10 najważniejszych wydarzeń w afrykańskiej piłce

W 2023 na afrykańskich boiskach sporo się działo. Zaczęło się od skandalu związanego z niewpuszczeniem Maroka na Mistrzostwa Narodów Afryki, a skończyło na przyznaniu tytułu Piłkarza Roku Victorowi Osimhenowi i trzecim miejscu kairskiego Al-Ahly w klubowych mistrzostwach swiata.Oto przegląd futbolowych wydarzeń, już po raz czternasty na blogu AfrykaGola, na boiskach Czarnego Kontynentu.

1. Zakończenie eliminacji PNA

We wrześniu, po 1,5 roku grania, zakończyły się eliminacyjne gry o prawo występów w mistrzostwach Afryki, które przypomnijmy, na stadionach Wybrzeża Kości Słoniowej miały być rozegrane w tym roku, a zczna się 13 stycznia 2024.

W dużej mierze nie pozwolił na to koronawirus i opóźnienia związane z pandemią. Po raz trzeci w najważniejszej imprezie zagrają 24 reprezentacje. Nie ma żadnych debiutantów. Gambia zagra po raz drugi, a Tanzania czy Mauretania po raz trzeci. Wśród finalistów nie ma Gabonu, Konga, Togo czy ostatnich rewelacji PNA Komorów i Madagaskaru. Są za to wszyscy możni, z obrońcą tytułu Senegalem czy czwartą drużyną mundialu w Katarze Marokiem.

2. Marokańska siła

A propos Marokańczyków, to trwa ich dobra passa. Reprezentacja do lat 23 w lipcu zdobyła mistrzostwo kontynentu i w 2024 razem z Egiptem i Mali zagra na igrzyskach w Paryżu. Drużyna narodowa 17-latków zagrała w listopadzie w 1/4 mistrzostw świata w Indonezji, gdzie lepsze było jednak Mali (3 miejsce w turnieju). Do tego nie można zapomnieć o drużyne kobiecej, która na Antypodach w finale MŚ awansowała do 1/8 kosztem dwukrotnych mistrzyń świata Niemek.

3. Zorganizują mundial!

Do sześciu razy sztuka, tyle można napisać o zakusach Maroka na organizację mundialu u siebie. Nie dało się w poprzednich latach, udało się teraz.  W październiku FIFA zdecydowała, że mistrzostwa świata w 2030 roku odbędą się w trzech krajach, w Hiszpanii, Portugalii i właśnie Maroku (trzy pierwsze mecze XXIV MŚ mają się też odbyć w Ameryce Południowej…).

Maroko zaproponowało 6 swoich obiektów, w Tangerze, Rabacie, Fezie, Casablance, Marrakeszu i Agadirze. W kraju Afryki Północnej chcą, żeby mecz otwarcia MŚ 2030 rozegrać na nowym stadionie w Casablance, który ma mieć pojemność 93 tys. miejsc. Wcześniej, bo w 2025 ma być rozegrany na marokańskich stadionach Puchar Narodów.

4. Osimhen najlepszy

Nie było wątpliwości, kto najlepszym zawodnikiem Czarnego Kontynentu w 2023. Został nim bezapelacyjnie napastnik reprezentacji Nigerii i Napoli Victor Osimhen. Wyprzedził Achrafa Hakimi i Mohameda Salaha. W poprzednim sezonie z 26 trafieniami na koncie był najlepszym strzelcem w wymagającej Serie A, wydanie pomógł w wywalczeniu mistrzostwa Italii. Był też najskuteczniejszy w eliminacjach Pucharu Narodów, w których dla “Super Orłów” zdobył 10 bramek.

5. Początek eliminacji MŚ

Mecze w eliminacjach PNA ledwo co się zakończyły, a już zaczęły się spotkania w eliminacjach do mundialu 2026, który zostanie rozegrany na stadionach w Stanach Zjednoczonych, Kanady i Meksyku. To eliminacje inne niż wszystkie inne. Czarny Kontynent jest jednym z największych beneficjentów powiększenia liczby reprezentacji w finałach MŚ z 32 do 48. W ostatnich latach, od mundialu we Francji w 1998, co 4 lata w największej piłkarskiej imprezie grało po pięć drużyn z Afryki. Teraz będzie to 9, a może nawet i 10! ZOBACZ TEKST STARTUJĄ ELIMINACJE MŚ

6. Klubowe rozstrzygnięcia

W czerwcu w finale afrykańskiej Ligi Mistrzów stanął naprzeciwko siebie obrońca trofeum Wydad Casablanca i najbardziej utytułowana jedenastka na Czarnym Konynencie Al-Ahly. Lepsi byli kairczycy. U siebie wygrali 2:1, na wyjeździe zremisowali 1:1. Przed kilkoma dniami “Czerwone diabły” były na 3 miejscu w klubowych mistrzostwach świata, które rozegrano w Arabii Saudyjskiej. W meczu o tą lokatę egipski klub pokonał prowadzoną przez Macieja Skorżę Urawa Reds 4:2.

Puchar Konfederacji? Tutaj najlepszy był USM Alger. Algierczycy w finale pokonali rewelację rozgrywek tanzański Young Africans (2:1, 0:1).

7. Senegal triumfuje

W styczniu i lutym odbyły się Mistrzostwa Narodów Afryki (CHAN). To turniej dla zawodników, którzy grają wyłacznie w miejscowych klubach, nie w Europie czy na innych kontynentach. Zaczęło się od skandalu, bo gospodarze Algierczycy nie wpuścili do siebie wcześniejszych dwukrotnych triumfatorów Marokańczyków… Wszystko z powodu polityki i zamkniętej granicy pomiędzy obu krajami.  ZOBACZ TEKST MISTRZ SIĘ WYCOFAŁ

W finale gospodarze nie dali rady Senegalowi. Drużyna prowadzona przez byłego reprezentanta kraju Pape Thiaw była lepsza w serii karnych. Trzeci był Madagaskar, czwary Niger.

