucharu Narodów Afryki 2004 w Tunezji. – Lecąc na mistrzostwa świata do Włoch wielu moich kolegów pierwszy raz siedziało w samolocie. Już samo to było przeżyciem i przygodą życia. Grałem wtedy w Canonie Yaounde i miesięcznie zarabiałem 25 dolarów. Potem, już tam na mundialu przyszło nam rywalizować z takimi tuzami, jak Gary Lineker czy Paul Gascogne, którzy przecież u siebie w domu zarabiali krocie – opowiadał mi Maboang-Kessack.

Nawet Milla nie pomógł

Właśnie, niesamowity ćwierćfinał Anglia – Kamerun wieczorem w niedzielę 1 lipca 1990 roku na stadionie w Neapolu. „Nieposkromione Lwy” już po kilkunastu minutach mogły prowadzić, ale Peter Shilton wygrał pojedynek sam na sam z Omam-Biyikiem. To zemściło się później, bo na listę strzelców wpisał się po uderzeniu głową David Platt, z lewej doskonale dośrodkowywał Stuart Pearce. Po przerwie na boisku pojawił się oczywiście Milla i mieliśmy zwrot akcji oraz kilka minut, które wstrząsnęły Wyspiarzami. Najpierw Milla wywalczył karnego, którego na gola zamienił Emmanuel Kunde. Potem napastnik Kamerunu świetnie zagrał do rezerwowego Eugena Ekeke, który posłał piłkę do siatki obok bezradnego Shiltona. Zanosiło się na kolejną wielką sensację z udziałem Kameruńczyków, tym bardziej, że w 80 minucie mogło być już po wszystkim. Znowu Milla fantastycznie zagrał do Omama-Biyika, który piętą w niekonwencjonalny sposób próbował zaskoczyć 40-letniego bramkarza reprezentacji Anglii, ale bez powodzenia. Jak to w piłce bywa niewykorzystane sytuacje się mszczą, a w roli kata wystąpił nie kto inny, jak Gary Lineker. Najlepszy angielski napastnik dwukrotnie wykorzystał karne po faulach na swojej osobie i przesądził o tym, że Anglia po raz drugi w swojej historii zagrała w półfinałach. A Kamerun? Później już nie powtórzył swojego osiągnięcia z Italii. W ogóle afrykańska piłka dalej czeka na miejsce w czołowej czwórce. Póki co w ćwierćfinałach MŚ był wspominany Kamerun, Senegal w 2002 i Ghana w 2010.

ĆWIERĆFINAŁ MŚ, 1 LIPCA 1990 r., NEAPOL

ANGLIA – KAMERUN 3:2 (1:0, 2:2) PO DOGRYWCE

1:0 – Platt, 25 min, 1:1 – Kunde, 61 min (karny), 1:2 – Ekeke, 65 min, 2:2 – Lineker, 83 min (karny), 3:2 – Lineker, 105 min (karny)

ANGLIA: Shilton – Parker, Butcher (74. Steven), Walker, Pearce – Wright, Platt, Waddle, Gascoigne – Barnes (46. Beardsley), Lineker. Trener Bobby ROBSON.

KAMERUN: N’Kono – Tataw, Kunde, Ebwelle, Massing – Mfede (62. Ekeke), Pagal, Libiih, Maboang-Kessack (46. Milla) – Omam-Biyik, Makanaky. Trener Walerij NIEPOMNIASZCZIJ.

Sędziował: Edgar Codesal (Meksyk), Widzów: 55205. Żółte kartki: Pearce – Massing, N’Kono, Milla.

ZOBACZ WIĘCEJ Z HISTORII AFRYKAŃSKIEJ PIŁKI

Polscy trenerzy w Afryce

Uczył ich grać

Najwyższe wygrane w historii

Tak grali w mundialach

Najwyższe przegrane w MŚ

Bafana Bafana – od chwały do katastrofy

Polityka i futbol w Egipcie

Kłopoty w eliminacjach mistrzostw świata

Powstanie Afrykańskiej Konfederacji Piłkarskiej

Zrezygnowali z gry na mundialu

Komplementował go sam Pele

Latający Egipcjanin

Kolonialiści futbol i… Ernest Wilimowski

Mundial bez Afryki Północnej?

