Alfabet Pucharu Narodów

W piątek na stadionach Egiptu zakończyły się 32 mistrzostwa Czarnego Kontynentu. Triumfowała Algieria. Ciekawie było i na boiskach i poza nimi… Oto alfabet trwającego przez blisko miesiąc turnieju, który przyniósł wiele niespodzianych rozstrzygnięć. Co zapamiętamy z tego turnieju?

A – jak Algieria

Nad Nil „Lisy Pustyni” nie jechały jako faworyt. Owszem, jedenastka z Afryki Północnej zawsze należy do potencjalnych kandydatów do czołowych miejsc, ale z reguły zawodziła. Nie może być inaczej, bo sporo tam podziałów, nieporozumień, kłótni. Dość powiedzieć i napisać, że od 2016 roku obecnego mistrza kontynentu prowadziło aż siedmiu selekcjonerów! Wielu z nich, jak legendarny Rabah Madjer, u steru pozostawało ledwie kilka miesięcy, prowadziło zespół w ledwie kilku spotkaniach. W Algierii kibice i eksperci są wymagający, wyniki muszą być tu i teraz. Jedyny, który na trenerskim stołku utrzymywał się tam dłużej był Stefan Żywotko. Pochodzący z Kresów trener, szkoleniowcem najbardziej utytułowanego algierskiego klubu JS Kabylie (14 mistrzowskich tytułów), był przez długie czternaście lat!

B – jak Belmadi

Gdzie w takim razie szukać przyczyn tak świetnej gry Algierczyków? W dużej mierze to zasługa Djamela Belmadiego. Ten wychowany nad Sekwaną piłkarz i trener, były selekcjoner reprezentacji Kataru, a wcześniej zawodnik takich kubów, jak PSG czy Southampton, poskładał do kupy wszystko w całość. A że potrafią tam grać pokazały choćby MŚ w Brazylii w 2014 roku, kiedy to „Lisy Pustyni” w 1/8, jak równy z równym grały z późniejszym mistrzem świata Niemcami. Zresztą gdyby nie świetny Manuel Neuer, to tamtego meczu po dogrywce Niemcom nie udałoby się wygrać. Z tamtego składu, z tamtej kadry w algierskiej ekipie dalej są tacy zawodnicy, jak Rais M’Bolhi, wybrany najlepszym bramkarzem turnieju, kapitan zespołu Riyad Mahrez, Sofiane Feghouli, Aissa Mandi czy rezerwowi teraz Yacine Brahimi i świetny napastnik Islam Slimani.

F – jak fryzjer

Jak zwykle, tak i w tym roku podczas Pucharu Narodów nie zabrakło afer. Jedna z nich miała miejsce w piłkarskiej reprezentacji Mali. Doszło tam do afery… fryzjerskiej. Przed meczem z Tunezją doszło do kłótni pomiędzy dwójką napastników „Orów z Bamako”, kapitanem narodowej jedenastki Abdoulaye Diaby ze Sportingu Lizbona, a Adamą Niane z belgijskiego Charleroi. Co było powodem? Wizyta u fryzjera! Pierwszy pojawił się tam Diaby. Niane, jak relacjonują media, nie tylko wyraził swoje niezadowolenie z powodu, że ktoś tak mały jak Diaby (173 cm wzrostu), ma czelność korzystać z fryzjera przed nim, ale też spoliczkował kapitana reprezentacji! Doszło do szarpaniny. Na decyzję działaczy Malijskiej Federacji Piłkarskiej nie trzeba było długo czekać, zdecydowano o wydaleniu Niane z reprezentacji.

G – jak goły tyłek

Nerwowo było też w Algierii. Kilka dni przed rozpoczęciem turnieju selekcjoner Djamel Belmadi zdecydował o wyrzuceniu z 23-osobwej kadry Harisa Belkebla. Ten zachował się niestosownie na zgrupowaniu. Kiedy jego kolega z pokoju, rezerwowy bramkarz Alexandre Oukidja, o 1 w nocy (!) przeprowadzał internetową transmisję on-line z jednej z popularnych gier w sieci, ten stanął za nim i… pokazał goły tyłek. Na reakcję trenera nie trzeba było długo czekać. Belkebla pożegnał się z drużyną, a jego miejsce zajął Andy Delort.

