10 najważniejszych wydarzeń w afrykańskiej piłce

TO NIE BYŁ UDANY MUNDIAL DLA KIBICÓW Z AFRYKI. FOT. MICHAŁ ZICHLARZ

To był wyjątkowo trudny rok dla afrykańskiego futbolu. Z jednej strony niepowodzenia na mistrzostwach świata, gdzie długo nie udawało się wygrać meczu, potem zamieszanie z Pucharem Narodów. I na piłkarskiej murawie i poza nią nie brakuje problemów. Wszystko jednak gna naprzód. Pozostaje mieć nadzieję, że kolejne 12 miesięcy będzie dla afrykańskiej piłki znacznie lepsze niż te, które właśnie mijają.

1.Przegrany mundial

To były fatalne mistrzostwa świata w wykonaniu kwintetu afrykańskich reprezentacji. Po raz pierwszy od 1982 roku, żadnemu z zespołów z Czarnego Lądu grającemu wśród najlepszych, nie udało się awansować do kolejnej rundy. Doszło do tego, że reprezentacje z Afryki przeskoczyły wynikami zespoły z Azji. Dla nas oczywiście w pamięci pozostanie upokarzająca porażka z Senegalem 1:2 na inaugurację mundialu. „Lwom Terangi” niewiele to dało, a dla biało-czerwonych oznaczało praktycznie pożegnanie się z MŚ. Mecz w Moskwie oglądałem na stadionie Spartaka, jako korespondent katowickiego „Sportu”.

2. Nie wiedzą, gdzie zagrają…

Takiego zamieszania i bałaganu mało kto się spodziewał. Pod koniec listopada władze Afrykańskiej Konfederacji Piłkarskiej zdecydowały o tym, że planowany na czerwiec i lipiec 32 Africa Cup of Nations nie odbędzie się w Kamerunie, jak to wcześniej planowano, a w… No właśnie, na pół roku przed tą największą sportową imprezą na Czarnym Lądzie nie wiadomo, gdzie turniej się odbędzie. Decyzja ma zapaść za kilka dni. Będzie to albo RPA, albo Egipt. Kameruńczykom odebrano turniej ze względu na opóźnienia w przygotowaniach. Mają zorganizować PNA u siebie w 2021, tyle tylko, że już wcześniej CAF przyznał organizację imprezy w tym roku Wybrzeżu Kości Słoniowej…

3. Sensacyjne wyniki w eliminacjach Pucharu Narodów

W przyszłorocznych mistrzostwach Afryki po raz pierwszy zagrają 24 reprezentacje. Wśród nich będą narodowe zespoły Madagaskaru i Mauretanii, które wywalczyły awans po raz pierwszy w swojej historii. Madagaskar w pobitym polu pozostawił Gwineę Równikową czy Sudan. Z kolei „Maurowie” odprawili z kwitkiem w grupie I Angolę i wicemistrza kontynentu z 2013 Burkina Faso. Eliminacje jeszcze trwają. Ich koniec w marcu.

4. Zawiesił buty na kołku

W odchodzącym roku z boiskiem pożegnał się Didier Drogba. Jeden z najlepszych afrykańskich napastników w historii, który przez wiele lat był kapitanem reprezentacji Wybrzeża Kości Słoniowej, w której zagrał 104 razy i strzelił rekordową liczbę 65 bramek. Do tego zaliczał gola za golem w Chelsea. Tutaj warto też wspomnieć, że z piłką w reprezentacyjnym wydaniu pożegnał się Essam El Haddary. W wieku 45 lat stał się najstarszym piłkarzem, który zagrał w finałach mistrzostw świata! Licznik jego gier w jedenastce „Faraonów” zamknął się imponującą liczbą 159 meczów.

5. Ciągnie afrykańską piłkę

O sile piłki w danym kraju czy na całym kontynencie decydują indywidualności. Na Czarnym Lądzie na pierwszy plan wysuwa się postać Mohameda Salaha. Piłkarz roku 2017, a i pewnie 2018, ma za sobą kolejny świetny rok. Stanowi o sile reprezentacji Egiptu i Liverpool FC, z którym w maju zagrał w Champions League, a teraz zmierza po upragniony tytuł mistrza Anglii. Wiele wspaniałych meczów, bramek, a i wspaniałe zachowanie. W sobotnim meczu przeciwko Arsenalowi oddał przy karnym piłkę koledze Roberto Firmino, aby ten skompletował hat-tricka.

