Janusz Waluś: sprawa na wokandzie

10 marca sędzia Sądu w Pretorii, pani Nicoline Janse van Nieuwenhuizen zdecydowała, że w przeciągu czternastu dni Janusz Waluś powinien być zwolniony z więzienia. Od tej decyzji odwołał się minister sprawiedliwości RPA Michael Masutha. Odwołanie nic nie dało. Sąd podtrzymał decyzję o wypuszczeniu polskiego emigranta, który w kwietniu 1993 roku zastrzelił przywódcę Południowoafrykańskiej Partii Komunistycznej Chrisa Haniego.

Rząd nie ustępuje, zamierza się odwołać do Sądu Najwyższego. Teraz toczy się postępowanie czy Janusz Waluś powinien na decyzję czekać w więzieniu czy poza jego murami.

Jeśli w końcu okaże się, że wnioskujący o zwolnienie powinien być wypuszczony, to kto zwróci mu ten rok życia? Jak można dodać rok do swojego życia? Jedynym powodem, dla którego minister wnosi tę apelację to uprzedzenia i presja polityczna” – uważa Roelof du Plessis, adwokat Walusia.

Sala w której odbywała się ostatnia rozprawa została wypełniona przez członków SACP (South African Communist Party). Nie zabrakło też Limpho Hani, która panię sędzią zdążyła już nazwać rasistką. Z obu stron nie brakuje zresztą emocji. Apelacja może potrwać rok, może potrwać i dłużej.

Decyzja co do wyjścia Walusia z więzienia ma być podjęta w środę. Czy tak rzeczywiście będzie to się okaże, bo w tej sprawie jest tyle niewiadomych, że wszystko może się zdarzyć. Jeśliby Polak wyszedł, to najprawdopodobniej czekałby na niego areszt domowy.

Co do tych niewiadomych, to warto jeszcze wspomnieć o artykule w magazynie „w Sieci” na temat Walusia, który ukazał się w poprzednim numerze. Autor pisze o jednaj z hipotez, o której przyznam nie słyszałem, a jest tak niedorzeczna, że w sumie warta przytoczenia. Waluś ze zleceniodawcą zamachu Clive Derby-Lewisem mieli jakoby zlikwidować Haniego za to, że ten winny był im wielką sumę pieniędzy pochodzącą ze wspólnego handlu… kością słoniową!

Wśród różnych hipotez pojawia się i ta, mówiąca, że Derby-Lewis i Waluś handlowali z Hanim kością słoniową. Hani był im winien mnóstwo pieniędzy. Modise zasugerował wspólnikom, że Hani zasugerował wspólnikom, że Hani nie zamierza się rozliczyć, dając im pretekst do zabójstwa niewygodnego dla siebie rywala” – można przeczytać w tygodniku.

Tutaj dodam, że Joe Modise, to wysoko postawiony działacz Afrykańskiego Kongresu Narodowego, który potem był ministrem obrony. Nie wiem z jakich źródeł korzystał autor, bo nie powołuje się na żadne dokumenty. Ja przyznam, że wertując wiele materiałów na temat zamachu z 10 kwietnia 1993 roku, w żadnym nie spotkałem się z tak niedorzecznymi informacjami.

Zresztą to nie jedyne przekłamania na temat Walusia. Wcześniej Gazeta Wyborcza przez lata pisała, że Waluś zastrzelił Haniego na oczach jego córki Nomakhwezi. Nic takiego nie miało jednak miejsca. Zresztą o wszystkim więcej w książce „Zabić Haniego. Historia Janusza Walusia”.

PS. W najbliższy czwartek o godzinie 18, w kawiarence „Tygodnika Podhalańskiego” w Zakopanem spotkanie dt. całej sprawy. Myślę, że w imieniu organizatora mogę zaprosić wszystkich chętnych. Sam będę na miejscu.

WIĘCEJ O SPRAWIE JANUSZA WALUSIA

Marzec 2011. Telefon z RPA

Kwiecień 2012. Przekłamania na temat Walusia w Gazecie Wyborczej

Marzec 2013. Premiera książki “Zabić Haniego”

Kwiecień 2013. Wiece w RPA, transparenty w Polsce

Maj 2013. Filmik na YouTube promujący książkę

Maj 2013. Co by było gdyby… Polemika z dr Błażejem Popławskim

Lipiec 2013. City Press o książce “Zabić Haniego”

Sierpień 2013. Janusz Waluś: Czuję się więźniem politycznym

Wrzesień 2013. Kibice Legii Warszawa i Janusz Waluś

Luty 2014. W więzieniu w Pretorii zaatakowano Walusia

Marzec 2014. Wojciech Jagielski, Janusz Waluś i “Zabić Haniego”

Czerwiec 2014. Dziennikarka z RPA w Polsce

Recenzje książki “Zabić Haniego”

Lipiec 2014, Wokół mnie panuje cisza

Grudzień 2014. Telefon z Pretorii. Decyzja w styczniu?

Styczeń 2015. Film o Januszu Walusiu

Maj 2015. Zapomniana historia w Radiu RDC

Czerwiec 2015. Sąd zdecyduje o przyszłości Walusia. Polak opuści więzienie?

Sierpień 2015. O Walusiu w internetowej telewizji NamZależy.pl

Grudzień 2015. Decyzja odroczona

Marzec 2016. Waluś wychodzi na wolność!

Marzec 2016. Ostre reakcja

Marzec 2016. O Walusiu w TVN24

Marzec 2016. List do rodziny Haniego

Marzec 2016. Córka Haniego chce się spotkać z Walusiem

Kwiecień 2016. Telefon z Pretorii. „Wiele osób chce mnie zabić”

Kwiecień 2016. Janusz Waluś w końcu opuści więzienie?

Ten wpis zostal opublikowany w poniedziałek, Kwiecień 25th, 2016 o 06:00 i jest napisany pod Afryka. Mozesz sledzic komentarze do tego wpisu poprzez RSS 2.0 kanal. Mozesz rowniez zamiescic komentarz, lub sledzic post ze swojej wlasnej strony.

5 odpowiedzi dla “Janusz Waluś: sprawa na wokandzie”

 1. Grzegorz napisal(a):

  Czyli czekamy do środy

 2. ja napisal(a):

  Panie Michale proszę informować na bieżąco co dalej z Januszem.

 3. Michal Zichlarz napisal(a):

  jak coś będzie, to dam znać

 4. Wsparcie dla Janusza Walusia | AfrykaGola.pl napisal(a):

  [...] Kwiecień 2016. Sprawa na wokandzie [...]

 5. Co dalej z Walusiem? Minister odmówił zwolnienia | AfrykaGola.pl napisal(a):

  [...] Kwiecień 2016. Sprawa na wokandzie [...]

 

Zamiesc komentarz