Z historii afrykańskiej piłki. Kazał stracić pisarza
Jutrzejszy mecz z RPA jest dla „Super Orłów” grą o być, albo nie być. Po wpadce w pierwszym meczu z Kongo u siebie Nigeryjczycy nie mogą sobie pozwolić na kolejną porażkę. Szczęśliwie wszystkie sprawy związane z zarządzaniem w Nigerian Football Federation zostały wyjaśnione i FIFA nie zawiesiła federacji w prawach członka.
Można się więc skupić na grze. Spotkanie RPA – Nigeria przywodzi mi na myśl wydarzenia z połowy lat 90. Pisałem o tym zresztą w pierwszym rozdziale książki „Afryka gola!”.
„Przeniesiony w 1996 roku do RPA turniej też nie był wolny od skandalu. Oto z udziału w zawodach postanowiła się wycofać reprezentacja Nigerii, która miała przecież bronić tytułu mistrza kontynentu sprzed dwóch lat. Jako przyczynę podano obawy… o swoje bezpieczeństwo. W rzeczywistości chodziło o spór polityczny.
Rządzący Nigerią twardą ręką generał Sani Abacha w 1995 roku kazał stracić pisarza i aktywistę Ken Saro-Wiwę, który walczył o prawa ludności Ogoni oraz był przeciwko rabunkowemu wydobyciu ropy naftowej w delcie Nigru. Ken Saro-Wiwa został osądzony przez wojskowy reżim i powieszony.
Na nic się zdały protesty na całym świecie, w tym donośny głos rządzącego już wtedy w RPA prezydenta Nelsona Mandeli. Nie pomogły też mediacje prezydenta FIFA Joao Havelanga oraz szefa CAF Issa Hayatou, którzy próbowali nakłonić generała do zmiany decyzji i przysłania reprezentacji na mistrzostwa.
Obrażeni Nigeryjczycy postanowili wycofać zespół z turnieju, w którym zamiast szesnastu zagrało piętnaście ekip”.
Finał tej historii był taki, że w meczu o pierwsze miejsce gospodarze zmierzyli się z Tunezją prowadzoną przez Henryka Kasperczaka. „Bafana Bafana” wygrała 2:0. A Nigeryjczycy? Pół roku później zdobyli historyczne mistrzostwo olimpijskie pokonując w finale w Atlancie Argentynę 3:2. W ich zespole grali wtedy tacy piłkarze, jak Nwankwo Kanu, Jay-Jay Okocha, Daniel Amokachi, Sunday Oliseh czy Taribo West.
ZOBACZ WIĘCEJ Z HISTORII AFRYKAŃSKIEJ PIŁKI
Bafana Bafana – od chwały do katastrofy
Kłopoty w eliminacjach mistrzostw świata
Powstanie Afrykańskiej Konfederacji Piłkarskiej
Zrezygnowali z gry na mundialu
Kolonialiści futbol i… Ernest Wilimowski
Wrzesień 9th, 2014 at 18:27
Futbol i polityka w Afryce są nierozłączne i tylko od tego, kto dzierży stery rządów zależy w dużej mierze pomyślność piłki w danym kraju,
@Michał
Przyszła mi dziś na myśl Chinasa Okoro Gloria….wiesz co u niej słychać? Gdzie kontynuje swoją piłkarską przygode po niemiłych doświafczeniach w naszym kraju. Swego czasu dyskutowaliśmy na ten temat. A było tak dobrze swego czasu, ale Gwinejke potraktowano jak popychadło jakieś.
Wrzesień 10th, 2014 at 08:14
@Biker
Chinasa jest teraz w Serbii, w Spartaku Subotica.
Wrzesień 10th, 2014 at 11:23
@Michał
Dzieki za informacje Mam nadzieje, że dobrze tam sobie radzi i przede wszystkim dobrze się tam czuje. Polska była takim ,,przetarciem europejskim,, więc już napewno zaklimatyzowała się na obcym jej kontynencie.
