Afrykańska jedenastka mundialu
Mistrzostw świata w Brazylii zbliżają się do końca. Przed nami półfinały Brazylia – Niemcy jutro i Holandia – Argentyna w środę. Wśród najlepszych nie ma już niestety reprezentacji z Czarnego Lądu.
Jak podsumować ten mundial? Z jednej strony znowu nie udało się nikomu przebić do czołowej czwórki, ale z drugiej w 1/8 – po raz pierwszy w historii – zagrały dwie afrykańskie jedenastki Nigeria oraz Algieria.
Oglądając bez mała wszystkie mecze z udziałem zespołów z Czarnego Kontynentu pokuszę się o wybranie, moim zdaniem, najlepszej afrykańskiej jedenastki. W niej jest pięciu graczy z Nigerii, czterech z Algierii i po jednym z Wybrzeża Kości Słoniowej oraz Ghany. Zachęcam do dyskusji i do swoich typów.
Bramkarz
Vincent Enyeama (31 lat, Nigeria)
Z wyjątkiem pechowej interwencji w meczu z Francją, gdzie zawalił przy bramce strzelonej przez Paula Pogbę, jeden z najlepszych bramkarzy w całym turnieju.
Prawa obrona
Serge Aurier (21 lat, Wybrzeże Kości Słoniowej)
Jedno z odkryć mistrzostw. Kapitalny mecz zwłaszcza z Japonią. To po jego dwóch dośrodkowaniach koledzy celnie strzelali i udało się wygrać 2:1.
Środek Obrony
Rafik Halliche (27 lat, Algieria)
Przed mundialem wydawało się, że to doświadczony Madjid Bougherra będzie dowodził tyłami „Lisów Pustyni”. To jednak gracz portugalskiej Academicy Coimbra trzymał w ryzach dobrze grającą w Brazylii defensywę Algierczyków.
Kenneth Omeruo (20 lat, Nigeria)
Pewny punkt zespołu. Ciężko było z nim wygrać pojedynek 1 na 1. „Super Orły” przez lata mogą mieć z niego wielką pociechę.
Lewa obrona
Faouzi Ghoulam (23 lata, Algieria)
Jego rajdy siały zamęt w zespołach przeciwników. Szybki, zwrotny. Z przyjemnością patrzyło się na jego występy i efektowne akcje.
Prawa pomoc
Emmanuel Emenike (27 lat, Nigeria)
Choć na mundialu w Brazylii królowi strzelców ostatniego Pucharu Narodów w RPA nie udało się zdobyć gola, to jednak z przodu „harował” za dwóch. To m.in. po jego zagraniu Peter Odemwingie zdobył zwycięską bramkę w meczu z Bośnią i Hercegowiną (1:0) co dało awans z grupy.
Środek pomocy
John Obi Mikel (27 lat, Nigeria)
Lider ekipy „Super Orłów”. Nie jest to wprawdzie typ wspaniałego Jay-Jay Okochy, ale ma duży wpływ na postawę zespołu.
Ahmed Musa (21 lat, Nigeria)
Strzelając dwa gole w świetnym meczu z Argentyną (2:3) pokazał na ile go stać. Bardzo błyskotliwy zawodnik.
Lewa pomoc
Sofiane Feghouli (24 lata, Algieria)
Kapitalny turniej zawodnika Valencii. Zdobywał bramki czy raczej gola z karnego w spotkaniu z Belgami, wypracowywał sytuacje kolegom. Od meczu z Rosją grał z rozbitą głową. Nie wiem czy nie najlepszy spośród wszystkich graczy z Afryki, którzy pokazali się na mundialu w Brazylii?
Atak
Asamoah Gyan (28 lat, Ghana)
Nie zawiódł. Zdobył bramkę w starciu z Niemcami i Portugalczykami. Dzięki tym dwóm trafieniom oraz czterem golom z poprzednich mistrzostw świata, stał się najskuteczniejszym strzelcem z Afryki w historii mundiali. Wyprzedził pod tym względem legendarnego Rogera Milę z Kamerunu.
