10 najważniejszych wydarzeń w afrykańskiej piłce
Od decydujących meczów w eliminacjach Pucharu Narodów i mistrzostw świata, przez kolejne sukcesy kairskiego Al-Ahly, po grę koronawirusem w afrykańskim futbolu. To wszystko przeplatane kolejnymi marokańskimi zwycięstwami i wiktoriami mistrza kontynentu czyli piłkarskiej reprezentacji Algierii. W mijającym 2021 na boiskach Czarnego Kontynentu nie było nudno, mimo trudnego czasu. Jak co roku kolejne podsumowanie tego, co działo się w futbolu w mijających dwunastu miesiącach.
1.Faworyci rządzą
W połowie listopada poznaliśmy 10 reprezentacji, które zmierzą się w pięciu barażowych grach, z których zwycięzcy zagrają w mundialu w Katarze pod koniec 2022 roku. W decydującej rozgrywce sami możni afrykańskiej piłki. W grupie rozstawionych są: Senegal, Maroko, Algieria, Nigeria, Tunezja. Nierozstawieni to: Egipt, Kamerun, Ghana, Mali oraz DR Konga. Losowanie 26 stycznia.
2.Olimpijskie ćwierćfinały
Na 1/4 zakończyły olimpijski turniej reprezentacje Egiptu oraz Wybrzeża Kości Słoniowej. Młodzi „Faraonowie” walkę o medalową strefę przegrali z późniejszym triumfatorem igrzysk Brazylią 0:1, gdzie prym wiódł legendarny Dani Alves. Z kolei Wybrzeże, które w grupie wyeliminowało samych Niemców, przegrało w ćwierćfinale po dogrywce, po pasjonującym spotkaniu z późniejszymi srebrnymi medalistami Hiszpanami 2:5. ZOBACZ TEKST SKOŃCZYLI NA ĆWIERĆFINAŁACH W TOKIO
3. Zaskakujący finisz eliminacji Pucharu Narodów
W marcu na afrykańskich boiskach kończyły się eliminacje Pucharu Narodów Afryki. Nie obyło się bez niespodzianek. Po raz pierwszy do finałowego turnieju awansowały piłkarskie reprezentacje Gambii, gdzie występował pomocnik Górnika Zabrze Alasana Manneh oraz wyspiarskich Komorów, gdzie mieszka 800 tys. mieszkańców, a piłkarze grają we francuskich ligach niższego szczebla. To wystarczyło, żeby awansować.
4. Klęska „Bafana Bafana”
To nie był dobry rok dla południowoafrykańskiej piłki. Najpierw w marcu z kretesem przegrano wszystko w eliminacjach Pucharu Narodów. Wszystko w ostatnim meczu, gdzie porażka z Sudanem 0:2 zamknęła drogę do finałowego turnieju w Kamerunie, który zaczyna się już za parę dni, 9 stycznia. Potem sytuacja powtórzyła się w listopadzie w eliminacjach mistrzostw świata. Przed ostatnim meczem „Bafana Bafana” też byli na premiowanym miejscu w swojej grupie, ale porażka 0:1 z Ghaną, po więcej niż kontrowersyjnym karnym spowodowała, że to „Czarne Gwiazdy”, a nie RPA zagrają w barażach o mundial w Katarze.
5. Słabe sędziowanie
Przykład RPA i jego pechowego meczu z Ghaną po raz kolejny uwypuklił jedną ze słabości afrykańskiej piłki, a jest nią sędziowanie. Arbiter z Senegalu Maguette N’Diaye zagwizdał w tamtym starciu karnego, którego nie było. RPA złożyło nawet oficjalny protest i chciało powtórzenia ostatniego meczu w eliminacjach MŚ. Bez efektu. ZOBACZ TEKST CHCĄ POWTÓRZENIA ELIMINACYJNEGO MECZU
6. Nie było wątpliwości
Po raz 10 najlepszą klubową jedenastką na Czarnym Lądzie została ekipa Al-Ahly. W finale rozegranym w lipcu na stadionie w Casablance „Czerwone Diabły” rozbiły południowoafrykański Kaizer Chiefs aż 3:0. Trenerem Egipcjan – przypomnijmy – jest nie kto inny, jak szkoleniowiec z RPA Pitso Mosimane. Kolejny puchar do gabloty kairskiego giganta.
