Z historii afrykańskiej piłki. Jubileuszowy mecz Kasperczaka

HENRYK KASPERCZAK TO JEDEN Z NAJBARDZIEJ CENIONYCH I DOŚWIADCZONYCH TRENERÓW W AFRYCE. FOT. MOR FALL

Henryk Kasperczak to jeden z najbardziej doświadczonych i utytułowanych trenerów na Czarnym Lądzie. Z reprezentacją Tunezji zdobył wicemistrzostwo kontynentu w 1996 roku, z Wybrzeżem Kości Słoniowej był trzeci w 1994, a z Mali czwarty w Pucharze Narodów w 2002. Teraz ponownie prowadzi “Orły” z Bamako.

Przy okazji rozpoczęcia turnieju oficjalna strona Afrykańskiej Konfederacji Piłkarskiej zwróciła uwagę na fakt, że tylko trzy spośród 16 ekip prowadzone są przez miejscowych szkoleniowców. To najgorszy wynik od lat. Ale wracając do Kasperczaka, to doświadczeniem wyprzedza go tylko Claude Le Roy. Francuski szkoleniowiec jedenastki Konga jest już na swoim ósmym pucharze. Wyprzedza Kasperczaka z 6 startami, kolejnego Francuza Michela Dussuyera z 4 finałami oraz dwóch kolejnych szkoleniowców znad Sekwany: Alain’a Giresse’a oraz Herve Renarda z 3 grami w PNA. Zresztą gwoli ścisłości to strona cafonline.com traktuje Kasperczaka nie jako Polaka, a Francuza. Henri posiada bowiem również francuskie obywatelstwo. To tam przez lata grał, trenował i mieszkał czy mieszka.

Dzisiejszy mecz w roli selekcjonera Mali przeciwko Wybrzeżu Kości Słoniowej, to dla byłego świetnego reprezentanta Polski, mecz numer 25 w roli trenera na Pucharze Narodów. Zaczął 27 marca 1994 roku. Wtedy to na stadionie w tunezyjskiej Susie prowadzone przez niego “Słonie” z WKS rozgromiły Sierra Leone, aż 4:0. To najwyższa wygrana Kasperczaka w historii jego gier w finałach PNA.

Jego zespoły wiele razy pokazywały hart ducha. Tak było w 1996 czy 2002 roku. Za pierwszym razem kiepsko wystartował z drużyną Tunezji i po remisie z Mozambikiem i porażce z Ghaną 1:2 (gol Abedi Pele) wydawało się, że jego “Orły Kartaginy” pożegnają się z turniejem na południowoafrykańskich boiskach. Tak się jednak nie stało, a zespół doszedł aż do finału, gdzie uległ gospodarzom 0:2.

Podobnie było z Mali. W pierwszym meczu grupowym Pucharu Narodów w 2002 z Liberią remis uratował celnym strzałem w 87 minucie Seydou Keita. Piłkarz mówił mi niedawno, że spośród setek gier, to spotkanie najbardziej utkwiło mu w pamięci. Awans “Orłów” przypieczętował ostatni grupowy mecz z Algierią.

Aż trzy razy prowadzone przez niego zespoły kończyły w serii karnych. Raz skończyło się szczęśliwie, a dwa razy lepszy był rywal. Było to w półfinale w 1994 roku przeciwko Nigerii i cztery lata później w 1/4 przeciwko Burkina Faso.

Bilans Kasperczaka jest korzystny. Na swoim koncie ma więcej wygranych niż porażek. I jeszcze na koniec uwaga. Dlaczego w tym wykazie są tylko dwa mecze w Pucharze Narodów w 2008 roku? Bo po przegranym meczu z “Czarnymi Antylopami” z Angoli 1:3 Henri podał się do dymisji, a w ostatnim grupowym spotkaniu z RPA zespół prowadził już jego asystent.

