Nie dla Kamerunu. Gdzie odbędzie się Puchar Narodów?

Po raz kolejny w tej dekadzie Puchar Narodów Afryki nie odbędzie się tam, gdzie wcześniej planowano. W piątek w Akrze futbolowi oficjele Afrykańskiej Konfederacji Piłkarskiej, po dziesięciu godzinach obrad orzekli, że z powodu opóźnień, planowany na czerwiec i lipiec przyszłego roku Africa Cup of Nations w Kamerunie, nie odbędzie się w tym kraju.

Przypomnijmy, że po raz pierwszy mają w nim zagrać nie 16 zespołów, jak to było przez lata, a aż 24. Nie wystarczą już więc cztery stadiony. Potrzeba ich więcej. W Kamerunie miało to być sześć obiektów. Teraz sprawa nie jest już aktualna, choć władze CAF mówią, że Kameruńczycy będą brani pod uwagę przy organizacji kolejnych turniejów… Póki co nie wiadomo na razie, gdzie odbędzie się ten za niewiele ponad pół roku…

To nie pierwszy raz, kiedy organizacja imprezy jest przenoszona. Pisałem o tym w książce „Afryka gola!”, pisałem na blogu. ZOBACZ TEKST PRZEŁOŻONE PUCHARY NARODÓW. Dla krótkiego przypomnienia, w 2013 impreza miała się odbyć w Libii, ale z powodu wojny domowej została przeniesiona do RPA. Dwa lata później Ebola sprawiła, że wycofało się Maroko, a turniej rozegrano w Gwinei Równikowej. Teraz znowu jest problem. Prezydent CAF Ahmad Ahmad zapewnia, że wszystko wyjaśnić się ma do końca roku. Czasu jest niewiele. O organizację turnieju w 2019 starała się też Algieria i Wybrzeże Kości Słoniowej. Ten drugi kraj jest jednak wyznaczony do organizacji Pucharu Narodów w 2021. Spekuluje się, że przyszłoroczny turniej odbędzie się w którymś z trzech krajów: RPA, Egipcie lub Maroku.

Ciekawe też, jaka decyzję władze CAF podejmą w stosunku do Kamerunu, aktualnego przecież mistrza Afryki. Po tym, jak z organizacji imprezy wycofało się Maroko, to kontynentalne władze nałożyły na marokańską federację surowe sankcje, wykluczające z udziału w występach w dwóch kolejnych edycjach. Marokańczycy odwołali się jednak od tej decyzji. Jak będzie w przypadku „Nieposkromionych Lwów”?

Ten wpis zostal opublikowany w niedziela, Grudzień 2nd, 2018 o 11:57 i jest napisany pod Afryka. Mozesz sledzic komentarze do tego wpisu poprzez RSS 2.0 kanal. Mozesz rowniez zamiescic komentarz, lub sledzic post ze swojej wlasnej strony.

45 odpowiedzi dla “Nie dla Kamerunu. Gdzie odbędzie się Puchar Narodów?”

 1. Bartek1986 napisal(a):

  Niestety, powyższa decyzja pokazuje, że kontynent afrykański jest nadal do tyłu pod względem organizacyjnym. Gdy dowiedziałem się o decyzji Caf-u to od razu pomyślałem sobie o Gwinei Rownikowej, ale potem stwierdziłem, że jest za mało stadionów. Moim zdaniem cała sytuacja stawia e w złym świetle afrykańską piłkę.

 2. Bartek1986 napisal(a):

  Kolejna sprawa… Co z eliminacjami? Kamerun nie może zagrać w turnieju? Jest mistrzem Afryki… Dziwna sytuacja… Michał, Biker, jak to widzicie jako specjaliście afrykańskiej piłki?

 3. Biker napisal(a):

  @Bartek 1986
  Kamerun nadal gra w eliminacjach więc ja nie widzę żadnych podstaw do wykluczenia ich z przyszłorocznego Pucharu Narodów Afryki. Jako gospodarz mieli awans na starcie ale teraz już wszystko inaczej wygląda. Mają jeszcze jeden mecz do rozegrania i razem z Marokiem uczciwie powinni wywalczyć udział.

  Mam nadzieję, że CAF nie podejmie głupiej decyzji o wykluczeniu Kamerunu. To byłby skandal już.

 4. Bartek1986 napisal(a):

  Właśnie o to pytałem. W którymś z ostatnich komentarzy napisałem, że Kamerun poniósł kosztowną porażkę w kontekście budowy reprezentacji. Hmm. Może to być kosztowną porażka w kontekście całych eliminacji. Byłby wstyd, gdyby mistrz Afryki nie mógł bronić tytułu. Swoją drogą, do turnieju zostało bardzo niewiele czasu, może należałoby dać organizację Gwinei Równikowej?

