10 najważniejszych wydarzeń w afrykańskiej piłce
2019 był rokiem Pucharu Narodów. Jego już 32 odsłona rozegrana została na stadionach Egiptu. Miała przynieść ósmy triumf „Faraonom”, a skończyło się na wielkiej klęsce gospodarzy i porażce o awans do ćwierćfinałów z niedocenianą jedenastka Republiki Południowej Afryki. Ale po kolei… To moja dziesiątka najważniejszych wydarzeń mijającego roku na afrykańskich boiskach.
1. Algieria po raz drugi
To, że w Algierii potrafią grać w piłkę, to wiemy. Przez lata pracował tam trener Stefan Żywotko. Reprezentacja z tego kraju z powodzeniem grała w mistrzostwach świata, choćby w 1982 czy w 2014 w Brazylii, ale raczej nie była stawiana w gronie głównych kandydatów do triumfu w Africa Cup of Nations. Wygrywała jednak mecz za meczem, żeby w finale pokonać Senegal 1:0 i cieszyć się z drugiego triumfu w kontynentalnej rywalizacji. To wielki sukces zespołu prowadzonego przez Djamela Belmadiego. Najlepszym zawodnikiem imprezy, w której po raz pierwszy grały 24 reprezentacje, został uznany Ismael Bennacer, klubowy kolega Krzysztofa Piątka.
2. Zaskoczenie z Madagaskaru
Turniej w Egipcie sypnął niespodziankami. Taką była porażka gospodarzy z RPA w 1/8 0:1. Taką była też postawa ekipy prowadzonej przez francuskiego szkoleniowca Nicolasa Dupuis’a. W grupie wygrana z faworyzowaną Nigerią i pierwsze miejsce 7 punktami. Potem odprawienie z kwitkiem DR Konga w serii karnych. Malgasze zatrzymali się dopiero na Tunezji w ćwierćfinale. Nie był to jednorazowy wyskok drużyny, w której nie brakuje doświadczonych graczy, bo przecież z kompletem dwóch zwycięstw prowadzą w swojej grupie w eliminacjach kolejnego Pucharu Narodów, który w 2021 odbędzie się w Kamerunie. ZOBACZ TEKST ALFABET PUCHARU NARODÓW
3. Triumf Salaha
Na początku roku CAF, czyli Afrykańska Konfederacja Piłkarska, ogłasza swojego piłkarza roku. Za 2018 bez dwóch zdań wygrał Mohamed Salah, zresztą po raz drugi z rzędu. Dołączył do plejady znakomitości, po dwukrotnie wygrywały też m.in. takie asy, jak Abedi Pele, George Weah, Didier Drogba czy Roger Milla.
4. Puchar przy zielonym stoliku
Rywalizacja Esperance Tunis z Wydad Casablanca w finale afrykańskiej Ligi Mistrzów skończyła się wielkim skandalem. Rewanżowy mecz w Tunisie nie został dokończony. Sprawa trafiła do Sportowego Trybunału Arbitrażowego w Lozannie. W drugim meczu w Tunisie, goście zdobyli bramkę, ale nie została ona uznana. Na dodatek niesprawny był system VAR. Piłkarze Wydad opuścili murawę. Ostatecznie tytuł przyznano EST. Dodajmy, że obecne rozgrywki African Champions League odbywają się jak w Europie. Strat w drugiej połowie roku, a finał pod koniec maja.
5. Wygrane z Liverpoolem
Mohamed Salah, a przede wszystkim dobrze nam znany Sadio Mane z Senegalu, to dwójka piłkarzy, która zrobiła wiele, żeby prowadzony przez Jurgena Kloppa Liverpool był znowu najlepszym zespołem Europy i na świecie. W majowym finale „The Reds” pokonali Tottenham. Teraz dołożyli jeszcze klubowe mistrzostwo świata. Wielu kibiców w Senegalu i nie tylko tam, liczyło że Mane zostanie tegorocznym triumfatorem „Złotej piłki”. Skończyło się na 4 miejscu. Salah był o pozycję niżej.
