Wypuszczą Polaka z więzienia? Decyzja w październiku

Przebywający za kratkami więzienia w Pretorii w Republice Południowej Afryki Janusz Waluś 7 października dowie się, jakie będą jego dalsze losy, czy wyjdzie na warunkowe zwolnienie czy jednak dalej pozostanie w południowoafrykańskim więzieniu.

66-letni obecnie Waluś do RPA wyemigrował tuż przed wprowadzeniem stanu wojennego w Polsce. 10 kwietnia 1993 roku w miejscowości Boksburg zastrzelił Chrisa Haniego, jednego z liderów południowoafrykańskiej Partii Komunistycznej, którego wielu widziało, jak następcę samego Nelsona Mandeli. Zamach miał wstrząsnąć życiem politycznym w kraju, w którym akurat toczyły się kluczowe rozmowy białych z czarnymi na temat przekazania władzy. Faktycznie doszło do zamieszek, ale rozmowy rządzącej wtedy Partii Narodowej prezydenta Frederika de Klerka z Afrykańskim Kongresem Narodowym Nelsona Mandeli dalej były kontynuowane, a zakończyły się wyborami w 1994 roku, które bezapelacyjnie wygrali czarni.

Złapany na gorącym uczynku Waluś został osądzony. Razem ze zleceniodawcą zamachu na Haniego, którym był Clive Derby-Lewis, jeden z tych, którzy sprzeciwiali się jakimkolwiek rozmową z czarnymi, zostali skazani w październiku 1993 roku na karę śmierci. Zamieniono ją potem na dożywocie.

Od zamachu minęło ponad 26 lata, ale sprawa w RPA dalej budzi kontrowersje. Wszystko odżywa 10 kwietnia, w rocznicę zamachu na Haniego czy w momentach, kiedy sąd ma zdecydować o ewentualnym warunkowym zwolnieniu Walusia. Tak było w marcu 2016 roku. Walczący od lat o warunkowe zwolnienie Polak, decyzją sądu w Pretorii miał w przeciągu dwóch tygodni opuścić więzienie. Gwałtownie zaprotestowała jednak pani Limpho Hani, wdowa po zabitym polityku i South African Communist Party, która jest przystawką rządzącego od ćwierć wieku w RPA Afrykańskiego Kongresu Narodowego.

Prawnicze korowody i prawnicza walka na linii Waluś – władze w RPA trwa od tego czasu. W tym czasie więzienie opuścili już praktycznie wszyscy, którzy mieli cokolwiek do czynienia z poprzednim ustrojem apartheidem, polityką segregacji rasowej. Warunkowe zwolnienie otrzymał Clive-Derby Lewis, zmarł jednak niedługo po wyjściu z więzienia czy Eugene de Kock oraz Ferdi Barnard. Ten pierwszy stał na czele osławionych złą sławą tzw. szwadronów śmierci, które w latach 80. stały za falą politycznych zbrodni oponentów ówczesnego rządu w Pretorii. Za 89 zarzutów był skazany na… 212 lat więzienia. Z kolei Barnard za swoje czyny otrzymał podwójne dożywocie + 63 lata. Były minister sprawiedliwości RPA Michael Masutha wyraził zgodę na jego warunkowe zwolnienie w marcu tego roku. Barnard opuścił więzienie w Pretorii, to samo w którym do dzisiaj siedzi Waluś, w kwietniu. Polaka tymczasem, jak nie wypuszczono, tak dalej czyni mu się wszelkiego rodzaju przeszkody.

Przeszedł już wszystkie możliwe kursy psychologiczne, nieraz po dwa razy, które są konieczne do otrzymania warunkowego zwolnienia. W więzieniu kilkukrotnie spotykał się z córką Chrisa Haniego – Lindiwe Hani. Nic to jednak nie pomaga, bo przeciwko jego wypuszczeniu głośno protestuje wdowa po zabitym polityku i południowoafrykańscy komuniści. Uważają oni, że Waluś nie wyjawił całej prawdy o zamachu. Ten nie raz powtarzał, że powiedział przed sądem wszystko co wiedział i nie ma żadnego drugiego dna.

- 7 października przed tutejszym sądem odbędzie się kolejna rozprawa. Zaskarżyliśmy z prawnikami ubiegłoroczną decyzję ministra, który zdecydował się nie przyznawać mi warunkowego zwolnienia. Dużo by można mówić o całej sprawie. Sąd zdecydował, że minister nie miał takiego prawa, ale jednocześnie jeszcze raz całą sprawę odesłał w jego ręce, w ręce ministra… – tłumaczy Waluś, z którym rozmawiałem kilka dni temu.

