Lista piłkarzy z Afryki w Polsce (19). Jesień 2019

W AKCJI ALASANA MANNEH Z GÓRNIKA ZABRZE. FOT. MICHAŁ CHWIEDUK

To rekordowa lista! Mateusz Mleczak, który od prawie dekady przygotowuje na bloga listę afrykańskich piłkarzy biegających po polskich boiskach, doliczył się aż 156 zawodników. Wcześniejszy rekord, w liczbie 135, dotyczył wiosny 2011 roku.

Zaskakujące, że wprowadzone przez PZPN przepisy o ograniczeniu zatrudniania piłkarzy w kraju spoza krajów Unii Europejskiej w ogóle nie mają przełożenia na niższe ligi, gdzie piłkarzy z Czarnego Lądu multum. Najwięcej biega ich po boiskach okręgówki, bo aż 44! W samej Piotrówce, klubie z opolskiego, który słynie z zatrudniania zagranicznych zawodników, jest ich aż siedmiu. Grają też w takich klubach, jak LKS Śledziejowice, Grom Plewiska czy Naprzód Jabłonno Pomorskie.

Niewielu mniej graczy w IV lidze, bo aż 35, w tym słynny Emmanuel Sarki, który występuje teraz w marzącej o powrocie do ligowej elity Odrze Wodzisław. Kolejnych trzydziestu graczy w A-klasie, a 23 w B-klasie. Dla porównania graczy z Ekstraklasy i I ligi można policzyć na palcach dwóch rąk…

Najwięcej, tak jest od początku istnienia listy, Nigeryjczyków. W ogóle nacje z Afryki Zachodniej są najlepiej reprezentowane, bo w czołówce także Senegal czy Ghana.

Jak na poprzedniej liście, tak i teraz najwięcej graczy z Czarnego Lądu biega po boiskach mazowieckich, bo 31. Niewiele mniej jest ich w małopolskim – 29, a w śląskim 15. I jeszcze raz podziękowania dla Mateusza Mleczaka za mrówczą pracę!

