Alfabet Pucharu Narodów Afryki

W niedzielę na stadionach Kamerunu zakończył się 33. Africa Cup of Nations. To największa sportowa impreza na Czarnym Lądzie. W trwającym prawie miesiąc turnieju najlepszy okazał się Senegal, który w niedzielę wieczorem w serii karnych 4-2 pokonał Egipt. Nie brakowało sportowych dramatów, a jak to przy okazji tak barwnej imprezy jak Puchar Narodów, także niesamowitych historii. Oto alfabet tegorocznych mistrzostw Czarnego Lądu.

A – jak Aboubakar

5 lat temu w finale PNA trafienie byłego snajpera Porto i Besiktasu dało „Nieposkromionym Lwom” z Kamerunu piąte w historii mistrzostwo. W tamtym turnieju zdobył tylko jedynego gola, ale tego najważniejszego. Teraz grający na co dzień w klubie z Arabii Saudyjskiej Al Nassr zdobywał bramkę za bramką, kończąc imprzę z niesamowitą liczbą aż 8 bramek, ale zwycięstwa w turnieju to nie dało. Pomogło tylko w zdobyciu 3 miejsca, jak w 1972 roku, kiedy Kamerun po raz pierwszy organizował Puchar Narodów. Co do 30-letniego już Aboubakara, to ma już swoje miejsce w historii kameruńskiego futbolu. Na koncie w kadrze ma 33 bramki, więcej zdobywały tylko takie legendy, jak Samuel Eto’o (56), od grudnia prezes tamtejszej federacji oraz gwiazda MŚ 1990 Roger Milla (43).

B – jak bramkarze

Było kilka bramkarskich wpadek na kameruńskim turnieju. W meczu Wybrzeże Kości Słoniowej – Sierra Leone nie popisał się golkiper „Słoni” Ali Sangare, który w przedziwnych okolicznościach „wypluł” złapaną piłkę, przez co pomógł rywalowi w samej końcówce wyrównać na 2:2. Z kolei w meczu o III miejsce swojaka zaliczył tej klasy specjalista co Andre Onana, który w połowie roku przechodzi z Ajaksu do Interu. W tym samym spotkaniu cuda wyprawiał też rezerwowy bramkarz „Ogierów” z Burkina Faso Farid Ouedraogo. Ogólnie jednak wielu bramkarzy na plus. Choć bramkarzem turnieju wybrano bramkarza Chelsea Edouarda Mendy, to na jeszcze większe słowa uznania zasłużył rezerwowy bramkarz „ Faraonów” Gabaski. Wskoczył w miejsce kontuzjowanego Mohameda El Shenawy i bronił jak z nut, szczególnie w serii karnych. To on wygrał Egipcjanom mecz w 1/8 z WKS czy w półfinale z Kamerunem, kilka obronionych karnych! Nawet w finale zaraz na początku złapał piłkę bitą z jedenastki przez samego Sadio Mane. To był kapitalny turniej 32-letniego golkipera Zamalek.

C – jak COVID

Na początku koronawirus krzyżował plany prawie wszystkim. Zakażonych było wielu graczy rewelacyjnych Komorów, gwiazdy Senegalu, Burkina Faso czy Tunezji oraz Algierii. Potem wszystko się na szczęście ustabilizowało. COVID nie pomógł jednak w osiągnięciu jeszcze lepszy wyników debiutującym w pucharze Komorom czy szczególnie dotkniętej wszystkim Tunezji. Ta po raz siódmy w swojej historii nie przebrnęła ćwierćfinałów.

E – jak Ebrima Darboe

To najbardziej nieprawdopodobna historii tegorocznego Pucharu Narodów. 20-latek gra na co dzień w AS Roma, a scenariusz jego życia mógłby posłużyć jako niesamowity film. Po śmierci ojca, jako 14 latek, żeby pomóc mamie i rodzeństwu ruszył przez pustynię do Europy niebezpiecznym śródziemnomorskim szlakiem. Po drodze przeżył porwania, tortury i bardzo ryzykowną morską podróż na Sycylię. Okazał się jednym z tych szczęśliwców, którzy dotarli do brzegu. We Włoszech pokazał nieprzeciętny piłkarski talent. W marcu zeszłego roku zadebiutował w Serie A. Teraz, w jedenastce debiutanta w PNA, który w rankingu FIFA przed imprezą w Kamerunie był na 154 miejscu, zagrał w ćwierćfinale Pucharu Narodów. To niezwykła historia.

