Sprawa Janusza Walusia. List do Prezydenta RP

Janusz Waluś, w więzieniu w Pretorii w Republice Południowej Afryki, odsiaduję karę dożywocia za zastrzelenie 10 kwietnia 1993 roku przywódcy tamtejszej Partii Komunistycznej Chrisa Haniego. W marcu tego roku sąd w Johannesburgu uznał, że w końcu powinien wyjść zza krat na warunkowe zwolnienie. Tą decyzję zakwestionował jednak rząd RPA. W tej chwili trwa batalia o to, żeby polski emigrant mógł wyjść na wolność. Nie wiadomo jednak, jak się wszystko potoczy. W tej sytuacji mieszkająca w Radomiu pani Ewa Waluś, córka Janusza, napisała list do Prezydenta RP z prośbą o interwencję w sprawie jej ojca. Poniżej pozwalam sobie na jego publikację.

Pani Ewa w piątek gościła w Warszawie. Publicznie odczytała list, spotkała się też w Sejmie z parlamentarzystami, którzy zobowiązali się pomóc w staraniach o warunkowe zwolnienie jej ojca. W tej grupie jest senator Jan Żaryn czy posłowie Tomasz Rzymkowski i Robert Winnicki.

LIST EWY WALUŚ DO PREZYDENTA RP

„Radom, 10 czerwca 2016 roku

Ewa Waluś

Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej

Pan Andrzej Duda

ul. Wiejska 10

00-902 Warszawa

Szanowny Panie Prezydencie,

Zwracam się do Pana z prośbą o interwencję w sprawie mojego Ojca, Janusza Walusia, obywatela polskiego, odbywającego od ponad 23 lat karę pozbawienia wolności w Republice Południowej Afryki.

Powodem skazania był dokonany 10 kwietnia 1993 roku zamach na Chrisa Haniego, lidera Południowoafrykańskiej Partii Komunistycznej. Początkowo mój Ojciec został skazany na karę śmierci. Po jej zniesieniu w roku 1995, wyrok zamieniono na dożywocie. Podobnie jak polski, również południowoafrykański system prawny nie zamyka skazanym, nawet na tak wysokie wyroki, drogi do ubiegania się o warunkowe, przedterminowe zwolnienie, a także o ułaskawienie.

W ciągu lat spędzonych w więzieniu mój Ojciec ubiegał się o skrócenie wyroku wykorzystując obie z tych możliwości. Bezskutecznie. Za odmowami stoją powody polityczne. Żeby zatrzymać mojego Ojca w więzieniu niejednokrotnie łamano i naginano prawo. Przykładem może być odmowa rozpatrzenia wniosku o warunkowe przedterminowe zwolnienie po 15 latach odbywania kary. Taki właśnie okres był wymagany w chwili skazania Taty, ale w uzasadnieniu odmowy podano, że w momencie składania wniosku, był to już wymóg 20 lat odbywania kary. Dla Janusza Walusia prawo zadziałało wstecz. Nieprzychylność dla Jego sprawy tłumaczono również tym, że rzekomo przed Komisją Prawdy i Pojednania nie wyjawił wszystkich powodów oraz mocodawców zamachu. Udowodnienie nieprawdziwości tej tezy jest po prostu niemożliwe.

10 marca bieżącego roku sprawa Taty znów trafiła na czołówki programów informacyjnych. Po 23 latach odbywania kary sąd przychylił się do jego wniosku o warunkowe, przedterminowe zwolnienie. W sentencji wyroku podano, że ma zostać zwolniony w ciągu 14 dni. Strona rządowa natychmiast zapowiedziała apelację i złożyła stosowne dokumenty. Sąd oddalił je argumentując, że szanse na wygranie postępowania odwoławczego są bardzo niewielkie, gdyż odwołanie to nie ma podstaw.

