10 najważniejszych wydarzeń w afrykańskiej piłce

ROBERT NDIP TAMBE (W ŚRODKU) W BARWACH LZS PIOTRÓWKA. W LUTYM Z KAMERUNEM ZDOBYŁ MISTRZOSTWO AFRYKI. FOT. MICHAŁ CHWIEDUK

Krótka retrospekcja tego, co wydarzyło się w futbolu na Czarnym Lądzie w mijającym roku. Nie brakowało nie tylko piłkarskich emocji, równie wiele co na futbolowej murawie działa się także poza nią. 2017 był rokiem XXXI Pucharu Narodów Afryki i eliminacji mistrzostw świata. Poniżej przegląd wydarzeń.

1. Kamerun mistrzem kontynentu

“Nieposkromione Lwy” zawsze należą do faworytów Pucharu Narodów, to przecież jedna z najbardziej utytułowanych reprezentacji na Czarnym Kontynencie, ale ich zwycięstwo na boiskach Gabonu, piąte w historii PNA, było mimo wszystko pewną niespodzianką. Z grupy wyszli z drugiego miejsca, potem, w serii karnych ograli faworyzowany Senegal, żeby w decydującej rozgrywce ograć innych potentatów, Ghanę i Egipt w finale. W ekipie belgijskiego trenera Hugo Broosa grał m.in. Robert Ndip Tambe, który wcześniej występował w LZS Piotrówka. ZOBACZ TEKST NIEPOSKROMIONE LWY PO RAZ PIĄTY.

2. Klęska faworytów

Afryka ma pięciu swoich przedstawicieli w finałach mistrzostw świata, tak jest od 1998 roku. Wiadomo było, że ktoś z możnych w eliminacjach mistrzostw świata musi polec. Padło na tak silne reprezentacje, jak Wybrzeże Kości Słoniowej, Ghanę, Kamerun czy Algierię, które ostatnio regularnie grały w mundialach. Zresztą w ostatnich MŚ “Lisy Pustyni” były w 1/8. Zakończone eliminacje skończyły się klęską drużyn z Czarnej Afryki. Po raz pierwszy od 1986 roku, od mundialu w Meksyku, w finałach będzie więcej ekip z północy kontynentu.

3. Marokański rok

Po 20 latach “Lwy Atlasu” ponownie wśród najlepszych zespołów świata. To wielki sukces tej reprezentacji i Herve Renarda, który gdzie pracuje, tam odnosi sukcesy, żeby przypomnieć jego mistrzostwo Afryki z Zambią (2012) i Wybrzeżem Kości Słoniowej (2015). Do tego kibice w Maroku cieszyli się z triumfu w klubowej rywalizacji. Wydad Casablanca, po raz drugi w historii, najlepszym klubowym zespołem Afryki. W finale Wydad pokonał egipski Al-Ahli.

4. Piłkarz prezydentem

To wydarzenie bez precedensu w historii futbolu. Kilka dni temu prezydentem Liberii został nie kto inny, jak George Weah, jedyny piłkarz z Afryki, który zdobył “Złotą Piłkę” FIFA czyli został najlepszym piłkarzem świata (1995). Ten były znakomity napastnik takich klubów, jak AS Monaco, Paris Saint-Germain, AC Milan czy Chelsea o prezydenturę walczył od 2005 roku. Przegrywał wcześniej z Ellen Johnson Sirleaf. Teraz wygrał, pokonując w decydującej rozgrywce urzędującego wiceprezydenta Josepha Boakai.

5. Senegalski los

Przeprowadzone 1 grudnia w Moskwie losowanie finałów mistrzostw świata przydzieliło do “polskiej” grupy na przyszłorocznym mundialu Senegal, jedną z najsilniejszych reprezentacji w Afryce, która jednak w ostatnich latach na wielkich imprezach, myślę tutaj głównie o finałach Pucharu Narodów, zawodziła. Z “Lwami Terangi” gramy pierwszy mecz 19 czerwca i na pewno nie będzie to łatwe spotkanie. TUTAJ TEKST O REPREZENTACJI SENEGALU.

Dodam, że w finałach MŚ z jedenastkami z Czarnego Lądu mierzyliśmy się jak dotąd trzy razy. Rywalizacje z zespołami z tej strefy nigdy nie należały dla biało-czerwonych do najłatwiejszych, żeby przypomnieć minimalne zwycięstwo z Tunezją w 1978 roku 1:0 oraz dwa bezbramkowe remisy, w 1982 roku z Kamerunem i cztery lata później z rewelacyjnym Marokiem.