K – jak król strzelców

Najskuteczniejszym strzelcem 32 Africa Cup of Nations został doświadczony nigeryjski napastnik Odion Ighalo. Piłkarz, którego w marcu zeszłego roku oglądaliśmy we Wrocławiu w towarzyskim meczu przeciwko biało-czerwonymi, trafiał dla „Super Orłów” na zawołanie. W siedmiu meczach zdobył 5 bramek. A o gole na tegorocznym turnieju nie było łatwo, bo średnia na jedno spotkanie wyniosła ledwie 1,96 bramki. To smuci kibiców. Począwszy od 2008 roku, od turnieju w Ghanie, gdzie na spotkanie oglądaliśmy średnio po trzy gole, systematycznie ona maleje, a teraz spadła poniżej poziomu przyzwoitości. Co do 30-letniego napastnika grającego od kilku lat w Chinach, to po turnieju, razem z kapitanem „Super Orłów” Johnem Obi Mikelem zapowiedział on swoje pożegnanie z reprezentacją. Jak odejść, to w dobrym momencie. Nigeria skończyła przecież turniej na 3 miejscu. Już po raz ósmy w historii.

P – jak pieniądze

Niestety, po raz kolejny byliśmy świadkami nieprzyzwoitych kłótni o kasę. Najpierw obrońcy tytułu z 2017 roku Kameruńczycy opóźnili swój przyjazd na turniej, z powodu nie uregulowanych płatności, czym narazili się na kary ze strony CAF czyli Afrykańskiej Konfederacji Piłkarskiej. Potem zaczęli protestować gracze Zimbabwe, którzy grozili, że nie wyjdą na spotkanie z Egiptem. W końcu o swoje upomnieli się Ugandyjczycy, którzy weszli do 1/8. Piłkarze „Żurawi” nie wyszli nawet na jeden z treningów. Tamtejsza federacja informowała: „do 2 lipca każdy z piłkarzy otrzymał po 14,6 tys. dolarów, a na konta zawodników wpłynąć mają kolejne bonusy za każdy dzień uczestnictwa w turnieju”. Nie do końca zadowalało to jednak piłkarzy.

M – jak Madagaskar

Największą sensacją PNA 2019 było postawa futbolowej reprezentacji z wyspiarskiego kraju, który debiutował przecież wśród najlepszych. Malgasze najpierw sensacyjnie wygrali grupę B przed Nigerią, którą niespodziewanie ograli w grupie B 2:0, a potem w fazie pucharowej uporali się z DR Konga. Tutaj warto wspomnieć, że trzy lata wcześniej przegrali u siebie z Kongijczykami w eliminacyjnym spotkaniu aż 1:6. Dobre wyniki, to zasługa francuskiego trenera Nicolas Dupuis oraz zdeterminowanych zawodników. Część z nich sprzedawała koszulki, żeby mieć fundusze na odpowiednie przygotowania! Na Madagaskarze nie ma profesjonalnej ligi, a 21 zawodników z 23 osobowej kadry, gra za granicą. Teraz nazwiska takich piłkarzy, jak kapitan zespołu Andriatsima czy inny napastnik Andriamatsinoro zna coraz więcej piłkarskich kibiców.

S – jak Salah

Na swoim terenie, u siebie w domu Mohamed Salah miał poprowadzić „Faraonów” już do 8 triumfu w mistrzowskim turnieju. Zaczęło się dobrze, bo w pierwszych trzech spotkaniach w grupie Egipcjanie, podobnie jak Maroko i Algieria wszystko wygrali, nie inkasując przy tym gola. Sam gwiazdor Liverpoolu miał na koncie 2 bramki. Niestety dla siebie, w 1/8 gospodarze nie mieli nic do powiedzenia w starciu z RPA, które ledwo co wyszło dalej z trzeciego miejsca w grupie i z ujemnym bilansem bramkowym. Salah i jego koledzy byli bezradni w spotkaniu z „Bafana Bafana” i szybo pożegnali się z turniejem, z którym wiązali tak wielkie nadzieje.