Oba orzeczenia sądu wydane na korzyść mojego Ojca były bardzo negatywnie i agresywnie komentowane publicznie przez liderów Partii Komunistycznej oraz wdowę po Chrisie Hanim – panią Limpho Hani, osoby bardzo wpływowe w kraju. Na ich fali minister sprawiedliwości RPA Michael Masutha złożył odwołanie do Najwyższego Sądu Apelacyjnego. Prawnicy reprezentujący Ojca wnieśli wniosek o to, by mógł on oczekiwać na wynik odwołania na wolności. Przemawiały za tym dwie przesłanki: stwierdzone już przez sąd niższej instancji nikłe szanse strony rządowej na wygraną oraz związany z tym fakt, że po przegranej rząd nie byłby w stanie zadośćuczynić mojemu Ojcu za dodatkowy czas spędzony w więzieniu już po przyznaniu warunkowego zwolnienia. Niestety, sąd nie przychylił się do ich wniosku i Janusz Waluś nadal pozostaje w więzieniu, a o terminie rozpatrzenia apelacji nadal nic nie wiadomo. W uzasadnieniu podano, że jego wyjście na wolność nie jest sprawą pilną. Co może być pilniejszego dla 63 – letniego człowieka, cierpiącego na początki depresji, w sytuacji kiedy więzienne warunki bezpośrednio zagrażają jego życiu? Kilkakrotnie organizowano tam zamachy na życie mojego Taty. Nie potrzeba nawet zamachów, by doprowadzić do najgorszego. Wystarczy niedostateczna ilość żywności, zresztą skandalicznej jakości, w połączeniu z brakiem dostępu do podstawowej opieki medycznej i lekarstw.

Tata, zdając sobie sprawę, że zamach przeprowadzony wyłącznie z przyczyn politycznych był osobistą tragedią dla rodziny ofiary, napisał listy z przeprosinami i prośbą o wybaczenie do żony i córek Chrisa Haniego. Jedna z nich nawet dwukrotnie odwiedziła mojego Ojca w więzieniu. Ojciec mój, do chwili zamachu, nigdy nie miał konfliktów z prawem. Cóż więcej może zrobić, żeby udowodnić, że nie stanowi zagrożenia dla społeczeństwa i przekonać, że dwudziestoma trzema latami spędzonymi w więzieniu zapłacił już za swój czyn?

Szanowny Panie Prezydencie, niniejszy list nie jest prośbą o to, by reprezentowane przez Pana Państwo Polskie, dopominało się od władz Republiki Południowej Afryki wyjątkowego traktowania Janusza Walusia. Przeciwnie, proszę o to, by traktowano Go tak, jak wszystkich innych więźniów czy to politycznych, czy nawet kryminalnych. Gdyby tak było, od dawna już znajdowałby się na wolności. Być może nawet w Polsce, wśród najbliższych – ze swoją córką i wnuczką. Ze wszystkich sił proszę Pana Prezydenta o osobistą interwencję u najwyższych władz RPA. Jest Pan jedyną osobą, do której możemy zwrócić się o pomoc.

Z wyrazami szacunku,

Ewa Waluś

Do wiadomości:

1. Minister Spraw Zagranicznych Pan Witold Waszczykowski,

2. Minister Sprawiedliwości Pan Zbigniew Ziobro,

3. Opinia publiczna”.

WIĘCEJ O SPRAWIE JANUSZA WALUSIA

Marzec 2011. Telefon z RPA

Kwiecień 2012. Przekłamania na temat Walusia w Gazecie Wyborczej

Marzec 2013. Premiera książki “Zabić Haniego”

Kwiecień 2013. Wiece w RPA, transparenty w Polsce

Maj 2013. Filmik na YouTube promujący książkę

Maj 2013. Co by było gdyby… Polemika z dr Błażejem Popławskim

Lipiec 2013. City Press o książce “Zabić Haniego”

Sierpień 2013. Janusz Waluś: Czuję się więźniem politycznym

Wrzesień 2013. Kibice Legii Warszawa i Janusz Waluś

Luty 2014. W więzieniu w Pretorii zaatakowano Walusia

Marzec 2014. Wojciech Jagielski, Janusz Waluś i “Zabić Haniego”

Czerwiec 2014. Dziennikarka z RPA w Polsce

Recenzje książki “Zabić Haniego”

Lipiec 2014, Wokół mnie panuje cisza

Grudzień 2014. Telefon z Pretorii. Decyzja w styczniu?

