Nieposkromione Lwy wczoraj i dziś

Z reprezentacją Kamerunu zetknąłem się kilka razy na Pucharach Narodów Afryki. Po raz pierwszy w 2004 roku w Tunezji, a konkretnie w Port El Kantaoui, gdzie w drugiej fazie mistrzostw mieli swoją bazę. Ekipie „Nieposkromionych Lwów” zawsze i wszędzie towarzyszy spora świta polityków, działaczy federacji czy były piłkarzy. Wtedy najbardziej aktywny był słynny Roger Milla.

Teraz były świetny piłkarz rzadziej pojawia się teraz w obozie ekipy Kamerunu, bo jest przecież mocno skonfliktowany z największą obecnie gwiazdą zespołu Samuelem Eto’o.

Zobacz co Milla powiedział o Eto’o.

Wtedy w Tunezji wokół drużyny kręcił się również Emmanuel Maboang Kessack. To mniej znany zawodnik z drużyny, która na mistrzostwach świata we Włoszech w 1990 roku, jako pierwsza z afrykańskich reprezentacji, zdołała się zakwalifikować do ćwierćfinałów mundialu.

Maboang Kessack na turnieju w Italii ustępował miejsca na boisku właśnie Milli, który potem jako super-rezerwowy zdobywał gola za golem. Po zakończeniu kariery zajął się menedżerką. Działa głównie na piłkarskich rynkach Azji. Zresztą swoją karierę kończył w tym samym klubie co Milla, indonezyjskim Pelita Jaya.

Opowiadał mi, jak sam grał w Canonie Yaounde i zarabiał tam 25 dolarów miesięcznie, a potem na mistrzostwach we Włoszech przyszło mu zagrać przeciwko takim zawodnikom, jak Gary Lineker czy Paul Gascoigne, którzy u siebie w domu zarabiali krocie. Zresztą Maboang Kessack wspominał, że na mundial w 1990 roku wielu jego kolegów z reprezentacji po raz pierwszy siedziało w samolocie. A teraz? W kadrze Kameruńczyków na dzisiejszy mecz nie ma ani jednego zawodnika z miejscowej ligi. Prawie wszyscy grają w Europie.

Tu kadra „Nieposkromionych Lwów” na dzisiejszy mecz z biało-czerwonymi w Szczecinie.

Ten wpis zostal opublikowany w środa, Sierpień 11th, 2010 o 12:58 i jest napisany pod Afryka. Mozesz sledzic komentarze do tego wpisu poprzez RSS 2.0 kanal. Mozesz rowniez zamiescic komentarz, lub sledzic post ze swojej wlasnej strony.

 

Zamiesc komentarz