K – jak Komory

Inna niesamowita historia związana jest z piłkarską reprezentacją Komorów. Dla nich już sam awans był wielkim wydarzeniem, choć w eliminacyjnej grupie byli w stanie zremisować u siebie z Egiptem. Wydawało się, że jak skończą z jedną zdobytą bramką czy punktem, to będzie dobrze, tymczasem zaskoczyli wielu, a przede wszystkim „Czarne Gwiazdy” z Ghany w grupie C. w ostatnim grupowym meczu sensacyjnie wygrali z nimi 3:2 i z trzeciego miejsca awansowali do fazy pucharowej. Tam kto wie jak byłoby w starciu z Kamerunem, gdyby nie koronawirus. Nagle okazało się, że przed starciem z gospodarzami kilkunastu graczy, występujących z reguły w podrzędnych klubach z 3 ligi we Francji, jest zakażonych, w tym bramkarze. W tej sytuacji w starciu z „Nieposkromionymi Lwami” miejsce między słupkami zajął nominalny obrońca Chaker Alhadur. Spisywał się więcej niż poprawnie, a osłabione Komory napędziły strachu pewnym siebie Kameruńczykom. Skończyło się na 2:1 dla gospodarzy.

R – jak rozczarowania

Było ich kilka. Przede wszystkim kompletnie zawiodła Algiera, faworyt numer 1 i obrońca trofeum. Od października 2018 roku zespół prowadzony przez Djamela Belmadiego nie przegrał meczu w 35 kolejnych międzypaństwowych grach. Wszystko skończyło się na tegorocznym PNA, gdzie „Lisy Pustyni” w grupie E zakończyły rywalizację z jednym strzelonym golem i jednym punktem na 4 miejscu, za WKS, Gwineą Równikową oraz Sierra Leone! To była katastrofa. Podobnie jak występ Ghany, która też nie wyszła z grupy. Zaraz po turnieju pracę stracił serbski selekcjoner „Czarnych Gwiazd” Milovan Rajevac, który w 2010 roku z ekipą z Afryki Zachodniej był w ćwierćfinale MŚ.

S – jak Sadio Mane i Salah

Finałowa konfrontacja Senegalu i Egiptu była też starciem dwóch gigantów Liverpool FC. Jurgen Klopp niechętnie puścił swoje gwiazdy na długi turniej. Na dodatek zostały one na nim do końca. Zresztą i Mane i Salah podkreślali, że wygrana w Pucharze Narodów, to coś jednak więcej niż sukcesy w klubie, nawet te największe. Ostatecznie śmietankę spił Mane. Nie trafił wprawdzie na początku meczu z „Faraonami” z jedenastki, ale decydującego karnego wykorzystał. A Salah? Zalał się łzami, jak w 2017, kiedy finałowej gry też nie udało mu się wygrać.

Ś – jak śmiertelne pogróżki

Po fazie grupowej jednym z faworytów do zwycięstwa była Nigeria. „Super Orły” zwyciężyły we wszystkich trzech meczach grając przy tym skutecznie i ładnie dla oka. Co z tego, skoro w meczu 1/8 dali się zaskoczyć jednym celnym uderzeniem w wykonaniu asa Tunezyjczyków Youseffa Msakni. Przy tej decydującej bramce zawalił bramkarz Maduka Okoye. To właśnie na nim i na ukaranym czerwoną kartką Alexie Iwobi skupiła się wściekłość nigeryjskich fanów. Zdaniem mieszkającego w Polsce od lat lekarze i menedżera [Anthony Egwuatu], miała ona etniczne podłoże. – Wszyscy obwiniają pochodzącego z plemienia Ibo bramkarza Okoye, choć jego matka jest Niemką. To na nim skupia się złość. Otrzymuje śmiertelne pogróżki, zablokował swój Instagram. Ci którzy rzucają pogróżki pod jego adresem, to większości ci z plemienia Joruba i Hausa – mówił nam po przegranym 0:1 meczu Nigeryjczyków z Tunezja Egwuatu. ZOBACZ TEKST WYWIAD. ANTHONY EGWUATU “ŚMIERTELNE POGRÓŻKI”

W – jak Wybrzeże Kości Słoniowej

Turniej na kameruńskich boiskach nie był też udany dla „Słoni” z WKS. Choć w dobrym stylu wygrali grupę E, gdzie w ostatnim meczu ograli Algierię 3:1, to w starciu o ćwierćfinał ulegli Egiptowi w serii karnych, gdzie nie popisał się fatalnie uderzający z jedenastki Eric Bailly z Manchesteru United. Szansa za rewanż już wkrótce. Kolejny Puchar Narodów ma być rozegrany właśnie w Wybrzeżu już w czerwcu i lipcu przyszłego roku. To wszystko dlatego, że turniej w Kamerunie miał się odbyć w 2021, ale wszystko zablokował koronawirus, a CAF, Afrykańska Konfederacja Piłkarska dziesięć lat temu zdecydowała, że turnieje będą się odbywały w latach nieparzystych.

