Eliminacje MŚ. Znowu to zrobili! Komory na czele

W 2021 roku w swoim ostatnim meczu grupowym Pucharu Narodów rozgrywanego w Kamerunie turnieju, niedoceniana wtedy przez nikogo wyspiarska reprezentacja Komorów sensacyjnie w ostatnim grupowym meczu pokonała Ghanę 3:2. Dla „Czarnych Gwiazd” ten wynik oznaczał pożegnanie z turniejem. Komory zagrały potem w 1/8.

Teraz obie jedenastki zmierzyły się w meczu eliminacji mistrzostw świata w grupie I i… znowu doszło do sensacji! Reprezentacja notowana na miejscu numer 127 w rankingu FIFA pokonała czterokrotnego mistrza Afryki 1:0! Bramkę na wagę trzech punktów zdobył pod koniec I połowy Myziane Maolida. To były reprezentant Francji juniorów, który teraz gra w niemieckiej Hercie.

Sensacyjne Komory świetnie zaczęły eliminacyjne rozgrywki, bo po dwóch seriach gier na swoim koncie mają komplet 6 punktów. Na drugim miejscu Mali, które w poniedziałek zremisowało z Republiką Środkowoafrykańską 1:1, a Ghana ma trzy „oczka” po szczęśliwej wygranej wcześniej z Madagaskarem.

Punkty pogubili też inni wielcy faworyci. Mistrz kontynentu Senegal zremisował z Togo na wyjeździe 0:0. Z kolei Rwanda pokonała 2:0 w grupie B w Butare RPA i prowadzi z 4 punktami przed „Bafana Bafana” i Nigerią, która póki co dwa spotkania zremisowała. Nigerian Football Association najchętniej zwolniłaby selekcjonera Jose Peseiro, ale… nie ma pieniędzy, żeby wypłacić odszkodowanie Portugalczykowi. W grupie D Libia u siebie urwała punkty Kamerunowi w meczu zakończonym rezultatem 1:1, a Botswana w grupie G okazała się lepsza od Gwinei (2:0).

6. Czad 2            0            1:6

Do finałów MŚ 2026 awansują triumfatorzy 9 grup. Cztery drużyny z najlepszym bilansem z 2 miejsc (liczą się mecze z zespołami z miejsc 1-5) zagrają o jedno miejsce w barażu interkontynentalnym. Kolejne mecze w czerwcu 2024.

ONI REPREZENTOWALI AFRYKĘ W MŚ

1934 Włochy – Egipt (I runda)

1970 Meksyk – Maroko (I runda)

1974 RFN – Zair (I runda)

1978 Argentyna – Tunezja (I runda)

1982 Hiszpania – Kamerun, Algieria (I runda)

1986 Meksyk – Maroko (1/8 mundialu), Algieria (I runda)

1990 Włochy – Kamerun (ćwierćfinał), Egipt (I runda)

1994 USA – Nigeria (1/8 mundialu), Kamerun, Maroko (I runda)

1998 Francja – Nigeria (1/8 mundialu), RPA, Kamerun, Maroko, Tunezja (I runda)

2002 Japonia/Korea Południowa – Senegal (ćwierćfinał), Kamerun, Nigeria, RPA, Tunezja (I runda)

2006 Niemcy – Ghana (1/8 mundialu), Angola, WKS, Togo, Tunezja (I runda)

2010 RPA – Ghana (ćwierćfinał), RPA, Nigeria, WKS, Kamerun, Algieria (I runda)

2014 Brazylia – Nigeria, Algieria (1/8 mundialu), WKS, Ghana, Kamerun (I runda)

2018 Rosja – Senegal, Egipt, Maroko, Nigeria, Tunezja (I runda)

2022 Katar – Maroko (IV miejsce), Senegal (1/8), Ghana, Kamerun, Tunezja (I runda).

Afrykańskie eliminacje MŚ 2014

Ten wpis zostal opublikowany w wtorek, Listopad 21st, 2023 o 22:50 i jest napisany pod Afryka. Mozesz sledzic komentarze do tego wpisu poprzez RSS 2.0 kanal. Mozesz rowniez zamiescic komentarz, lub sledzic post ze swojej wlasnej strony.

5 odpowiedzi dla “Eliminacje MŚ. Znowu to zrobili! Komory na czele”

1. Fan napisal(a):

Podobają mi się bardzo te eliminacje bo mamy sporo niespodzianek i liczę na to ,że ktoś zupełnie niespodziewany awansuje na mundial :)

2. Kartagińczyk napisal(a):

Spotkanie Mali z Republiką Środkowoafrykańską w eliminacjach do Mistrzostw Świata w 2026 roku zostało przerwane na około dziesięć minut z powodu skandalicznego zachowania kibiców gospodarzy.
    ad

Drużyna Mali od początku dominowała na boisku. W pierwszej połowie oddała sześć strzałów, w tym dwa celne, podczas gdy rywale ani razu nie uderzyli na jej bramkę.

Swoją przewagę udokumentowała jednak dopiero w 76. minucie, gdy do siatki trafił Kamory Doumbia wypożyczony we wrześniu bieżącego roku ze Stade de Reims do Stade Brestois 29. Jednak trzy minuty później strzałem głową wyrównał gracz Olympique’u Marsylia Geoffrey Kondogbia.

Gdy piłkarze Republiki Środkowoafrykańskiej ruszyli w stronę trybun, by świętować ze swoimi fanami, z trybun poleciały w ich stronę kubki, butelki i inne przedmioty rzucane przez malijskich kibiców. Spotkanie został w tym momencie przerwane przez sędziego Georgesa Gatogato.

Ostatecznie po około dziesięciu minutach grę wznowiono, ale więcej goli już nie zobaczyliśmy.

Po dwóch kolejkach eliminacji reprezentacja Mali zajmuje zatem drugie miejsce w grupie I z dorobkiem czterech punktów. Republika Środkowoafrykańska z remisem i porażką na koncie znajduje się zaś na piątej pozycji.

3. Kartagińczyk napisal(a):

Nigeryjski Związek Piłki Nożnej (NFF) bardzo chętnie zwolniłaby José Peseiro z funkcji selekcjonera. Problem w tym, że brakuje na to środków – potwierdził jeden z członków federacji.

4. Podlaszuk napisal(a):

Już jutro (25.11) o 13.00 czasu polskiego w Mundialu U-17 dojdzie do afrykańskiego ćwierćfinału – Mali zagra z Marokiem. :)

Z kolei Senegal walczy o formalną dyskwalifikacje Francji z tego turnieju, albowiem we Francji w trzech meczach zagrał nieuprawniony zawodnik – Yanis Issoufou – gracz Montpellier reprezentował kilka miesięcy temu Niger w eliminacjach do właśnie tego Mundialu U-17. Senegalczycy nie wyjechali z Indonezji, liczą na szybką decyzję FIFA i przywrócenie ich do turnieju właśnie kosztem Francji.

5. Podlaszuk napisal(a):

Mali kończy MŚ U-17 z brązowym medalem! To kolejny w ciągu ostatnich 8 lat sukces malijskich młodzieżówek – wcześniej Mali U-17 ugrało w 2015 srebro (przegrywając afrykański pojedynek z Nigerią), a w 2017 dotarli do trzeciego stopnia podium. Może aktualnej kadrze Malijczyków uda się przemienić w generację zdolną do awansu na dorosły Mundial w 2030?