Sędziowski skandal. Trzy razy kończył mecz!

Dziś tylko dwa mecze na Pucharze Narodów Afryki. Gospodarze czyli Kamerun, to póki co jedyna reprezentacja, która strzela na turnieju u siebie, więcej niż jednego gola. Dziś w Jaunde zmietli z boiska Etiopię 4:1, a Vincent Aboubakar, którego gol przypomnę dał „Nieposkromionym Lwom” mistrzostwo Afryki pięć lat temu, na koncie już 4 trafienia i będzie pewnie, przy tej mizerii strzeleckiej królem strzelców imprezy. W wieczornym meczu padł podstawowy wynik tegorocznego PNA czyli 1:0. W takim stosunki Burkina Faso, zasłużenie dodajmy, pokonała Republikę Zielonego Przylądka.

Ja jednak nawiążę jeszcze raz do tego, co wydarzyło się wczoraj, w starciu Mali z Tunezją, a konkretnie do sędziowania. To co wydarzyło się w Limbe, to skandal, bo przecież arbiter aż trzy raz kończył ten mecz!

Do prowadzenia tego ważnego spotkania, w którym zmierzyły się reprezentacje pretendujące do czołowych miejsce w tegorocznym Pucharze Narodów, wyznaczono arbitra z Zambii Janny Sikazwe. Można powiedzieć i napisać, że to czołowy arbiter na Czarnym Kontynencie, bo przecież w 2017 roku prowadził finał PNA, w którym Kamerun zmierzył się z Egiptem. Podyktował karnego dla Malijczyków, a później Tunezyjczyków, pokazał czerwoną kartkę, ale to co zrobił w końcówce, to wzbudziło konsternację wszystkich, łącznie z milionami kibiców przed telewizorami czy monitorami, którzy oglądali spotkanie na Limbe Stadium.

W 85 minucie i 7 sekundzie arbiter z Zambii po raz pierwszy… zakończył spotkanie. Wszyscy byli w szoku. Całe zamieszanie trwało blisko minutę, po czym sędzia się zreflektował i kazał grać dalej. Mecze z reguły, także teraz na turnieju w Kamerunie są przedłużane standardowo o 4-5 minut, wydawało się, że będzie tak też podczas emocjonującego starcia Malijczyków z „Orłami Kartaginy”, tym bardziej po tym, jak już w samej końcówce – po tym nieszczęsnym odgwizdaniu końca meczu – pokazał czerwoną kartkę El Bilal Toure. Sędzia analizował jeszcze wszystko na monitorze, co „kosztowało” kolejne dziesiątki sekund. Tymczasem nadeszła 89 minuta i 43 sekunda, a Sikazwe… zakończył spotkanie po raz drugi! Znowu szok, znowu niedowierzanie szczególnie na tunezyjskiej ławce, gdzie selekcjoner Mohdher Kebaier i jego współpracownicy rzucili się z pięściami w kierunku prowadzących mecz sędziów. Doszło do awantury, przepychanek, a schodzącego z boiska Janny Sikazwe i jego współpracowników musieli otaczać ochroniarze. Mecz zakończył się skandalem jakich mało.

Koniec zamieszania? Gdzie tam! Po ceremonii wręczenia nagrody najlepszego zawodnika, którą otrzymał bramkarz Mali Ibrahim Mounkoro, za obronę piłki po karnym egzekwowanym przez Wahbi Khazri, pomeczowych wywiadach z zawodnikami i konferencji prasowej, oficjele CAF, Afrykańskiej Konfederacji Piłkarskiej zdecydowali, że… trzeba dograć doliczone ekstra 4 minuty! Mali weszło na boisko, pojawił się też na nim nieszczęsny arbiter, ale nie było Tunezyjczyków, którzy byli wściekli na wszystkich.