6. Niespodzianki w eliminacjach PNA 2021
Mieliśmy niespodziewane rozstrzygnięcia w finałach Pucharu Narodów w czerwcu i lipcu w Egipcie, są też w eliminacja do kolejnego turnieju. Po dwóch seriach gier na czele grup D, F, G są odpowiednio tacy maluczcy w futbolu na Czarnym Lądzie, jak Gambia, Mozambik i… Komory! Reprezentacja z tego wyspiarskiego kraju jest daleko w rankingu FIFA, ale w grupie jest przed samym Egiptem! ZOBACZ TEKST KOMORY NA CZELE
7. Olimpijski awans
Na osłodę kiepskiego roku dla egipskiej piłki, choć w końcówce roku kibice w tym kraju nieco poprawili sobie humory. Na mistrzowskim turnieju 23-latków, który był jednocześnie olimpijską kwalifikacją, reprezentacja gospodarzy triumfowała przed Wybrzeżem Kości Słoniowej i RPA. I właśnie te trzy kraje będą reprezentowały Czarny Ląd na najbliższych igrzyskach w Tokio. Wśród tej trójki nie ma Nigerii, która w ostatnich latach regularnie sięgała po olimpijskie krążki (złoto w 1996 w Atlancie, srebro w 2008 w Pekinie i brąz w 2016 w Rio de Janeiro).
8. Początek eliminacji MŚ
Mecze na afrykańskich stadionach gonią kolejne spotkania. Puchar Narodów Afryki, eliminacje do kolejnej edycji, a także początek eliminacji mundialu 2022. Za nami już pierwsza runda tych rozgrywek, z którą pożegnał się finalista ostatniego PNA w Egipcie, Burundi. 21 stycznia w Kairze losowanie dziesięciu czterozespołowych grup, w których będzie się toczyła walka o pięć miejsc w finałach katarskiego mundialu.
9. Odeszli w 2019
We wrześniu, w wieku 93 lat zmarł Rudi Gutendorf. Pisałem o nim w książce „Afryka gola!”. Ten niemiecki szkoleniowiec widział i przeżył w futbolu niejedno. Trenował przecież 55 zespołów, w tym wiele reprezentacji, głównie afrykańskich. w 32 krajach! Przecierał zresztą trenerom z Europy szlaki na Czarnym Kontynencie.
W jakże innych okolicznościach życie stracił Marc Batchelor. Były piłkarz takich klubów, jak Kaizer Chiefs, Orlando Pirates czy Mamelodi Sundowns, został zastrzelony przed swoim domem w Johannesburgu. Miał 49 lat…
10. Rekordowa liczba
Warto jeszcze raz zwrócić uwagę na listę piłkarzy z Afryki, którzy grają na naszych boiskach od ekstraklasy, po B-klasę. Na tej ostatniej, przygotowanej przez Mateusza Mleczaka, jest ich aż 156. To rekord, od kiedy Mateusz liczy zawodników z Czarnego Kontynentu na polskich stadionach od prawie dziesięciu lat.
POPRZEDNIE LATA
DZIESIĘĆ NAJWAŻNIEJSZYCH WYDARZEŃ W 2018
DZIESIĘĆ NAJWAŻNIEJSZYCH WYDARZEŃ W 2017
DZIESIĘĆ NAJWAŻNIEJSZYCH WYDARZEŃ W 2016
DZIESIĘĆ NAJWAŻNIEJSZYCH WYDARZEŃ W 2015
DZIESIĘĆ NAJWAŻNIEJSZYCH WYDARZEŃ W 2014
DZIESIĘĆ NAJWAŻNIEJSZYCH WYDARZEŃ 2013
DZIESIĘĆ NAJWAŻNIEJSZYCH WYDARZEŃ 2012