Z historii afrykańskiej piłki. Bojkot mistrzostw w Anglii

Pod koniec lipca 1966 roku na stadionach na Wyspach Brytyjskich kończyły się VIII piłkarskie mistrzostwa świata. 28 lipca rozegrano mecz o 3 miejsce, gdzie Portugalia – rewelacja imprezy, pokonała 2:1 ZSRR. W wielkim finale w sobotę 30 lipca 1966 gospodarze zagrali na Wembley w obecności prawie 100 tys. widzów z RFN czy NRF, jak wtedy u nas pisano. Anglia po dogrywce i zażartym spotkaniu wygrała ostatecznie 4:2.

Tutaj, przy angielskim mundialu warto pamiętać, że został on zbojkotowany przez wychodzące wtedy z epoki kolonializmu państwa Czarnego Kontynentu. Do eliminacji zgłosiły się tam 31 reprezentacji.

Od 1961 roku FIFA rządzona była przez, Anglika Stanleya Rousa. Ten, wspólnie ze swoimi współpracownikami zdecydował, że wychodzący z kolonializmu Czarny Ląd nie będzie miał na MŚ 1966… żadnego swojego przedstawiciela. Trzy najlepsze zespoły z afrykańskich eliminacji miały grać z zespołami z Azji. Afryka się postawiła. Tamtejsi oficjele zdecydowali, że jeżeli nie będą mieli w finałach co najmniej jednego miejsca z automatu, to nie grają w eliminacjach. Dodatkowo FIFA dopuściła do nich RPA, która wcześniej – z uwagi na prowadzoną przez ten kraj politykę apartheidu czyli segregacji rasowej – została wykluczona z Afrykańskiej Konfederacji Piłkarskiej.

Ostatecznie w VIII finałach mistrzostw świata zagrało aż 10 europejskich reprezentacji, 4 z Ameryki Południowej i po jednej z Azji oraz Ameryki Północnej. Nie znaczy to jednak, że na Wyspach nie było afrykańskiej obecności.

Kto został królem strzelców mistrzostw? Urodzony w Lorenco Marques (obecnie Maputo) słynny Eusebio. Zdobył on w turnieju aż 9 bramek. W przywołanym na wstępie meczu z ZSRR o III miejsc trafił z karnego. Wcześniej w niesamowitym ćwierćfinale, gdzie Portugalczycy, bo w tej reprezentacji grał, przegrywali po 25 minutach z KRLD 0:3, to do siatki rywala z Azji trafił aż 4 razy! Jak Ernest Wilimowski w słynnym meczu na MŚ Polska – Brazylia (5:6) w 1938 roku w Strasbourgu. Eusebio mistrzostwa w Anglii skończył z 9 bramkami na koncie. W historii już prawie stuletnich MŚ, więcej w jednym turnieju, bo 13 goli zdobył tylko Francuz Juste Fontaine na mundialu w Szwecji w 1958, Sandor Kocsis na MŚ 1954 w Szwajcarii, bo 11 i Gerd Muller w 1970 na meksykańskich boiskach 10.

Co do Afryki i mistrzostw w Anglii, to w reprezentacji Portugalii grał także inny wielki zawodnik pochodzący z Mozambiku, a przecierający Eusebio szlaki w wielkiej wtedy Benfice Lizbona, a chodzi o Mario Colunę, który był nawet kapitanem portugalskiej reprezentacji. Kiedy Mozambik w połowie lat 70. odzyskał w końcu niepodległość, jako jeden z ostatnich krajów na Czarnym Lądzie, to Coluna w przeciwieństwie do Eusebio wrócił do domu. Był potem szefem mozambijskiej federacji piłkarskiej, a nawet ministrem sportu.

Jeszcze się tak zastanawiam, kto – gdyby Afryka dostała swoje miejsce w finałach MŚ 1966 – zagrałby na angielskich stadionach? Być może byłaby to Ghana, która była mistrzem kontynentu w 1963 i 1965 roku, a w kolejnym Pucharze Narodów Afryki w 1968 doszła do finału, gdzie przegrała z DR Konga.

ZOBACZ WIĘCEJ Z HISTORII AFRYKAŃSKIEJ PIŁKI

Polscy trenerzy w Afryce

Uczył ich grać

Najwyższe wygrane w historii

Tak grali w mundialach

Najwyższe przegrane w MŚ

Bafana Bafana – od chwały do katastrofy

Polityka i futbol w Egipcie

Kłopoty w eliminacjach mistrzostw świata

Powstanie Afrykańskiej Konfederacji Piłkarskiej

Zrezygnowali z gry na mundialu

Komplementował go sam Pele

Latający Egipcjanin

Kolonialiści futbol i… Ernest Wilimowski

Mundial bez Afryki Północnej?

Na tropach Eusebio w Mozambiku

Pierwszy na polskich boiskach

Mario Coluna

Zagrają po raz pierwszy

Kazał stracić pisarza

Jubileuszowy mecz Kasperczaka

Tak wspominają Henriego

Najlepsi trenerzy

Dramatyczny finał

Trochę Afryki pod Wawelem

Pierwszy zagrał w Afryce. Historia Roberta Gaszyńskiego

Jak Blatter wykiwał Czarny Ląd

Z kolonii do Benfiki

Jak Polska z Nigerią grała o finał

17 pchnięć nożem

Mógł wylądować z kuzynką w łóżku

Oskarża trenera o rasizm

Historyczne trafienie Edera

Olimpijskie złoto dla Super Orłów

Przełożone Puchary Narodów

Lotnicza katastrofa reprezentacji Zambii

Lwowiak, który jest legendą w Algierii

Przychodzili dotknąć czarnej skóry

Drużyna wolności zagrała w Polsce

Polacy w finałach

Dyktatorzy i futbol

Odeszła wielka gwiazda

Prezydent rozpoczął mecz

Minęło 30 lat…

Pechowy ćwierćfinał “Nieposkromionych Lwów”

Afrykańskie mundialowe sensacje

Ten wpis zostal opublikowany w sobota, Lipiec 29th, 2023 o 10:12 i jest napisany pod Afryka. Mozesz sledzic komentarze do tego wpisu poprzez RSS 2.0 kanal. Mozesz rowniez zamiescic komentarz, lub sledzic post ze swojej wlasnej strony.

Jedna odpowiedz dla “Z historii afrykańskiej piłki. Bojkot mistrzostw w Anglii”

  1. Kartagińczyk napisal(a):

    Brazylijski napastnik Rodrigo Rodrigues przeszedł do Espérance.

 

Zamiesc komentarz