Styczeń 2015. Film o Januszu Walusiu

Maj 2015. Zapomniana historia w Radiu RDC

Czerwiec 2015. Sąd zdecyduje o przyszłości Walusia. Polak opuści więzienie?

Sierpień 2015. O Walusiu w internetowej telewizji NamZależy.pl

Grudzień 2015. Decyzja odroczona

Marzec 2016. Waluś wychodzi na wolność!

Marzec 2016. Ostre reakcja

Marzec 2016. O Walusiu w TVN24

Marzec 2016. List do rodziny Haniego

Marzec 2016. Córka Haniego chce się spotkać z Walusiem

Kwiecień 2016. Telefon z Pretorii. „Wiele osób chce mnie zabić”

Kwiecień 2016. Janusz Waluś w końcu opuści więzienie?

Kwiecień 2016. Sprawa na wokandzie


Ten wpis zostal opublikowany w poniedziałek, Czerwiec 27th, 2016 o 06:00 i jest napisany pod Afryka. Mozesz sledzic komentarze do tego wpisu poprzez RSS 2.0 kanal. Mozesz rowniez zamiescic komentarz, lub sledzic post ze swojej wlasnej strony.

17 odpowiedzi dla “Sprawa Janusza Walusia. List do Prezydenta RP”

 1. ja napisal(a):

  “Nasi” tutejsi komuniści już atakowali posła Winnickiego w związku z tą sprawą.

 2. ja napisal(a):

  Konferencja:
  https://www.youtube.com/watch?v=hEbwEMFhaRs

 3. Kartagińczyk napisal(a):

  W nadchodzącym sezonie (2016/2017) w tunezyjskiej Ligue 1 zmianie ulegnie struktura rozgrywek – moim zdaniem na gorsze, ale zobaczymy.

  Otóż 16 zespołów zamiast grać, jak do tej pory, systemem “każdy z każdym” (30 kolejek), to zostało podzielone na dwie grupy po osiem w każdej.
  Trzy najlepsze drużyny z każdej grupy awansuje do tak zwanej grupy “mistrzowskiej”, gdzie będą rywalizować oczywiście o mistrzostwo i miejsca gwarantujące udział w rozgrywkach kontynentalnych.
  Ostatni zespół z każdej grupy od razu spada do Ligue 2.
  Drużyny, które w grupach zajęły miejsca 4-7, przechodzą do tak zwanej grupy “spadkowej”. W niej zespoły z ostatnich dwóch miejsc też spada do Ligue 2, a trzeci od końca zespół zagra baraż z przedstawicielem z drugiej ligi.

  Podsumowując – z ligi spadną cztery drużyny. Najprawdopodobniej w sezonie 2017/2018 znów będzie powrót do systemu “każdy z każdym”, jednak już w Ligue 1 nie będzie 16 zespołów, a 14. Moje przypuszczenia potwierdzają komunikaty dostępne na tunezyjskich portalach informacyjno-sportowych.

 4. Michal Zichlarz napisal(a):

  już ktoś, w trochę podobnym stylu to przerabiał… Ekstraklasa, sezon 2001/02, grupa A, grupa B, grupa mistrzowska, grupa spadkowa. Nie sprawdziło się.