6. Śmierć na stadionie

Niestety, jak co roku na afrykańskich stadionach dochodzi do tragedii. Taka też miała miejsce w starciu Primeiro de Agosto z TP Mazembe w afrykańskiej LM. Na stadionie w Luandzie było 50 tys. fanów, a po meczu nie wszystkie bramy zostały otwarte. Kiedy je otworzono doszło do zamieszania, a pięć osób zginęło stratowanych przez policyjne konie…

7. Dobry rok tunezyjskiej piłki

Jeśli ktoś może nie narzekać na słabe wyniki i rozczarowanie, to są to kibice w Tunezji. Na mundialu, w trudnej grupie z Belgią i Anglią nie mieli wielkich szans, ale wygrali na pocieszenie z Panamą. Była to pierwsza wygrana „Orłów Kartaginy” w finałach MŚ od… 1978 roku, kiedy to pokonali Meksyk. Do tego triumf Esperance Tunis w Lidze Mistrzów i awans do przyszłorocznych finałów PNA.

8. Marokańskie wygrane

Umiarkowane zadowolenie panuje też w innym z państw Maghrebu, a konkretnie w Maroku. Choć na mundialu nie dali rady w starciach z Iranem i Portugalią, to już do sensacyjnego zwycięstwa nad Hiszpanią (2:2) niewiele zabrakło. Byłem na ich meczu w Moskwie z mistrzami Europy i prezentowali się nieźle. Na plus triumf Raja Casablanca w afrykańskim Pucharze Konfederacji, a także wygrana na początku roku w Mistrzostwach Narodów Afryki (CHAN) czyli turnieju, gdzie występują zawodnicy grający wyłącznie w miejscowych klubach. W lutowym finale Marokańczycy pokonali aż 4:0 Nigerię.

9. Madjer bez pracy

Jak wygląda proza życia w Afryce przekonałem się będąc w kwietniu w Algierze. Spotkałem się tam w siedzibie tamtejszej federacji z jedną z legend afrykańskiej i światowej piłki Rabahem Madjerem (na zdjęciu). Słynny napastnik FC Porto był wtedy od kilku miesięcy selekcjonerem „Lisów Pustyni”. Snuł wielkie plany. Po kilku porażkach w grach towarzyskich został jednak szybko zdymisjonowany… Jak Henryk Kasperczak rok wcześniej. Nie pomogło znane nazwisko. Tak wygląda praca na Czarnym Lądzie, gdzie często wszystko zmienia się z dnia na dzień.

10. Afrykańskie przyspieszenie

Dopiero co wyłoniono triumfatora African Champions League, a już rozlosowano pary w kolejnej edycji Ligi Mistrzów. W grupie A znalazły się drużyny: Lobi Stars (Nigeria), Wydad Casablansa (Maroko), ASEC Mimosas (WKS), Mamelodi Sundowns (RPA), w grupie B: FC Platinium (Zimbabwe), Horoya AC (Gwinea), Esperance Tunis (Tunezja), Orlando Pirates (RPA). W grupie C: TP Mazembe (DR Konga), Club Africain (Tunezja), CS Constantine (Algieria), Ismaily SC (Egipt), a w grupie D: Al Ahly (Egipt), Simba SC (Tanzania), JS Saoura (Algieria), AS Vita Club (DR Konga). Afrykańskie rozgrywki pucharowe przechodzą z rocznego cyklu na sezonowy, jak w Europie. Początek grupowych starć już 11 stycznia. Finałowe spotkania odbędą się więc nie jak wcześniej w listopadzie, a już w maju.

POPRZEDNIE LATA

DZIESIĘĆ NAJWAŻNIEJSZYCH WYDARZEŃ W 2017

DZIESIĘĆ NAJWAŻNIEJSZYCH WYDARZEŃ W 2016

DZIESIĘĆ NAJWAŻNIEJSZYCH WYDARZEŃ W 2015

DZIESIĘĆ NAJWAŻNIEJSZYCH WYDARZEŃ W 2014

DZIESIĘĆ NAJWAŻNIEJSZYCH WYDARZEŃ 2013

DZIESIĘĆ NAJWAŻNIEJSZYCH WYDARZEŃ 2012

DZIESIĘĆ NAJWAŻNIEJSZYCH WYDARZEŃ 2011

DZIESIĘĆ NAJWAŻNIEJSZYCH WYDARZEŃ 2010

Ten wpis zostal opublikowany w niedziela, Grudzień 30th, 2018 o 21:07 i jest napisany pod Afryka. Mozesz sledzic komentarze do tego wpisu poprzez RSS 2.0 kanal. Mozesz rowniez zamiescic komentarz, lub sledzic post ze swojej wlasnej strony.