Islam Slimani (26 lat, Algieria)
W Sportingu Lizbona raz gra, a raz nie. Teraz pokazał kasę. Zdobył bramkę w wygranym 4:2 starciu z Koreańczykami. Zdobył też wyrównującego gola w meczu z Rosjanami (1:1) co dało historyczny, bo pierwszy w historii „Lisów Pustyni” awans do drugiej rundy MŚ. Bardzo dobry turniej w wykonaniu tego gracza.
Trener: Vahid Halilhodzić (62 lata, bośniacki selekcjoner reprezentacji Algierii)
Mundial w Brazylii miał być dla niego pożegnaniem z “Lisami z Pustyni”. Teraz kibice w Algierii zbierają podpisy, żeby dalej pracował z ich kadrą. Jemu pierwszemu udało się awansować z jedenastką z Afryki Północnej do drugiej rundy MŚ. We wcześniejszych trzech startach, w 1982, 86 i 2010 roku Algierczykom to nie udało.
Lipiec 8th, 2014 at 15:38
Ależ mieliśmy wczoraj końcówkę w meczu decydującym o tytule mistrza Egiptu. Poziom może nie był zbyt wysoki, ale dramaturgia niesamowita. Ostatecznie Al-Ahly nie dało się jednak pokonać zawodnikom Smouhy i dzięki korzystniejszemu bilansowi bramkowemu po raz 37 zostało najlepszym zespołem ligi egipskiej. Drugie miejsce Smouhy oznacza natomiast, że klub ten po raz pierwszy w swojej historii zagra w Lidze Mistrzów. Trzecia lokata dla Zamaleku, czyli podopiecznych krytykowanego przez kibiców Mido. Jeśli Zamalek nie wygra tegorocznej LM (a na zwycięstwo “Białych Rycerzy” się nie zanosi) to będzie rywalizował w Pucharze Konfederacji 2015.
Lipiec 9th, 2014 at 09:02
Urbus, zajmij się naszym forum, nie będę sam ze sobą pisał!
Lipiec 9th, 2014 at 14:40
Zaskoczyła Algieria, Nigeria zagrała na swoim poziomie. WKS i Ghana nieco poniżej, choć wyglądało to na początku całkiem nieźle. Najgorszy był Kamerun, bo zupełnie przeszedł obok turnieju.
Lipiec 10th, 2014 at 14:24
Ciekawe zestawienie…,ale bardziej uhonorowana powinna być Ghana.
Fakt, zdobyli tylko jeden punkt, ale mimo to pokazali sporo dobrego, światowego futbolu,
mecz z Niemcami wielu kibicom będzie przez długi czas przychodził na pamięć…..
Ja osobiście widziałbym w 11 napastnika Chelsea ( na wypożyczeniu) Christiana Atsu i obrońce Esperance Tunis Harissona Affula. Myślę, że ten drugi w najbliższym czasie zmieni
klub, bo ten niewysoki gracz gra na wysokim poziomie i radzi sobie świetnie z rosłymi przeciwnikami.
Jeśli chodzi o Serge Auriera, to czekam na info jaki klub go wykupi z Tuluzy :->
Lipiec 11th, 2014 at 01:15
Może nie do pierwszej 11, ale jako rezerwowego tej drużyny widziałbym jokera Algerii – Abdelmoumene Djabou. Algieria sporo zyskiwała przy każdym jego pojawieniu się na boisku. Podobnie Brahimi, ale on trochę zawiódł mnie w meczu z Niemcami.
Styczeń 24th, 2015 at 22:52
[...] w sposób szczególny wyróżniam Serge Auriera. Ten 22-letni boczny obrońca “Słoni” był odkryciem mundialu, przynajmniej w zespole WKS. Teraz, po transferze do PSG jeszcze tylko się rozwinął. To on napędzał ataki swojej [...]
Lipiec 19th, 2023 at 15:21
[...] 2014 Brazylia – Nigeria, Algieria (1/8 mundialu), WKS, Ghana, Kamerun (I runda) [...]