Nie chcą wypuścić Polaka. Demonstracje w sprawie Walusia

W najbliższą środę w Warszawie, prawicowe środowiska zamierzają zorganizować dwie demonstracje, jedną przed ambasadą Republiki Południowe Afryki, a kolejną przed Ministerstwem Sprawa Zagranicznych. Chodzi o udzielenie poparcia, walczącemu o wyjście na wolność, Januszowi Walusiowi.

W Wielką Sobotę 10 kwietnia 1993 roku, polski emigrant w RPA Janusza Waluś, zastrzelił w Boksburgu przed domem Chrisa Haniego, prominentnego działacza Afrykańskiego Kongresu Narodowego oraz jednego z liderów Południowoafrykańskiej Partii Komunistycznej. Wszystko odbywało się akurat w czasie dwustronnych rozmów, pomiędzy białym rządem w Pretorii, a czarną większością, z Nelsonem Mandelą na czele.

Zamach znanego polityka miał wstrząsnąć sceną polityczną. Ostatecznie skończyło się na rozruchach i kilkudziesięciu ofiarach. Polak oraz zleceniodawca zamachu Clive Derby-Lewis z Partii Konserwatywnej, zostali skazani na karę śmierci, którą później zamieniono na dożywocie.

Innych już wypuścili

Waluś za kratkami przebywa już ponad 24 lata. W marcu zeszłego roku południowoafrykański sąd zdecydował, że ma w końcu opuścić więzienie. Przeciw tej decyzji zaprotestował jednak rząd, a także Południowoafrykańska Partii Komunistyczna, z wdową po Chrisie Hani, panią Limpho, na czele. Ostatecznie miesiąc temu, Sąd Najwyższy w Bloemfontein zdecydował o tym, że cała sprawa ma trafić w ręce ministra sprawiedliwości RPA Michaela Masuthy, który od początku sprzeciwiał się wypuszczeniu Walusia, mimo, że wcześniej z więzienia wypuszczono wielu innych skazanych na dożywocie czy długoletnie wyroki, jak choćby Eugene de Kock’a, który w latach 80., stał na czele owianych złą sławą tzw. „szwadronów śmierci”. Dwa lata temu więzienie, z uwagi na zły stan zdrowia, opuścił też Clive Derby-Lewis (zmarł pod koniec zeszłego roku).

Minister sprawiedliwości RPA ma 90 dni na podjęcie decyzji co do przyszłości Walusia czy pozostanie on w więzieniu czy wyjdzie na warunkowe zwolnienie. Jeżeli tak by się stało, to Polak z pewnością szybko byłby deportowany, bo zrzekł się południowoafrykańskiego obywatelstwa.

Domagają się równego traktowania

Po ostatniej decyzji sądu w Bloemfontein, jego szanse na opuszczenie więzienia w Pretorii nie są jednak duże, bo rząd RPA nie jest skłonny wypuścić osoby, która zastrzeliła Haniego.

- Tutaj nawet strażnicy więzienni odnoszą się do mnie z sympatią i z dużą dezaprobatą podchodzą do działań swojego ministra. Życzą mi powodzenia i tego, żebym się trzymał. W tej chwili nie jestem już obywatelem RPA, a tylko Polski. Po ewentualnej decyzji o wyjściu powinienem zostać „wykopany” do kraju swojego pochodzenia – mówił Waluś w kwietniu.

Teraz jednak, po ostatnich decyzjach, jego sytuacja jest mocno zagmatwana. Z uwagi na skomplikowaną i trudna sytuację w RPA, polskie organizacje prawicowe oraz część polityków z prawej sceny politycznej, zdecydowała się na zademonstrowanie poparcia Walusiowi. W środę, na ręce ambasadora RPA w Polsce, Lehlohonolo Shadrack Ted Pekane, ma być złożona petycja w sprawie uwolnienia Walusia. Pikieta na ulicy Koszykowej zaplanowana jest w środę o godzinie 15.30. Z kolei na godz. 18 zapowiadana jest demonstracja przed Ministerstwem Spraw Zagranicznych.

