10 najważniejszych wydarzeń w afrykańskiej piłce

Jak co roku podsumowanie tego, co działo się na afrykańskich boiskach w minionych dwunastu miesiącach. Jak zwykle nie brakowało emocji, niespodziewanych rozstrzygnięć czy rozczarowań. Zaczęło się od Mistrzostw Narodów Afryki, które w styczniu i lutym rozegrano w Rwandzie. Potem była końcówka eliminacji Pucharu Narodów, początek zmagań w eliminacjach mistrzostw świata czy niespodziewany triumf klubu z RPA w African Champions League. Oto mój przegląd.

1. Zakończenie eliminacji Pucharu Narodów Afryki. Sensacyjny finalista

We wrześniu poznaliśmy wszystkich 16 finalistów XXXI Africa Cup of Nations czyli prestiżowego Pucharu Narodów, który w styczniu i lutym 2017 r. rozegrany zostanie w Gabonie. Nie obyło się bez niespodzianek. W finałach, po raz pierwszy w historii, znalazła się reprezentacja Gwinei Bissau, kraju o powierzchni 36 tys. km kw., a więc powierzchni województwa mazowieckiego. Reprezentacja z tego kraju zdystansowała mistrza kontynentu z 2012 roku Zambię, Kongo i Kenię, a więc nie byle kogo. W finałach, po 38-latach przerwy znalazła się też Uganda. Na uwagę zasługuje też wyczyny trenera Henryka Kasperczaka. Z prowadzoną przez siebie Tunezją awansował do finałów. To jego piąte wygrane eliminacje, a w finałach PNA po raz siódmy poprowadzi afrykańską reprezentację.

2. Nigeryjskie rozczarowanie

To było największe rozczarowanie eliminacji Pucharu Narodów. W finałach zabraknie trzykrotnego mistrza kontynentu, reprezentacji Nigerii. Być może nie stałoby się tak, gdyby nie to, że z rozgrywek eliminacyjnych wycofał się Czad. Działacze tamtejszej federacji piłkarskiej stwierdzili, że nie mają pieniędzy na dokończenie eliminacyjnych gier. Nigerii zabraknie w finałach PNA po raz kolejny w ostatnich latach. Nie wystąpili w finałach w 2012 roku. Wtedy też turniej odbywał się w Gabonie…

3. Początek gier o mundial

W październiku rozpoczęły się eliminacje mistrzostw świata, które w 2018 zostaną rozegrane w Rosji. O pięć miejsc walczy 20 reprezentacji. Najlepiej wystartowały reprezentacje DR Konga, Tunezji, Nigerii i Egiptu, które w dwóch pierwszych grach zanotowały dwie wygrane. Kolejne mecze dopiero w sierpniu przyszego roku.

4. Lamparty najlepsze

Czy to zapowiedź dobrego występy w styczniowym Pucharze Narodów w Gabonie? Na początku roku rozegrano już IV Mistrzostwa Narodów Afryki (CHAN). Przypomnę, to turniej dla zawodników, którzy grają wyłącznie w afrykańskich klubach. Po raz drugi w tej imprezie triumfowała jedenastka DR Konga. W finale w Kigali zespół trenera Florenta Ibenge pokonał 3-0 Mali.

5. Brąz dla nigeryjskiego Dream Teamu

Kolejny olimpijski medla dla Samsona Siasi (na zdjęciu powyżej) i jego Nigerii. Na igrzyskach w Rio de Janeiro nigeryjski Dream Team, tak nazywa się tam kolejne zespoły, które grają na Olimpiadzie, sięgnął po brąz. W półfinale Nigeryjczycy przegrali z Niemcami 0:2. W meczu o trzecie miejsce okazali się lepsi od Hondurasu i wygrali 3:2. Podczas turnieju błysnął Oghenekaro Etebo. W starciu z Japonią (5:4) 21-letni napastnik zdobył aż cztery bramki. Po złocie w Atlancie w 1996 r. i srebrze w Pekinie w 2008 r., to kolejny medal dla Nigerii w olimpijskim turnieju piłkarskim.