Wrzesień 10th, 2014 at 15:14
Zakończył sie przed chwilą mecz planowany na godz.16.00. W Lubumbashi Sierra Leone, zmuszona do gry na terenie rywala przegrała 2 : 0 z D.R. Kongo. Pozbawieni atutu swojego boiska ( mecz miał się odbyć w Freetown ) ,,Leon Stars,, zaliczyli drugą porażkę i ma znikome szanse na awans czy choćby 3 miejsce w grupie gdzie grają jeszcze Kamerun i W.K S. Mecz tych drużyn trwa.
Reasumując, bramki dla Dr. Kongo zbobyli :
- Ndombe Mubele 51′
- Jeremy Bokila
Wrzesień 10th, 2014 at 15:36
Drugą porażkę w eliminacjach zaliczyła dziś też
Etiopia. Przegrali w wyjazdowym meczu z Malawi 3 : 2. Etiopczycy potwierdzili dziś moją teze, że to drużyna, która ma przebłyski formy, a tak naprawdę daleko im do czołówki kontynentu. Myśle, że to dobry wynik w kontekście punktacji i dalszych gier dla Mali,.które prowadzi nasz trener H. Kasperczak.
Bramki dla Malawi zdobyli :
-Atusaye Nyondo 16′ 66′
- Frank Banda 63′
Bramki dla Etiopii strzelili :
- Getaneh Kebede 43′
- Yussuf Saleh 90′
Wrzesień 10th, 2014 at 15:47
Firmin Mubele cieszy się chyba większą popularnością na kontynencie niż w swoim własnym kraju A Nyondo mógłby sobie w końcu znaleźć lepszy klub. Zresztą Kebede podobnie.
Świetnie na razie ogląda się mecz Kamerunu z Wybrzeżem, zerkam też na Kongo – Sudan i również wiele się dzieje. Oby tak dalej
Wrzesień 10th, 2014 at 16:23
@Urbus
Klasyk Kamerun – W.K.S. nie ma prawa zawieść!!! Lwy na topie, Słonie na zakręcie…..
Wrzesień 10th, 2014 at 16:30
Mecz Mozambik – Niger miał rozpocząć się o godz.17.00, a z tego co stwierdziłem nie było ,,pierwszego gwizdka,, w tym spotkaniu….
Wrzesień 10th, 2014 at 17:22
To był hit i Afrykański klasyk. Mega renesans Kamerunu i drugie, jeszcze pewniejsze zwycięstwo z Wybrzeżem Kości Słoniowej. ,,Słonie,, na dnie i ja osobiście trace cierpliwość.
4 : 1 panowie, to już nie przelewki i zupełnie odmienne nastroje w obydwu krajach.
Dla ,,Nieposkromionych Lwów,, strzelali :
- Clinton N’Jie 15′ 76′
- Vincent Aboubacar 37′ 54′
Dla ,,Słoniątek,, bramkę zdobył :
- Yaya Toure 24′
Rozumiem Drogbe i Zokore, że zrezygnowali….
Wrzesień 10th, 2014 at 17:37
Kongo na fali wznoszącej. Dziś po raz drugi wygrali swój mecz, tym razem z Sudanem. 6 punktów na koncie i jak dziś R.P.A. wygra z Nigerią, to ci drudzy będą mieli problem – mistrz Afryki poza turniejem? Ciężko to sobir wyobrazić.
Konngo – Sudan 2 : 0
- Fode Dore 4′
- Prince Oniangue 90 ‘
Gratulacje. W tej grupie będzie się działo. 3 drużyny w walce o awans, być może do ostatniego meczu.
Wrzesień 10th, 2014 at 17:49
Mecz Mozambik – Niger rozpoczął się o 18.15, więc z poślizgiem, ale grają
Wrzesień 10th, 2014 at 18:03
@Biker Raczej tylko z takim wirtualnym poślizgiem. Na niektórych stronach są złe godziny spotkań, sam się dzisiaj na tym złapałem w przypadku RZP – Zambia.