23 odpowiedzi dla “10 najważniejszych wydarzeń w afrykańskiej piłce”

  1. Kartagińczyk napisal(a):

    Super podsumowanie. Nic dodać, nic ująć. Oby następny rok był dla nas wszystkich lepszy!

  2. Kartagińczyk napisal(a):

    Co do Ligi Mistrzów, ciekawa i bardzo mocna wydaje się grupa C. Fajnie będzie zobaczyć Simbę z Tanzanii w akcji. Esperance powinno sobie poradzić, choć zmagania w tej grupie nie będą spacerkiem.

  3. Biker napisal(a):

    No to moi drodzy mamy Nowy Rok 2019.
    Czego Wam życzyć oprócz – zdrowia, radości z małych rzeczy i szczęścia…
    Życzę powrotu Pucharu Narodów Afryki na anteny Eurosportu. Może to naiwność z mojej strony ale to nie tylko MAŁA GRUPA ZAGORZAŁYCH FANÓW chce tego.
    Pamiętam naszą grupę fanów PNA na Igol.pl
    Mnóstwo komentarzy. Dołączali do nas fani futbolu na najwyższym poziomie – Real , Tottenham, ludzie grający w niższych ligach.

    Dzisiaj również widzę ludzi którzy lajkuja, komentują moje posty dotyczące PNA na różnych portalach…Nie jesteśmy sami:-)

  4. zich napisal(a):

    Oby PNA zagościł w telewizji pod naszą szerokością geograficzna, ale na ten czas to raczej się na to nie zanosi…

  5. Biker napisal(a):

    Też tak uważam. Za dużo zamieszania poza tym w tym roku. PNA sam pracuje na swój ostracyzm.

  6. Biker napisal(a):

    Kolejny dowód na to, że Afrykę niszczą miejscowi dyktatorzy i skorumpowani politycy. Świeży artykuł o sytuacji w Burundi – przeniesiem stolicę z nowoczesnego, tętniącego życiem milionowego miasta na zadupie…bo Pan prezydent tak chce i jak komuś się nie podoba to kula w łeb.
    Jak to kiedyś śpiewała grupa Proletaryat z Pabianic – ,, Pokój wam panowie , pokój z kulą w głowie ,,
    https://www.facebook.com/153150188071542/posts/1960593550660521/

  7. Biker napisal(a):

    Jeszcze jeden ,, sukces ,, tym razem w wielomilionowej Nigerii.
    Oddziały Boko Haram rozbijają bazy wojskowe z miejscowymi żołnierzami oraz z wspierającymi ich wojakami z innych państw Afrykańskich.
    Wniosek – może nas niewielu ale mamy morale wysokie, dobre uzbrojenie, wyszkolenie i ideologię – mogliby rzec brodaci wojownicy islamu…

    https://rmf24.pl/fakty/swiat/news-nigeria-udany-atak-islamistow-przejeli-bazy-wojskowe,nId,2753977

  8. Kartagińczyk napisal(a):

    Coraz gorzej, a nie widać światełka w tunelu, nie widać szansy na poprawę. Jednak co można zrobić? ONZ i inne organizacje to zbiorowisko pozerów dbających o swoje interesy i niczym szachiści myślący nad każdym ruchem, choć tych za dużo nie ma.

    Co do islamu – interesy tych grup nie mają nic wspólnego z religią. Religia jest tylko przykrywką do tego, by również zadbać o swoje interesy, najłagodniej ujmując.