BILANS KASPERCZAKA W PUCHARZE NARODÓW

1994 r. (turniej w Tunezji), trener WKS: Sierra Leone 4:0, Zambia 0:1, Ghana 2:1, Nigeria 2:2 karne 2-4, Mali 3:1. 3 miejsce

1996 r. (RPA) Tunezja: Mozambik 1:1, Ghana 1:2, WKS 3:1, Gabon 1:1 karne 4-1, Zambia 4:2, RPA 0:2. 2 miejsce

1998 r. (Burkina Faso): Ghana 0:2, DR Konga 2:1, Togo 3:1, Burkina Faso 1:1 karne 7-8. Ćwierćfinał

2002 r. (Mali) Mali: Liberia 1:1, Nigeria 0:0, Algieria 2:0, RPA 2:0, Kamerun 0:3, Nigeria 0:1. 4 miejsce

Kazał stracić pisarza

Ten wpis zostal opublikowany w sobota, Styczeń 24th, 2015 o 08:55 i jest napisany pod Afryka. Mozesz sledzic komentarze do tego wpisu poprzez RSS 2.0 kanal. Mozesz rowniez zamiescic komentarz, lub sledzic post ze swojej wlasnej strony.

45 odpowiedzi dla “Z historii afrykańskiej piłki. Jubileuszowy mecz Kasperczaka”

1. Biker napisal(a):

Dziś prawdziwe święto i emocjonujące ( mam nadzieje ) potyczki.
    O 17.00 startują Mali vs Cote d’ Ivoire
    Jeśli podopieczni H. Kasperczaka zagrają tak dobrze i mądrze jak w 1 meczu to Ivoryjczycy znów nie zgarną pełnej puli, jak to się od nich oczekuje.
    Skład Mali powinien być prawie identyczny w porównaniu z 1 meczem. Uraz kolana ma jeden z graczy ,,Orlow,, i może być w tym wypadku konieczność zmiany.
    W.K.S. oczywiście bez Gervinho i być może z S. Doumbią od początku. Od 1 minuty powinni też zagrać Siaka Tiene i Max Gradel za słabego S.Kalou…..
    No i mecz Gwinea – Kamerun
    Jedni z moich najwiekszych ulubieńców, Gwinejczycy być może zagrają od 1 minuty ze swoim 1 kapitanem, obrońcą, czasem pomocnikiem Kamilem Zayatte.
    Ibrahima Traore odda wtedy opaskę kapitana. Ten drugi na konferencji po meczu z W.K.S. stwierdzil, że czują niedosyt, bo mogli ten mecz wygrać…..Dziś trudna przeprawa z faworytami grupy – Kamerunen.
    Może zagra od poczatku młody talent N’dje ale ma konkurencje w ataku – Aboubacar czy Choupo- Moting.
    Czekam z niecierpliwością na dzisiejsze mecze i kumpla z ktorym będziemy kibicować! :-)

2. Biker napisal(a):

Clinton N’jie, sorry za bład w pisowni nazwiska ( pisze teraz z pamięci…)

3. Biker napisal(a):

Dzisiaj w zasadzie cały atak ,,Sloni,, jest do wymiany.
    Dlaczego?
    Gervinho pauzuje, a za niego powinien grać Seydou Doumbia.
    Salomon Kalou jest w kiepskiej dyspozycji i za niego wprowadzilbym Maxa Gradela.
    Bony Wilfried niewidoczny w 1 meczu, a za niego wstawiłbym Lacine Traore.

4. Michal Zichlarz napisal(a):

Biker, a asysta Bonyego przy golu strzelonym Gwinei? ja bym go nie mieniał, zresztą może lepiej żeby nie grał dzisiaj…

5. Biker napisal(a):

Michał ale dowaliłeś do pieca, hehe ;-)
    ,,Może lepiej, żeby dzisiaj nie grał,, – chodziło Ci rzecz jasna o troskę Twoją o Malijczyków :-)
    Bony może grać dzisiaj ale ja wolę Lacine Traore. Zobaczymy co H.Renard postanowi….

6. Michal Zichlarz napisal(a):

Bony jest niebezpieczny. Trzymajmy kciuki za Kasperczaka!

7. LOLO napisal(a):

Tak, jest Trzymamy z Henriego!! Jestem całym sercem za Mali,!!
    Keita i koledzy do roboty! Uczcijcie jubileusz Trenera..
    @Biker, , Miłego świętowania.

8. LOLO napisal(a):

Tak, jest Trzymamy za Henriego!! Jestem całym sercem za Mali,!!

