Korespondencja z Algierii. Spotkanie z gwiazdą

RABAH MADJER TO WIELKA GWIAZDA ALGIERSKIEJ I AFRYKAŃSKIEJ PIŁKI. FOT. MAHER MEZAHI

Był jednym z najlepszych piłkarzy Czarnego Lądu w poprzednim wieku. W głosowaniu piłkarskich statystyków IFFHS znalazł się na piątym miejscu. Jeśli chodzi o graczy z Afryki Północnej, to uznaje się go za najlepszego gracza arabskiego XX wieku. Czarował swoją grą nie tylko kibiców w Algierii, ale też na świecie. Był bohaterem pamiętnego finału Pucharu Europy Mistrzów Krajowych w 1987 roku pomiędzy FC Porto, a Bayernem Monachium (2:1), kiedy to gola zdobył fantastycznym strzałem piętą. Chodzi oczywiście o słynnego Rabaha Madjera.

Razem z Maherem Mezahim spotkaliśmy się z nim w centrum treningowym Algierskiej Federacji Piłkarskiej w Sidi Moussa. To miejsce straszliwie doświadczone przez krwawą wojnę domową w latach 90. W sierpniu 1997 roku doszło tam do masowych morderstw. Do dziś nie wiadomo kto tak naprawdę zabijał miejscowych mieszkańców. Teraz na szczęście jest inaczej.

W Sidi Moussa piłkarze reprezentacji Algierii mają do swojej dyspozycji wszystko czego potrzeba, Spokój, bo niedaleko góry, a wokół plantacje pomarańczy, a do centrum Algieru około 25 kilometrów. Świetne boiska, z naturalną, a nie sztuczną trawą, jak na innych stadionach. Do tego hotel, odnowa, a nawet meczet.

Rabah Madjer jest obecnie selekcjonerem „Lisów Pustyni”, jak woła się na reprezentację z tego kraju. Kadrę objął w zeszłym roku. Jest dość mocno krytykowany przez kibiców i dziennikarzy, bo przez 11 lat nie zajmował się trenerką, a komentowaniem spotkań w telewizji. Nie ma lekkiego chleba, ale jak mówi wierzy w to co robi.

Pierwsze co pyta to o swojego partnera z FC Porto Józefa Młynarczyka. Czy wiem co robi, jak mu idzie. Jest miły, elokwentny, uśmiechnięty. 15 grudnia kończy 60 lat, a wygląda co najmniej o dziesięć młodziej. Ciekawe jak pójdzie mu z Algierią w meczach eliminacji kolejnego Pucharu Narodów?

Ten wpis zostal opublikowany w niedziela, Kwiecień 8th, 2018 o 07:15 i jest napisany pod Afryka. Mozesz sledzic komentarze do tego wpisu poprzez RSS 2.0 kanal. Mozesz rowniez zamiescic komentarz, lub sledzic post ze swojej wlasnej strony.

2 odpowiedzi dla “Korespondencja z Algierii. Spotkanie z gwiazdą”

  1. Uruchomili most powietrzny! | AfrykaGola.pl napisal(a):

    [...] futbolu. Na swoim koncie mają jednak tylko jedno mistrzostwo kontynentu, wywalczone w 1990 roku, kiedy w zespole grał jeszcze legendarny Rabah Madjer. Jeszcze rok temu, ten były piłkarz m.in. FC Porto, gdzie z powodzeniem grał razem z naszym [...]

  2. Alfabet Pucharu Narodów | AfrykaGola.pl napisal(a):

    [...] i napisać, że od 2016 roku obecnego mistrza kontynentu prowadziło aż siedmiu selekcjonerów! Wielu z nich, jak legendarny Rabah Madjer, u steru pozostawało ledwie kilka miesięcy, prowadziło zespół w ledwie kilku spotkaniach. W Algierii kibice i eksperci są wymagający, [...]

 

Zamiesc komentarz