 5. Bartek1986 napisal(a):

  Władze Gwinei Równikowej nie robilyby kłopotu. Już raz ratowali turniej.

 6. Biker napisal(a):

  Na dzień dzisiejszy jest trzech poważnych kandydatów branych pod uwagę przez CAF – RPA , Maroko i Ghana.
  Gwinea Rownikowa nie ma stadionów na imprezę z 24 uczestnikami…

 7. Bartek1986 napisal(a):

  Biker, rozumiem. To może wspólna organizacja z Gabonem? Mnie nic nie zdziwi w afrykańskiej piłce… Może nie jestem takim specjalistą, ale prezydent Gwinei da pieniążki i hop! Może być różnie…

 8. zich napisal(a):

  @Biker
  głównie rozważana jest opcja RPA i Egiptu
  @Bartek
  ze słów Ahmada (przynajmniej z tego co czytałem) wynika, że faktycznie mogą nie ukarać Kamerunu zawieszeniem, jak będzie przekonamy się w najbliższych dniach

 9. zich napisal(a):

  osobiście postawił bym na Algierię

 10. Kartagińczyk napisal(a):

  Niech wybiorą spośród ekip,które już awansowały,nie ma co czekać do końca eliminacji. Najlepiej jest przygotowana RPA, ale jeszcze nie awansowała. Zatem Egipt lub Maroko byłyby w tak krótkim czasie ogarnąć imprezę.

 11. zich napisal(a):

  Decyzja ma zapaść w tym miesiącu.

 12. Biker napisal(a):

  Widzę że różne opcje przedstawiacie i co artykuł i wywiad to inne propozycje.
  Jedno jest pewne – jest kilka krajów, które są w stanie wziąść na siebie turniej i oto chodzi. To najważniejsze, że nie będzie problemu w tym temacie:-)

 13. Biker napisal(a):

  @Bartek 1986
  Powiem Ci tak – już za mało czasu zostało żeby dwa kraje dogadały się w 100% co do organizacji turnieju.
  Gabon ostatnio był gospodarzem więc raczej opcja Gabon & Gwinea Równikowa odpada
  @Michał
  Czyli Maroko nie jest już brane pod uwagę?
  @Kartagińczyk
  Najpóźniej pod koniec tego miesiąca wszystko będzie jasne. Ta informacja jest pewna i sprawdzona.
  Niech wybiorą dobrą opcję a takich jest kilka i turniej odbędzie się bez zbędnych perypetii.

 14. zich napisal(a):

  Co do Maroka to zobaczymy, na razie dwie główne opcje to RPA i Egipt.

 15. Biker napisal(a):

  Na początku, tuż po odebraniu Kamerunowi prawa do organizacji nawet o Egipcie nie wspominano jako o kandydacie. Widać jak wszystko się zmienia z dnia na dzień.

 16. Natka napisal(a):

  W Tym całym bałaganie i zamieszaniu z gospodarzem przyszłorocznego pucharu narodów, warto jeszcze wspomnieć że oficjalnie rozwiązała się już sprawa w grupie F. Piszę jakby ktoś nie wiedział, albo miał jakieś wątpliwości co do tego. Może ktoś już pisał a ja przeoczyłam, Kenia i Ghana oficjalnie kwalifikują się do pucharu narodów Afryki po tym, jak CAF całkowicie wykluczyła Sierra Leone z kwalifikacji po zawieszeniu przez FIFA. Decyzję ogłoszono w piątek podczas owego posiedzenia CAF. Tamte mecze zostały anulowane, zatem Etiopia pozostaje z 1 punktem na końcu tabeli. Liderem z 7 oczkami jak na razie jest Kenia.

 17. Bartek1986 napisal(a):

  Salomonowu wyrok!

 18. Biker napisal(a):

  Tak, to prawda – mecze Sierra Leone oddano walkowerem dla przeciwników, a Kenia i Ghana uzyskały awans.

  A tu mamy kolejne rewelacje. Według słów Ahmada i artykułu z portalu Afrik Foot Kamerun został ,,ułaskawiony,, i otrzyma prawo organizacji turnieju w 2021 w miejsce Wybrzeża Kości Słoniowej, które według szefa CAF i tak nie zdąży się przygotować jako gospodarz :-D

  Reasumując: 2019 /???/
  2021 / Kamerun/
  2023 / W.K.S /
  a potem pewnie będzie Koniec Świata i dla Gwinei nie starczy już czasu, hahaha

 19. Biker napisal(a):

  http://m.afrik-foot.com/can-2019-ahmad-decalons-toutes-les-can

  Artykuł z portalu Afrik Foot

 20. Kartagińczyk napisal(a):

  W Afryce to trzeba byłoby wybierać gospodarza z dziesięcioletnim wyprzedzeniem, może by niektórym starczyło czasu, chęci i pieniędzy. To tak z przymrużeniem oka.