T – jak trenerzy

Zaraz po przegranym meczu z RPA 0:1 z pracą szkoleniowca egipskiej reprezentacji pożegnał się meksykański szkoleniowiec Javier Aguirre. Nie mogło być inaczej, bo miał być tytuł. Nic innego egipskich włodarzy nie zadowalało. Potem pracę tracili kolejni szkoleniowcy. Na razie jest ich sześciu, w tym m.in. były świetny reprezentant Holandii Clarence Seedorf, który nie dał rady w roli trenera „Nieposkromionych Lwów” z Kamerunu (tylko 1/8) czy inny były świetny zawodnik Emmanuel Amunike. Z poczynań Nigeryjczyka nie byli zadowoleni w Tanzanii. O kolejnych zwolnieniach usłyszymy pewnie wkrótce. Tak jest zawsze po Pucharze Narodów, który na Czarnym Lądzie wzbudza ogromne emocje.

Czołówka klasyfikacji Pucharu Narodów Afryki

1.Algiera, 2. Senegal, 3. Nigeria, 4. Tunezja, 5. Wybrzeże Kości Słoniowej, 6. Madagaskar, 7. RPA, 8. Benin

Król strzelców: Odion Ighalo (Nigeria) – 5 bramek. Najlepszy piłkarz: Ismael Bennacer (Algieria). Najlepszy bramkarz: Rais M’Bolhi (Algieria).

Jedenasta Pucharu Narodów (wg CAF): M’Bolhi (Algieria) – Gassama (Senegal), Meriah (Tunezja), Koulibaly (Senegal), Sabaly (Senegal) – Guediora (Algieria), Gueye (Senegal), Bennacer (Algieria) – Mahrez (Algieria), Mane (Senegal), Ighalo (Nigeria). [Trener] Djamel BELMADI (Algeria).

PUCHAR NARODÓW AFRYKI 2019, EGIPT

FINAŁ

19 lipca, Senegal – Algieria 0:1 (0:1). Bounedjah 2.

Senegal: Gomis – Gassama Ż, Kouyate, Sane, Sabaly – Sarr, Ndiaye (59. Diatta), Gueye Ż, Saivet (75. Diagne)– Niang (85. Balde), Mane. Trener: Aliou Cisse.

Algieria: M’Bolhi – Zeffane, Mandi Ż, Benlamri, Bensebaini Ż – Mahrez, Guedioura Ż, Bennacer, Feghouli (85. Tahrat), Belaili Ż (84. Brahimi) – Bounedjan (89. Slimani)

Sędziował: Neant Alioum (Kamerun). Widzów: 70 000.

MECZ O III MIEJSCE

17 lipca, Nigeria – Tunezja 1:0 (1:0). Ighalo 3.

PÓŁFINAŁY

14 lipca: Senegal – Tunezja 1:0 (0:0, 0:0). Broon 100. samobójcza

Algieria – Nigeria 2:1 (1:0). Troost-Ekong 40. samobójcza, Mahrez 90+4. – Ighalo 72. karny

ĆWIERĆFINAŁY

10 lipca: Benin – Senegal 0:1 (0:0). Gueye 70.

Nigeria – RPA 2:1 (1:0). Chukwueze 27., Troost-Ekong 89. – Zungu 71.

11 lipca: WKS – Algieria 1:1 (0:1). Karne 3-4. Kodija 62. – Feghouli 20.

Madagaskar – Tunezja  0:3 (0:0). Sassi 52., Msakni 60., Sliti 90+3.

1/8 FINAŁÓW

5 lipca: Maroko – Benin 1:1 (0:0). Karne 1-4. En-Nesyri 53. – Adilehou 53.

Senegal – Uganda 1:0 (1:0). Mane 15.

6 lipca: Nigeria – Kamerun 3:2 (1:2), Ighalo 19., 63., Iwobi 66. – Bahoken 41., N’Jie 44.

Egipt – RPA 0:1 (0:0). Lorch 85.

7 lipca: Madagaskar – DR Konga 2:2 (1:1, 2:2). Karne 4-2. Amada 9., Andriatsima 77., – Bakambu 21., Mbemba 90.

Algieria – Gwinea 3:0 (1:0). Belaili 24., Mahrez 57., Ounas 82.

8 lipca: Mali – WKS 0:1 (0:0). Zaha 76.

Ghana – Tunezja 1:1 (1:1, 1:1). Karne 4-5. Bedoui 90+1. samobójcza – Khenissi 72.

GRUPA A

21 czerwca: Egipt – Zimbabwe 1:0 (1:0). Trezeguet 41.

22 czerwca: DR Konga – Uganda 0:2 (0:1). Kaddu 14., Okwi 48.

26 czerwca: Uganda – Zimbabwe 1:1 (1:1). Okwi 12. – Billiat 40.

