10 najważniejszych wydarzeń w afrykańskiej piłce

Za nami 2024 rok. Zaczęło się od niesamowitych wydarzeń na stadionach Wybrzeża Kości Słoniowej, gdzie w dniach 13 stycznia – 11 lutego rozegrano już 34. Puchar Narodów Afryki, a skończyło na eliminacjach do kolejnego Africa Nations Cup, który o tym akurat czasie w przyszłym roku będzie rozgrywany na sześciu pięknych stadionach Maroka, które przecież w 2030 roku będzie współgospodarzem mistrzostw świata.

Sporo, jak zwykle sporo działo się na boiskach Czarnego Kontynentu w minionym roku. To już na blogu podsumowanie numer 14! Czas leci. Z tej okazji składam też najlepsze życzenia wszystkiego dobrego w Nowym Roku wszystkim tym, którzy tutaj zaglądają :)

1.Triumf „Słoni”

To był nieprawdopodobny turniej, który na długo zostanie w pamięci kibiców i to nie tylko dlatego, że wygrali gospodarze. Gospodarze, którzy byli widziani w roli faworyta, a po trzecim przegranym meczu z Gwineą Równikową 0:4, zwolnili Francuza Jean-Louisa Gasseta, a zastąpił go Emerse Fae i poprowadził jedenastkę Wybrzeża Kości Słoniowej do triumfu w imprezie w niesamowitym stylu i po nieprawdopodobnych meczach z Senegalem w 1/8 w serii karnych, z Mali w ćwierćfinale po dogrywce i w końcu w 1/2 z DR Konga i w wielkim finale z Nigerią. Tym samym „Słonie” mają trzy triumfy w kontynentalnej rywalizacji (1992, 2015, 2023/24).

2. Turniejowe niespodzianki

Podczas prawie miesięcznego turnieju w WKS nie brakowało niespodzianek. Swój pierwszy mecz w PNA – w czwartym starcie – wygrała Namibia, która na dodatek pokonała samą Tunezję 1:0. W ćwierćfinale były z kolei takie reprezentacje, jak Angola czy Republika Zielonego Przylądka, a nie było przykładowo wielkich faworytów: Senegalu, Egiptu, Maroka, o Tunezji i będącej w kryzysie Ghanie nie wspominając. Odżyła „Bafana Bafana”. Ekipa z RPA pod wodzą Hugo Brossa skończyła na 3 miejscu, a bramkarz Ronwen Williams należał do najlepszych zawodników 34.Africa Cup od Nations. ZOBACZ 10 NAJ PUCHARU NARODÓW W WYBRZEŻU

3. Komory górą!

Eliminacje do mistrzostw świata w strefie afrykańskiej zaczęły się w listopadzie 2023. W czerwcu rozegrano kolejne dwie rundy i na czele jest kilka super sensacji. Przykładowo, w grupie B po czterech grach na czele Sudan z 10 punktami przed Senegalem. W grupie C prowadzi… Rwanda, a w I… Komory! Do końca jeszcze sporo grania, ale niespodzianki wpisują się w to co dzieje się nie tylko w Afryce, ale ogólnie w światowej piłce, gdzie poziom się wyrównuje.

Do finałów MŚ 2026 awansują triumfatorzy 9 grup. Cztery drużyny z najlepszym bilansem z 2 miejsc (liczą się mecze z zespołami z miejsc 1-5) zagrają o jedno miejsce w barażu interkontynentalnym. Afryka z Azją jest największym beneficjentem powiększenia puli drużyn w MŚ z 32 do 48.

4. Klęska faworytów

Na Czarnym Lądzie eliminacje gonią eliminacje. W czerwcu skończono granie o punkty w grze o mundial, a we wrześniu rozpoczęto rywalizację o miejsce w kolejnym Pucharze Narodów, który zostanie rozegrany w Maroku w dniach 21 grudnia 2025 – 18 stycznia 2026 w Maroku.

Nie zagra tam, po raz pierwszy od 2004 reprezentacja Ghany. „Czarne Gwiazdy” – czterokrotni mistrzowie kontynentu przegrali rywalizację w grupie z Angolą, Sudanem i Nigrem nie wygrywając żadnego z sześciu meczów i kończąc na ostatnim miejscu! Wśród wielkich przegranych także Gwinea.

5. Piłkarska katastrofa

Jeżeli już jesteśmy przy kraju z Afryki Zachodniej, to nie sposób nie przypomnieć tego, co wydarzyło się w Gwinei na początku grudnia, gdzie w futbolowej tragedii na stadionie w Nzerekore, drugim co wielkości mieście w kraju zginęło 56 osób, a wśród ofiar były też niestety dzieci. W czasie meczu drużyn Labe i N’Zerekore sędzia pokazał jednemu z piłkarzy czerwoną kartkę co wywołało protesty niektórych kibiców i doprowadziło do paniki. Mecz był zorganizowany w hołdzie dla wojskowego przywódcy Gwinei Mamady’ego Doumbouyi.

6. Olimpijski medal

W lipcu i sierpniu w Paryżu odbyły się igrzyska olimpijskie, o których my chcemy zapomnieć i to z wielu względów. W turnieju piłkarskim bardzo dobrze pokazały się dwie reprezentacje z Afryki, z jej północnej części. W grze o 3 miejsce Maroko spotkało się z Egiptem i wygrało wysoko aż 6:0! Wcześniej „Lwy Atlasu” nie dały rady późniejszemu zwycięzcy Hiszpanii, przegrywając półfinał w Marsylii 1:2. Królem strzelców turnieju z 8 bramkami był Soufiane Rahimi, a zespół do brązu wiódł nie kto inny, jak świetnie grający Achraf Hakimi (2 bramki, 1 asysta).

