Afrykańska Liga Mistrzów. Dziesiąty tytuł „Czerwonych Diabłów”

AL-AHLY PONOWNIE KLUBOWYM MISTRZEM AFRYKI. FOT. M.ZICHLARZ

Niespodzianki w Casablance nie było. Faworyt i obrońca trofeum Al-Ahly pewnie pokonało w finale African Champions League południowoafrykański Kazier Chiefs i po raz 10 sięgnęł po klubowy Puchar Afryki.

Spotkanie rozstrzygnęło się w II połowie, ale ważne było to, co miało miejsce w końcówce pierwszej części, kiedy to czerwoną kartkę zobaczył Happy Mashiane. Potem już „poszło”. Między 53, a 74 minutą kairczycy trzy razy trafiali do siatki Daniela Akpeyi i po raz kolejny w ostatnich latach mogą się cieszyć z klubowego mistrzostwa Czarnego Lądu. To też kolejny triumf trenera z RPA Pitso Mosimane, który notuje kolejny sukces. Dodajmy, że wszystko odbywa się w cieniu tego, co dzieje się teraz w Republice Południowej Afryki, gdzie w ostatnich dniach, z powodu wsadzenia do więzienia byłego prezydenta kraju Jacoba Zumy, zginęło już ponad 200 osób…

FINAŁ AFRYKAŃSKIEJ LIGI MISTRZÓW

Casablanca, Kaizer Chiefs – Al-Ahly 0:3 (0:0). Sherif 53., Kafsha 64., Al Sulaya 74.

LISTA ZWYCIĘZCÓW PUCHARU MISTRZÓW AFRYKI

1964 – Oryx Douala (Kamerun), 1966 – Stade Abidjan (Wybrzeże Kości Słoniowej), 1967– TP Mazembe (DR Konga), 1968 – TP Mazembe, 1969 – Ismaily SC (Egipt), 1970 – Asante Kotoko (Ghana), 1971 – Canon Yaounde (Kamerun), 1972 – Haifa Conakry (Gwinea), 1973– AS Vita Club (Zair), 1974 – CARA Brazzaville (Kongo), 1975 – Haifa Conakry, 1976 – MC Algiers (Algieria), 1977 – Haifa Conakry, 1978 – Canon Yaounde, 1979– Union Douala (Kamerun), 1980 – Canon Yaounde, 1981 – JE Tizi-Ouzou (Algieria), 1982– Al-Ahly (Egipt), 1983 – Asante Kotoko, 1984 – Zamalek (Egipt), 1985 – FAR Rabat (Maroko), 1986– Zamalek, 1987 – Al-Ahly, 1988 – ES Setif (Algieria), 1989 – Raja Casablanca (Maroko),1990 – JS Kabylie (Algieria), 1991 – Club Africain (Tunezja), 1992 – Wydad Casablanca (Maroko), 1993 – Zamalek, 1994 – Esperance Tunis (Tunezja), 1995 – Orlando Pirates (RPA), 1996 – Zamalek

LISTA TRIUMFATORÓW AFRYKAŃSKIEJ CHAMPIONS LEAGUE

1997 – Raja Casablanca, 1998 – ASEC Abidjan (Wybrzeże Kości Słoniowej), 1999 – Raja Casablanca, 2000 – Hearts of Oak, 2001 – Al-Ahly, 2002 – Zamalek, 2003 – Enyimba Aba (Nigeria), 2004 – Enyimba Aba, 2005 – Al-Ahly, 2006 – Al-Ahly, 2007 – Etoile du Sahel (Tunezja), 2008 – Al-Ahly, 2009 – TP Mazembe , 2010 – TP Mazembe, 2011 – Esperance Tunis, 2012 – Al-Ahly, 2013 – Al-Ahly, 2014 – ES Setif (Algieria), 2015 – TP Mazembe, 2016 – Mamelodi Sundowns (RPA), 2017 – Wydad Casablanca, 2018 – Esperance Tunis, 2019 – Esperance Tunis, 2020 – Al-Ahly, 2021 – Al-Ahly

ONI WYGRYWALI NAJCZĘŚCIEJ

10 – Al-Ahly (Egipt)

5 – Zamalek (Egipt), TP Mazembe (DR Konga)

4 – Esperance (Tunezja)

3 – Haifa Conakry (Gwinea), Raja Casablanca (Maroko), Canon Yaounde (Kamerun)

2 – Asante Kotoko (Ghana), Enyimba Aba (Nigeria), JS Kabylie, ES Setif (oba Algieria), Wydad Casablanca (Maroko)

Ten wpis zostal opublikowany w sobota, Lipiec 17th, 2021 o 23:10 i jest napisany pod Afryka. Mozesz sledzic komentarze do tego wpisu poprzez RSS 2.0 kanal. Mozesz rowniez zamiescic komentarz, lub sledzic post ze swojej wlasnej strony.