EKSTRAKLASA, LICZBA ZAWODNIKÓW 10

Vamara Sanogo, WKS/Francja, Legia Warszawa

Emmanuel Kumah, Ghana, Wisła Kraków

Nabil Aankour, Maroko, Arka Gdynia

Christian Maghoma, DR Konga, Arka Gdynia

Soufian Banyamina, Algieria/Niemcy, Pogoń Szczecin

Ricardo Nunes, RPA, Pogoń Szczecin

Ishmael Baidoo, Ghana, Górnik Zabrze

Alasana Manneh, Gambia, Górnik Zabrze

Jose Kante, Gwinea/Hiszpania, Legia Warszawa

Lubambo Musonda, Zambia, Śląsk Wrocław

I LIGA – 7

Mohamed Ouissem Medfai, Francja/Tunezja, Olimpia Grudziądz

Longinus Uwakwe, Nigeria, Puszcza Niepołomice

Joel Embalo, Gwinea Bissau/Portugalia, Puszcza Niepołomice

Emile Thiakane, Senegal, GKS Bełchatów

Aboubacar Conde, Gwinea, Miedź Legnica

Abdoulaye Diallo, Senegal, Wigry Suwałki

Frank Ade Kwame, Ghana, Wigry Suwałki

II LIGA – 3

Aya Diouf, Senegal, Pogoń Siedlce

Martins Ekwueme, Nigeria, Górnik Polkowice

Christopher Mandiangu, DR Konga/Niemcy, Widzew Łódź

III LIGA – 3

Semir Idris Ahmed, Erytrea/Wlk. Brytania, Ślęza Wrocław

George Enow, Kamerun, Pogoń Grodzisk Mazowiecki – zakończył karierę we wrześniu

Cheikhou Omar Tall, Senegal/USA, RKS Radomsko

IV LIGA – 35

Youssef Abouazza Bijou, Maroko, KS Łomianki

Safouan Bahroun, Tunezja, Ner Poddębice

Princewill Okachi, Nigeria, Pogoń Zduńska Wola

Emmanuel Sarki, Nigeria/Haiti, Odra Wodzisław Śląski

Mouhamadou Sadiu, Senegal, Odra Wodzisław Śląski

Charles Nwaogu, Nigeria, Hutnik Szczecin

Chibueze Onwudi, Nigeria, Pcimianka Pcim

Ifeanyi Lucky Friday, Nigeria, Pcimianka Pcim

Karamo Sane, Senegal, Pcimianka Pcim

Henry Uwakwe, Nigeria, Orzeł Piaski Wielkie

Emmanuel Ohagwu, Nigeria, Piast Iłowa

Nurudeen Oladoja, Nigeria, Polonia Nysa

Ble Dro Narcisse, WKS, Polonia Nysa

Chidi Obaka, Nigeria, Piast Strzelce Opolskie

Moatasem Aziz, Egipt, Józefovia Józefów

Ahmed Toriola Ayodeji, Nigeria, Drukarz Warszawa

Steve Endene Ze, Kamerun/Polska?, Iskierka Szczecin

Clement Qwabe, RPA, Oskar Przysucha

Tony Chukwuemeka, Nigeria, Mszczonowianka Mszczonów

Nhlakanipho Ntuli, RPA, Sportis Łochowo

Stephane Bombelenga, DR Konga/Anglia, Sportis Łochowo

Boris Kipeya, DR Konga/Belgia, Sportis Łochowo

Joel Tata Nsah, Kamerun, Proch Pionki

Mkhanyiseli Siwahla, RPA, Proch Pionki

Mohamed Doumbouya, Gwinea, GKS Przodkowo

Joseph Amoah, Ghana, Gryf Słupsk

Mahamadou Bah, Mali/Polska, Motor Lubawa

Amine Mohamed Boudguiga, Tunezja, Ruch Radzionków

Mansur Maigari, Nigeria, Obra Kościan

Leonardo Okeke, Nigeria, Polonia Kępno – odszedł z klubu po 3 kolejce

Augustine Nwagwu, Nigeria, Unia Kosztowy

Roland Emeka, Nigeria, Polonia-Stal Świdnica

Tariq Turay-Aruna, Anglia/Nigeria, Watra Białka Tatrzańska

Orlande Kpassa, WKS, Lubuszanin Trzcianka

Issam Ben Zid, Tunezja, Wierchy Rabka Zdrój

LIGA OKRĘGOWA – 44

Helton Carlos Tavanes Goncalves, Rep. Zielonego Przylądka, Czarnovia Czarna

Cheikh Tidiane Niane, Senegal, LKS Śledziejowice

Mohamed Tayachi, Tunezja, MKS Ciechanów

Mustapha Derbani, Algieria, Sparta Oborniki Wlkp.