Jak widzi swoje szansę na wyjście z więzienia i ewentualną deportację do Polski, bo dwa lata temu zrzekł się południowoafrykańskiego obywatelstwa? – Z prawnego punktu widzenia szanse są i są duże, ale jak będzie, to się przekonamy – mówi Waluś.

WIĘCEJ O SPRAWIE JANUSZA WALUSIA

Marzec 2011. Telefon z RPA

Kwiecień 2012. Przekłamania na temat Walusia w Gazecie Wyborczej

Marzec 2013. Premiera książki “Zabić Haniego”

Kwiecień 2013. Wiece w RPA, transparenty w Polsce

Maj 2013. Filmik na YouTube promujący książkę

Maj 2013. Co by było gdyby… Polemika z dr Błażejem Popławskim

Lipiec 2013. City Press o książce “Zabić Haniego”

Sierpień 2013. Janusz Waluś: Czuję się więźniem politycznym

Wrzesień 2013. Kibice Legii Warszawa i Janusz Waluś

Luty 2014. W więzieniu w Pretorii zaatakowano Walusia

Marzec 2014. Wojciech Jagielski, Janusz Waluś i “Zabić Haniego”

Czerwiec 2014. Dziennikarka z RPA w Polsce

Recenzje książki “Zabić Haniego”

Lipiec 2014, Wokół mnie panuje cisza

Grudzień 2014. Telefon z Pretorii. Decyzja w styczniu?

Styczeń 2015. Film o Januszu Walusiu

Maj 2015. Zapomniana historia w Radiu RDC

Czerwiec 2015. Sąd zdecyduje o przyszłości Walusia. Polak opuści więzienie?

Sierpień 2015. O Walusiu w internetowej telewizji NamZależy.pl

Grudzień 2015. Decyzja odroczona

Marzec 2016. Waluś wychodzi na wolność!

Marzec 2016. Ostre reakcja

Marzec 2016. O Walusiu w TVN24

Marzec 2016. List do rodziny Haniego

Marzec 2016. Córka Haniego chce się spotkać z Walusiem

Kwiecień 2016. Telefon z Pretorii. „Wiele osób chce mnie zabić”

Kwiecień 2016. Janusz Waluś w końcu opuści więzienie?

Kwiecień 2016. Sprawa na wokandzie

Czerwiec 2016. List do prezydenta RP

Sierpień 2016. Wsparcie dla Janusza Walusia

Wrzesień 2016. Audycja w Polskim Radiu 24

Wrzesień 2016. W Krytyce Politycznej o Walusiu

Październik 2016. Spotkanie w Radomiu

Październik 2016. W “Rzeczpospolitej” o Walusiu

Listopad 2016. Zmarł Clive Derby-Lewis

Grudzień 2016. Janusz Waluś dzwoni z RPA

Marzec 2017. Ważą się losy Janusza Walusia. Ostateczna decyzja 5 maja?

Kwiecień 2017. Córka Haniego spotkała się z Walusiem w więzieniu

Kwiecień 2017. List Ewy Waluś z podziękowaniem

Kwiecień 2017. “Czekam na decyzję sądu”

Maj 2017. W Wirtualnej Polsce o Walusiu

Maj 2017. Dr Aleksandra Wagner w Salon24 o Walusiu. Polemika z tekstem w “GW”

Sierpień 2017. Pozostaje w więzieniu

Sierpień 2018. Czeka na decyzję

Grudzień 2018. Co zrobi minister?

Kwiecień 2019. Wypuszczają wszystkich, tylko nie Walusia

Ten wpis zostal opublikowany w czwartek, Wrzesień 26th, 2019 o 10:41 i jest napisany pod Afryka. Mozesz sledzic komentarze do tego wpisu poprzez RSS 2.0 kanal. Mozesz rowniez zamiescic komentarz, lub sledzic post ze swojej wlasnej strony.

2 odpowiedzi dla “Wypuszczą Polaka z więzienia? Decyzja w październiku”

  1. Precz z komuną napisal(a):

    Precz z komuną!

  2. „Papierosy za jedzenie”. Więzienna rzeczywistość Janusza Walusia | AfrykaGola.pl napisal(a):

    [...] Wrzesień 2019. Decyzje w rękach sędziego [...]

 

Zamiesc komentarz