Ghana się obudziła.
Wrzesień 10th, 2014 at 18:12
@Urbus
Wiesz jak to jest z netem – czasami misz/masz.
Ważne, że wszystko jest ok.
Serge Aurier doznał poważnej kontuzji. Podczas meczu Kamerun – W.K.S. zderzył się z rywalem i było to na tyle grozne zdarzenie, że gracz P.S.G. i nowa nadzieja piłki Afrykańskiej został odwiedziony do szpitala…..oby wyszedł z tego jak najszybciej!
Wrzesień 10th, 2014 at 18:16
Więcej jeszcze debiutantów do kadry, najlepiej dziesięciu naraz…I koniecznie nastepnego trenera, ale tym razem niech nie będzie mógł znaleźć pracy nie tylko w Giraboli, ale i drugiej lidze…Angolski Ośrodek Pomocy Społecznej…
Bance meczem z Lesotho wygryzł ze składu Nakoulmę (który został najgorzej oceniony przez burkińskie media) i już się odpłaca.
Wrzesień 10th, 2014 at 18:27
@Urbus
No sam widzisz kolego, że Angola nie ma atutów i mocy, żeby ograć wicemistrzów Afryki. Na razie 2 : 0 dla moich….
Niedoceniałeś Ugandy. Już 2 : 0 prowadzą z Gwineą i coś czuje, że zagrają w przyszłym roku!!!!!!!
Wrzesień 10th, 2014 at 18:46
@Biker Uganda wygrywa, ale u siebie. Z awansem bym się jeszcze wstrzymał. Ale zaskakują mnie, to prawda.
Angola ma wiele atutów, ale ma też mnóstwo wad, do których powstania przyczynił się FAF. Powiedz mi w jakiej normalnej reprezentacji wpływ na ustalanie składu ma agencja menedżerska? To już wolę ingerencję polityków
Wrzesień 10th, 2014 at 18:50
Po Botswanie wiele się nie spodziewałem, oni walczą o inne cele. Przynajmniej jedna z moich trzech ulubionych reprezentacji awansuje (szkoda, że z konkretną pomocą tej najbardziej ulubionej…).
Ale też żeby nie było – przede wszystkim zależy mi na rozwoju afrykańskiej piłki i jeżeli Burkina Faso ma grać piękną piłkę, a później powtarzać to na MŚ/Pucharze Konfederacji to mają moje pełne wsparcie i poparcie Jak zresztą każda reprezentacja.
Wrzesień 10th, 2014 at 19:00
@Urbus
Jak sam widzisz atuty to za mało. Nie przekłada się to na ostateczną dyspozycje…
Faktycznie, Agencja Menadżerska ustala skład…to nowatorski hard core. 3 : 0 z Burkiną Faso na własnym terenie mówi same za siebie. Nie chce Cię drażnić, ale to już druga porażka Angoli i zero zdobytych bramek, a 4 stracone. ,,Ogiery,, 5 zdobytych i zero straconych. Paul Put to geniusz i oby pracował z kadrą Burkiny jak najdłużej.
Widze, że dalej jesteś sceptyczny co do Ugandy, ale pamiętaj, że zremisowali z Ghaną na wyjezdzie….Ghana, Gwinea, Uganda…i Togo też
się nie podda. Świetna grupa.
Wrzesień 10th, 2014 at 19:04
@Urbus
Dzieki za miłe słowa o Burkinie Piękna wizja jaką przedstawiłeś i obyś był nieomylny w tym temacie
Wrzesień 10th, 2014 at 19:32
@Biker Nie no, eliminacje są przegrane, nawet się nie łudzę. Pytanie czy po takiej kompromitacji Filemon zostanie zwolniony w trybie natychmiastowym czy go jeszcze potrzymają.