6. Niespodziewany triumf klubu z Pretorii

Tegorocznym triumfatorem Afrykańskiej Ligi Mistrzów, po raz pierwszy w historii, został Mamelodi Sundawns. To niespodzianka zważywszy na to, że “Brazylijczyków”, taki jest przydomek klubu, w ogóle miało nie być w fazie grupowej African Champions League. Znaleźli się tam dzięki dyskwalifikacji AS Vita Club. Potem już wygrywali mecz za meczem. W finale Mamelodi okazało się lepsze od egipskiego Zamalek.

7. Odeszły gwiazdy afrykańskiej piłki

W czerwcu, w odstępstwie kilku dni zmarło dwóch wielce zasłużonych trenerów, choć w przypadku Stephane Keshiego, mówimy też o doskonałym piłkarzu. Oprócz Keshiego futbol w Nigerii stracił też Shaibu Amodou. W poprzedniej dekadzie, to on dwukrotnie wywalczył z “Super Orłami” awans do mundialu. ZOBACZ TEKST ROZMOWA Z STEPHANEM KESHI.

W listopadzie zmarł z kolei jeden z najlepszych napastników końca lat 60. i początku 70. Laurent Pokou. Był i do dziś jest jednym z najskuteczniejszych piłkarzy w historii finałów Pucharu Narodów. Ten świetny napastnik z Wybrzeża Kości Słoniowej zdobył w nich 14 bramek. Jego rekord pobił dopiero Samuel Eto’o.

8. Utopiła się w Morzu Śródziemnym

Wśród 239 uchodźców, którzy, na początku listopada utopili się w jednej z wielu tegorocznych tragedii na Morzu Śródziemnym, była też bramkarka piłkarskiej reprezentacji Gambii 19-letnia Fatim Jawara. Dziewczyna chciała się dostać do Europy i grać w którymś z zawodowych klubów… To takim symbol, smutny symbol naszych czasów.

9. Przesądził o mistrzostwie Europy

A to inny symbol. Gol urodzonego w Gwinei Bissau piłkarza, przesadził o tym, kto wygrał tegoroczne Euro. Eder wszedł na boisko w końcówce finałowego meczu z Francją i w dogrywce, pięknym strzałem, zapewnił Portugalii pierwszy triumf w wielkim międzynarodowym turnieju. ZOBACZ TEKST HISTORYCZNE TRAFIENIE


10. Afrykański Piłkarz 25-lecia

W marcu minęło ćwierć wieku od momentu, kiedy na polskich boiskach zagrał pierwszy zawodnik z Czarnego Lądu. Był to pochodzący z Zambii Noel Sikhosana. Pisałem o nim nie raz, nie tylko na blogu. Tutaj jego historia. Z tej przyczyny zorganizowałem plebiscyt na “Afrykańskiego Piłkarza 25-lecia”. Głosowali kibice, piłkarze, trenerzy i dziennikarze. Wygrał Kalu Uche przed Emmanuelem Olisadebe i Dicksonem Choto. Walka była zacięta do ostatniego głosu, a wybór trudny.

POPRZEDNIE LATA

DZIESIĘĆ NAJWAŻNIEJSZYCH WYDARZEŃ W 2015

DZIESIĘĆ NAJWAŻNIEJSZYCH WYDARZEŃ W 2014

DZIESIĘĆ NAJWAŻNIEJSZYCH WYDARZEŃ 2013

DZIESIĘĆ NAJWAŻNIEJSZYCH WYDARZEŃ 2012

DZIESIĘĆ NAJWAŻNIEJSZYCH WYDARZEŃ 2011

DZIESIĘĆ NAJWAŻNIEJSZYCH WYDARZEŃ 2010

Ten wpis zostal opublikowany w sobota, Grudzień 31st, 2016 o 05:55 i jest napisany pod Afryka. Mozesz sledzic komentarze do tego wpisu poprzez RSS 2.0 kanal. Mozesz rowniez zamiescic komentarz, lub sledzic post ze swojej wlasnej strony.

10 odpowiedzi dla “10 najważniejszych wydarzeń w afrykańskiej piłce”

  1. Kartagińczyk napisal(a):

    Oby w Nowym Roku były same dobre wydarzenia, bez utonięć, zamachów, katastrof lotniczych i śmierci dawnych gwiazd. Oby nie zawiódł nas Puchar Narodów Afryki i aby dyskusje na tej stronie były nie mniej ciekawe niż dotychczas.
    A dziś – szampańskiej zabawy wszystkim życzę i spełnienia marzeń w 2017 roku ;)

    Pozdrawiam!