26 odpowiedzi dla “Afrykańska Liga Mistrzów. Dziesiąty tytuł „Czerwonych Diabłów””

  1. Big Mutombo napisal(a):

    Trafiłem na dobry stream i udało mi się obejrzeć finał. Dlatego pozwolę sobie podzielić się swoimi spostrzeżeniami.

    Obserwując Al Ahly
    Grali swoją konsekwentną piłkę, bo wiedzieli, że Chiefs muszą w końcu pęknąć. Bardzo solidnie w obronie, gdzie najgroźniejszy snajper rywali Samir Nurković został maksymalnie zneutralizowany. Abstrahując od tej czerwonej kartki, która była zasłużona i miała z pewnością jakiś wpływ na przebieg meczu, to Czerwone Diabły z Kairu były po prostu sportowo na zdecydowanie wyższym poziomie. Pitso Mosimane jako pierwszy trener z Afryki sięgnął po raz trzeci po puchar Ligi Mistrzów, a to wszystko w ciągu ostatnich 5 lat. Jak wyliczył jakiś dziennikarz na pomeczowej konferencji prasowej, to już 17 trofeum Mosimane jako trenera w dorosłym futbolu. Ten gość już chyba na stałe stanie się legendą Al Ahly. Piłkarzem finału, tak samo jak rok temu, został Magdy Kafsha. Strzelał, asystował, miał udział przy połowie bramek dla swojej drużyny w tej edycji LM. Natomiast królem strzelców został Mohamed Sherif z liczbą 6 goli. Jest już w kręgu zainteresowań OGC Nice i Galatasaray. Gość wrócił po wypożyczeniu i po kilku tygodniach był dla Mosimane wyborem numer 1 w ataku. Super sezon! Teraz Al Ahly mogą już skupić się na pogoni za Zamalek w lidze Egiptu. Sytuacja jest nie za wesoła, bo mają stratę aż 10 punktów przy czterech meczach rozegranych mniej.

    Obserwując Kaizer Chiefs
    Jestem maksymalnie zaskoczony, że w takim momencie, w wielkim finale, na ławce zadebiutował trener Stuart Baxter. Szkot był z Chiefs od kilku tygodni, ale z powodów formalno-prawnych nie mógł dyrygować zespołem zza linii bocznej. Tak naprawdę ten sukces, to dzieło poprzedniego trenera Gavina Hanta, które kontynuował jego asystent Arthur Zwane. Myślę, że ta zmiana była niepotrzebna. Tak jak napisał Michał, o losach meczu w dużej mierze zdecydowała czerwona kartka. Młody Happy Mashiane nie wytrzymał ciśnienia. Na początku sędzia z Burundi pokazał tylko żółtą kartkę, ale powtórki VAR udowodniły, że to brutalne wejście musiało skończyć się kierem. Chefs nastawili się głównie na defensywę i w pierwszej połowie robili to bardzo dobrze. Zdecydowanie brakowało im armat i siły przebicia z przodu. Już sam awans do finału uważam, że powinien być przez nich traktowany jako historyczny sukces. Na pewno apetyty były większe, ale kto po fatalnym sezonie w lidze RPA (tylko 8 wygranych na 30 meczów i zaledwie 8. miejsce w tabeli) myślał o wielkim finale LM?

  2. zich napisal(a):

    Dzięki Big Mutombo za szczegółową analizę :)

  3. Kartagińczyk napisal(a):

    Północ znów górą. Kairczycy byli zdecydowanym faworytem i nie zawiedli oczekiwań.

  4. Kartagińczyk napisal(a):

    Niestety Mouîne Chaâbani odchodzi z Espérance. Jeden z najlepszych, jak nie najlepszy, trener w historii tego klubu. Zabrakło władzom cierpliwości, jak to zwykle bywa, nie tylko w Afryce. Jego następcą będzie najprawdopodobniej Nabil Maâloul.

  5. Kartagińczyk napisal(a):

    Południowoafrykański Związek Piłki Nożnej poinformował o trzech zakażeniach koronawirusem w męskiej drużynie startującej w Igrzyskach Olimpijskich Tokio 2020.

