Analiza. Pięć przyczyn klęski

KIBICE SENEGALU W MOSKWIE.

Po raz pierwszy od 1982 roku w drugiej rundzie mistrzostw świata nie znalazła się ani jedna reprezentacja z Czarnego Lądu. Najbliżej osiągnięcia tego celu, po wygraniu swojego pierwszego grupowego meczu z Polską był Senegal, ale na finiszu przegrał rywalizację z Kolumbią oraz Japonią. Maroko i Egipt skończyły grupowe rozgrywki na ostatnim miejscu. Nigerii i Tunezji udało się wygrać po jednym spotkaniu, ale nie takie były oczekiwania piłkarskich kibiców w Afryce. Co złożyło się na taki, a nie inny stan rzeczy?

1. Anachroniczny sposób gry

Choć łącznie w afrykańskich eliminacjach do MŚ padło 309 bramek, co dawało 2,43 gola na mecz, nieznacznie gorzej niż na mundialu w Rosji (2,64), to jednak w tej decydującej grupowej rozgrywce trafień było jak na lekarstwo. Weźmy taką grupę C, gdzie triumfowało Maroko przed Wybrzeżem Kości Słoniowej, Gabonem i Mali. Na 12 gier aż sześć zakończyło się bezbramkowymi remisami! Na MŚ padł jeden taki wynik, akurat byłem na tym meczu w Moskwie pomiędzy Francją, a Danią.

Tak gra się w Afryce i dotyczy to zarówno reprezentacji, jak i klubów. Przede wszystkim chodzi o to, żeby nie zainkasować gola. To się już nie sprawdza, tak na świcie się nie gra. Dominuje może nie tyle co bardzo ofensywny styl, co jednak parcie do przodu i skuteczne nękanie rywala. Afrykańskim drużynom tego brakuje i dlatego przegrywają już nawet z ekipami z Azji, które na tegorocznym mundialu zaprezentowały się lepiej niż te z Czarnego Lądu.

2. Brak stabilizacji

Cztery lata temu, podczas mundialu w Brazylii, w 1/8 mistrzostw znalazły się reprezentacje Algierii i Nigerii. Gdzie są dzisiaj ci pierwsi? Właśnie co pod koniec czerwca ze stanowiska selekcjoner odszedł słynny Rabah Madjer. Od 2014 roku, od momentu jak po MŚ „Lisy Pustyni” zostawił Vahid Halilhodzić, to Madjer był… szóstym trenerem reprezentacji Algierii! Jak w takich warunkach drużyna narodowa ma funkcjonować? Niestety, Algieria nie jest tutaj wyjątkiem.

3. Słabe związki

Kolejna ze słabości afrykańskiej piłki, słabe struktury. Tamtejsze związki w dużej mierze zarządzane są przez niekompetentnych działaczy, których dobierają politycy. Z drugiej strony gdyby nie pomoc władz, to futbolowe federacje nie dałyby sobie rady. Tak jest od lat i nic się nie zmienia.

4. Trenerzy pod pręgierzem

Dwie spośród pięciu afrykańskich reprezentacji na mundialu w Rosji miały swoich trenerów, Aliou Cisse w Senegalu i Nabil Maaloul w Tunezji. Pozostałe prowadzili obcokrajowcy. Kilka lat temu rozmawiałem o tym z Samsonem Siasią, świetnym zawodnikiem, a potem bardzo dobrym trenerem, który z Nigeryjczykami wywalczył młodzieżowe wicemistrzostwo świata i brąz na igrzyskach w Rio de Janeiro przed dwoma laty. Podkreślał, że w Afryce nie szanuje się miejscowych szkoleniowców. Coś w tym jest. Brakuje specjalistów do pracy z najmłodszymi, co potem przekłada się na wyniki reprezentacji.

