Z historii afrykańskiej piłki. Komplementował go sam Pele

W piłkarskiej reprezentacji Francji nigdy nie brakowało piłkarzy z afrykańskimi korzeniami. Tak było przed drugą wojną światową, kiedy to w barwach „Trójkolorowych” występował pochodzący z Senegalu Raoul Diagne, tak też było po zakończeniu działań wojennych, a w sumie tak jest i teraz. Przecież zdobycie historycznego mistrzostwa świata w 1998 roku w dużej mierze jest zasługą pochodzących z Afryki zawodników „Les Blues”.

Po wojnie na francuskich boiskach karierę zaczęli robić zawodnicy z północnej części afrykańskiego kontynentu. Pierwszą wielką gwiazdą był Larbi Benbarek. Ten urodzony w 1914 roku piłkarz swoją karierę rozpoczynał w rodzinnej Casablance. Jako dwudziestolatek pojawił się w Europie. Grał w Stade Francais FC, a także w Atletico Madryt, z którym dwukrotnie zdobywał mistrzostwo Hiszpanii.

Mimo, że wojna odebrała mu najlepsze lata na piłkarskiej murawie, to jeszcze grubo po 30. czarował kibiców swoją techniką, polotem i niekonwencjonalnymi zagraniami . Zaliczył kilkanaście występów w reprezentacji Francji, a jego przydomek to „Czarna Perła”. Komplementował go same Pele.

- Jeśli ja jestem królem futbolu, to Larbi Benbarek jest jego Bogiem – mówił trzykrotny mistrz świata.

Benbarek jako piłkarz nie zagrał niestety w mistrzostwach świata. Pojechał tam za to jako szkoleniowiec. Na drugim mundialu w Meksyku pełnił funkcję asystenta brazylijskiego szkoleniowca Marokańczyków Jose Fari. Siedział więc na ławce trenerskiej upalnego stadionu w Monterrey, kiedy w czerwcu 1986 roku nasza reprezentacja męczyła się z „Lwami Atlasu” w bezbramkowym spotkaniu.

Larbi Benbarek zmarł w wieku 78 lat w 1992 roku. Już pośmiertnie FIFA uhonorowała urodzonego w Casablance piłkarza Order of Merit, swoim najważniejszym medalem.

Jeszcze więcej informacji o świetnym piłkarzu znajdziecie pod tym adresem: http://numer10.blox.pl/2011/05/Larbi-Ben-Barek.html

Ten wpis zostal opublikowany w piątek, Grudzień 9th, 2011 o 08:57 i jest napisany pod Afryka. Mozesz sledzic komentarze do tego wpisu poprzez RSS 2.0 kanal. Mozesz rowniez zamiescic komentarz, lub sledzic post ze swojej wlasnej strony.

4 odpowiedzi dla “Z historii afrykańskiej piłki. Komplementował go sam Pele”

 1. Z historii afrykańskiej piłki. Jak Polska z Nigerią grała o finał | AfrykaGola.pl napisal(a):

  [...] Komplementował go sam Pele [...]

 2. Z historii afrykańskiej piłki. Olimpijskie złoto dla Super Orłów | AfrykaGola.pl napisal(a):

  [...] Komplementował go sam Pele [...]

 3. Z historii afrykańskiej piłki. Drużyna wolności zagrała w Polsce | AfrykaGola.pl napisal(a):

  [...] Komplementował go sam Pele [...]

 4. Z historii afrykańskiej piłki. Dyktatorzy i futbol | AfrykaGola.pl napisal(a):

  [...] Komplementował go sam Pele [...]

 

Zamiesc komentarz