Janusz Waluś walczy o wyjście na wolność

15 października 1993 roku Sąd Najwyższy w RPA skazał polskiego emigranta na karę śmierci, za zastrzelenie szefa Południowoafrykańskiej Partii Komunistycznej Chrisa Haniego. Razem z Januszem Walusiem skazano zleceniodawcę zamachu Clive Derby-Lewisa. Kara została potem zamieniona na dożywocie. Derby-Lewis w zeszłym roku, z powodów zdrowotnych, opuścił mury więzienia. Podobnie jak m.in. Eugene do Kock, stojący na czele mających złą sławę „Szwadronów śmierci” i skazany wcześniej na 212 lat.

Waluś dalej jest za kratkami. Przed Sądem Najwyższym w Pretorii odbywa się właśnie rozprawa w sprawie jego ewentualnego warunkowego zwolnienia. Z informacji, jakie docierają z RPA wynika, że wszystko nie idzie tak, jak wyobrażałby sobie Janusz Waluś i jego prawnicy. Zresztą, kiedy z nim ostatnio rozmawiałem, to wcale nie był nastawiony optymistycznie, co do możliwości wcześniejszego zwolnienia. – Moje położenie zmienia się z gorszego, na jeszcze gorsze. Moja sprawa miała być rozpatrywana we wrześniu, październiku, ale tak się nie stało – tłumaczył mi przez telefon.

Teraz trwa wymiana argumentów prawnych pomiędzy prawnikami Walusia, a ministrem sprawiedliwości Michaelem Masuthą. Adwokat Polaka, Roelof du Plessis, oskarżył ministra o stronniczość i uprzedzenie. Podczas gdy „Parol Board” czyli komisja ds. warunkowych zwolnień, zarekomendowała możliwość wcześniejszego wyjścia Walusia, to minister odmówił i wezwał do wspólnego i dalszego dialogu z SACP (Południowoafrykańska Partia Komunistyczna) i z rodziną Haniego. Żona Chrisa Haniego, Limpho, była zresztą obecna w sądzie osobiście.

„Nadszedł czas, żeby Janusz Waluś został zwolniony z więzienia. To sprawiedliwa i słuszna rzecz do zrobienia” – argumentuje Roelof du Plessis, cytowany przez portal ewn.co.za.

Adwokat Walusia chce, żeby decyzja podjęta przez sąd w Pretorii była ostateczna, a minister sprawiedliwości nie miał prawa później się do niej odnieść. Jaka będzie przyszłość Walusia pokaże najbliższa przyszłość.

WIĘCEJ O SPRAWIE JANUSZA WALUSIA

Marzec 2011. Telefon z RPA

Kwiecień 2012. Przekłamania na temat Walusia w Gazecie Wyborczej

Marzec 2013. Premiera książki “Zabić Haniego”

Kwiecień 2013. Wiece w RPA, transparenty w Polsce

Maj 2013. Filmik na YouTube promujący książkę

Maj 2013. Co by było gdyby… Polemika z dr Błażejem Popławskim

Lipiec 2013. City Press o książce “Zabić Haniego”

Sierpień 2013. Janusz Waluś: Czuję się więźniem politycznym

Wrzesień 2013. Kibice Legii Warszawa i Janusz Waluś

Luty 2014. W więzieniu w Pretorii zaatakowano Walusia

Marzec 2014. Wojciech Jagielski, Janusz Waluś i “Zabić Haniego”

Czerwiec 2014. Dziennikarka z RPA w Polsce

Recenzje książki “Zabić Haniego”

Lipiec 2014, Wokół mnie panuje cisza

Grudzień 2014. Telefon z Pretorii. Decyzja w styczniu?

Styczeń 2015. Film o Januszu Walusiu

Maj 2015. Zapomniana historia w Radiu RDC

Czerwiec 2015. Sąd zdecyduje o przyszłości Walusia. Polak opuści więzienie?

Sierpień 2015. O Walusiu w internetowej telewizji NamZależy.pl

Grudzień 2015. Decyzja odroczona

Ten wpis zostal opublikowany w piątek, Marzec 4th, 2016 o 12:04 i jest napisany pod Afryka. Mozesz sledzic komentarze do tego wpisu poprzez RSS 2.0 kanal. Mozesz rowniez zamiescic komentarz, lub sledzic post ze swojej wlasnej strony.

 

Zamiesc komentarz