Na tropach Eusebio w Mozambiku

Pierwszy na polskich boiskach

Mario Coluna

Zagrają po raz pierwszy

Kazał stracić pisarza

Jubileuszowy mecz Kasperczaka

Tak wspominają Henriego

Najlepsi trenerzy

Dramatyczny finał

Trochę Afryki pod Wawelem

Pierwszy zagrał w Afryce. Historia Roberta Gaszyńskiego

Jak Blatter wykiwał Czarny Ląd

Z kolonii do Benfiki

Jak Polska z Nigerią grała o finał

17 pchnięć nożem

Mógł wylądować z kuzynką w łóżku

Oskarża trenera o rasizm

Historyczne trafienie Edera

Olimpijskie złoto dla Super Orłów

Przełożone Puchary Narodów

Lotnicza katastrofa reprezentacji Zambii

Lwowiak, który jest legendą w Algierii

Przychodzili dotknąć czarnej skóry

Drużyna wolności zagrała w Polsce

Polacy w finałach

Dyktatorzy i futbol

Odeszła wielka gwiazda

Prezydent rozpoczął mecz

Minęło 30 lat…

Ten wpis zostal opublikowany w piątek, Lipiec 1st, 2022 o 21:15 i jest napisany pod Afryka. Mozesz sledzic komentarze do tego wpisu poprzez RSS 2.0 kanal. Mozesz rowniez zamiescic komentarz, lub sledzic post ze swojej wlasnej strony.

26 odpowiedzi dla “Z historii afrykańskiej piłki. Pechowy ćwierćfinał „Nieposkromionych Lwów””

  1. Biker napisal(a):

    Piękne czasy, których nie zapomnę do końca życia:-)
    Miałem wtedy 13 lat i to co małolat w tym wieku przeżywał to dziś się nie powtórzy. Nie da rady odtworzyć tęgo.
    Robiło się cokoły po każdej zdobytej bramce w meczu z Anglikami.
    Kamerun pokonało brak doświadczenia i gorące głowy ale to co pozostawili po sobie Świat i kibice na długo zapamiętają. Goście zapisali się na kartach historii jako bohaterowie swojego kraju i wytyczyli tak naprawdę drogę dla innych krajów z Czarnego Lądu. Cztery lata później skorzystała Nigeria…
    P.S. Warto jeszcze wspomnieć, że reprezentacja Kamerunu leciała na turniej do Włoch z sporym balastem problemów kadrowych i nie było łatwo jeśli chodzi o decyzje personalne dla Rosyjskiego szkoleniowca. Roger Milla był skonfliktowany z również wiekowym bramkarzem Bell-em chociażby.
    Mimo wszystkich przeciwności losu zadziwili Świat:-) :-) :-)

  2. Biker napisal(a):

    *Robiło się fikoły ;-)

  3. zich napisal(a):

    Tak, to był niezapomniany mecz!

  4. Kartagińczyk napisal(a):

    Turniej został przeniesiony z czerwca/lipca 2023 na styczeń/luty 2024 roku.

    Powód? Warunki atmosferyczne na terenie Wybrzeża Kości Słoniowej. Organizację turnieju mogłyby latem utrudniać ulewy.

  5. Kartagińczyk napisal(a):

    AFRYKAŃSKA SUPERLIGA

    Tak, to prawda. Po hucznych planach europejskich gigantów, inicjatywa trafiła do Afryki. Wciąż nie wiadomo jednak…

    -Czy ekipy grające w Superlidze zostaną wykluczone z krajowych rozgrywek?

    -Czy zostaną podzielone na grupy?

    -Jak zostaną wybrane?