  2. inspiw napisal(a):

    @Kartagińczyk
    Oby było tak jak piszesz. A ja ze swej strony życzę nam wszystkim abyśmy ten nadchodzący Puchar Narodów Afryki mogli oglądać w telewizji a najlepiej z polskim komentarzem i abyśmy potem mieli o czyn na tym forum dyskutować przynajmniej do kolejnych MŚ w 2018r.

    A w nowym 2017 roku wszystkiego co najlepsze dla wszystkich:)

  3. Nowy napisal(a):

    Wszystkiego dobrego. Również pozdrawiam

  4. zich napisal(a):

    najlepszego Panowie i Panie!

  5. Kartagińczyk napisal(a):

    KADRA ALGIERII

    BRAMKARZE
    Malik Asselah (JS Kabylie),
    Raïs M’Bolhi (Antalyaspor),
    Chamseddine Rahmani (MO Béjaïa).

    OBROŃCY
    Hichem Belkaroui (ES Tunis),
    Mokhtar Belkhiter (Club Africain),
    Mohamed Benyahia (USM Alger),
    Ramy Bensebaïni (Rennes),
    Liassine Cadamuro (Servette),
    Faouzi Ghoulam (Napoli),
    Aïssa Mandi (Real Betis),
    Mohamed Rabie Meftah (USM Algier),
    Djamel Mesbah (Crotone).

    POMOCNICY
    Mehdi Abeid (Dijon),
    Nabil Bentaleb (Schalke 04),
    Adlène Guedioura (Watford),
    Saphir Taïder (Bologna),
    Yacine Brahimi (FC Porto),
    Rachid Ghezzal (Lyon).

    NAPASTNICY
    Sofiane Hanni (Anderlecht),
    Riyad Mahrez (Leicester City).
    Islam Slimani (Leicester City),
    Hilal Soudani (Dinamo Zagreb),
    Baghdad Bounedjah (Al-Sadd).

    Średnia wieku: 25,9

    a największe zaskoczenie należy uznać brak powołania dla Medjaniego i Feghouliego.

  6. Kartagińczyk napisal(a):

    http://transfery.info/96274,pna-2017-afobe-rezygnuje-z-udzialu-w-turnieju-czekaja-go-surowe-konsekwencje

  7. Michal Zichlarz napisal(a):

    siedmiu z Kamerunu z Matipem z Liverpoolu na czele, teraz Afobe z DR Konga, żałosne podejście piłkarzy

  8. Kartagińczyk napisal(a):

    Michał – Niestety, nic dodać, nic ująć. Przykra sprawa.

  9. Kartagińczyk napisal(a):

    SZEROKA KADRA GHANY

    BRAMKARZE
    Adam Kwarasey (Rosenborg),
    Brimah Razak (Córdoba),
    Richard Ofori (Wa All Stars/Ghana).

    OBROŃCY
    Harrison Afful (Columbus Crew),
    Andy Yiadom (Barnsley),
    Baba Rahman (Schalke),
    Frank Acheampong (Anderlecht),
    John Boye (Sivasspor),
    Jonathan Mensah (Anży Machaczkała),
    Daniel Amartey (Leicester City),
    Edwin Gyimah (Orlando Pirates).

    POMOCNICY
    Emmanuel Agyemang-Badu (Udinese),
    Afriyie Acquah (Torino),
    Thomas Partey (Atlético Madryt),
    Mubarak Wakaso (Panathinaikos),
    Christian Atsu (Newcastle United),
    Ebenezer Ofori (AIK),
    Samuel Tetteh (FC Leifering),
    Joseph Larweh Attamah (Başakşehir).

    NAPASTNICY
    Asamoah Gyan (Al-Ahli),
    Jordan Ayew (Aston Villa),
    Abdul-Majeed Waris (Lorient),
    André Ayew (West Ham United),
    Ebenezer Assifuah (Sion),
    Bernard Tekpetey (Schalke 04),
    Raphael Dwamena (Austria Lustenau).

  10. 10 najważniejszych wydarzeń w afrykańskiej piłce | AfrykaGola.pl napisal(a):

    [...] DZIESIĘĆ NAJWAŻNIEJSZYCH WYDARZEŃ W 2016 [...]

 

Zamiesc komentarz