Janusz Waluś dzwoni z RPA. „Zawsze tyłem do ściany”

JANUSZ WALUŚ PRZEBYWA W TYM WIĘZIENIU W PRETORII. BYŁEM TAM W CZERWCU 2010 ROKU. FOT. MICHAŁ ZICHLARZ

Dość niespodziewanie dziś przed południem odebrałem zaskakujący telefon zaczynający się od liczb +271… Wiedziałem, że dzwoni ktoś z RPA, bo taki jest kierunkowy na ten kraj. – Dziś dobry Michał, możesz rozmawiać? – rzucił krótko Janusz Waluś.

- Będę rozmawiał krótko i się streszczał. Na razie jestem tutaj uziemiony co najmniej na trzy miesiące – mówił z więzienia z Pretorii polski emigrant.

Przypomnę, Waluś odsiaduję karę więzienia za strzelenie 10 kwietnia 1993 roku szefa Południowoafrykańskiej Partii Komunistycznej Chrisa Haniego. Za ten czyn skazany został na karę śmierci, którą zamieniono potem na dożywocie. Od kilku lat Polak walczy o możliwość warunkowego zwolnienia.

W końcu 10 marca tego roku, sędzia Sądu w Pretorii Nicoline Janse van Nieuwenhuizen zdecydowała, że po 23 latach przysługuje mu możliwość warunkowego zwolnienia i w przeciągu dwóch tygodni powinien wyjść na wolność. Ta decyzja wywołała w RPA burzę. Zaprotestował rząd, zaprotestowali członkowie South African Communist Party, z Limpho Hani, wdową po zastrzelonym polityku na czele. Rząd ostatecznie odwołał się do Sądu Najwyższego.

- Co najmniej na trzy miesiące jestem uziemiony. Muszę czekać na decyzję co do apelacji tutejszego ministra sprawiedliwości. Moim prawnikom nie udało się uchylić jego wniosku. Mimo to jestem nastawiony pozytywnie. Trudno będzie podważyć decyzje, które sąd podjął wcześniej, a która dotyczy mojego warunkowego zwolnienia. Zresztą współwięźniowie czy nawet strażnicy dziwią się temu, co wyprawia minister. Mówią: „Odsiedziałeś już swoje z nawiązką” – mówi mi Waluś.

Nie pytałem o to, ale widać, że jego sytuacja w więzieniu uległa zmianie, zmianie na lepsze. Wcześniej mógł dzwonić tylko w weekendy czy w święta. Teraz zadzwonił w dzień powszedni. Pytam o jego obecną sytuację.

- No cóż, zachowuję ostrożność. Oczy i uszy mam szeroko otwarte, a staram się też być zawsze odwrócony tyłem do ściany. Atak może nastąpić ze strony kogoś, kogo najmniej się spodziewam. Nigdy nic nie wiadomo. Jestem ostrożny – zaznacza.

Nie wiadomo, jak długo przyjdzie Walusiowi czekać na apelację ministra sprawiedliwości Michaela Masuthy przed Sądem Najwyższym. Pytam o to, ile może jeszcze być poza kratami. – To mogą być trzy miesiące, to może być też okres do końca roku. To jak wróżenie z fusów kawy, trudno powiedzieć. Mnie pozostaje czekanie – mówi na zakończenie kilkuminutowej rozmowy.

WIĘCEJ O SPRAWIE JANUSZA WALUSIA

Marzec 2011. Telefon z RPA

Kwiecień 2012. Przekłamania na temat Walusia w Gazecie Wyborczej

Marzec 2013. Premiera książki “Zabić Haniego”

Kwiecień 2013. Wiece w RPA, transparenty w Polsce

Maj 2013. Filmik na YouTube promujący książkę

Maj 2013. Co by było gdyby… Polemika z dr Błażejem Popławskim

Lipiec 2013. City Press o książce “Zabić Haniego”

Sierpień 2013. Janusz Waluś: Czuję się więźniem politycznym

Wrzesień 2013. Kibice Legii Warszawa i Janusz Waluś

Luty 2014. W więzieniu w Pretorii zaatakowano Walusia

Marzec 2014. Wojciech Jagielski, Janusz Waluś i “Zabić Haniego”

Czerwiec 2014. Dziennikarka z RPA w Polsce

Recenzje książki “Zabić Haniego”

Lipiec 2014, Wokół mnie panuje cisza

Grudzień 2014. Telefon z Pretorii. Decyzja w styczniu?

Styczeń 2015. Film o Januszu Walusiu

Maj 2015. Zapomniana historia w Radiu RDC

Czerwiec 2015. Sąd zdecyduje o przyszłości Walusia. Polak opuści więzienie?

Sierpień 2015. O Walusiu w internetowej telewizji NamZależy.pl

Grudzień 2015. Decyzja odroczona

Marzec 2016. Waluś wychodzi na wolność!

Marzec 2016. Ostre reakcja

Marzec 2016. O Walusiu w TVN24

Marzec 2016. List do rodziny Haniego

Marzec 2016. Córka Haniego chce się spotkać z Walusiem

Kwiecień 2016. Telefon z Pretorii. „Wiele osób chce mnie zabić”

Kwiecień 2016. Janusz Waluś w końcu opuści więzienie?

Kwiecień 2016. Sprawa na wokandzie

Ten wpis zostal opublikowany w wtorek, Maj 17th, 2016 o 10:25 i jest napisany pod Afryka. Mozesz sledzic komentarze do tego wpisu poprzez RSS 2.0 kanal. Mozesz rowniez zamiescic komentarz, lub sledzic post ze swojej wlasnej strony.

 

Zamiesc komentarz