    Pomimo tego, kilku rzeczy możemy być pewni:

    - Jest to turniej przygotowany pod 24 najlepsze zespoły z Afryki

    - Pula nagród ma wynieść 100 milionów dolarów (10 mln dla zwycięzcy)

    - Tanzania gospodarzem pierwszej edycji

  6. Kartagińczyk napisal(a):

    Pomimo wprowadzenia zupełnie nowego formatu, Afrykańska Liga Mistrzów ma pozostać na swoim miejscu (przynajmniej w przyszłym sezonie).

    Jedyna zmiana dotyczyć będzie finału LM. Od teraz drużyny rozgrywać będą dwumecz, a nie pojedyncze spotkanie

  7. zich napisal(a):

    Dla mnie ta Superliga to paranoja. Chory pomysł Infantino, choć kasa będzie olbrzymia.

  8. Kartagińczyk napisal(a):

    Dla mnie również. Chory pomysł, a jeszcze jak kluby wyjdą ze swoich lig, to już w ogóle…

  9. Kartagińczyk napisal(a):

    Iñaki Williams, Tariq Lamptey, Patric Pfeiffer, Ransford-Yeboah Königsdörffer i Stephan Ambrosius “wzmocnieniami” reprezentacji Ghany.

  10. Kartagińczyk napisal(a):

    Barbra Banda nie została dopuszczona do gry na kobiecym Pucharze Narodów Afryki 2022. Gwiazda Igrzysk Olimpijskich 2020 (zdobyła tak dwa hat-tricki z rzędu, przechodząc w ten sposób do historii) nie przeszła testu płciowego, mając nadmiar testosteronu. Jej organizm wydziela go w naturalny sposób więcej, lecz CAF zdyskwalifikowało 22-latkę, podając się na przepisy FIFA, które nie są tak restrykcyjnie stosowane przy okazji innych turniejów [BBC].

  11. Kartagińczyk napisal(a):

    Lasse Sobiech przeszedł z Darmstadt do Stellenbosch FC z RPA.

  12. Kartagińczyk napisal(a):

    6 czerwca Egipcjanie potwierdzili, że są zainteresowani kontynuacją współpracy z Hutnikiem Kraków. Szkoleniowcy krakowskiego klubu we wrześniu 2021 roku rozpoczęli budowę akademii klubu Ghazl El-Mahalla, w którą środki zaangażował tamtejszy rząd.

    Ghazl El-Mahalla jest klubem grającym w najwyższej klasie rozgrywkowej, założonym w 1936 roku. Na koncie ma mistrzostwo Egiptu zdobyte w sezonie 1972/1973. Sponsorem drużyny jest sąsiadująca z obiektami największa w regionie fabryka bawełny.

  13. Kartagińczyk napisal(a):

    Były selekcjoner reprezentacji Tunezji, Maroka, czy chociażby Mali – Henryk Kasperczak obchodził wczoraj swoje 76. urodziny. Wszystkiego najlepszego!

  14. Kartagińczyk napisal(a):

    Rui Vitória będzie prowadził kadrę “Faraonów”.

  15. Kartagińczyk napisal(a):

    Wahbi Khazri w Montpellier!

  16. Kartagińczyk napisal(a):

    W Tunezji na razie spokojne okienko transferowe. Mało ruchów póki co, ale najlepsze przeprowadzone oczywiście przez Espérance. To rekordowego mistrza przyszli za darmo:

    Mohamed Ben Ali z Sfaxien, prawy obrońca,
    Houssem Dagdoug z Sfaxien, środkowy obrońca,
    Azziz Fellah z rezerw Étoile du Sahel, cofnięty napastnik

    i raczej transfer gotówkowy:

    Mohamed Ali Ben Hammouda, świetny napastnik z AS Soliman.

    Ze strat:

    Abdelkader Bedrane do saudyjskiego Damac FC,
    Farouk Ben Mustapha, który nie zdołał wygryźć Ben Cherifię ani Debchiego

    Karierę skończyli:

    Khalil Chemmam,
    Sameh Derbali.

