Zamieszanie po zwolnieniu Walusia. Ostre reakcje w RPA

Decyzja North Gauteng High Court, która nakłada na więziennicze władze obowiązek zwolnienia Janusza Walusia w przeciągu 14 dni, wzbudza w RPA ogromne kontrowersje. Szczególnie dostaje się pani sędzi Nicolene Janse van Nieuwenhuizen. To ona podjęła decyzję o zwolnieniu polskiego emigranta, który 10 kwietnia 1993 roku zastrzelił szefa Południowoafrykańskiej Partii Komunistycznej Chrisa Haniego.

Najostrzejsza w krytyce jest wdowa po Hanim pani Limpho, która notabene w latach 90. odpowiadała w parlamencie za więziennictwo. – To rasistowski wyrok – stwierdza.

- Trzeba przeczytać orzeczenie, ale naszym następnym krokiem jest odwołanie się od niego. To policzek dla Mandeli, policzek dla naszego „Tęczowego Narodu” od naszych białych rodaków. Oczekują od nas, że będziemy stosowali się do zasad, do których sami się nie stosują. Co mnie irytuje, to sędzia, która w żadnym momencie nie odnosiła się do zabójstwa mojego męża. Dla niej nie było to morderstwo. Wszystko co ma do rozważenia, to warunkowe zwolnienie Walusia. Dla niej trzymanie go w więzieniu jest niesprawiedliwe – mówi Limpho Hani.

Solly Mapaila, jeden z czołowych przedstawicieli South African Communist Party, zapowiada, że sprawa powinna trafić do Sądu Konstytucyjnego, a inny sędzia z pewnością podjąłby inną decyzję.

Z kolei Corne Mulder z prawicowego Freedom Front Plus podkreśla, że jeżeli osoba ubiegająca się o warunkowe zwolnienie, spełniła wszystkie wymagania, to powinna wyjść na wolność. – Szkoda, że musi iść aż do sądu, żeby zmusić ministra sprawiedliwości do tego, żeby prawo było przestrzegana – zaznacza Mulder.

Ciekawe są słowa Zizi Kodwa, rzecznika rządzącego RPA od 1994 roku Afrykańskiego Kongresu Narodowego. – Naszym zdaniem powinien być deportowany do kraju swojego pochodzenia i nigdy nie wracać do Republiki Południowej Afryki – mówi o Walusiu Kodwa.

To ważne słowa. Wyrażają zdanie osoby z partii, która rządzi krajem. Pamiętam, że kiedy w czerwcu 2010 roku odwiedziłem Walusia w więzieniu w Pretorii, to karę dożywocia odbywał tam jeszcze jeden Polak. Z informacji od pana Janusza wiem, że potem wyszedł z więzienia i wrócił do kraju. Teraz podobnie może być z Walusiem czy raczej Kubą, jak nazywają go najbliżsi.

Trzeba jednak zaczekać czy w końcu rzeczywiście wyjdzie na wolność, a jeżeli już tak się stanie, to jakie będą obwarowania takiego warunkowego zwolnienia.

W czerwcu zeszłego roku Waluś tak opowiadał mi o zwolnieniu z więzienia po 22 latach Clive Derby-Lewisa, który przypomnę, był zleceniodawcą zamachu na Haniego. – Jego wyjście zostało przez Correctional Services (Wladze Więziennictwa) obwarowane tyloma restrykcjami, że Clive doświadcza czegoś na kształt aresztu domowego. Ale jest z żoną i może jeść czy pić co chce – mówił.

Czy chciałby wrócić do Polski? – Tutaj nie mam przyszłości. Nie wiem, jak jest w Polsce, ale tam mam rodzinę. Zresztą nie wiem, jakie będą obostrzenia ze strony władz więziennych – mówił mi wtedy.