 21. Biker napisal(a):

  10 lat byłoby optymalne nawet mówiąc o tym z przymrużeniem oka ;-)
  Tak to po prostu wygląda i nie chce być inaczej.
  Czekamy z niecierpliwością na kolejne newsy dotyczące PNA. Może znowu jakieś rewelacje się pojawią?
  Polska organizatorem w 2019? :-D

 22. Biker napisal(a):

  No i rewelacji ciąg dalszy.
  Federacja Wybrzeża Kości Słoniowej wystosowała pismo do CAF w proteście decyzji, którą włodarze podjęli bez ich wiedzy, a mianowicie odebraniu krajowi Didiera Drogby organizacji turnieju w 2021.
  Będzie się działo Panie i Panowie.

  http://m.afrik-foot.com/can-2021-la-cote-d-ivoire-repond-sechement-a-la-caf

 23. Natka napisal(a):

  No i bardzo dobrze zrobili. Kto to widział podejmować decyzje bez konsultacji z zainteresowaną stroną, w dodatku oceniać czy ktoś będzie gotowy do tego czasu czy nie za czyimiś plecami. Jakiś Meksyk :D
  @Biker ja bym tam nie miała nic przeciwko pucharowi narodów w Polsce. Osobiście bym się jeszcze tam wybrała… :-D

 24. Kartagińczyk napisal(a):

  Popieram federację WKS. Kamerun stracił swoją szansę – brutalne, ale prawdziwe. Poza tym przydałby się turniej w jakimś innym regionie, może we wschodniej części Afryki.

 25. Biker napisal(a):

  @Natka
  Klasyczne polityczne zagrywki i szwindle. Nie od dzisiaj wiadomo, że to polityka rządzi futbolem na Czarnym Lądzie, a mentalność takich ludzi jest znana – jak zechcę to się dowiesz, a jeżeli już to bez Twojego wpływu i zdania.
  To jest tzw. Meksyk, bo organizacja tak ważnej imprezy to nie jest zabawa – poważne inwestycje, pieniądze przeznaczone na nie, multum pracowników, którym trzeba zapłacić.
  P.N.A. 2019 w Polsce – widzę, że pomysł niegłupi, hahaha

  @Kartagińczyk
  Chora sytuacja, bo ,,wypychanie ,, kogoś i traktowanie przedmiotowo nie ma nic wspólnego z profesjonalizmem i traktowaniem poważnie takiego kraju jak choćby Wybrzeże Kości Słoniowej.
  Wschodnia Afryka to świetny pomysł ale pewnie w tej chwili nie do zrealizowania niestety.
  Kenia ostatnio zawiodła, a Uganda chociażby nie ma warunków na takie poważne przedsięwzięcie.

 26. Kartagińczyk napisal(a):

  @Biker

  Może Etiopia?

 27. Biker napisal(a):

  @Kartagińczyk
  Hmmm…fajni tam kibice są i ludzie, którzy potrafią stworzyć swoisty folklor i koloryt.
  Widać to było na niezapomnianym PNA w Republice Południowej Afryki w 2013 roku.
  Zapamiętałem te urodziwe kobiety z Etiopii, które zdecydowanie wyróżniały się z tłumu i kamery Eurosportu lubiły skupiać na nich uwagę.
  Nie wiem czy oni są w stanie przygotoeax

 28. Biker napisal(a):

  Ups…sorry
  C.D.
  Nie wiem czy oni są w stanie przygotować taki turniej ale jestem jak najbardziej przychylny takiej opcji.
  Etiopia to Afryksńsjie

 29. Biker napisal(a):

  Ooohhh
  Etiopia to Czerwono – żółto – zielone Afrykańskie Serce.

  Sorry za te błędy i post w kawałkach:)

 30. Biker napisal(a):

  Mimo, że Etiopia dostała srogą lekcję futbolu na boiskach w Nelspruit/porażka 0:4 z Burkina Faso/ i Rustenburgu/porażka 0: 2 z Nigerią/ to pierwszy mecz był świetny w ich wykonaniu. Remis 1:1 z Zambią i świetna gra obronna – przytomne wyprowadzanie piłek z własnego pola karnego po udaremnieniu ataku drużyny przeciwnej.

  Napewno turniej u siebie dałby im sporo energii i motywacji, bo ostatnio reprezentacja Etiopii przygasła zdecydowanie…

 31. Bartek1986 napisal(a):

  Zatem podsumowując. Mój pomysł z organizacją przez Gwineę Równikową Pucharu Narodów Afryki wydaje się sensowny. Jeśli nie teraz, to za dwa lata. Mają doświadczenie, stadiony, prezydent Obiang (Czy jak on się nazywa) da kasę i temat załatwiony!