- Piłkarze po meczu weszli do lodowej kąpieli i regenerowali się, po czym po 35 minutach od „zakończenia meczu” zostaliśmy poinformowani, że mamy ponownie wejść na boisko. Jako trener pracuję już przez lata, ale czegoś takiego jeszcze nie byłem świadkiem – komentował po spotkaniu 51-letni selekcjoner Tunezyjczyków Mohdher Kebaier. Całe to zamieszanie sprawiło, że kolejny mecz w tej grupie Gambia – Mauretania odbył się z blisko godzinnym opóźnieniem… „L’Equipe” podała, że Sikazwe doznał udaru i odwieziono go do szpitala. Jeśli tak było, to po co po 40 minutach ponownie wybiegał na boisko?

SĘDZIOWSKIE SKANDALE W AFRYCE

Chcą powtórzenie eliminacyjnego meczu!

Puchar przy zielonym stoliku

Karny z kapelusza

Kłopoty z sędziami

PUCHAR NARODÓW AFRYKI

9 stycznia – 6 lutego 2022, Kamerun

GRUPA A

9 stycznia, Kamerun – Burkina Faso 2:1. Aboubakar 40 i 45+3. z karnych – Sangare 24.

Etiopia – Republika Zielonego Przylądka 0:1. Tavares 45+1.

13 stycznia, Kamerun – Etiopia 4:1. Ekambi 8., 68., Aboubakar 53., 55. – Hotessa 4.

Republika Zielonego Przylądka – Burkina Faso 0:1. Bande 39.

1. Kamerun 2 6 6-2

2. Burkina Faso 2 3 2-2

3. Republika Zielonego Przylądka 2 3 1-1

4. Etiopia 2 0 1-5

17 stycznia, Republika Zielonego Przylądka – Kamerun

Burkina Faso – Etiopia

GRUPA B

10 stycznia, Senegal – Zimbabwe 1:0.  Mane 90+7. karny

Gwinea – Malawi 1:0. Sylla 35.

14 stycznia, Senegal – Gwinea

Malawi – Zimbabwe

18 stycznia, Malawi – Senegal

Zimbabwe – Gwinea

GRUPA C

10 stycznia, Maroko – Ghana 1:0. Boufal 83.

Komory – Gabon 0:1. Boupendza 16.

14 stycznia, Maroko – Komory

Gabon – Ghana

18 stycznia, Gabon – Maroko

Ghana – Komory

GRUPA D

11 stycznia, Nigeria – Egipt 1:0. Iheanacho 30.

Sudan – Gwinea Bissau 0:0

15 stycznia, Nigeria – Sudan

Gwinea Bissau – Egipt

19 stycznia, Gwinea Bissau – Nigeria

Egipt – Sudan

GRUPA E

11 stycznia, Algieria – Sierra Leone 0:0

12 stycznia, Gwinea Równikowa – Wybrzeże Kości Słoniowej 0:1. Gradel 5.

16 stycznia, WKS – Sierra Leone

Algieria – Gwinea Równikowa

20 stycznia, WKS – Algieria

Sierra Leone – Gwinea Równikowa

GRUPA F

12 stycznia, Tunezja – Mali 0:1. Kone 48. karny

Mauretania – Gambia 0:1 Jallow 10.

16 stycznia, Gambia – Mali

Tunezja – Mauretania

20 stycznia, Gambia – Tunezja

Mali – Mauretania

TAK BYŁO W ELIMINACJACH PUCHARU NARODÓW

ZOBACZ POPRZEDNIE TURNIEJE

2019 – Puchar dla Algierii

Alfabet PNA

Eliminacje Pucharu Narodów

2017 – Nieposkromione Lwy po raz piąty

Eliminacje Pucharu Narodów

2015 – Barry bohaterem Słoni

Podsumowanie turnieju

Eliminacje Pucharu Narodów

2013 – Nigeria po raz trzeci!

Jedenastka mistrzostw

Eliminacje Pucharu Narodów

2012 – Historyczny sukces Zambii!