7. Udany występ w klubowych MŚ
Co do ekipy z Kairu, to na początku roku z dobrej strony pokazała się w klubowych mistrzostwach świata, gdzie zajęła 3 miejsce. W półfinale Al-Ahly nie dał rady Bayernowi Monachium, pardon, Robertowi Lewandowskiemu, który trafił dwa razy w wygranym 2:0 spotkaniu z klubowym mistrzem Afryki. W meczu o trzecią lokatę Egipcjanie w serii karnych pokonali brazylijski Palmeiras (0:0, karne 3-2).
8. Marokańczycy rządzą
Po raz trzeci w ostatnich 4 latach CAF Confederation Cup dla klubowego zespołu z Maroka. W tegorocznym finale na stadionie w Kotonu w Beninie Raja Casablanca pokonała 2:1 JS Kabylie. Klub z Algierii jest bardzo bliski sercu Stefana Żywotki, który pracował tam przecież przez 14 lat z ogromnymi sukcesami (1977-91). W tym roku ukazała się moja książka o nim „Stefan Żywotko. Ze Lwowa po mistrzostwo Afryki”. Jest ona nominowana w głosowaniu na sportową książkę roku. Zachęcam do głosowania!
Algierski rekord
Piłkarska reprezentacja Algierii śrubuje swój rekord w kolejnych meczach bez porażki. Takich gier na koncie mają już 33! Do rekordzistów Włochów, 37 meczów bez porażki, trenowanym przez Djamela Belmadiego Algierczykom brakuje już niewiele. Ich świetna seria zaczęła się w listopadzie 2018 roku!
9. Mistrzostwa Narodów Afryki
W połowie stycznia tego roku na boiskach Kamerunu rozegrano African Nations Championship. Była to już szósta edycja turnieju, w którym występują reprezentacje złożone wyłącznie z zawodników, którzy na co dzień grają u siebie w domu, a nie w zagranicznych klubach. Impreza miała się odbyć w kwietniu 2020, ale z powodu koronawirusa wszystko się opóźniło w czasie. Po raz drugi z rzędu triumfowało Maroko, które w finale pokonało 2:0 Mali. Królem strzelców turnieju, z 5 bramkami na koncie był Soufiane Rahimi. ZOBACZ TEKST MAROKO TRIUMFUJE PO RAZ DRUGI
10. Koronawirus w grze
Skandalem zakończył się ostatni mecz eliminacji Pucharu Narodów w grupie L, gdzie w ważnym meczu o awans we Freetown Sierra Leone podejmowała Benin. Gospodarze nie chcieli dopuścić do gry pięciu piłkarzy rywala twierdząc, że mają pozytywne testy na koronawirusa. Goście twierdzili co innego. Ostatecznie mecz został przełożony. ZOBACZ TEKST GOL WETERANA
Grę koronawirusem do perfekcji opanowali oficjele tanzańskiego klubu Simba FC. Tanzańczycy poprzez pozytywne wyniki testów na koronawirusa eliminowali rywali z Nigerii (Plateau United) i Zimbabwe (FC Platinum). Z tego pierwszego zespołu w Dar es Salaam nie mogło zagrać dwóch czołowych graczy, z ekipy FC Platinum już pięciu, a z sudańskiego Al-Merrikh już w fazie grupowej aż 8! Mistrz sudańskiej Premier League zaapelował do władz Afrykańskiej Konfederacji Piłkarskiej o wykluczenie klubowego zespołu z Tanzanii z rozgrywek!
POPRZEDNIE LATA
DZIESIĘĆ NAJWAŻNIEJSZYCH WYDARZEŃ W 2019
DZIESIĘĆ NAJWAŻNIEJSZYCH WYDARZEŃ W 2018
DZIESIĘĆ NAJWAŻNIEJSZYCH WYDARZEŃ W 2017
DZIESIĘĆ NAJWAŻNIEJSZYCH WYDARZEŃ W 2016
DZIESIĘĆ NAJWAŻNIEJSZYCH WYDARZEŃ W 2015
DZIESIĘĆ NAJWAŻNIEJSZYCH WYDARZEŃ W 2014
DZIESIĘĆ NAJWAŻNIEJSZYCH WYDARZEŃ 2013
DZIESIĘĆ NAJWAŻNIEJSZYCH WYDARZEŃ 2012
Styczeń 4th, 2022 at 14:38
Oby w tym roku było wiele wspaniałych wydarzeń!
Styczeń 4th, 2022 at 17:18
pewnie tak będzie
Grudzień 30th, 2022 at 16:02
[...] DZIESIĘĆ NAJWAŻNIEJSZYCH WYDARZEŃ W 2021 [...]