W prawną pomoc Walusiowi zaangażowali się politycy z różnych partii politycznych, jak senator Jan Żaryn, Tomasz Rzymkowski, Robert Mordak, Adam Bachleda-Curuś, Robert Winnicki czy Grzegorz Braun.

- Domagam się po prostu równego traktowania wobec prawa. Mój Ojciec spędził w więzieniu 24 lata. Zapłacił za swój czyn. W marcu zeszłego roku otrzymał zwolnienie warunkowe. Nadal pozostaje w więzieniu, podczas gdy z dobrodziejstw zwolnienia korzystają, po znacznie krótszym pobycie w więzieniu, sprawcy bestialskich mordów na kobietach i dzieciach. Uważam, że przetrzymywanie mojego Taty w więzieniu jest decyzją wyłącznie polityczną, co podważa niezawisłość wymiaru sprawiedliwości w RPA – mówi Ewa Waluś, która w czerwcu zeszłego roku skierowała list otwarty do Prezydenta RP Andrzeja Dudy, z prośbą o interwencję w sprawie uwolnienia jej ojca.

TEST UKAZAŁ SIĘ W DZISIEJSZYM WYDANIU PORTALU INTERIA.PL

WIĘCEJ O SPRAWIE JANUSZA WALUSIA

Marzec 2011. Telefon z RPA

Kwiecień 2012. Przekłamania na temat Walusia w Gazecie Wyborczej

Marzec 2013. Premiera książki “Zabić Haniego”

Kwiecień 2013. Wiece w RPA, transparenty w Polsce

Maj 2013. Filmik na YouTube promujący książkę

Maj 2013. Co by było gdyby… Polemika z dr Błażejem Popławskim

Lipiec 2013. City Press o książce “Zabić Haniego”

Sierpień 2013. Janusz Waluś: Czuję się więźniem politycznym

Wrzesień 2013. Kibice Legii Warszawa i Janusz Waluś

Luty 2014. W więzieniu w Pretorii zaatakowano Walusia

Marzec 2014. Wojciech Jagielski, Janusz Waluś i “Zabić Haniego”

Czerwiec 2014. Dziennikarka z RPA w Polsce

Recenzje książki “Zabić Haniego”

Lipiec 2014, Wokół mnie panuje cisza

Grudzień 2014. Telefon z Pretorii. Decyzja w styczniu?

Styczeń 2015. Film o Januszu Walusiu

Maj 2015. Zapomniana historia w Radiu RDC

Czerwiec 2015. Sąd zdecyduje o przyszłości Walusia. Polak opuści więzienie?

Sierpień 2015. O Walusiu w internetowej telewizji NamZależy.pl

Grudzień 2015. Decyzja odroczona

Marzec 2016. Waluś wychodzi na wolność!

Marzec 2016. Ostre reakcja

Marzec 2016. O Walusiu w TVN24

Marzec 2016. List do rodziny Haniego

Marzec 2016. Córka Haniego chce się spotkać z Walusiem

Kwiecień 2016. Telefon z Pretorii. „Wiele osób chce mnie zabić”

Kwiecień 2016. Janusz Waluś w końcu opuści więzienie?

Kwiecień 2016. Sprawa na wokandzie

Czerwiec 2016. List do prezydenta RP

Sierpień 2016. Wsparcie dla Janusza Walusia

Wrzesień 2016. Audycja w Polskim Radiu 24

Wrzesień 2016. W Krytyce Politycznej o Walusiu

Październik 2016. Spotkanie w Radomiu

Październik 2016. W “Rzeczpospolitej” o Walusiu

Listopad 2016. Zmarł Clive Derby-Lewis

Grudzień 2016. Janusz Waluś dzwoni z RPA

Marzec 2017. Ważą się losy Janusza Walusia. Ostateczna decyzja 5 maja?