Jedenastka mistrzostw

Eliminacje Pucharu Narodów

ONI ZDOBYWALI MISTRZOSTWO AFRYKI

1957 – Egipt – trener Mourad Fahmy, 1959 – Egipt – Josef Titkos (Węgry), 1962 – Etiopia – Slavko Milosevic (Jugosławia), 1963 – Ghana – Charles Gyamfi, 1965 - Ghana – Charles Gyamfi, 1968 – Kongo-Kinszasa – Ferenc Csanadi (Węgry), 1970 – Sudan – Abdelfattah Hamad, 1972 – Kongo – Adolph Bibanzulu, 1974 – Zair – Blagoje Vidinic (Jugosławia), 1976 – Maroko – Gheorge Mardarescu (Rumunia), 1978 – Ghana – Fred Osam Duodu, 1980 – Nigeria – Otto Gloria (Brazylia), 1982 – Ghana – Charles Gyamfi, 1984 – Kamerun – Rade Ongnajović (Jugosławia), 1986 – Egipt – Mike Smith (Wales), 1988 – Kamerun – Claude Le Roy (Francja), 1990 – Algieria – Abdelhamid Kermali, 1992 – Wybrzeże Kości Słoniowej – Martial Yeo, 1994 – Nigeria – Clemens Westerhof (Holandia), 1996 – RPA – Clive Barker, 1998 – Egipt – Mohamed Al Gohari, 2000 – Kamerun – Pierre Lechantre (Francja), 2002 – Kamerun – Winfried Schafer (Niemcy), 2004 – Tunezja – Roger Lemerre (Francja), 2006 – Egipt – Hassan Shehata, 2008 – Egipt – Hassan Shehata, 2010 – Egipt – Hassan Shehata, 2012 – Zambia – Herve Renard (Francja), 2013 - Nigeria – Stephen Keshi (Nigeria), 2015 –  Wybrzeże Kości Słoniowej – Herve Renard, 2017 –  Kamerun – Hugo Broos (Belgia), 2019 – Algieria – Djamel Belmadi (Algieria)

Ten wpis zostal opublikowany w czwartek, Styczeń 13th, 2022 o 22:14 i jest napisany pod Afryka. Mozesz sledzic komentarze do tego wpisu poprzez RSS 2.0 kanal. Mozesz rowniez zamiescic komentarz, lub sledzic post ze swojej wlasnej strony.

54 odpowiedzi dla “Sędziowski skandal. Trzy razy kończył mecz!”

  1. Biker napisal(a):

    To jest sedzia z Zambii, a nie Zimbabwe. W 2018 roku został przez CAF zawieszony za korupcje !!!
    Wrzuciłem link z artykułem na ten temat (źródło z portalu Afrykańskiego )

  2. Biker napisal(a):

    https://foot-africa.com/scandale-dans-la-can-2022-janny-sikazwe-devient-la-risee-des-reseaux-sociaux/

  3. Biker napisal(a):

    https://pl.wikipedia.org/wiki/Janny_Sikazwe

  4. Kartagińczyk napisal(a):

    Dzisiaj wygrali faworyci, czyli bez niespodzianek.

    Biker – czytałem wszystko, co przesłałeś o Sikazwe, a nawet dużo poszperałem. Z tego, co wyczytałem, to jeden z najbardziej utytułowanych sędziów w Afryce… To jest naprawdę śmierdząca sprawa, że taki człowiek wrócił do łask, przyjeżdża na turniej i robi, co chce, kończy mecz i ucieka eskortowany przez policję… A CAF nabiera wody w usta, później wydaje krótkie, niewiele znaczące, oświadczenie i nadal nic nie robi w sprawie tamtego meczu i tamtych wydarzeń. Jawny kryminał. Jak sam napisałeś, kosmos w biały dzień. I to w XXI wieku, w dobie wszechobecnych kamer i podglądactwa z każdej strony.

