Waluś nie wyjdzie z więzienia

Do połowy listopada minister sprawiedliwości RPA Michael Masutha miał podjąć decyzję, co do ewentualnego warunkowego zwolnienia Janusza Walusia. Polski emigrant w więzieniu w Pretorii siedzi od 10 kwietnia 1993 roku, od momentu zastrzelenia Chrisa Haniego, jednego z liderów Południowoafrykańskiej Partii Komunistycznej. Za ten zamach został skazany na karę śmierci, którą potem zamieniono na dożywocie.

Decyzja co do warunkowego zwolnienia Walusia została podjęta dzisiaj. W zasadzie od początku było wiadomo, że będzie negatywna i tak się stało. Jak donoszą południowoafrykańskie media „Janusz Walus denied parol”.

„Zdecydowałem, że zwolnienie warunkowe sprawcy na tym etapie nie jest zalecane, a zatem jego wniosek nie został zatwierdzony” – pokrętnie tłumaczy minister Masutha.

Tutaj materiał telewizji eNCA o decyzji.

Z Januszem Walusiem rozmawiałem przed kilkoma dniami. Spodziewał się, że decyzja będzie taka, a nie inna. – Jest bardzo ciekawie, a nawet komicznie – mówił mi wtedy, spodziewając się takiego obrotu sprawy.

Podczas długoletniego pobytu w więzieniu, przeszedł przez specjalny program dla osadzonych, który był konieczny do skorzystania z warunkowego zwolnienie. Wcześniej mury więzienne opuścił m.in. Eugene de Kock, skazany wcześniej na 212 lat i Clive Derby-Lewis, zleceniodawca zamachu na Haniego.

Za murami więzienia w Pretorii Waluś kilka razy spotkał się z jedną z córek Haniego. W końcu, w marcu zeszłego roku, południowoafrykański sąd zdecydował, że w przeciągu dwóch tygodni ma wyjść z więzienia. Zaprotestowała wdowa po Chrisie Hanim pani Limpho, działacze South African Communist Party, a także minister sprawiedliwości. Sprawa trafiła do Sądu Najwyższego, który zdecydował, że o ewentualnym warunkowym zwolnieniu ma zdecydować… minister sprawiedliwości. W tej sytuacji los Walusia był praktycznie przesądzony. Co dalej?

- Trzeba będzie zbierać pieniądze na kolejne odwołanie. Koszty będą na pewno duże, bo nikt nie zrobi przecież niczego za darmo – mówi Waluś.

Pomagają mu, także finansowo, kibice polskich klubów, przede wszystkim Legii Warszawa, ale też Rakowa Częstochowa czy innych drużyn. – Jestem wdzięczny, że świat piłkarski tak mnie wspiera – zaznacza.

Pytam czy tam na miejscu, może liczyć na pomoc Afrykanerów. – Oni praktycznie nie istnieją, choć ostatnio farmerzy zablokowali drogę na trasie Pretoria – Johannesburg w proteście przeciwko morderstwom na nich – mówi Waluś, którego walka o warunkowe zwolnienie i powrót do Polski zaczyna się tak naprawdę od nowa…

WIĘCEJ O SPRAWIE JANUSZA WALUSIA

Marzec 2011. Telefon z RPA

Kwiecień 2012. Przekłamania na temat Walusia w Gazecie Wyborczej

Marzec 2013. Premiera książki “Zabić Haniego”

Kwiecień 2013. Wiece w RPA, transparenty w Polsce

Maj 2013. Filmik na YouTube promujący książkę

Maj 2013. Co by było gdyby… Polemika z dr Błażejem Popławskim

Lipiec 2013. City Press o książce “Zabić Haniego”

Sierpień 2013. Janusz Waluś: Czuję się więźniem politycznym

Wrzesień 2013. Kibice Legii Warszawa i Janusz Waluś

Luty 2014. W więzieniu w Pretorii zaatakowano Walusia

Marzec 2014. Wojciech Jagielski, Janusz Waluś i “Zabić Haniego”

Czerwiec 2014. Dziennikarka z RPA w Polsce

Recenzje książki “Zabić Haniego”

Lipiec 2014, Wokół mnie panuje cisza

Grudzień 2014. Telefon z Pretorii. Decyzja w styczniu?

Styczeń 2015. Film o Januszu Walusiu

Maj 2015. Zapomniana historia w Radiu RDC

Czerwiec 2015. Sąd zdecyduje o przyszłości Walusia. Polak opuści więzienie?

Sierpień 2015. O Walusiu w internetowej telewizji NamZależy.pl

Grudzień 2015. Decyzja odroczona

Marzec 2016. Waluś wychodzi na wolność!