Wrzesień 10th, 2014 at 19:33
Fahkreddine Ben Youssef – najlepszy piłkarz na afrykańskich boiskach. Ktoś ma jeszcze w ogóle jakieś wątpliwości ?
Wrzesień 10th, 2014 at 19:36
A głównymi problemami Angoli są Fabrystar i Filemon, a tym samym całe ustawienie taktyczne zespołu. Zauważ, że Angola regularnie gra na PNA od 2006 roku, właśnie w tym roku była na MŚ. A piłkarzy wtedy wcale lepszych niż teraz nie miała.
Wrzesień 10th, 2014 at 19:55
@Urbus
Nie martw się, bo dziś i W.K.S. i Angola się skompromitowały….
Mamy następne wyniki :
Togo – Ghana 2 : 3
Bramki dla Togo zdobyli :
- Floyd Ayte 12′
- Emmanuel Adebayor 77′
Bramki dla Ghany strzelili :
- Asamoah Gyan
- E.A. Badu 34′
- Christian Atsu 85′
Mozambik Zremisował u siebie 1 : 1 z Nigrem
Bramki zdobyli dla Mozambiku :
- Dominguez
Dla Nigru :
- Mahamane Cisse 26′
I teraz najważniejszy mecz.
Na stadionie im. Nelsona Mandeli Uganda pokonała 2 : 0 Gwineę. Teraz są z 4 punktami liderami grupy.
Bohaterem meczu został Geoffrey Massa, gracz z ligi R.P.A, napastnik University Of Pretoria zdobywca obydwu goli. Jestem ciekaw co to będzie dalej…
Uganda – Gwinea 2 : 0
Geoffrey Massa 22′ 42′
Wrzesień 10th, 2014 at 20:07
@Biker A, no i ostatni mecz przeciwko Burkina Faso, na PNA 2012, Angola wygrała, więc nie ma co robić z nich nieudaczników. KIlku uczestników tamtego spotkania dziś zagrało, ale co z tego, skoro prowadził ich gość bez kompetencji do swojego stanowiska.
Wrzesień 10th, 2014 at 20:08
@Biker Dzisiaj w ogóle napastnicy z PSL szaleją, wspominałem już wcześniej dobrą postawę Nyondo i Kebede.
Wrzesień 10th, 2014 at 20:08
@Urbus
Tak, nie było wybitnych zawodników w 2006 napewno, ale tacy gracze jak Kali, Ze Kalanga, Flavio i przede wszystkim Akwa mogli się podobać. Można by jeszcze paru wymienić.
Teraz może zabraknąć Angoli,a jak pisałeś ostatnio kwalifikowali się co 2 lata.
Chyba ta nowa generacja słabsza….
Moim zdaniem turniej w Ghanie 2008 był dla nich najbardziej udany i Manucho wtedy grał na poziomie. A co tam się z nim dzieje ?
Wrzesień 10th, 2014 at 20:16
Co do meczu Angola – Burkins Faso w 2012, to ,,Ogiery,, prowadził wtedu Paulo Duarte, trener z Portugalii, który nie miał zupełnie koncepcji na grę i wygrywanie. Potem bez powodzenia prowadził Gabon. Co znaczy dobry szkoleniowiec !!! Put to zupełnie inna marka
Wrzesień 10th, 2014 at 20:26
Manucho Goncalves grał dzisiaj, ale to już nie ten poziom co kiedyś. Brakowało Djalmy z przodu, ale przy 0-3 to można powiedzieć, że brakowało wszystkiego, a nie jednego zawodnika
Wrzesień 10th, 2014 at 21:07
Zakończyły się kolejne 4 mecze.
Cabo Verde znów zwycięskie, bo pokonali Zambię 2 : 1. Teraz mają komplet 6 punktów.