Egipt – DR Konga 2:0 (2:0). El Mohamady 25., Salah 43.

30 czerwca: Uganda – Egipt 0:2 (0:2). Salah 36., El Mohamady 45.

Zimbabwe – DR Konga 0:4 (0:2). Bolingi 4., Bakambu 34., 65 karny, Assombalonga 78.

1. Egipt 3 9 5:0

2. Uganda 3 4 3:3

3. DR Konga 3 3 4:4

4. Zimbabwe 3 1 1:6

GRUPA B

22 czerwca: Nigeria – Burundi 1:0 (0:0). Ighalo 77.

Gwinea – Madagaskar 2:2 (1:0). Kaba 34., Kamano 66. – Abel 49., Andriamahitsinoro 55.

26 czerwca: Nigeria – Gwinea 1:0 (0:0). Omerou 73.

27 czerwca: Madagaskar – Burundi 1:0 (0:0). Ilaimaharitra 76.

30 czerwca: Madagaskar – Nigeria 2:0 (1:0). Nomenjanahary 13., Andriamahitsinoro (53.)

Burundi – Gwinea 0:2 (0:1). Yattara 25, 52.

1. Madagaskar 3 7 5:2

2. Nigeria 3 6 2:2

3. Gwinea 3 4 4:3

4. Burundi 3 0 0:4

GRUPA C

23 czerwca: Senegal – Tanzania 2:0 (1:0). Balde 28., Diatta 64.

Algieria – Kenia 2:0 (2:0). Bounedjah 34. z karnego, Mahrez 43.

27 czerwca: Senegal – Algieria 0:1 (0:0). Belaili 49.

Kenia – Tanzania 3:2 (1:2). Olunga 39., 80., Omolo 62. – Msuwa 6. Samatta 40.

1 lipca: Kenia – Senegal 0:3 (0:0). Sarr 63. Mane 71., 78. z karnego

Tanzania – Algieria 0:3 (0:3), Slimani 35., Ounas 39., 45.

1. Algieria 3 9 6:0

2. Senegal 3 6 5:1

3. Kenia 3 3 3:7

4. Tanzania 3 0 2:8

GRUPA D

23 czerwca: Maroko – Namibia 1:0 (0:0). Keimuine 89. samobójcza

Wybrzeże Kości Słoniowej – RPA 1:0 (1:0). Kodjia 66.

28 czerwca: Maroko – WKS 1:0 (1:0). En-Nesyri 23.

RPA – Namibia 1:0 (0:0). Zungu 68.

1 lipca: RPA – Maroko 0:1 (0:0). Boussoufa 90.

Namibia – WKS 1:4 (0:1). Kamatuka 71. – Gradel 39., Die 58., Zaha 84., Cornet 89.

1. Maroko 3 9 3:0

3. WKS 3 6 5:2

3. RPA 3 3 1:2

4. Namibia 3 0 1:6

GRUPA E

24 czerwca: Tunezja – Angola 1:1 (1:0). Msakni 34. karny – Djalma 73.

Mali – Mauretania 4:1 (2:0). Diaby 37., Marega 45. karny, A.Traore II 55., A.Traore I 74. – El Hacen 72. z karneg0

28 czerwca: Tunezja – Mali 1:1 (0:0). Khazri 70. – Samassekou 60.

29 czerwca: Mauretania – Angola 0:0

2 lipca: Mauretania – Tunezja 0:0

Angola – Mali 0:1 (0:0). Haidara 37.

1. Mali 3 7 6:2

2. Tunezja 3 3 2:2

3. Angola 3 2 1:2

4. Mauretania 3 2 1:4

GRUPA F

25 czerwca: Kamerun – Gwinea Bissau 2:0 (0:0). Banana 66., Bahoken 69.

Ghana – Benin 2:2 (2:1). A. Ayew 9., J. Ayew 42. – Pote 2., 63.

29 czerwca: Kamerun – Ghana 0:0

Benin – Gwinea Bissau 0:0

2 lipca: Benin – Kamerun 0:0

Gwinea Bissau – Ghana 0:2 (0:0). J.Ayew 46., Partey 72.

1.Ghana 3 5 4:2

2. Kamerun 3 5 2:0

3. Benin 3 3 2:2

4. Gwinea Bissau 3 1 0:4

DO DRUGIEJ RUNDY AWANSOWAŁY ZESPOŁY Z MIEJSC 1 I 2, A TAKŻE CZTERY DRUŻYNY Z TRZECICH MIEJSC Z NAJLEPSZYM BILANSEM.