  6. zich napisal(a):

    To fatalne info przed startem turnieju, gdzie przecież zespoły z Czarnego Lądu zawsze się liczyły.

  7. Kartagińczyk napisal(a):

    Kuriozalny mecz na zakończenie sezonu w Ghanie. Hashmin Musah strzelił DWA samobóje, aby zepsuć zakład rywalom.
    - Usłyszałem w hotelu przed meczem, że spotkanie skończy się ustawionym wynikiem 5:1. Postanowiłem dla dobra piłki zepsuć ten plan i strzelić jeszcze dwa gole. Nie toleruję zakładów i ustawek. Po spotkaniu otrzymałem gratulacje od kolegów i trenera. Wcześniej obiecałem szkoleniowcowi, że jeśli pozwoli mi wejść z ławki, to popsuję zakład i tak też zrobiłem – powiedział 24-latek.

  8. Kartagińczyk napisal(a):

    Raja z zakazem transferowym od FIFA.
    Według marokańskich mediów FIFA nałożyła na Raję Casablanka zakaz transferowy do odwołania. Powodem nieprzestrzeganie swoich zobowiązań płacowych wobec trzech byłych piłkarzy, a także jego byłego trenera Juana Carlosa Garrido.

  9. Kartagińczyk napisal(a):

    IO w Tokio:

    Egipt – Hiszpania 0:0
    WKS – Arabia Saudyjska 2:1
    Japonia – RPA 1:0

  10. Biker napisal(a):

    Losowanie grup Pucharu Narodów Afryki w Kamerunie odbędzie się 15 sierpnia w Yaunde :)

    https://www.facebook.com/200960989098/posts/10159458477794099/

  11. Big Mutombo napisal(a):

    Obejrzałem skróty wszystkich trzech meczów z udziałem przedstawicieli Afryki. Największe zaskoczenie to oczywiście Egipt, który zremisował z naprawdę silną kadrowo Hiszpanią. Wiadomo, że to Hiszpanie prowadzili grę, mieli dłużej piłkę przy nodze, ale wielu klarownych okazji strzeleckich nie stworzyli. Jednym z trzech “starszaków” w kadrze Egiptu jest bramkarz Mohamed El-Shenawy. Wyjątkowo zapracowany w tym roku, bo i LM z Al-Ahly, eliminacje Pucharu Narodów Afryki i teraz Olimpiada.
    Najsłabiej moim zdaniem wypadli piłkarze RPA. Tylko wyjątkowej nieskuteczności gospodarzy igrzysk zawdzięczają skromną porażkę 0:1. Co ciekawe w kadrze Bafana Bafana U-23 jest tylko jeden starszy zawodnik, a regulamin zezwala na trzech.
    Ciekawy jestem jak w mocnej grupie z Brazylią i Niemcami potoczą się losy WKS. Pierwsze skrzypce w meczu z Arabią Saudyjską grał Franck Kessie z AC Milan. A są jeszcze Eric Bailly, Max Gradel czy ten młodziak z Manchester Utd. Amad Diallo. Mecz Ivoryjczyków zakończył się małym skandalem, bójką i czerwoną kartką dla jednego z zawodników. Przykro się na to patrzyło…

    Generalnie poziom piłkarskiego turnieju na IO mocno przeciętny. Mecze bez kibiców, kadry mocno przetrzebione. Mogą być jakieś niespodzianki, ale ja typuję triumf Brazylii.

  12. Biker napisal(a):

    Poraz pierwszy na turnieju Pucharu Narodów Afryki zagrają trzy reprezentacje Gwinejskie :-)

    *Gwinea
    *Gwinea Bissau
    *Gwinea Równikowa

    To z ciekawostek ;-)

  13. Kartagińczyk napisal(a):

    IO w Tokio:

    Francja – RPA 4:3
    Egipt – Argentyna 0:1

  14. Kartagińczyk napisal(a):

    Brazylia – WKS 0:0

  15. Kartagińczyk napisal(a):

    Niemcy – WKS 1:1. Awans “Słoni” z drugiego miejsca.

  16. Biker napisal(a):

    Świetny mecz z obydwu stron!!!
    Oglądałem na żywo!
    Szczęśliwy człowiek:-)
    Kto nie oglądał może żałować, bo i publiczność była:)
    Zwycięski remis Wybrzeża Kości Słoniowej z reprezentacją Niemiec :)

  17. Kartagińczyk napisal(a):

    Australia – Egipt 0:2.

    Dla “Faraonów” niestety Argentyńczycy zdołali zremisować w 87 minucie z Hiszpanami i dlatego obie te ekipy wychodzą z grupy.