 32. Biker napisal(a):

  Wnioski o przyznanie organizacji przyszłorocznego Pucharu Narodów Afryki można składać do 14 grudnia.
  Mamy nowego, ciekawego kandydata, bo oficjalnie dokumenty w CAF złożyło Kongo-Brazzaville czyli reprezentant Afryki Środkowej.
  Link do artykułu poniżej

 33. Biker napisal(a):

  https://www.facebook.com/200960989098/posts/10156884305574099/

 34. Biker napisal(a):

  @Bartek 1986
  Chłopie, daj już spokój z tą Gwineą Rownikową:-D
  Nie ma takiej opcji żeby ten kraj zorganizował zawody pod tytułem Puchar Narodów Afryki.
  Nie zgłosili nawet kandydatury.

  P.S. Zresztą jak kiedyś pisałem prezydent Teodor Obiang Nguema/ ładne imię/ zbytnio nie interesuje się piłką kopaną, a jego ulubione rozrywki to karuzela i konik na biegunach – ma ich w pałacu prezydenckim koło w cholerę podobno.
  Zresztą Teodoś ma inne sprawy na głowie i i nie ma czasu na pierdoły.
  Mnóstwo roboty przed nim – uroczystości państwowe i otwarcie nowych fabryk produkujących jabole z bananów i ananasów w Bacie i Malabo. Ropa się kończy to trzeba mieć jakąś alternatywę:-D

 35. inspiw napisal(a):

  Witam wszystkich po dłuższej przerwie i w tym temacie tylko dwie kwestie
  1. Choć byśmy tutaj dyskutowali przez rok i mieli do dyspozycji najlepszych afrykańskich szamanów to i tak CAF czymś nas zaskoczy :)
  2. I co to by był za PNA bez zawirowań i naszego oczekiwania w niecierpliwości na to co się w końcu wydarzy. I ja również za to kocham Afrykę

 36. inspiw napisal(a):

  A tak w ogóle to macie już jakieś info gdzie będzie można zobaczyć PNA ?

 37. Biker napisal(a):

  @inspiw
  Zguba się odnalazła:-)
  Nic nie piszesz Panie Jacek ani tu ani na Fejsie tak zwanym.
  To co napisałeś to w 100% autentyk. Cuda to domena czarnych ludzi z Afryki – a człek kocha niespodzianki…
  Kongo już się oficjalnie wycofało z kandydatury. Hahahaha.
  Może Sudan Poludniowy się zgłosi w ostatniej chwili:-D

 38. Biker napisal(a):

  P.N.A będzie można obejrzeć prawdopodobnie przez lornetkę.
  Można już zamawiać. Dostępne w siedzibie CAF. Podobno zasięg stąd aż po Przylądek Dobrej Nadziei.
  Na transmisję w TV raczej proszę nie liczyć kolego Jacku:-)

 39. inspiw napisal(a):

  @Biker
  No witaj.
  Ostatnio jakoś mało czasu było żeby śledzić co tam się dzieje na “Wesołym” kontynencie afrykańskim zarówno w świecie sportu jak i “normalnego” życia. Będę musiał nadrobić zaległości.
  A tzw Fejsa używam sporadycznie.
  Ale może teraz będzie już nieco więcej czasu żeby wgryzać się w temat. :)

 40. inspiw napisal(a):

  To trzeba będzie coś pokombinować z tą lornetką

 41. Biker napisal(a):

  @inspiw
  Normalne jak masz rodzinę i robotę to się nie ma czasu na inne rzeczy.
  Powiem Ci tak – szykuj tą lornetkę z CAF albo sobie neta w laptopie podszlifuj.
  Na TV Congo nie licz, bo znów pokażą dla zachęty Ceremonię Otwarcia i może z dwa mecze i na tym koniec.
  Na Eurosport z naszego rejonu Europy bym nie liczył.

 42. inspiw napisal(a):

  @Biker
  Trzeba będzie liczyć na dobry stream. A może uda się gdzieś wykupić dostęp. No a jak już nic się nie da zrobić to pozostaje domowe archiwum i po raz kolejny zwycięzcą będą miedziane chłopaki – będę mógł obstawić w ciemno :)

 43. Biker napisal(a):

  @inspiw
  Co Ty taki pesymista.
  Przecież masz w swoim archiwum finał gdzie ,, Słoniowe chłopaki ,, zdobywają Puchar Narodów Afryki. Sam mi przecież nagrywałeś:)
  Pogrzeb w pamięci ;-)

 44. Decyzja na początku stycznia | AfrykaGola.pl napisal(a):

  [...] Nie dla Kamerunu. Gdzie odbędzie się Puchar Narodów? [...]

 45. Klęska Esperance | AfrykaGola.pl napisal(a):

  [...] Nie dla Kamerunu. Gdzie odbędzie się Puchar Narodów? [...]

 

Zamiesc komentarz