NAJLEPSI STRZELCY

5 – Ighalo

3 – Mane, Mahrez, Ounas, Bakambu

ONI ZDOBYWALI MISTRZOSTWO AFRYKI

1957 – Egipt – trener Mourad Fahmy, 1959 – Egipt – Pal Titkos (Węgry), 1962 – Etiopia – Yidnekatchew Tessema, 1963 – Ghana – Charles Gyamfi, 1965 - Ghana – Charles Gyamfi, 1968 – Kongo-Kinszasa – Ferenc Csanadi (Węgry), 1970 – Sudan – Abdelfattah Hamad, 1972 – Kongo – Adolph Bibanzulu, 1974 – Zair – Blagoje Vidinic (Jugosławia), 1976 – Maroko – Gheorge Mardarescu (Rumunia), 1978 – Ghana – Fred Osam Duodu, 1980 – Nigeria – Otto Gloria (Brazylia), 1982 – Ghana – Charles Gyamfi, 1984 – Kamerun – Rade Ongnajović (Jugosławia), 1986 – Egipt – Mike Smith (Wales), 1988 – Kamerun – Claude Le Roy (Francja), 1990 – Algieria – Abdelhamid Kermali, 1992 – Wybrzeże Kości Słoniowej – Martial Yeo, 1994 – Nigeria – Clemens Westerhof (Holandia), 1996 – RPA – Clive Barker, 1998 – Egipt – Mohamed Al Gohari, 2000 – Kamerun – Pierre Lechantre (Francja), 2002 – Kamerun – Winfried Schafer (Niemcy), 2004 – Tunezja – Roger Lemerre (Francja), 2006 – Egipt – Hassan Shehata, 2008 – Egipt – Hassan Shehata, 2010 – Egipt – Hassan Shehata, 2012 – Zambia – Herve Renard (Francja), 2013 - Nigeria – Stephen Keshi (Nigeria), 2015 –  Wybrzeże Kości Słoniowej – Herve Renard, 2017 –  Kamerun – Hugo Broos (Belgia).

TAK BYŁO W ELIMINACJACH

ZOBACZ POPRZEDNIE TURNIEJE

2019 – Puchar Narodów dla Algierii

2017 – Nieposkromione Lwy po raz piąty

Eliminacje Pucharu Narodów

2015 – Barry bohaterem Słoni

Podsumowanie turnieju

Eliminacje Pucharu Narodów

2013 – Nigeria po raz trzeci!

Jedenastka mistrzostw

Eliminacje Pucharu Narodów

2012 – Historyczny sukces Zambii!

Jedenastka mistrzostw

Eliminacje Pucharu Narodów

Ten wpis zostal opublikowany w wtorek, Lipiec 23rd, 2019 o 13:15 i jest napisany pod Afryka. Mozesz sledzic komentarze do tego wpisu poprzez RSS 2.0 kanal. Mozesz rowniez zamiescic komentarz, lub sledzic post ze swojej wlasnej strony.

20 odpowiedzi dla “Alfabet Pucharu Narodów”

  1. Kartagińczyk napisal(a):

    Egipski Trezeguet w Aston Villi.

  2. Kartagińczyk napisal(a):

    Co do ostatniego turnieju – mało padało goli. Co jest tego przyczyną? Może większa dyscyplina taktyczna, granie po “europejsku”, co zabija nieco afrykańską żywiołowość.

    A w mediach tunezyjskich coraz bardziej są przekonani, że Giresse zostanie zwolniony w ciągu najbliższych paru dni.

    Selekcjonerem Egiptu ma zostać legendarny i bardzo utytułowany, choć już 72-letni Hassan Shehata.

  3. Kartagińczyk napisal(a):

    Abel Xavier zwolniony z funkcji trenera Mozambiku. Tymczasowo zastąpi go 53-letni Victor Matine.

    Jeżeli przejdzie Madagaskar w dwumeczu eliminacyjnym do Mistrzostw Narodów Afryki 2020, to może zostanie na dłużej. Może, bo po ewentualnym przejściu czeka go finałowa trzecia runda, a tam Mozambik może trafić na RPA, Zambię, Angolę, czy Zimbabwe.