 5. Kartagińczyk napisal(a):

  Masz całkowicie rację! Na szczęście w Tunezji to tylko na jeden sezon, choć mogli to inaczej rozegrać – bez dzielenia na grupy, każdy z każdym, spadek zespołów z miejsc 14-16, awans z Ligue 2 tylko zwycięzcy, a dla zespołu z miejsca drugiego baraż z drużyną z miejsca 13 w pierwszej lidze.

 6. Biker napisal(a):

  @Kartagińczyk
  Sprawy futbolu Tunezyjskiego znasz jak własną kieszeń. Oby wszystko na Czarnym Lądzie szło do przodu!!!!

  W zeszłym tygodniu miał swój debiut najnowszy, świeżutki teledysk City-Rock Entertainment, żeńska grupa muzyczna z Kampali, Uganda. Występuje w niej moja koleżanka Angella Namubiru. @Kartagińczyk czy @Natka wiedzą o kogo chodzi :)
  https://youtu.be/5GjvlcYW0gA

 7. Biker napisal(a):

  Dzisiaj oczywiście kibicujemy naszej reprezentacji!!!! Niech,, Kuba Oliwange,, City-Rock Entertainment wprowadzi wszystkich w dobry nastrój przed meczem. Pozdrawiam :)

 8. Kartagińczyk napisal(a):

  @Biker – Muzyka jak zwykle świetna, a panie nadal trzymają poziom :D Przyjemny teledysk. Dzięki wielkie za link! :D

 9. Biker napisal(a):

  @Kartagińczyk
  Nie ma sprawy :)
  Cieszę się, że Ci się podoba ;)
  Zespół się rozwija i oby jak najdłużej dziewczyny cieszyły nasze oczy i uszy :)

 10. Kartagińczyk napisal(a):

  @Biker – Właśnie, niech zespół dalej się rozwija, bo na razie panie wykonują świetną robotę ;)

 11. Wsparcie dla Janusza Walusia | AfrykaGola.pl napisal(a):

  [...] Podczas ostatniego meczu o piłkarski Puchar Polski pomiędzy Rakowem Częstochowa, a Chrobrym Głogów, kibice częstochowskiego klubu na boiskowym ogrodzeniu, wywiesili flagę z napisem „Uwolnić Janusza Walusia”. Nie było to pierwsze wsparcie kibicowskiego środowiska dla odsiadującego wyrok dożywocia polskiego emigranta w RPA. Podobne gesty były już dziełem fanów Legii Warszawa czy Jagiellonii Białystok. Kibice tej pierwszej drużyny chcą nawet zaprosić do siebie na „Żyletę” panią Ewę Waluś, córkę Janusza, która w czerwcu skierowała list do najwyższych władz RP z prośbą o interwencję w sprawie jej …. [...]

 12. W „Rzeczpospolitej” o Januszu Walusiu | AfrykaGola.pl napisal(a):

  [...] Czerwiec 2016. List do prezydenta RP [...]

 13. Grzegorz Wysok napisal(a):

  Materiał filmowy z apelem Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym w Lublinie w sprawie Janusza Walusia: http://www.youtube.com/watch?v=aAJlIbj8rb8

 14. Janusz Waluś dzwoni z RPA | AfrykaGola.pl napisal(a):

  [...] Czerwiec 2016. List do prezydenta RP [...]

 15. Nie chcą wypuścić Polaka. Demonstracje w sprawie Walusia | AfrykaGola.pl napisal(a):

  [...] polityczną, co podważa niezawisłość wymiaru sprawiedliwości w RPA – mówi Ewa Waluś, która w czerwcu zeszłego roku skierowała list otwarty do Prezydenta RP Andrzeja Dudy, z prośbą o interwencję w sprawie uwolnienia jej [...]

 16. Janusz Waluś czeka na decyzję ministra | AfrykaGola.pl napisal(a):

  [...] Czerwiec 2016. List do prezydenta RP [...]

 17. Wypuścić Walusia | AfrykaGola.pl napisal(a):

  [...] Czerwiec 2016. List do prezydenta RP [...]

 

Zamiesc komentarz