Emmanuel Adanu Okoko, Nigeria, LKS Promna

Sami Mhatchane, Maroko, Agro Tom Lew Pogorzela

Pape Amadou Samb, Senegal, LKS Jedlińsk

Valentin Dah, Burkina Faso, Naprzód Jabłonowo Pomorskie

Monsuru Adisa, Nigeria, Garbarz Zembrzyce

Ismalia Balogun, Nigeria, Garbarz Zembrzyce

Sani Abubakar, Nigeria, Garbarz Zembrzyce

Kalu Uche, Nigeria, Sprotavia Szprotawa

Barnor Bright Egyir, Ghana, Polesie Kock

Ayoub Kherouf, Algieria, POM Iskra Piotrowice

Uche Obi, Nigeria, Grom Plewiska

David Paku-Tshela, DR Konga, Huragan Pobiedziska

Munyaradzi Chiunye, Zimbawbe, LZS Piotrówka

Dzikamai Gwaze, Zimbabwe, LZS Piotrówka

Victor Demilade Aiyelabola, Anglia/Nigeria, LZS Piotrówka

Robson Manata, Zimbabwe, LZS Piotrówka

Julien Oteng-Mensah, Ghana/Niemcy, LZS Piotrówka

Dramane Coulibaly, ???, LZS Piotrówka

Mohamed Adam Ahmed, ???, LZS Piotrówka

Victor Obinna Amaechi, Nigeria/USA, FC Chronstau-Chrząstowice

Kayode Balogun, Nigeria, Victoria Skarszew

Peter Suswam, Nigeria, Victoria Skarszew

Hanson Kumah Doe, Ghana, MKS Arłamów Ustrzyki Dolne

Mohamed Nabaoui, Maroko, Orzeł Parzęczew

Dieme Yahiya, Senegal, Wawel Wirek

Gbadegesi Ojo Adebayo, Nigeria, Niwy Brudzowice

Papa Niang, Senegal, Pogoń Miechów

Gilbert Singa, RPA, Gryf Policzna

Ransom Akangmba, Kamerun, Płomień Dębe Wielkie

Saheed Adeshina, Nigeria, Mazur Radzymin

Mohamed Rami Moussa, Egipt, Wisła Jabłonna

Soufiane Chibane, Algieria, Ziemowit Osięciny

Atmane Magga, Maroko, Orzeł Goleszyn

Attah Teche Abanda, Kamerun, Cyklon Rogoźnik

Progress Musepa, Zimbabwe, Pogoń Imielin

Mark Osei Assinor, Ghana, Zalesianka Zalesie

Theophilus Sessah, Ghana, Zalesianka Zalesie

Sid Ahmed Metrouni, Algieria, Energetyk Siechnice

Ismael Taoussi, Maroko, Energetyk Siechnice

Hamza Ben Smaya, Tunezja, Promień Opalenica

A KLASA – 30

Sule Ayinla, Nigeria, Śnieżnik Domaszków

Olufemi Timothy, Nigeria, Derby Stara Łubianka

Benigno Njoga, Kenia, Widawa Kiełczów

Slaheddine Chrigui, Tunezja, Agat Jegłownik

Hassib Jedidi, Tunezja, Pionier Pisarzowice

Mohamed Omran, Egipt, Sokół Buczkowice

Lawrence Mendy, Gambia, Grom II Warszawa

Malick Mohamed Alhousseni, Mali, KS Wesoła

Pape Tamsir Diaw, Senegal, Cedronka Wola Radziszowska

Tony Amara Ofoma, Nigeria, Cedronka Wola Radziszowska

Gilbert Fabien Bilem, Kamerun, Zameczek Czernica

Pape Drame, Senegal, Piast Łapanów

Patmore Shereni, Zimbabwe, Skawa Wadowice

David Chipala, Zimbabwe, Skawa Wadowice

Jonathan Brown, Ghana, Podgórze Kraków

Daniel Boji, DR Konga, KTS Weszło

Aristote Omasombo Otaka, DR Konga, KTS Weszło

Merveille Fundambu, DR Konga, KTS Weszło

Abdulkareem Hussein, Ghana, Sarmata Warszawa

Mamadou Oury Barry, Mali, Sarmata Warszawa

Khalid Aounzou, Maroko, LZS Rudniki

Amadou Morou, Togo, Orzeł Piątkowisko

Maged Alborihi, Egipt, Pogrom Luboń

Karim Mouhayouss, Maroko, GLKS Dobrcz/Wudzyn

Mostafa Mekawy, Egipt, Wkra Pomiechówek

Ndubuisi Njinma, Nigeria, Wisła Korzeniewo

Hamza Aarab, Maroko, Sparta Łódź

Hedhly Rabii, Tunezja, Magura Bystra

Abdelkhalek Zaaboul, Maroko, Promyk Bolęcin

Omran Moussa, ???, Silesius Kotórz Mały

B KLASA – 23

Giress-Welcome Bondibo Obindi, DR Konga???, Milan SC II Łódź