Gole strzelali :
Dla Cabo Verde :
- Ze Luiz 33′
- R. Mendes 78′
Dla Zambii
- J. Mulenga 54′
Botswana – Senegal 0 : 2
6 punktów ekipy ,,Lwów Terangi,, a bramki zdobyli :
- S. Mane 33′
- D. N’Doye 84′
Lesotho – Gabon 1 : 1
Bramki zdobyli dla Lesotho :
- L. Lekhanya 65′
Dla Gabonu :
- L. Madinda 87′
Egipt – Tunezja 0 : 1
Ciąg dalszy kryzysu ,,Faraonów,,
Gola dla Tunezji zdobył w 14′ Ben Y. F.
Egipt – Tunezja 0 : 1
Wrzesień 10th, 2014 at 21:14
Mecz bez historii…
R.P.A. bezbramkowo remisuje z Nigerią i obie ekipy zachowują szanse na awans, a liderem Kongo!!!
Wrzesień 10th, 2014 at 21:21
Szczegóły z meczu Angola – Burkina Faso 0 : 3
Bramki zdobyli :
Aristide Bance 43′ ( gra obecnie w lidze Fińskiej )
- Johnatan Pitroipa 49′ 57′ ( przeniósł się z Rennes na Półwysep Arabski )
Wrzesień 11th, 2014 at 03:52
@Biker Jednej rzeczy nie można angolskim kibicom odmówić – znają się dość dobrze na piłce. Była mowa o tym, że trzeba szczególnie uważać na środek pola, bo Pitroipa i Alain Traore mogą tam dominować, że Zongo czy Koffi groźni na skrzydłach i trzeba będzie ich powstrzymać. Niestety trudniej zrobić niż powiedzieć. Angola może i ma napastnika lepszego niż BF, ale na boisku gra 11 piłkarzy, a w pozostałych formacjach kadrowo Palancas Negras są trochę słabsze, nie ma się co oszukiwać.
A w RPA po porażce z Burkina Faso już pewnie leciałyby teksty (nie mówię, że z każdej strony), że przegrali z pasterzami.
Muszę sobie obejrzeć najbliższy mecz Al-Jaziry z Al-Ain. Oglądanie Pitroipy i Gyana za jednym zamachem to czysta przyjemność
Wrzesień 11th, 2014 at 06:57
@Urbus
O której ten mecz? Daj znać
Wrzesień 11th, 2014 at 16:59
@Urbus
Wracając do Twojej myśli… może i ,,Ogiery,, nie mają klasowego napastnika, ale skrzydłowi i pomocnicy robią swoje. Dobrze, że Aristide Bance dalej kontynuje reprezentacyjną kariere. Wybitny to on nie jest, ale strzela kiedy trzeba Zobaczymy w pazdzierniku co nam przyniosą kolejne potyczki.
Sierpień 1st, 2015 at 09:41
[...] Kazał stracić pisarza [...]
Kwiecień 25th, 2018 at 13:28
[...] Kazał stracić pisarza [...]
Marzec 26th, 2019 at 14:30
[...] Marzec 26th, 2019 by Michal Zichlarz Afrykańska Konfederacja Piłkarska dokonała podziału koszyków finalistów 32 Pucharu Narodów Afryki, który za niespełna trzy miesiące odbędzie się w Egipcie. Losowanie turnieju 12 kwietnia. W pierwszym i drugim koszyku same tuzy afrykańskiego futbolu, a i w trzecim silne reprezentacje, jak RPA, Angola czy Zimbabwe. Na potknięcia nie można będzie sobie pozwolić, choć schemat tegorocznego turnieju jest inny niż w pozostałych latach. Przypomnijmy, od 1996 roku w największej sportowej imprezie na Czarnym Kontynencie występuje 16 najlepszych drużyn (choć wtedy było akurat 15, bo wycofał się obrońca trofeum Nigeria). ZOBACZ TEKST KAZAŁ STRACIĆ PISARZA [...]