  5. Michal Zichlarz napisal(a):

    @Biker
    faktycznie Zambia, już to zmieniam, dzięki

  6. Kartagińczyk napisal(a):

    Jakoś nie wierzę, że dostał udaru. Po tylu latach pracy, akurat na PNA. Dodając jego przeszłość…

    sportsfinding.com/it-is-not-sikazwes-first-mess-a-red-one-to-ramos-corruption/127806/

  7. Biker napisal(a):

    @Kartagińczyk
    Ani ja ani Ty nie uwierzy w takie bajki i udarze tego zambijskiego ,, sędziego ,,
    Polityka i futbol w Afryce to jedność tak naprawdę. Piłka nożna na Czarnym Lądzie jest w mackach polityków, którzy tylko szkodzą własnym reprezentacjom. Zawieszenia przez FIFA z powodów politycznych nie raz miały miejsce.
    Pan sędzia z Zambii jest,,ich człowiekiem ,, po prostu….

  8. Biker napisal(a):

    …Tutaj wszystko zamiata się pod dywan Mateusz – tak samo jak w polityce. Kosmos i kompletna ściema dla ogłupionych mas. Tylko, że ludzie coraz więcej dostrzegają. Zauważyłeś, że dziś nawet na meczu gospodarzy mnóstwo miejsc na stadionie było wolnych…hmmm

    @Michał Zichlarz
    Ok. Będę czujny. Pozdro i w kontakcie :)

  9. Biker napisal(a):

    @Kartagińczyk
    Bardzo dobry artykuł, który wrzuciłeś. Człowiek ma dobre CV i byle kogo nie podstawiono, żeby siać zamieszanie…
    Wrzucę jeszcze raz…

    https://sportsfinding.com/it-is-not-sikazwes-first-mess-a-red-one-to-ramos-corruption/127806/

  10. Biker napisal(a):

    Pamiętacie ten pseudo- gówniany mecz Polska – Japonia na mistrzostwach świata w Rosji 2018?
    Właśnie te ,, zawody ,, sędziował Sikazwe :-| Ten sam z meczu Tunezji z Mali.

  11. inspiw napisal(a):

    @Biker
    Czyli pan sędzia Sikazwe jest gwarantem nietypowych wydarzeń :)

  12. Fan napisal(a):

    Senegal jest tragiczny! Chyba nie mają prawa ugrać nic na tym turnieju z taką grą

  13. Biker napisal(a):

    @inspiw
    W rzeczy samej :)
    Prawdziwy Afrykański czarodziej z teczką :-D

  14. Biker napisal(a):

    @Fan
    A jak Gwinea w pierwszej połowie?

  15. Fan napisal(a):

    @Biker Gwinea w miarę, oddają Chociaż strzały, Mane schowany narazie do kieszeni, z resztą tak samo ja w meczu z Zimbabwe

  16. inspiw napisal(a):

    @Biker
    Gwinea nieco lepiej ale poziom nie zachwyca

  17. zich napisal(a):

    Lwy Terangi dopiero w 56 minucie stworzyły jakieś zagrożenie, słabo na razie

  18. inspiw napisal(a):

    Ja nie mogę zrozumieć tylko jak można popełniać tyle prostych błędów technicznych. Przecież w ciągu kilku dni nie można stracić techniki a u większości piłkarzy wygląda to tak jakby dopiero ktoś wyciągnął ich z piłki podwórkowej.

  19. Fan napisal(a):

    @inspiw dokładnie…ja też nie mogę zrozumieć jak to jest,że te największe gwiazdy, które tak błyszczą w klubach w Afryce sobie kompletnie nie radzą…Taki salah czy mane,oni się tu niczym nie wyróżniają, przynajmniej narazie

  20. Biker napisal(a):

    Oglądałem całą drugą połowę meczu. Na pierwszą się spóźniłem. CAF TV konsekwentnie transmituje na żywo, więc z Viaplay narazie zrezygnuje :)
    Daleki jestem od zachwytu jeśli chodzi mecz Senegal vs Gwinea. Chłopaki krzywdy sobie nie zrobili, bo podzielili się punktami. Obaj kapitanowie z Liverpoolu, a Naby Kwota został graczem tego meczu. Tempo dość wolne i nie wiem czy to wina upałów czy po prostu oszczędzania sił, bo żeby zdobyć medal na tym PNA trzeba rozegrać siedem spotkań…

  21. Biker napisal(a):

    *Naby Keita (ohhh ten słownik)

  22. Biker napisal(a):

    Mecze, które są rozgrywane jednocześnie czyli Maroko vs Komory i Zimbabwe vs Malawi można również za darmo na żywo obejrzeć na kanale CAF TV (You Tube) !!! :-)

  23. Kartagińczyk napisal(a):

    Senegal – Gwinea 0:0.