Marouen Zghondi, Tunezja, WSP Młody Piłkarz Jonkowo

Jaouad Lambarki, Maroko, KS Łęgajny

Khalid Ait Hmid, Maroko, KS Wel Bratian

Alaa El Ali, Libia, Różanka Wrocław

Martin Shyaka Rutayisire, Rwanda, Wisła Fordon

Koulaty Thiam, Senegal, Iskra Głogoczów

Boubacar Baby, Mali, Farmacja Tarchomin

Mahmoud Kot Mohamed Mohamed, Egipt, Dąb Potulice

Sekou Camara, Senegal, Leńczanka Leńcze

Ernesto Bumba, Angola, Dragoons Kraków

Ibrahim Elattar, Egipt, Dragoons Kraków

Marouane Chalal, Maroko, Bratniak Kraków

Zohair El Khourani, Maroko, Bratniak Kraków

Wael Mouaddeb, Tunezja, Gryf Burkatów

Adile Bouslama, Tunezja, Czarni Chrząstawa

Milland Ndike Tcheptchet, Kamerun, White Bat Czerńczyce

Moumni Majdi, Tunezja, Tarpan Mrocza

Kariem Mohamed Monir, Egipt, Polonia Miłoszyce

Ajibola Oshikoya, Nigeria, City Wilanów Warszawa

Anis Hermassi, Tunezja, 1.FC Katowice

Niamba Diatta, Senegal/Polska, Arka Kiekrz

Mohamed Baba Diarra, Mali, Amigos Warszawa

CENTRALNA LIGA JUNIORÓW -1

Kelechukwu Ebenezer Ibe-Torti, Nigeria, Escola Varsovia Warszawa

RAZEM 156 ZAWODNIKÓW

NARODOWOŚĆ

36 Nigeria

15 Senegal

14 Maroko

14 Tunezja

11 Ghana

9 DR Konga

8 Egipt

7 Kamerun

6 Zimbabwe

5 Algieria

5 RPA

5 Mali

3 WKS

3 Gwinea

3 nie znana przynależność narodowa

2 Gambia

1 Zambia

1 Gwinea-Bissau

1 Erytrea

1 Rep. Zielonego Przylądka

1 Burkina Faso

1 Kenia

1 Togo

1 Rwanda

1 Libia

1 Angola

WOJEWÓDZTWA

31 Mazowieckie

29 Małopolskie

15 Śląskie

14 Dolnośląskie

13 Wielkopolskie

13 Opolskie

10 Kujawsko-Pomorskie

9 Łódzkie

5 Pomorskie

5 Warmińsko-Mazurskie

4 Zachodniopomorskie

2 Lubuskie

2 Lubelskie

2 Podlaskie

2 Podkarpackie

0 Świętokrzyskie

POPRZEDNIE LISTY OPRACOWANE PRZEZ MATEUSZA MLECZAKA

Jesień 2010, Lista numer 1
Wiosna 2011, Lista numer 2
Jesień 2011, Lista numer 3
Wiosna 2012, Lista numer 4
Jesień 2012, Lista numer 5
Wiosna 2013, Lista numer 6
Jesień 2013, Lista numer 7
Wiosna 2014. Lista numer 8
Jesień 2014. Lista numer 9
Wiosna 2015. Lista numer 10
Jesień 2015. Lista numer 11
Wiosna 2016. Lista numer 12
Jesień 2016. Lista numer 13
Wiosna 2017. Lista numer 14
Jesień 2017. Lista numer 15
Wiosna 2018. Lista numer 16
Jesień 2019. Lista numer 17
Wiosna 2019. Lista numer 18

Ten wpis zostal opublikowany w piątek, Listopad 29th, 2019 o 16:12 i jest napisany pod Afryka. Mozesz sledzic komentarze do tego wpisu poprzez RSS 2.0 kanal. Mozesz rowniez zamiescic komentarz, lub sledzic post ze swojej wlasnej strony.

3 odpowiedzi dla “Lista piłkarzy z Afryki w Polsce (19). Jesień 2019”

  1. Biker napisal(a):

    Dobra robota!!!
    Dziękuję w imieniu wszystkich na tym blogu :-)

  2. zich napisal(a):

    Dokładnie. Brawo Mateusz.

  3. Kartagińczyk napisal(a):

    LISTA NOMINOWANYCH DO NAGRODY NAJLEPSZEGO GRACZA AFRYKI
    André Onana (Kamerun/Ajax Amsterdam)
    Hakim Ziyech (Moroko/Ajax)
    Ismail Bennacer (Algeria/AC Milan)
    Kalidou Koulibaly (Senegal/Napoli)
    Mohamed Salah (Egipt/Liverpool)
    Odion Ighalo (Nigeria/Shanghai Shenhua)
    Pierre-Emerick Aubameyang (Gabon/Arsenal)
    Riyad Mahrez (Algeria/Manchester City)
    Sadio Mane (Senegal/Liverpool)
    Youcef Belaili (Algeria/Ahli Jeddah)

 

Zamiesc komentarz