7. Egipcjanie triumfują

Jeśli chodzi o klubowe rozgrywki, to nie było mocnych dla klubów z Kairu. W Champions League triumfował Al-Ahly, już po raz 12, Tym razem pokonał Esperance Tunis, choć dwa finałowe pojedynki wielu emocji nie przyniosły. Inaczej było w mniej prestiżowym Pucharze Konfederacji, gdzie zwyciężył Zamalek SC. Sporo działo się poza boiskiem w półfinałowej rywalizacji marokańskiego RC Berkane z algierskim USM Alger. Do konfrontacji obu klubów nie doszło, a skończyło się koszulkowym skandalem i skierowaniem decyzji do CAS czyli Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu w Lozannie.

8. Lookman najlepszym piłkarzem

Piłkarzem Roku został Ademola Lookman. Były młodzieżowy reprezentant z Anglii, teraz z powodzeniem gra dla Nigerii, z którą doszedł w lutym do finału PNA. Świetnie prezentuje się też w klubie, w Atalancie Bergamo. W maju wygrał z klubem rozgrywki Ligi Europy, strzelając hat tricka w wygranym 3:0 meczu z Bayerem Leverkusen. Znakomicie radzi też sobie jesienią. W Serie A 15 meczy, 9 bramek i 5 asyst. Dodajmy, że o historycznym, bo pierwszym triumfie greckiego  klubu w europejskich pucharach, w tym wypadku Lidze Konferencji Europy, Olympiacos Pireus – Fiorentina 1:0, zdecydowało trafienie Marokańczyka Ayouba El Kaabi w 116 minucie.

9. Bez Aliou Cisse

Jak zwykle spory ruch na ławkach trenerskich, szczególnie było to widoczne po Pucharze Narodów w WKS, gdzie przecież Gasset pracę stracił nawet w trakcie trwania imprezy. Nie sposób nie odnotować jednak odejścia z funkcji selekcjonera kadry Senegalu Aliou Cisse, który z „Lwami Terangi” pracował przez długie 9 lat, w sumie w aż 102 meczach, ze świetną średnią 2,14 pkt. na spotkanie.

10. Afrykańskie poloniki

Latem trenerem silnego marokańskiego FAR Rabat został były selekcjoner reprezentacji Polski Czesław Michniewicz. Niestety, nie popracował długo w klubie, który rywalizuje w Lidze Mistrzów, stracił szatnię, odstawiając bramkarz i… pracę. Z kolei graczem słynnego Zamalek został grający wcześniej na Półwyspie Arabskim Konrad Michalak. Na razie 27-latek jest w ekipie kairskich „Rycerzy” rezerwowym. ZOBACZ TEKST SZÓSTY POLSKI PIŁKARZ W AFRYCE

POPRZEDNIE LATA

DZIESIĘĆ NAJWAŻNIEJSZYCH WTDARZEŃ W 2023

DZIESIĘĆ NAJWAŻNIEJSZYCH WYDARZEŃ W 2022

DZIESIĘĆ NAJWAŻNIEJSZYCH WYDARZEŃ W 2021

DZIESIĘĆ NAJWAŻNIEJSZYCH WYDARZEŃ W 2020

DZIESIĘĆ NAJWAŻNIEJSZYCH WYDARZEŃ W 2019

DZIESIĘĆ NAJWAŻNIEJSZYCH WYDARZEŃ W 2018

DZIESIĘĆ NAJWAŻNIEJSZYCH WYDARZEŃ W 2017

DZIESIĘĆ NAJWAŻNIEJSZYCH WYDARZEŃ W 2016

DZIESIĘĆ NAJWAŻNIEJSZYCH WYDARZEŃ W 2015

DZIESIĘĆ NAJWAŻNIEJSZYCH WYDARZEŃ W 2014

DZIESIĘĆ NAJWAŻNIEJSZYCH WYDARZEŃ W 2013

DZIESIĘĆ NAJWAŻNIEJSZYCH WYDARZEŃ W 2012

DZIESIĘĆ NAJWAŻNIEJSZYCH WYDARZEŃ W 2011

DZIESIĘĆ NAJWAŻNIEJSZYCH WYDARZEŃ W 2010

Ten wpis zostal opublikowany w wtorek, Grudzień 31st, 2024 o 00:03 i jest napisany pod Afryka. Mozesz sledzic komentarze do tego wpisu poprzez RSS 2.0 kanal. Mozesz rowniez zamiescic komentarz, lub sledzic post ze swojej wlasnej strony.

3 odpowiedzi dla “10 najważniejszych wydarzeń w afrykańskiej piłce”

  1. Azuke napisal(a):

    Dodam wydarzenie numer 11. Wielce prestiżowe kwalifikacje do 8. edycji CHAN – Mistrzostwa Narodów Afryki. Potrwały od października do grudnia 2024 i nie można tego sztandarowego pomysłu CAF, jedynego i unikalnego na całym świecie pominąć ;)

  2. zich napisal(a):

    Tym będziemy żyli za miesiąc:)

  3. Kartagińczyk napisal(a):

    Carlos Queiroz powinien zostać nowym trenerem Tunezji!

 

Zamiesc komentarz