    Kolejny przeciętny mecz Senegalczyków, ale może się rozkręci. Brawa za punktdla Gwinei, trzymam za nią kciuki :)

  24. Biker napisal(a):

    @Kartaginczyk
    Dzięki za wsparcie dla Syli National :-)
    Kibice w Gwinei są zadowoleni, a Kaba Diawara powoli ogarnia reprezentacje… wkońcu to był bardzo dobry napastnik środkowy swego czasu. Teraz mecz z Zimbabwe i powinno być 7 punktów na koncie…
    P.S. Obejrzałeś ten video clip który wrzuciłem ostatnio poświęcony reprezentacji Tunezji? :-)

  25. Biker napisal(a):

    Młoda wokalistka z Tunezji Yosra :-)

    https://youtu.be/vjjUms7Bpvc

  26. Kartagińczyk napisal(a):

    @Biker

    Chyba przegapiłem, mógłbyś w wolnej chwili wrzucić jeszcze raz, a na pewno obejrzę :)

    A Yosra, no cóż <3

  27. Biker napisal(a):

    @Kartagińczyk
    Masz w 25 komentarzu :-)

  28. Bartek1986 napisal(a):

    Hej. Oglądam mecz Maroko-Komory. Maroko prowadzi 1-0, ale ja się zastanawiam, jak można tak marnować okazję? Bramkarz Komorów wyjął dwusetkę.

  29. Bartek1986 napisal(a):

    Ludzie, jak można było teraz nie stRelic? Co bramkarz Komorów wyciąga!

  30. Bartek1986 napisal(a):

    Z drugiej strony, jak się strzela w środek bramki.

  31. Kartagińczyk napisal(a):

    Salim Ben Boina wyczynia cuda!

  32. Kartagińczyk napisal(a):

    @Biker, dzięki. Obejrzałem, świetna piosenka ;)

  33. Bartek1986 napisal(a):

    Karnego pięknego obronił nogami, choć jak były bramkarz mówię, że w środek się nie strzela. Gram teraz amatorsko i to samo, w środek uderzają. O co chodzi? Wytłumaczcie mi? Do boku albo pod poprzeczkę. Nie wiem, co się dzieje z tymi piłkarzami.

  34. Kartagińczyk napisal(a):

    Drugi gol dla Marokańczyków.

  35. Bartek1986 napisal(a):

    W końcu. I to jeszcze po Varze.

  36. Kartagińczyk napisal(a):

    Fajne, składne akcje Maroka, lecz jego piłkarze muszą popracować jeszcze nad wykończeniem.

  37. Biker napisal(a):

    @Kartagińczyk
    :-)
    To się cieszę ;-)

  38. Biker napisal(a):

    @Bartek 1986
    Zawsze się tak strzelało, bo strzały w środek bramki są bardzo ryzykowne. Być może zawodnicy, którzy decydują się na strzał w środek liczą na to , że zazwyczaj golkiper rzuci się w którąś że stron :-)

  39. Bartek1986 napisal(a):

    @Biker… No raczej się tak nie strzelało. Zawsze do boku mocno i nie ma szans. Piłkę oglądam od lat 90. i w środek nigdy nie strzelali. Nie mogę się zgodzić, pamiętam mecz Wisła – Valerenga, Głowacki, Paszkiewicz pod poprzeczę mocno, Żurawski do boku. Teraz każdy wali w środek, to już nie te czasy.

  40. Biker napisal(a):

    @Bartek 1986
    Nie zrozumiałeś mojego komentarza. Pisałem, że zawsze się strzelało w bok, a w środek to ryzyko. Przeczytaj jeszcze raz :)

  41. Bartek1986 napisal(a):

    @Biker Rzeczywiście! Przepraszam Cię. To powiedz mi Biker, od kiedy oni zaczęli strzelać w środek? Myślę, że to jest nowe zjawisko, co o tym sądzisz?