Moja jedenastka PNA 2021: Gabaski (Egipt) – Hakimi (Maroko), Koulibaly (Senegal), E. Tapsoba (Burkina Faso), Yago (Burkina Faso) – Kabore (Burkina Faso), Mu. Barrow (Gambia), Salvador (Gwinea Równikowa) – Salah (Egipt), Aboubakar (Kamerun), Mane (Senegal). Trener Aliou Cisse (Senegal).

PUCHAR NARODÓW AFRYKI

9 stycznia – 6 lutego 2022, Kamerun

FINAŁ

6 luty, Senegal – Egipt 0:0. Karne 4-2

MECZ O III MIEJSCE

5 luty, Burkina Faso – Kamerun 3:3. Karne 3-5. Yago 24., A. Onana 43. (samobójcza), Ouattara 49. – Bahoken 71., Aboubakar 85., 87.

PÓŁFINAŁY

2 luty, Burkina Faso – Senegal 1:3. Toure 82. – A.Diallo 70., I.Gueye 76., Mane 87.

3 luty, Kamerun – Egipt 0:0. Karne 1-3

Najlepsi strzelcy: 8 – Vincent Aboubakar (Kamerun), 5- Karl Toko Ekambi (Kamerun), 3- Ibrahima Kone (Mali), Gabadinho Mhango (Malawi), Sofiane Boufal (Maroko), Sadio Mane (Senegal)

ĆWIERĆFINAŁY

29 stycznia: Gambia – Kamerun 0:2. Toko Ekambi 50., 57.

Burkina Faso – Tunezja 1:0. D.Ouattara 45+3.

30 stycznia: Maroko – Egipt 1:2 po dogrywce. Boufal 7. karny – Salah 50., Trezeguet 100.

Senegal – Gwinea Równikowa 3:1. Diedhiou 28., Kouyaté 68., I.Sarr 79. – Buyla 57.

1/8 FINAŁÓW

23 stycznia: Burkina Faso – Gabon 1:1. Karne 7-6. B. Traoré 28. – Guira 90+1. (samobójcza)

Nigeria – Tunezja 0:1. Msakni 47.

24 stycznia: Gwinea – Gambia 0:1. Mu. Barrow (71)

Kamerun – Komory 2:1. Toko Ekambi 29., Aboubakar 70. – M’Changama 81. z wolnego

25 stycznia: Senegal – Republika Zielonego Przylądka 2:0. Mane 63., Dieng 90+3.

Maroko – Malawi 2:1. En-Nesyri 45+2., Hakimi 70 wolny – Mhango 7.

26 stycznia: Wybrzeże Kości Słoniowej – Egipt 0:0. Karne 4-5

Mali – Gwinea Równikowa 0:0. Karne 5-6

GRUPA A

9 stycznia, Kamerun – Burkina Faso 2:1. Aboubakar 40 i 45+3. z karnych – Sangare 24.

Etiopia – Republika Zielonego Przylądka 0:1. Tavares 45+1.

13 stycznia, Kamerun – Etiopia 4:1. Ekambi 8., 68., Aboubakar 53., 55. – Hotessa 4.

Republika Zielonego Przylądka – Burkina Faso 0:1. Bande 39.

17 stycznia, Kamerun – Republika Zielonego Przylądka 1:1. Aboubakar 39. – Rodrigues 53.

Burkina Faso – Etiopia 1:1. Bayala (29) – Kebede 52. karny

1. Kamerun 3 7 7:3

2. Burkina Faso 3 4 3:3

3. Republika Zielonego Przylądka  3 4 2:2

4. Etiopia 3 1 2:6

GRUPA B

10 stycznia, Senegal – Zimbabwe 1:0.  Mane 90+7. karny

Gwinea – Malawi 1:0. Sylla 35.

14 stycznia, Senegal – Gwinea 0:0

Malawi – Zimbabwe 2:1. Mhango 43., 58. – Wadi 38

18 stycznia, Malawi – Senegal 0:0

Zimbabwe – Gwinea 2:1. Musona 26., Mahachi 43. – Keita 49.

1. Senegal 3 5 1:0

2. Gwinea 3 4 2:2

3. Malawi 3 4 2:2

4. Zimbabwe 3 3 3:4

GRUPA C

10 stycznia, Maroko – Ghana 1:0. Boufal 83.

Komory – Gabon 0:1. Boupendza 16.

14 stycznia, Maroko – Komory 2:0. Amallah 16., Aboukhlal 88.

Gabon – Ghana 1:1. Allevinah 88. – A. Ayew 18.