5. Dualizm

W Afryce mistrzostwa kontynentu rozgrywane są… co roku. W latach nieparzystych mamy Puchar Narodów Afryki, najbardziej prestiżową imprezę na Czarnym Kontynencie, która rozgrywana jest od 1957 roku, a od niedawna tj. od niespełna dziesięciu lat także Mistrzostwa Narodów Afryki czyli CHAN, rozgrywany tylko dla piłkarzy grających na kontynencie. Nie wiem czy dobrze to służy rozwojowi futbolu w Afryce, ale jak pokazują ostatnie wyniki, nie zdaje to egzaminu.

ONI REPREZENTOWALI AFRYKĘ NA MŚ

1934 Włochy – Egipt (I runda)

1970 Meksyk – Maroko (I runda)

1974 RFN – Zair (I runda)

1978 Argentyna – Tunezja (I runda)

1982 Hiszpania – Kamerun, Algieria (I runda)

1986 Meksyk – Maroko (1/8 mundialu), Algieria (I runda)

1990 Włochy – Kamerun (ćwierćfinał), Egipt (I runda)

1994 USA – Nigeria (1/8 mundialu), Kamerun, Maroko (I runda)

1998 Francja – Nigeria (1/8 mundialu), RPA, Kamerun, Maroko, Tunezja (I runda)

2002 Japonia, Korea Południowa – Senegal (ćwierćfinał), Kamerun, Nigeria, RPA, Tunezja (I runda)

2006 Niemcy – Ghana (1/8 mundialu), Angola, WKS, Togo, Tunezja (I runda)

2010 RPA – Ghana (ćwierćfinał), RPA, Nigeria, WKS, Kamerun, Algieria (I runda)

2014 Brazylia – Nigeria, Algieria (1/8 mundialu), WKS, Ghana, Kamerun (I runda)

2018, Rosja – Senegal, Egipt, Maroko, Nigeria, Tunezja (I runda)

PODSUMOWANIE

Kamerun – 7 razy w finałach

Nigeria – 6 razy

Tunezja, Maroko – 5 razy

Algieria – 4 razy

RPA, Ghana, Wybrzeże Kości Słoniowej, Egipt – 3 razy

Senegal – 2 razy

Zair/DR Konga, Angola, Togo – 1 raz

Łącznie 13 reprezentacji

Ten wpis zostal opublikowany w czwartek, Lipiec 19th, 2018 o 10:53 i jest napisany pod Afryka. Mozesz sledzic komentarze do tego wpisu poprzez RSS 2.0 kanal. Mozesz rowniez zamiescic komentarz, lub sledzic post ze swojej wlasnej strony.

4 odpowiedzi dla “Analiza. Pięć przyczyn klęski”

 1. Kartagińczyk napisal(a):

  Bardzo dobry tekst, ze wszystkim się zgadzam. Pokazałeś w skrócie słabości afrykańskiego futbolu – nie ma co ich rozwijać, bo niejednokrotnie te tematy były poruszane. Tylko że my sprzed komputera możemy się wymądrzać, a rzeczywistość pozostanie niezmienna. Jakoś nie wierzę, żeby coś w najbliższym czasie drgnęło.

 2. zich napisal(a):

  Może akurat na kolejnym mundialu będzie lepiej, ale na jakieś znaczące zmiany, jak piszesz Kartagińczyku, nie ma za bardzo co liczyć…

 3. Kartagińczyk napisal(a):

  38-letni Belg Sven Vandenbroeck, będący do tej pory jednym z pomocników selekcjonera Kamerunu, został nowym trenerem reprezentacji Zambii.

 4. Klęska Esperance | AfrykaGola.pl napisal(a):

  [...] mistrza Afryki jest takim „dobrym” podsumowaniem nieudanego dla afrykańskiego futbolu roku. Przegrane z kretesem mistrzostwa świata w Rosji, gdzie żadnej z pięciu reprezentacji nie udało się awansować do drugiej rundy. Potem [...]

 

Zamiesc komentarz