  9. Biker napisal(a):

    @Kartagińczyk
    Jest właśnie tak jak napisałeś.
    Każdy dba o swoje interesy.
    ONZ nie tylko pozuje na ,, dobrych ,, wujków ale nie jednokrotnie ich żołnierze uczestniczyli wręcz w wykorzystywaniu ciężkiej sytuacji ludzi, których mieli chronić. Wykorzystywanie seksualne kobiet i dziewczynek chociażby…

  10. zich napisal(a):

    Boko Haram to jeden z powodów, że PNA nie zostanie rozegrany w Kamerunie…

  11. Biker napisal(a):

    Celna uwaga. Północny Kamerun jest zagrożony atakami bojowników z Boko Haram.
    Nikt nie chce powtórki z Pucharu Narodów Afryki Angola 2010 i ostrzału autobusu reprezentacji Togo w rejonie Cabindy.

  12. zich napisal(a):

    Dokładnie… W środę decyzja CAF czy Egipt czy RPA. Stawiam na ten pierwszy kraj. A Wy?

  13. Biker napisal(a):

    Jeśli chodzi o mnie to jest mi tak naprawdę wszystko jedno.
    W zasadzie wolałbym R.P.A. ale z drugiej strony Puchar Narodów Afryki 2006 w Egipcie wspominam z dużym sentymentem.

  14. zich napisal(a):

    Ech, byłem w Egipcie podczas PNA 2006, było na co patrzeć, szczególnie utkwili w pamięci żołnierze poprzebierani za kibiców innych reprezentacji!

  15. Kartagińczyk napisal(a):

    Mi też wszystko jedno, ale pamiętajmy, że RPA jeszcze się nie zakwalifikowała do turnieju.

  16. Biker napisal(a):

    @Michał
    P.N.A. w 2006 w Egipcie to piękne wspomnienia z występów moich Afrykańskich ulubieńców z Wybrzeża Kości Słoniowej i Gwinei. Gracze niekoniecznie którzy byli idolami mas…Nie będę pisał o Didierze Drogbie:-)

    Jean Jacques Tizie – bramkarz nr 1 wtedy.
    I ten jego niezapomniany uśmiech po zdobyciu gola w przedostatniej serii rzutów karnych w meczu 1/4 z Kamerunem.

    Arthur Boka – lewy obrońca i te jego dokładne, płaskie podania do kolegów z linii ataku

    Aruna Kone – czarny blondyn. Mega sympatia i mega przyspieszenie. Szacun ziomek

    Bakary Kone – malutki mistrz. Robił cuda z przeciwnikami wyższymi o głowę od niego….

    Didier Zokora – Maestro. Mistrz środka pola. Człowiek od czarnej roboty…

    Aruna Dindane – zmarły jego córki podczas trwania tego turnieju.
    Niesamowity gość. Szybki i technik świetny.

    Emmanuel Eboue – świetny prawy obrońca. Wraca do życia po tym jak został zniszczony przez byłą żonę. Chciał popełnić samobójstwio…

    To tyko kilku…..

    Ciag dalszy nastąpi:-)

  17. Biker napisal(a):

    @Kartagińczyk
    Jeśli R P A otrzyma prawo do organizacji to ich wyniki eliminacji będę nieistotne tak jak w przypadku Kamerunu, który mimo, że miał być gospodarzem też grał w eliminacjach:-)

  18. Kartagińczyk napisal(a):

    @Biker

    To byłoby nie fair wobec Libii, która ma dużą szansę na awans.

  19. Kartagińczyk napisal(a):

    W Tunezji w meczu na szczycie Esperance wygrało z Club Africain 2:1.

  20. Biker napisal(a):

    @Kartagińczyk
    Sam widzisz jak to wygląda…
    Ktoś może być poszkodowany.
    Chaos to nic nowego w CAF ;-)
    Poczekajmy kilka dni na werdykt.

  21. Kartagińczyk napisal(a):

    Kamerun gospodarzem w 2021, dwa lata później Wybrzeże Kości Słoniowej, a w 2025 – Gwinea.

  22. Biker napisal(a):

    A decyzja o przyznaniu organizacji PNA 2019 już jutro rano…

    http://m.afrik-foot.com/la-can-2019-en-afrique-du-sud-ou-en-egypte-verdict-mardi

  23. 10 najważniejszych wydarzeń w afrykańskiej piłce | AfrykaGola.pl napisal(a):

    [...] DZIESIĘĆ NAJWAŻNIEJSZYCH WYDARZEŃ W 2018 [...]

 

Zamiesc komentarz