TRENER HENRYK KASPERCZAK. FOT. MOR FALL

6. Nowy prezydent CAF

Trzęsienie ziemi w Afrykańskiej Konfederacji Piłkarskiej. Po prawie 30 latach przerwy nastąpiła zmiana na stołku prezydenta CAF, rządzącego od 1988 roku Kameruńczyka Issa Hayatou zastąpił pochodzący z Madagaskaru Ahmad Ahmad. Do trzęsienia doszło także w Komitecie Wykonawczym CAF. Dotychczasowi kandydaci z poszczególnych stref przegrali z kretesem, w ich miejsce wybrano nowych przedstawicieli. ZOBACZ TEKST NOWY PREZYDENT AFRYKAŃSKIEJ KONFEDERACJI PIŁKARSKIEJ

7. Zmiana kalendarza

Nie 16, a 24 zespołu w finałach Pucharu Narodów już od 2019 roku, rozgrywanie turniejów nie w styczniu i lutym, jak to było wcześniej, a w czerwcu i lipcu czy zmiana kalendarza rozgrywania African Champions League. Afrykańska Liga Mistrzów ma grać wzorem Europy od sierpnia do maja, a nie jak to było od początku istnie tych rozgrywek w danym roku kalendarzowym. ZOBACZ TEKST WIELKIE ZMIANY W AFRYKAŃSKIEJ PIŁCE

8. Awantura o kluby z Sudanu

Na godziny przed rozpoczęciem szóstej, decydującej serii gier w grupach w afrykańskiej Lidze Mistrzów, FIFA zdecydowała o zawieszeniu Sudanu w prawach członka. Skutkowało to tym, że dwa kluby z tego kraju, Al-Hilal i Al-Merrikh zostały wykluczone z rywalizacji o awans do 1/4 rozgrywek. W tej sytuacji skorzystało Ferroviario Beira z Mozambiku, które awansowało z ledwie pięcioma punktami na koncie.

9. Triumf Wron

Nie wyszło w Lidze Mistrzów, za to po raz kolejny powiodło się w afrykańskim Pucharze Konfederacji, gdzie TP Mazembe ograło południowoafrykański Superstort United. Dzięki temu popularne “Wrony” z Lubumbashi z DR Konga po raz drugi z rządu triumfowały w Confederation Cup. ZOBACZ TEKST PUCHAR ZA 1,25 MILIONA

10. Zwolnienie trenera Kasperczaka

Nawet jak na afrykańskie standardy była to szalona decyzja. W styczniu, prowadzona przez Henryka Kasperczaka reprezentacja Tunezji, awansowała do ćwierćfinału Pucharu Narodów, gdzie przegrała z Burkina Faso. Kiedy doświadczony polski szkoleniowiec szykował zespół do eliminacji PNA oraz do decydujących gier w eliminacjach MŚ, przyszły dwa mecze sparingowe pod koniec marca z mistrzem kontynentu Kamerunem i silnym Maroko. Oba “Orły Kartaginy” przegrały po 0:1, a władze Tunezyjskiej Federacji Piłkarskiej zdecydowały się na… zwolnienie “Henriego”. Na pocieszenie pozostaje to, że trener Kasperczak miał czy ma spory wkład w awans Tunezji do mundialu. Wcześniej z “Orłami” zdobył w dwóch eliminacyjnych meczach z Gwineą i Libią sześć punktów.

POPRZEDNIE LATA

DZIESIĘĆ NAJWAŻNIEJSZYCH WYDARZEŃ W 2016

DZIESIĘĆ NAJWAŻNIEJSZYCH WYDARZEŃ W 2015

DZIESIĘĆ NAJWAŻNIEJSZYCH WYDARZEŃ W 2014

DZIESIĘĆ NAJWAŻNIEJSZYCH WYDARZEŃ 2013

DZIESIĘĆ NAJWAŻNIEJSZYCH WYDARZEŃ 2012

DZIESIĘĆ NAJWAŻNIEJSZYCH WYDARZEŃ 2011

DZIESIĘĆ NAJWAŻNIEJSZYCH WYDARZEŃ 2010

Ten wpis zostal opublikowany w sobota, Grudzień 30th, 2017 o 19:52 i jest napisany pod Afryka. Mozesz sledzic komentarze do tego wpisu poprzez RSS 2.0 kanal. Mozesz rowniez zamiescic komentarz, lub sledzic post ze swojej wlasnej strony.

3 odpowiedzi dla “10 najważniejszych wydarzeń w afrykańskiej piłce”

  1. Fanpilki23 napisal(a):

    Co to był za rok w piłce ważne by Real Madryt zdobył Liga Mistrzów

  2. Kartagińczyk napisal(a):

    Szczęśliwego Nowego Roku!

  3. zich napisal(a):

    Wszystkiego dobrego!

 

Zamiesc komentarz