Janusz Waluś wychodzi z więzienia?!

Sensacyjne informacje dochodzą z RPA. Wczoraj po południu rozmawiałem z producentem południowoafrykańskiej telewizji informacyjnej eNCA Xolisile Moloi. Ekipa tej telewizji na dniach ma przylecieć do Polski. Mają kręcić materiał, także na podstawie mojej książki “Zabić Haniego. Historia Janusza Walusia”, na temat polskiego emigranta, który od 21 lat siedzi w więzieniu w Pretorii za zastrzelenie szefa Południowoafrykańskiej Partii Komunistycznej Chrisa Haniego.

Waluś od lat stara się o “parol” czyli o możliwość warunkowego zwolnienia z więzienia. Za każdym razem spotykał się jednak z odmową. Teraz w jego sprawie dzieje się ponoć wiele pozytywnego. – Myślimy, że Walus będzie zwolniony z więzienia jeszcze pod koniec tego miesiąca, albo na początku następnego – informuje pani Xolisile Moloi z biura telewizji eNCA w Johannesburgu.

To też w sumie dla mnie ciekawa sprawa. Tzw. polskie mainstreamowe media w ogóle sprawą Walusia się nie interesują. Cała sprawa została zapomniana. W RPA jest jednak pod tym względem inaczej. Hani na początku lat 90. był znaczącą postacią południowoafrykańskiej polityki. Wielu obawiało się jednak, że jak dojdzie do władzy, to dla białych może się to źle skończyć. Stąd zamach polskiego emigranta i cała, bardzo w sumie tajemnicza otoczka wokół sprawy. Jest o tym zresztą znacznie więcej w książce. Przypomnę też, że w październiku 1993 roku Polak skazany został przez Sąd Najwyższy w RPA na karę śmierci, którą rok później zamieniono na dożywocie.

Co do Janusza Walusia. W Polsce był on po raz ostatni we wrześniu 1992 roku. Na niewiele ponad pół roku przed zamachem. Wtedy też po raz ostatni widział się z córką Ewą. Co będzie robił teraz? W rozmowie z Xolisile Moloi, nawet nie wiem czemu powiedziałem, że na 1000 procent wróci do Polski. Inaczej chyba nie może być.

- Gdy wyjdzie na wolność, to w RPA nie będzie dla niego bezpiecznie – mówi mi Ewa Waluś.

Jedno jest pewne, najbliższe dni będą dla polskiego emigranta decydujące. Teraz już tylko od ministra sprawiedliwości RPA zależy czy opuści więzienie przed czasem czy nie.

WIĘCEJ O SPRAWIE JANUSZA WALUSIA

Marzec 2011, Telefon z RPA

Kwiecień 2012, Przekłamania na temat Walusia w Gazecie Wyborczej

Marzec 2013, Premiera książki “Zabić Haniego”

Kwiecień 2013, Wiece w RPA, transparenty w Polsce

Maj 2013, Filmik na YouTube promujący książkę

Maj 2013, Co by było gdyby… Polemika z dr Błażejem Popławskim

Lipiec 2013, City Press o książce “Zabić Haniego”

Sierpień 2013, Janusz Waluś: Czuję się więźniem politycznym

Wrzesień 2013, Kibice Legii Warszawa i Janusz Waluś

Luty 2014, W więzieniu w Pretorii zaatakowano Walusia

Marzec 2014, Wojciech Jagielski, Janusz Waluś i “Zabić Haniego”

Recenzje książki “Zabić Haniego”

Ten wpis zostal opublikowany w sobota, Czerwiec 14th, 2014 o 08:05 i jest napisany pod Afryka. Mozesz sledzic komentarze do tego wpisu poprzez RSS 2.0 kanal. Mozesz rowniez zamiescic komentarz, lub sledzic post ze swojej wlasnej strony.

3 odpowiedzi dla “Janusz Waluś wychodzi z więzienia?!”

  1. W RPA wypuszczają z więzień | AfrykaGola.pl napisal(a):

    [...] dni temu na blogu napisałem, że Janusz Waluś jest bliski opuszczenia więzienia w Pretorii. Taką informację uzyskałem od dziennikarzy z Republiki Południowej Afryki. Najbliżsi polskiego emigranta, który od 21 lat siedzi w więzieniu w Pretorii za zastrzelenia [...]

  2. Janusz Waluś z RPA: Wokół mnie panuje cisza | AfrykaGola.pl napisal(a):

    [...] zastrzelenie w 1993 roku przywódcy Południowoafrykańskiej Partii Komunistycznej Chrisa Haniego. Zdaniem dziennikarzy telewizji eNCA Polak na dniach miał być wypuszczony. Tak jednak nie [...]

  3. Sąd zdecyduje o przyszłości Walusia. Polak opuści więzienie? | AfrykaGola.pl napisal(a):

    [...] Prawie dokładnie rok temu skontaktowała się ze mną południowoafrykańska telewizja eNCA. Dziennikarze tego informacyjnego kanału twierdzili, że polski emigrant Janusz Waluś, który w więzieniu w Pretorii odsiaduje karę dożywocia więzienia za zastrzelenie Chrisa Haniego, na dniach opuści więzienie. [...]

 

Zamiesc komentarz