9. Biker napisal(a):

@Lolo
    Dzieki bardzo. Powinno być dziś na co popatrzeć.
    Do pózniej :)

10. inspiw napisal(a):

A ja mam dzisiaj serce rozdarte z jednej strony Słonie którym kibicuję od lat z drugiej H. Kasperczak ze swoim Mali. Cóż w takim razie niech będzie remis 4:4

11. LOLO napisal(a):

nspiw, 4:4 :) to prawie więcej goli, , niż dotychczas strzelono na całym turnieju. . :D

12. LOLO napisal(a):

inspiw,oczywiście.

13. inspiw napisal(a):

Czas nadrabiać straty

14. Biker napisal(a):

Mało goli,.malo. Niech będzie 7 : 7, a co tam….
    Ja też rozdarty jestem komu kibicować…..

18. inspiw napisal(a):

Idą na wynik jakiego jeszcze nie było 1:1. Sędziowie dzisiaj dokazują.

19. LOLO napisal(a):

Dramat keepera Mali, .Diakite.mieśień czterogłowy uda.
    Ciężko będzie go zastąpić, bo na rezerwie dwaj , No ‘Name.

stawiam dużą stawkę na remis 1:1

20. LOLO napisal(a):

Debiut Germain Berthe, 21 bramkarza z ligi Malijskiej.

21. LOLO napisal(a):

21 letniego.

22. inspiw napisal(a):

No i mamay całkiem nispodziewany wynik

23. LOLO napisal(a):

1:1, :D , obstawiać Kamerun -Gwinea u bukmachera :)

24. inspiw napisal(a):

Dla odmiany po remisach w pierwszej kolejce mamy wynik 1:1 .

25. Kartagińczyk napisal(a):

Wiadomo, że nic nie wiadomo… :)

26. Daniel O napisal(a):

Witam :P ierwszy raz oglądam PNA w skali oglądnięcia większości meczów i jestem zaskoczony wyrównanym poziomem meczów.Może zacznę od dzisiejszego meczu WKS – Mali gdzie przy przewadze WKS mecz się kończy powiedzmy wymęczonym remisem z ich strony , a ogólnie trzymam kciuki w grupie a za Kongo w grupie B za Wyspy Zielonego Przylądka q grupie C za Senegal i w grupie D za Mali . Pozdrawiam mojego Przyjaciela Biker’a.

27. Biker napisal(a):

Kurcze, dobry mecz w 1 polowie…
    Znakomity Mohamed Sacko ale z minuty na minute Ivoryjczycy dochodzili do glosu i stwarzali grozne sytuacje…
    Mimo przewagi 67% – 33% posiadania piłki brakowalo kropki nad ,,i,,
    Dobra decyzja trenera Renarda i w 39 minucie wchodzi Max Gradel i strzela w 2 polowie wyrównującą bramkę. Wyczulem, że zawodnik Etienne się dziś przyda drużynie. @Michał pamiętasz co pisałem.
    Sprawiedliwy remis i będzie ciśmienie do końca
    w tej grupie.
    P.S. Pozdrowienia dla wszystkich od mojego kolegi @Daniel O, który napisał właśnie swój 1 komentarz na blogu. Oglądamy wspolnie dzisiejsze mecze.
    Mam nadzieje,.że szybko ukaze sie na blogu.
    Pozdro.

28. inspiw napisal(a):

Ciągle czekam ta taki mecz WKS-u do jakiego są predysponowani. Znowu zaczynają grać dopiero po utracie bramki. Jak dla mnie nr 1 w pierwszej połowie w drużynie Słoni był Renard widać dobre przyotoanie kondycyjne i pełną deternimację. Yaya Toure tak na pół gwizdka. A co do Mali to zbyt defensywnie po stracie bramki. Coś trzeba będzie pokombinowac w trzecim meczu (najlepiej jak Mali strzli bramkę w 90 minucie to wtedy pewnie dowiozą zwycięstwo) No dobrze ale będzie ciekawie do końca.
    Zobaczymy co w drugim meczu zaprezentują drużyny.

29. Biker napisal(a):

@inspiw
    Tak Harve Renard to niezwykle kreatywny i zaangażowany zawodnik. Świetnie rzuca plastikowymi butelkami :-D

30. Biker napisal(a):

Ja pierdziele! Bramka turnieju strzelona z rzutu rożnego przez Banjamina Moukandjo!!!!