Marzec 2016. Ostre reakcja

Marzec 2016. O Walusiu w TVN24

Marzec 2016. List do rodziny Haniego

Marzec 2016. Córka Haniego chce się spotkać z Walusiem

Kwiecień 2016. Telefon z Pretorii. „Wiele osób chce mnie zabić”

Kwiecień 2016. Janusz Waluś w końcu opuści więzienie?

Kwiecień 2016. Sprawa na wokandzie

Czerwiec 2016. List do prezydenta RP

Sierpień 2016. Wsparcie dla Janusza Walusia

Wrzesień 2016. Audycja w Polskim Radiu 24

Wrzesień 2016. W Krytyce Politycznej o Walusiu

Październik 2016. Spotkanie w Radomiu

Październik 2016. W “Rzeczpospolitej” o Walusiu

Listopad 2016. Zmarł Clive Derby-Lewis

Grudzień 2016. Janusz Waluś dzwoni z RPA

Marzec 2017. Ważą się losy Janusza Walusia. Ostateczna decyzja 5 maja?

Kwiecień 2017. Córka Haniego spotkała się z Walusiem w więzieniu

Kwiecień 2017. List Ewy Waluś z podziękowaniem

Kwiecień 2017. “Czekam na decyzję sądu”

Maj 2017. W Wirtualnej Polsce o Walusiu

Maj 2017. Dr Aleksandra Wagner w Salon24 o Walusiu. Polemika z tekstem w “GW”

Sierpień 2017. Pozostaje w więzieniu.

Wrzesień 2017. Demonstracja w sprawie Walusia

Ten wpis zostal opublikowany w piątek, Listopad 17th, 2017 o 11:46 i jest napisany pod Afryka. Mozesz sledzic komentarze do tego wpisu poprzez RSS 2.0 kanal. Mozesz rowniez zamiescic komentarz, lub sledzic post ze swojej wlasnej strony.

17 odpowiedzi dla “Waluś nie wyjdzie z więzienia”

 1. Biker napisal(a):

  https://fr.starafrica.com/football/articles/chan-2018-voici-tirage-sort-de-phase-de-poules/
  Wyniki losowania przyszłorocznych Mistrzostw Narodów Afryki w Maroko

 2. Biker napisal(a):

  https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1484614744964777&id=348421431917453
  Ceremonia losowania:-)

 3. Biker napisal(a):

  Wasze opinie o losowaniu….?
  Dla mnie drupa 2 zdecydownie najbardziej interesująca….hmmmm WKS, Uganda , Zambia:-) :-) :-) Także grupa 4….

 4. Biker napisal(a):

  https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1484614744964777&id=348421431917453
  Ceremonia losowania

 5. zich napisal(a):

  Reprezentacje z Afryki Północnej zupełnie “olały” CHAN. Dla mnie grupa D wydaje się też mocna.

 6. Biker napisal(a):

  Grupy B i D w centrum uwagi…Jeśli chodzi o mnie skład przyszłorocznych Mistrzostw Narodów Afryki jak najbardziej zacny

 7. Aleksandra Wagner napisal(a):

  Wiadomość smutna, ale nie zaskakująca (jak Autor słusznie zwrócił uwagę). Teraz możliwe są różne scenariusze (niekoniecznie sprzeczne)
  1) Deportacja do Polski, formalnie celem dalszego odbywania kary w Polsce. Takie rozwiązanie pozwoliłoby ministrowi sprawiedliwości Michaelowi Masutha pokazać, że władze RPA wcale Walusia nie zwalniają z więzienia. Oczywiście wszyscy dobrze by wiedzieli, że w Polsce Waluś by z więzienia wyszedł, nawet jeśli z początku zostałby aresztowany. Podlegałby polskiemu prawu, więc to polski sąd decydowałby o zwolnieniu warunkowym. Nie wiem zresztą czy nie musiały być obligatoryjnie zwolniony po 25 latach (czyli w kwietniu 2018), bowiem w czasie popełnienia przestępstwa kara dożywocia w Polsce nie istniała, a prawo nie działa wstecz. Władze RPA o tym pewnie wiedzą i dlatego nie chcą takiego rozwiązania, jednakże wysiłek dyplomatyczny mógłby je do tego skłonić.
  2) Po 25 latach odbywania kary (czyli za parę miesięcy) złożona zostaje nowa prośba o zwolnienie warunkowe, tym razem argumentem jest, że minęło 25 lat, a jest to zwyczajowy okres przebywania w więzieniu skazanych na dożywocie. Zawsze można liczyć na to, że tym razem sąd najwyższy wyda inną decyzję niż obecnie
  3) Nastąpią jakieś zmiany na scenie politycznej RPA, które ułatwią bądź jeszcze bardziej utrudnią zwolnienie Walusia. W dużej mierze zależy to od pozycji wdowy po Chrisie Hanim. Obecnie jej pozycja jest mocna, bo popiera ona urzędującego prezydenta, ale czy taką pozycję zachowa przy zmianie rządów lub zmianie w łonie ANC?