  42. Biker napisal(a):

    @Bartek 1986
    Jakiś nowy trend po prostu.
    Teraz wszystko do góry nogami jest i odchodząc od tematu futbolu…faceci wyglądają jak kobiety, kobiety wyglądają i żyją jak faceci ;-)
    Mnie już nic nie zdziwi w tym obecnym świecie. Też grałem w piłkę nożną i byłem wielokrotnie egzekutorem rzutów karnych i sam stałem na bramce tak jak Ty. Jestem rocznik 77 i nigdy nie było w dobrym tonie strzelać w środek bramki czyli w samego bramkarza tak naprawdę ;-)

  43. Biker napisal(a):

    Mecz Gabon – Ghana też do obejrzenia bez problemu i za darmo na kanale CAF TV :-)

    https://youtu.be/1HlQ7MOGuoM

  44. Bartek1986 napisal(a):

    No ja mam to i miałem do siebie, że czekałem do końca. Oczywiście nie raz poszło się w bok, ale raptem kilka razy. A teraz wszyscy walą w środek.
    Dziś nadrabiam zaległości, trzeci mecz oglądam. Piękny gol dla Zimbabwe.

  45. Biker napisal(a):

    Akcja Ghany pod tytułem ,,jedno podanie ,, i genialny strzał lewą nogą Andre Ayew, gdzie bramkarz nie był w stanie wybronić tak mocnego strzału jest elementarzem jak należy z głową grać w piłkę kopaną ;-)

  46. Fan napisal(a):

    @Biker dokładnie, Ayew klasa sama w sobie, z resztą jak zawsze

  47. inspiw napisal(a):

    Wiecie jak no moje oko to bramki są na PNA po prostu zwężone (Taka niespodzianka od CAF) i to jest przyczyną tych wszystkich problemów z trafieniem :)
    No chyba że macie inne informacje dlaczego tak marnie trafiają?

  48. inspiw napisal(a):

    No i jest niezła rozróba posypią się czerwone kartki dla Ghany

  49. Biker napisal(a):

    Panowie, Andre Ayew oprócz tego, że strzelił piękną bramkę w meczu z Gabonem (Bramka dla Gabonu też pierwszej klasy ) zachowuje się jak rozkapryszony gwiazdor i burak. Jedgo krzyki, gestykulacje i na koniec meczu mało by nie doszło do bójki. Koło chce ma chyba kompleksy pod tytułem ,, Dlaczego ja do tej pory nie zdobyłem Pucharu Narodów Afryki ,, :-D

  50. Biker napisal(a):

    *Kolo ma chyba kompleksy pod tytułem ,, Dlaczego ja do tej pory nie zdobyłem Pucharu Narodów Afryki ,, :-)

  51. Biker napisal(a):

    Ayew gwiazdorzy jak Doda Elektroda razem z Ibiszem wzięci… Typ jest żałosny po prostu jeśli chodzi o zachowanie wogòle. Nie usprawiedliwiają go umiejętności na murawie w tym momencie :-|

  52. Mane i spółka słabo. Awantura w Jaunde | AfrykaGola.pl napisal(a):

    [...] Sędziowski skandal. Trzy razy kończył mecz! [...]

  53. Puchar bez „Słoni” i „Orłów”! | AfrykaGola.pl napisal(a):

    [...] Sędziowski skandal. Trzy razy kończył mecz! [...]

  54. „Ogiery” w półfinale! | AfrykaGola.pl napisal(a):

    [...] się na taki krok. Pan arbiter doliczył cztery minuty, a wszystko skończył przed czasem… Nie pierwszy raz taka sytuacja miała miejsce z udziałem reprezentacji Tunezji na tym turnieju, która w tym wieku w czołowej czwórce była tylko dwa razy, w 2004, kiedy wygrali i trzy lata [...]

 

Zamiesc komentarz