8. Słaby start

Kiepesko w eliminacjach MŚ wystartowała reprezentacja Nigerii. Jeden z faworytów do awansu w grupie C najpierw zremisował u siebie z Lesotho, a potrem z Zimbabwe i po dwóch seriach gier jest dopiero na trzecim miejscu za Rwandą i RPA. Inną sensacją – tyle że pozytywną – są Komory, które w grupie I z dwoma wygranymi prowadzą przed Mali.      

9. Zmarli piłkarze

Niestety, w mijającym roku odeszło kilku zawodników, a wśród nich zmarły w styczniu 37-krotny reprezentant Kamerunu Modest M’Bami, który z “Nieposkromionymi Lwami” w 2000 roku na igrzyskach w Sydney sięgnął po złoty medal olimpijski. Błysnął w meczu ćwierćfinałowym, kiedy to w starciu z Brazylią zdobył zwycięskiego gola na 2:1. Miał wtedy ledwie 17 lat! Grał w takich klubach, jak Paris Saint-Germain czy Olympique Marsylia. Zmarł w La Havre na zawał serca.

Z kolei 6 marca w wieku ledwie 21 odszedł, i to na piłkarskiej murawie, Moustapha Sylla… Młody zawodnik z Wybrzeża Kości Słoniowej zasłabł w trakcie ligowego meczu swojej drużyny Racing Abidżan z Sol FC. Osunął się na boisko. Służby medyczne błyskawicznie podjęły się reanimacji zawodnika, a następnie próbowano go przewieść do szpitala. W trakcie drogi do placówki medycznej obrońca zmarł.

10. Z Superligi niewiele wyszło

Z szumnie zapowiadanej afrykańskiej Superligi niewiele wyszło. Miały w niej rywalizować 24 kluby, a zagrało ledwie 8 i to nie pod nazwą Superliga, a szyldem African Football League. Miały być olbrzymie pieniądze, ale na nie przyjdzie jeszcze poczekać. W finale południowoafrykańskie Mamelodi Sundowns pokonało Wydad Casablanca (dwa przegrane finały w tym roku) – 1:2 i 2:0. ZOBACZ TEKST AFRYKAŃSKA SUPERLIGA

POPRZEDNIE LATA

DZIESIĘĆ NAJWAŻNIEJSZYCH WYDARZEŃ W 2022

DZIESIĘĆ NAJWAŻNIEJSZYCH WYDARZEŃ W 2021

DZIESIĘĆ NAJWAŻNIEJSZYCH WYDARZEŃ W 2020

DZIESIĘĆ NAJWAŻNIEJSZYCH WYDARZEŃ W 2019

DZIESIĘĆ NAJWAŻNIEJSZYCH WYDARZEŃ W 2018

DZIESIĘĆ NAJWAŻNIEJSZYCH WYDARZEŃ W 2017

DZIESIĘĆ NAJWAŻNIEJSZYCH WYDARZEŃ W 2016

DZIESIĘĆ NAJWAŻNIEJSZYCH WYDARZEŃ W 2015

DZIESIĘĆ NAJWAŻNIEJSZYCH WYDARZEŃ W 2014

DZIESIĘĆ NAJWAŻNIEJSZYCH WYDARZEŃ W 2013

DZIESIĘĆ NAJWAŻNIEJSZYCH WYDARZEŃ W 2012

DZIESIĘĆ NAJWAŻNIEJSZYCH WYDARZEŃ W 2011

DZIESIĘĆ NAJWAŻNIEJSZYCH WYDARZEŃ W 2010

Ten wpis zostal opublikowany w sobota, Grudzień 30th, 2023 o 00:01 i jest napisany pod Afryka. Mozesz sledzic komentarze do tego wpisu poprzez RSS 2.0 kanal. Mozesz rowniez zamiescic komentarz, lub sledzic post ze swojej wlasnej strony.

Jedna odpowiedz dla “10 najważniejszych wydarzeń w afrykańskiej piłce”

  1. Kartagińczyk napisal(a):

    KADRA EGIPTU NA PUCHAR NARODÓW AFRYKI

    Bramkarze:

    Mohamed El-Shenawy (Al-Ahly),
    Ahmed El-Shenawy (Pyramids),
    Gabaski (National Bank of Egypt),
    Mohamed Sobhy (Zamalek).

    Obrońcy:

    Ahmed Hegazi (Al-Ittihad),
    Ali Gabr (Pyramids),
    Ahmed Fotouh (Zamalek),
    Mohamed Abdelmonem (Al-Ahly),
    Omar Kamal (Future),
    Mohamed Hany (Al-Ahly),
    Mohamed Hamdy (Pyramids),
    Osama Galal (Pyramids),
    Ahmed Samy (Pyramids).

    Pomocnicy:

    Mohamed Elneny (Arsenal),
    Hamdy Fathy (Al-Wakrah),
    Zizo (Zamalek),
    Emam Ashour (Al-Ahly),
    Mahmoud Hamada (Al-Masry),
    Marwan Attia (Al-Ahly),
    Ahmed Koka (Al-Ahly).

    Napastnicy:

    Mohamed Salah (Liverpool),
    Trézéguet (Trabzonspor),
    Koka (Pendikspor),
    Kahraba (Al-Ahly),
    Mostafa Mohamed (Nantes),
    Mostafa Fathi (Pyramids),
    Omar Marmoush (Eintracht Frankfurt).

 

Zamiesc komentarz