    Jak na razie RPA przegrywa z Meksykiem 0:3, zajmując ostatnie miejsce z dorobkiem zerowym, jeżeli chodzi o punkty.

  18. Kartagińczyk napisal(a):

    Livescore poprawił tabelę – Egipt wychodzi z drugiego miejsca.

    Ćwierćfinały:

    Japonia – Nowa Zelandia
    Hiszpania – WKS
    Korea Południowa – Meksyk (hit!)
    Brazylia – Egipt

  19. Biker napisal(a):

    Dziś ekipa podopiecznego Haidary zapewniła sobie awans do 1/4 turnieju piłkarskiego na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio.
    Wybrzeże Kości Słoniowej miało wyjątkowo trudne zadanie, bo czy można sobie wyobrazić trudniejszych rywali w grupie jak obrońca tytułu Brazylia czy zawsze mocni i solidni Niemcy. Okazało się, że i trzeci rywal Arabia Saudyjska była warta uwagi i gracze z Półwyspu Arabskiego pozostawili po sobie bardzo dobre wrażenie.

    Wracając do reprezentacji Cote’d'Ivoire chciałbym teraz zwrócić uwagę na dwóch graczy, którzy mogą już w niedługim czasie stanowić o sile dorosłej kadry Słoni…

    Mam na myśli bramkarza San Pedro (liga WKS) – Elizera Ira Tape. 23 lata, 193 cm wzrostu i świetny występ jak do tej pory na Japońskich murawach. Bardzo dobry technicznie, broni w naprawdę trudnych sytuacjach. Boubacar Barry doczekał się godnego następcy choć ciężko ich obu porównać. Dzieli ich 15 cm różnicy jeśli chodzi o wzrost ;-)
    Drugi gracz to Amad Diallo Traore , gracz Manchester United, w którym już kilka razy występował. Świetny skrzydłowy i nie tylko. Ofensywny pomocnik, który wszedł w drugiej połowie dzisiejszego meczu i zostawił po sobie bardzo dobre wrażenie. Ma dopiero 19 lat a i chęci do gry, technika na dobrym poziomie.
    Następny kandydat do świętnych występów w dorosłej kadrze Wybrzeża Kości Słoniowej.

    Dziś tylko dwóch graczy z tej ciekawej ekipy przedstawiłem, a są inni….

  20. Biker napisal(a):

    *Sorry podopieczni trenera Haidary oczywiście ;-)

  21. Biker napisal(a):

    Amad Diallo Traore w akcji :-D

    https://fb.watch/72Popl2xZ3/

  22. Kartagińczyk napisal(a):

    Milutin Sredojević nowym selekcjonerem Ugandy. Zaledwie tydzień po swoim zwolnieniu z kadry Zambii Serb znalazł już nowego pracodawcę. Wcześniej prowadził kadrę Ugandy w latach 2013-2017.

  23. Biker napisal(a):

    @Kartaginczyk
    I to jest świetna wiadomość!
    Ludzie w Ugandzie zadowoleni i szczęśliwi z tego powodu.
    Milo odszedł w 2017 bo nie mógł się doczekać wypłat od federacji. Nikt za darmo robić nie chce…
    Teraz niech szanują gościa bardziej, bo za jego czasów ,, Żurawie ,, latały wysoko :-)

  24. Biker napisal(a):

    Nie wiem co napisać po niedawno zakończonym meczu ćwierćfinałowym Hiszpania- Wybrzeże Kości Słoniowej.
    Zwycięstwo było na wyciągnięcie ręki. Znowu brak konsekwencji i naiwność pozbawiła ekipy Słoni awansu do strefy medalowej. Dziś Hiszpania grała jak z nut ale szczęściu trzeba pomóc, bo takowe mieli podopieczni trenera Haidary.
    Niestety z 1 : 2 zrobiło się 5 : 2.
    Może za dużo oczekiwałem i kibice w Afryce też???

  25. Kartagińczyk napisal(a):

    Somalia podczas podróży członków JCCI FC eksplodowała bomba w autobusie. W wyniku zdarzenia zmarło co najmniej czterech graczy.

  26. Afrykańska Liga Mistrzów. Wygrali po raz kolejny | AfrykaGola.pl napisal(a):

    [...] – Wydad Casablanca, 2018 – Esperance Tunis, 2019 – Esperance Tunis, 2020 – Al-Ahly, 2021 – Al-Ahly, 2022 – Wydad Casablanca, 2023 – [...]

 

Zamiesc komentarz