  O ile nie mamy wpływu na scenariusz 3 oraz ograniczony wpływ na scenariusz 2 (jedynie dobry dobór prawników, wiążący się z kosztami), to wpływ nas wszystkich na scenariusz 1 jest dość znaczny. Problemem jest to, że polskie władze, aby starać się o powrót Walusia do kraju muszą mieć poparcie społeczeństwa, a z tym nie jest tak dobrze jakbyśmy chcieli. Jest duże poparcie ze strony środowisk kibiców piłkarskich oraz osób związanych z ugrupowaniami narodowymi. Problem w tym, że (nie będę tu wchodzić w dyskusję czy słusznie czy nie) ugrupowania te często budzą skojarzenia negatywne, stąd obecne władze, i tak oskarżane o popieranie “faszystów” (używam określenia stosowanego przez opozycję) boją się (znów nie wnikam czy słusznie czy nie) pogłębienia tych oskarżeń. Dlatego za ważne uważam większe zainteresowanie sprawą mainstreamu i wzbudzenie poparcia mainstreamu dla sprawy. Przede wszystkim powinno się podkreślać humanitarny aspekt sprawy oraz przybliżać realia Afryki Południowej, a zwłaszcza sposób traktowania innych sprawców skazanych za przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu. Powinno się też podejmować polemikę z osobami, które próbują dyskredytować osoby starające się o uwolnienie Walusia. Niestety czasem takich prób podejmują się dość szanowani dziennikarze. Głównym zadaniem teraz jest rozszerzenie poparcia dla sprawy uwolnienia (ewentualnie deportacji) Walusia na środowiska z różnych stron sceny politycznej.

 8. Zich napisal(a):

  Nie odzwierciedla stanu posiadania afrykanskiej pilki, ale bedzie ciekawie, to na pewno

 9. Biker napisal(a):

  https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1449579728429293&id=226940400693238
  Tak są traktowani imigranci z czarnej afryki na północy kontynentu. Tutaj Libijskie śmiecie i ich represje….Widziałem podobne zdjęcia na innych portalach!!!!

 10. Biker napisal(a):

  Niemiłych tematów ciąg dalszy. Zmarł nasz wybitny trener Janusz Wójcik. Wraz z reprezentacją olimpijską zdobył serbrny medal w Barcelonie.
  http://www.przegladsportowy.pl/pilka-nozna,janusz-wojcik-nie-zyje-byly-trener-reprezentacji-polski-mial-64-lata,artykul,829984,1,279.html?utm_source=facebook&utm_medium=social&utm_campaign=fanpage

 11. Kartagińczyk napisal(a):

  W południe minął czas dany prezydentowi Zimbabwe Robertowi Mugabemu na odejście z urzędu. Rządząca partia ZANU-PF oświadczyła, że w poniedziałek przedyskutowany zostanie wniosek o uruchomienie wobec niego procedury impeachmentu (http://www.tvn24.pl).

 12. Kartagińczyk napisal(a):

  Prezydent Zimbabwe Robert Mugabe we wtorek ustąpił ze sprawowanego od 37 lat urzędu, o swojej decyzji informując w liście przekazanym parlamentowi.

 13. Biker napisal(a):

  Krzywda Mugabe się nie stała i nie stanie. Wraz z żoną otrzymali immunited. 37 lat dyktatury i miła emeryturka jak Idi Amin w Arabii Saudyjskiej po jego obaleniu w 1979…

 14. Urbus napisal(a):

  Znacznie lepiej byłoby gdyby poczekano na rychłą śmierć Mugabe i jakimś mniej bezpośrednim sposobem wysadzono z fotela jego żonę Grace. Ale jak się nie ma co się lubi…

 15. Kartagińczyk napisal(a):

  Peter Kaluba, który negocjował w imieniu Senegalczyków zakup Korony Kielce występuje w serialu paradokumentalnym „Szpital”.

 16. Telefony z Afryki | AfrykaGola.pl napisal(a):

  [...] od lat walczy o wyjście z więzienia. W listopadzie minister sprawiedliwości RPA zdecydował jednak, że musi pozostać za kratami. Polak zamierza się jednak odwołać od tej [...]

 17. Sprawa Janusza Walusia. Czeka na decyzję | AfrykaGola.pl napisal(a):

  [...] Listopad 2017. Waluś nie wyjdzie z więzienia [...]

 

Zamiesc komentarz