Kwiecień 2017. Córka Haniego spotkała się z Walusiem w więzieniu

Kwiecień 2017. List Ewy Waluś z podziękowaniem

Kwiecień 2017. “Czekam na decyzję sądu”

Maj 2017. W Wirtualnej Polsce o Walusiu

Maj 2017. Dr Aleksandra Wagner w Salon24 o Walusiu. Polemika z tekstem w “GW”

Sierpień 2017. Pozostaje w więzieniu.

Ten wpis zostal opublikowany w piątek, Wrzesień 22nd, 2017 o 17:30 i jest napisany pod Afryka. Mozesz sledzic komentarze do tego wpisu poprzez RSS 2.0 kanal. Mozesz rowniez zamiescic komentarz, lub sledzic post ze swojej wlasnej strony.

10 odpowiedzi dla “Nie chcą wypuścić Polaka. Demonstracje w sprawie Walusia”

 1. Biker napisal(a):

  Trzeba było od razu wykonać wyrok śmierci i byłoby po sprawie…Obcy nie może być traktowany na równych prawach. Ktoś kto w brutalny i radykalny sposób miesza się w sprawy nie swojego kraju nie zasługuje na akt łaski i tyle w temacie

 2. Biker napisal(a):

  https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=317219148745291&id=199012167232657
  Dzisiaj komitet CAF który spotka się w stolicy Ghany, Akrze podejmie ważną decyzję czy Kenia zorganizuje przyszłoroczne Mistrzostwa Narodów Afryki…turniej może być odebrany temu krajowi. Afrykanskich perypetii ciąg dalszy

 3. zich napisal(a):

  never ending story… to samo było z Pucharem Narodów Afryki w latach 90… szkoda gadać… za dużo polityki, za mało czynu…

 4. Biker napisal(a):

  @Michał
  Właśnie tak jak powiedziałeś…polityka a nie czyny. Poza tym Kenia to kraj skąpany w korupcji. Wstyd bo to przecież jeden z najbardziej znanych i popularnych afrykańskich krajów na świecie…teraz trzeba poszukać jakiegoś artykułu o decyzji włodarzy CAF w sprawie przyszłorocznych Mistrzostw Narodów Afryki

 5. Biker napisal(a):

  Mistrzostwa Narodów Afryki w 2018 roku zostały odebrane Kenii. Powodem brak dobrego przygotowania do turnieju, opóźnienia. Zdecydowaną większością głosów zdecydowano że turniej zorganizuje inny kraj. Lista kandydatów w artykule.
  https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=317356265398246&id=199012167232657

 6. Biker napisal(a):

  Lepsze zdecydowanie wiadomości z Wybrzeża Kości Słoniowej -) Przygotowania do Puchru Narodów Afryki idą pełną parą! Turniej w 2021 roku ma odbyć się w 5 miastach i na 6 stadionach…To jest poważne podejście do tematu…
  https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1864688003848922&id=100009232212226

 7. Biker napisal(a):

  https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=10155721587244099&id=200960989098
  To jest właściwy i bezpośredni link

 8. zich napisal(a):

  To kompromitacja Kenii. Jak pisałem, niestety nie pierwsza. Oni chyba nigdy nie zorganizują dużej imprezy piłkarskiej… (http://afrykagola.pl/?p=3432)

 9. Biker napisal(a):

  Jak się za coś brać to robić to dobrze i do końca. Jak najbardziej wstyd i kompromitacja. W przyszłości nie powinno im się powierzać tego typu imprez piłkarskich. Poza tym nie ma w Kenii łatwej sytuacji ponieważ ostatnie wybory prezydenckie zostały anulowane…to też o czymś seiadcsy

 10. Biker napisal(a):

  …to też o czymś świadczy

 

Zamiesc komentarz