  4. zich napisal(a):

    @Kartagińczyk
    *co do ilości bramek, to moim zdaniem mniejsza jakość, brakuje tej jakości wielu reprezentacjom, co pokazał turniej w Egipcie
    *dobry ruch Trezegueta, pokazał się na PNA, lepiej grał on niż Salah
    *z Abelem Xavierem rozmawiałem miesiąc temu w Łodzie, po finale młodzieżowego mundialu, wiele mówił o stabilności, to kolejna słabość afrykańskiej piłki…

  5. Kartagińczyk napisal(a):

    Lukman Haruna w tunezyjskim US Tataouine.

    @zich

    Stabilizacja w Afryce, a raczej jej brak, to temat-rzeka, niejednokrotnie tu omawiany. Nie wina Xaviera, że Mozambik ma bardzo przeciętnych piłkarzy. Mógłby popracować trochę dłużej, a może zaowocowałoby to lepszymi wynikami. Choć z drugiej strony, mając w eliminacjach Gwineę-Bissau i Namibię, przy okazji dwa razy pokonując Zambię, można było i należało spodziewać się awansu do turnieju. Eliminacje już dawno za nami, więc może nie o to chodziło.

  6. Kartagińczyk napisal(a):

    Luca Zidane wybrał grę dla Algierii.

  7. Kartagińczyk napisal(a):

    Kahraba w portugalskim Aves.

    Mający tunezyjskie korzenie 19-letni Mohamed Medfai blisko Zagłębia Lubin.

    Renard potwierdził, że raczej będzie pracował w Azji, ale zapewnił, że kiedyś wróci do Afryki.

  8. Kartagińczyk napisal(a):

    Skhiri w FC Köln.

  9. Kartagińczyk napisal(a):

    Ponoć Claude Makalele ma zastąpić Florenta Ibenge na stanowisku trenera DR. Konga.
    Abdallah Mubiru tymczasowym trenerem Ugandy.

  10. Kartagińczyk napisal(a):

    Hannibal Mejbri zostanie zawodnikiem Manchesteru United. 16-letni Francuz ma korzenie tunezyjskie, więc może kiedyś wzmocni kadrę “Orłów Kartaginy”.

  11. Kartagińczyk napisal(a):

    Trybunał Arbitrażowy do spraw Sportu (CAS) zmienił decyzję o powtórzeniu meczu finałowego i przyznał zwycięstwo w tegorocznej Lidze Mistrzów Esperance!

  12. Kartagińczyk napisal(a):

    Król strzelców algierskiej ekstraklasy, Zakaria Naidji, zagra w Gil Vicente.
    Odense poinformowało o pozyskaniu Issama Jebaliego.

  13. Eliminacje Pucharu Narodów i kwalifikacje olimpijskie | AfrykaGola.pl napisal(a):

    [...] z Mauretanią. Dziś ostatnie dwa mecze pierwszej rundy grupowych, eliminacyjnych gier. Niesamowity podczas ostatniego Pucharu Narodów Madagaskar po południu mierzy się z Etiopią, a wieczorem w tej samej grupie K, mające ostatnio dobrą [...]

  14. Puchar Narodów znowu w styczniu i lutym! | AfrykaGola.pl napisal(a):

    [...] Piłkarskiej. Rozmawiano o turnieju, który odbędzie się w Kamerunie w 2021 roku. Podobnie jak zeszłoroczne mistrzostwa na stadionach Egiptu, tak i te kolejne miały się odbyć w czerwcu i lipcu. Z uwagi na ogromne upały sięgające nawet [...]

  15. Puchar Narodów Afryki. Grupa A i B. Faworyci w grze | AfrykaGola.pl napisal(a):

    [...] Alfabet PNA [...]

  16. Sędziowski skandal. Trzy razy kończył mecz! | AfrykaGola.pl napisal(a):

    [...] Alfabet PNA [...]

  17. Mane i spółka słabo | AfrykaGola.pl napisal(a):

    [...] Alfabet PNA [...]

  18. Katastrofa Algierii. Komory w grze! | AfrykaGola.pl napisal(a):

    [...] Alfabet PNA [...]

  19. Puchar Narodów Afryki. Sensacje i rozczarowania | AfrykaGola.pl napisal(a):

    [...] Alfabet PNA [...]

  20. Wywiad. “Muszą umrzeć na boisku” | AfrykaGola.pl napisal(a):

    [...] Alfabet PNA [...]

 

Zamiesc komentarz