WIĘCEJ O SPRAWIE JANUSZA WALUSIA

Marzec 2011. Telefon z RPA

Kwiecień 2012. Przekłamania na temat Walusia w Gazecie Wyborczej

Marzec 2013. Premiera książki “Zabić Haniego”

Kwiecień 2013. Wiece w RPA, transparenty w Polsce

Maj 2013. Filmik na YouTube promujący książkę

Maj 2013. Co by było gdyby… Polemika z dr Błażejem Popławskim

Lipiec 2013. City Press o książce “Zabić Haniego”

Sierpień 2013. Janusz Waluś: Czuję się więźniem politycznym

Wrzesień 2013. Kibice Legii Warszawa i Janusz Waluś

Luty 2014. W więzieniu w Pretorii zaatakowano Walusia

Marzec 2014. Wojciech Jagielski, Janusz Waluś i “Zabić Haniego”

Czerwiec 2014. Dziennikarka z RPA w Polsce

Recenzje książki “Zabić Haniego”

Lipiec 2014, Wokół mnie panuje cisza

Grudzień 2014. Telefon z Pretorii. Decyzja w styczniu?

Styczeń 2015. Film o Januszu Walusiu

Maj 2015. Zapomniana historia w Radiu RDC

Czerwiec 2015. Sąd zdecyduje o przyszłości Walusia. Polak opuści więzienie?

Sierpień 2015. O Walusiu w internetowej telewizji NamZależy.pl

Grudzień 2015. Decyzja odroczona

Marzec 2016. Waluś wychodzi na wolność!

Ten wpis zostal opublikowany w piątek, Marzec 11th, 2016 o 01:15 i jest napisany pod Afryka. Mozesz sledzic komentarze do tego wpisu poprzez RSS 2.0 kanal. Mozesz rowniez zamiescic komentarz, lub sledzic post ze swojej wlasnej strony.

8 odpowiedzi dla “Zamieszanie po zwolnieniu Walusia. Ostre reakcje w RPA”

 1. Telefon z Pretorii. „Wiele osób chce mnie zabić” | AfrykaGola.pl napisal(a):

  [...] Nicoline Janse van Nieuwenhuizen z sądu w Pretorii. Jej decyzja, podjęta w poprzedni czwartek, wywołała w RPA burzę. Afrykański Kongres Narodowy i Południowoafrykańska Partia Komunistyczna rozważają wniesienie [...]

 2. Wsparcie dla Janusza Walusia | AfrykaGola.pl napisal(a):

  [...] Marzec 2016. Ostre reakcja [...]

 3. W Polskim Radiu 24 o Januszu Walusiu | AfrykaGola.pl napisal(a):

  [...] że Waluś walczy przed sądami w RPA o możliwość warunkowego zwolnienia. Takowe zostało mu już przyznane przez North Gauteng High Court w marcu, ale decyzji tej sprzeciwiły się południowoafrykańskie władze, a przez kraj przetoczyła się [...]

 4. Spotkanie w Radomiu. Pomoc posła i kibiców | AfrykaGola.pl napisal(a):

  [...] od kilku lat walczy o możliwość wyjścia na warunkowe zwolnienie. W marcu tego roku sąd zdecydował, że powinien opuścić mury więzienia. Takiej decyzji sprzeciwia się jednak rząd RPA. Trwa [...]

 5. Decyzja w sprawie Walusia odroczona | AfrykaGola.pl napisal(a):

  [...] od lat walczy o możliwość warunkowego zwolnienia. W marcu zeszłego roku Sąd Najwyższy w Pretorii zdecydował, że w ciągu dwóch tygodni ma wyjść na wolność. Zaprotestowała wdowa po zabitym polityku [...]

 6. Wypuszczają wszystkich, tylko nie Polaka. Janusz Waluś zza krat | AfrykaGola.pl napisal(a):

  [...] Marzec 2016. Ostre reakcja [...]

 7. Wypuszczą Polaka z więzienia? Decyzja w październiku | AfrykaGola.pl napisal(a):

  [...] Marzec 2016. Ostre reakcja [...]

 8. Co dalej z Walusiem? Minister odmówił zwolnienia | AfrykaGola.pl napisal(a):

  [...] Marzec 2016. Ostre reakcja [...]

 

Zamiesc komentarz