Prezerwatywy zamiast szalików

11 czerwca 2010, FAKT
Prezerwatywy zamiast szalików

FIFA jak może przygotowuje się do rozpoczęcia mundialu. Nie szykują jednak darmowych szalików czy koszulek w barwach reprezentacji. Ostatnim pomysłem organizatorów jest… rozdawanie kibicom za darmo prezerwatyw. Ma to ochronić fanów przed plagą wirusa HIV.
W jednym z ostatnich komunikatów Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej jest informacja o tym, że w punktach medycznych przygotowanych dla kibiców z całego świata, będzie można otrzymać nie tylko podstawowe leki czy olejki chroniące przed afrykańskim słońcem, ale też prezerwatywy. “W punktach dla kibiców będą też ulotki informujące o zagrożeniu wirusem HIV” – można przeczytać w komunikacie FIFA. Na dużych ekranach w miastach, gdzie będą rozgrywane mistrzostwa, będzie też przeprowadzona
kampania medialna dotycząca HIV i AIDS.

Organizatorzy dmuchają na zimne, bo jest się czego bać. Do Republiki Południowej Afryki zjeżdżają setki tysięcy kibiców z całego świata. Tymczasem pod względem liczby zakażeń wirusem HIV RPA jest na 4 miejscu w świecie. W grupie osób od 15 do 49 roku życia, aż 18 proc. mieszkańców tego prawie 50 milionowego kraju, jest nosicielem wirusa. Nic więc dziwnego, że średnia długość życia w tym uznawanym przecież za najbogatsze w Afryce państwo wynosi ledwie 49 lat.
Zresztą problemy ze zbierającym śmiertelne żniwo wirusem AIDS ma całe południe Afryki. Najbardziej zainfekowane jest Suazi (26 proc.), a zaraz potem są Botswana, Lesotho, RPA, Namibia i Zimbabwe. Rozdawanie bezpłatnych prezerwatyw ma być jedną z recept na ochronienie się przed wirusem.

zich