Wiece w RPA, transparenty w Polsce

TRANSPARENTY Z POPARCIEM DLA JANUSZA WALUSIA POJAWIŁY SIĘ W KILKU POLSKICH MIASTACH

Dwa kraje, dwa światy. W jednym upamiętniają pamięć zastrzelonego 10 kwietnia 1993 roku Chrisa Haniego, w drugim pojawiają się transparenty z poparciem dla odbywającego karę dożywotniego więzienia Janusza Walusia. Tak w RPA i w Polsce przypomniano 20 rocznicę tego co stało się w Boksburgu.

Cała historia opisana jest w książce „Zabić Haniego. Historia Janusza Walusia”. W ostatnich dniach w kilku miastach w Polsce, a konkretnie w Poznaniu, Wrocławiu, Stalowej Woli i ponoć też w Gdańsku oraz Łodzi pojawiły się transparenty z wyrazami solidarności dla siedzącego we więzieniu w Pretorii Janusza Walusia.

Prawie 10 tys. kilometrów dalej, czyli w RPA, głośno przypomniano z kolei o śmierci Haniego. Ten szef Południowoafrykańskiej Partii Komunistycznej i jeden z czołowych działaczy rządzącego dziś Afrykańskiego Kongresu Narodowego, przez wielu typowany był na następcę samego Nelsona Mandeli. Miał być kolejnym prezydentem kraju.

W wiecu ku pamięci zastrzelonego przez polskiego emigranta polityka, wziął nawet udział były towarzysz walki Haniego, a obecny prezydent Republiki Południowej Afryki Jacob Zuma. Na mitingu przemawiała też jedna z czterech córek Haniego – Lindiwe.

Ten wpis zostal opublikowany w czwartek, Kwiecień 11th, 2013 o 13:05 i jest napisany pod Afryka. Mozesz sledzic komentarze do tego wpisu poprzez RSS 2.0 kanal. Mozesz rowniez zamiescic komentarz, lub sledzic post ze swojej wlasnej strony.

3 odpowiedzi dla “Wiece w RPA, transparenty w Polsce”

  1. Kibice Legii Warszawa i Janusz Waluś | AfrykaGola.pl napisal(a):

    [...] To kolejna akcja piłkarskich fanów przypominająca o odsiadującym karę dożywocia w Republice Południowej Afryki polskim emigrancie. Kilka miesięcy temu banery z podobizną Walusia i solidaryzujące się z Polakiem wywieszono w kilk… [...]

  2. Telefon z Pretorii. Decyzja w styczniu? | AfrykaGola.pl napisal(a):

    [...] Kwiecień 2013, Wiece w RPA, transparenty w Polsce [...]

  3. Wsparcie dla Janusza Walusia | AfrykaGola.pl napisal(a):

    [...] Kwiecień 2013. Wiece w RPA, transparenty w Polsce [...]

 

Zamiesc komentarz