  17. zich napisal(a):

    Dzięki Kartagińczyk za garść wieści :)

  18. Kartagińczyk napisal(a):

    @zich Nie ma za co, zawsze do usług ;)

    Środkowy kongijski obrońca Chancel Mbemba finalizuje swoją przeprowadzkę do Olympique’u Marsylia – donosi Fabrizio Romano. Defensor od 1 lipca pozostawał bezrobotny po tym, jak w atmosferze niemałego skandalu rozstał się z FC Porto. Oficjalnie Afrykańczyk ma 27 lat, lecz inne papiery świadczą, że może mieć nawet… 33 lata.

  19. Kartagińczyk napisal(a):

    Cheick Doucouré ofiarą szantażu. Prawnik malijskiego pomocnika twierdzi, że skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko trzem osobom. Miały one szantażować gracza, oczekując pieniędzy w zamian za nieujawnienie rzekomych dowodów na podwójną tożsamość 22-letniego piłkarza.

  20. Kartagińczyk napisal(a):

    Mostafa Mohamed przejdzie badania medyczne przed przejściem do FC Nantes. Reprezentant Egiptu dołączy do francuskiego zespołu z Galatrasaray w ramach wypożyczenia z opcją zakupu za 6 milionów euro. [Santi Aouna]

    FC Barcelona poinformowała, że transfer Moussy Wagué do HNK Gorica odbył się na zasadzie transferu definitywnego. Klub zagwarantował sobie atrakcyjny procent z sumy kolejnej sprzedaży Senegalczyka.

    Mbaye Diagne zmienia klub w Turcji. Środkowy napastnik przeszedł z Galatasaray do Fatihu Karagümrük i związał z nim roczną umową.

  21. Kartagińczyk napisal(a):

    Szymon Marciniak został wyznaczony na sędziego głównego meczu finałowego Pucharu Egiptu, w którym Al-Ahly SC zmierzy się z Zamalek SC. Na liniach pomagać mu będą Paweł Sokolnicki i Tomasz Listkiewicz, a sędzią technicznym będzie Łukasz Kuźma. Na sędziego VAR wyznaczony został Tomasz Musiał, a jego asystentem będzie Sebastian Jarzębak. Mecz zostanie rozegrany 21 lipca o godz. 21:00 w Kairze.

  22. Kartagińczyk napisal(a):

    Kameruński Związek Piłki Nożnej otrzymał nakaz wypłacenia, byłemu selekcjonerowi, Toniemu Conceicao, 1,63 miliona dolarów odszkodowania za przedwczesne rozwiązanie kontraktu.

  23. Kartagińczyk napisal(a):

    Wyceniany na 725 tysięcy euro Riad Benayad, 25-letni napastnik z Algierii, przeszedł z Paradou AC do Espérance Tunis.

  24. Kartagińczyk napisal(a):

    Badr Benoun zamienia Egipt na Katar. Reprezentant Maroka przenosi się z Al-Ahly do Qatar SC za 1,7 miliona euro i z nowym pracodawcą związał się do 30 czerwca 2024 roku.

  25. Z historii afrykańskiej piłki. Afrykańskie mundialowe sensacje | AfrykaGola.pl napisal(a):

    [...] szyki potentatom – komentował po tamtym meczu Omam-Biyik cytowany przez „Sport”. Kameruńczycy doszli wtedy ze swoim super rezerwowym Rogerem Millą do 1/4, „Albicelestes” do samego finału, gdzie przegrali z Niemcami po kontrowersyjnym [...]

  26. 10 najważniejszych wydarzeń w afrykańskiej piłce | AfrykaGola.pl napisal(a):

    [...] reprezentacja z afrykańskiego kontynentu awansowała do czołowej czwórki mistrzostw świata. W 1990 roku był blisko Kamerun, ale przegrał walkę w ćwierćfinale z Anglią. Potem to samo spotkało Senegal w 2002 roku, przegrana z Turcją i Ghanę na [...]

 

Zamiesc komentarz