18 stycznia, Gabon – Maroko 2:2.  Allevinah 21., Aguerd 81. (samobójcza) – Boufal 74. (karny), Hakimi 84

Ghana – Komory 2:3.  Boakye 64., Djiku 77. – Ben Nabouhane 4., Mogni 61., 85.

1. Maroko 3 7 5:2

2. Gabon 3 5 4:3

3. Komory 3 3 3:5

4. Ghana 3 1 3:5

GRUPA D

11 stycznia, Nigeria – Egipt 1:0. Iheanacho 30.

Sudan – Gwinea Bissau 0:0

15 stycznia, Nigeria – Sudan 3:1. Chukwueze 3., Awoniyi 45., Simon 46. – Khedr 70. karny

Gwinea Bissau – Egipt 0:1. Salah 69.

19 stycznia, Gwinea Bissau – Nigeria 0:2. Sadiq 56.,  Troost-Ekong 75.

Egipt – Sudan 1:0.  Abdelmonem 35.

1. Nigeria 3 9 6:1

2. Egipt 3 6 2:1

3. Sudan 3 1 1:4

4. Gwinea Bissau 3 1 0:3

GRUPA E

11 stycznia, Algieria – Sierra Leone 0:0

12 stycznia, Gwinea Równikowa – Wybrzeże Kości Słoniowej 0:1. Gradel 5.

16 stycznia, WKS – Sierra Leone 2:2. Haller 25., Pepe 65. – M. Kamara 55., A. Kamara 90+3.

Algieria – Gwinea Równikowa 0:1. Obiang 70.

20 stycznia, WKS – Algieria 3:1. Kessié 22., I.Sangaré 39., Pepe 54. – Bendebka 73.

Sierra Leone – Gwinea Równikowa 0:1. Ganet 38.

1. WKS 3 7 6:3

2. Gwinea Równikowa 3 6 2:1

3. Sierra Leone 3 2 2:3

4. Algieria 3 1 1:4

GRUPA F

12 stycznia, Tunezja – Mali 0:1. Kone 48. karny

Mauretania – Gambia 0:1 Jallow 10.

16 stycznia, Gambia – Mali 1:1. Barrow 90. karny – Kone 78. karny

Tunezja – Mauretania 4:0. Mathlouthi 4., Khazri 8., 64., Jaziri 66.

20 stycznia, Gambia – Tunezja 1:0. Jallow 90+3.

Mali – Mauretania 2:0. Haidara 2., Kone 49. karny

1. Mali 3 7 4:1

2. Gambia 4 7 3:1

3. Tunezja 4 4 4:2

4. Mauretania 3 0 0:7

TAK BYŁO W ELIMINACJACH PUCHARU NARODÓW

ZOBACZ POPRZEDNIE TURNIEJE

2021 – Triumf “Lwów Terangi”

Alfabet PNA i jedenastka turnieju

Eliminacje Pucharu Narodów

2019 – Puchar dla Algierii

Alfabet PNA

Eliminacje Pucharu Narodów

2017 – Nieposkromione Lwy po raz piąty

Eliminacje Pucharu Narodów

2015 – Barry bohaterem Słoni

Podsumowanie turnieju

Eliminacje Pucharu Narodów

2013 – Nigeria po raz trzeci!

Jedenastka mistrzostw

Eliminacje Pucharu Narodów

2012 – Historyczny sukces Zambii!

Jedenastka mistrzostw

Eliminacje Pucharu Narodów

ONI ZDOBYWALI MISTRZOSTWO AFRYKI

1957 – Egipt – trener Mourad Fahmy, 1959 – Egipt – Josef Titkos (Węgry), 1962 – Etiopia – Slavko Milosevic (Jugosławia), 1963 – Ghana – Charles Gyamfi, 1965 - Ghana – Charles Gyamfi, 1968 – Kongo-Kinszasa – Ferenc Csanadi (Węgry), 1970 – Sudan – Abdelfattah Hamad, 1972 – Kongo – Adolph Bibanzulu, 1974 – Zair – Blagoje Vidinic (Jugosławia), 1976 – Maroko – Gheorge Mardarescu (Rumunia), 1978 – Ghana – Fred Osam Duodu, 1980 – Nigeria – Otto Gloria (Brazylia), 1982 – Ghana – Charles Gyamfi, 1984 – Kamerun – Rade Ongnajović (Jugosławia), 1986 – Egipt – Mike Smith (Wales), 1988 – Kamerun – Claude Le Roy (Francja), 1990 – Algieria – Abdelhamid Kermali, 1992 – Wybrzeże Kości Słoniowej – Martial Yeo, 1994 – Nigeria – Clemens Westerhof (Holandia), 1996 – RPA – Clive Barker, 1998 – Egipt – Mohamed Al Gohari, 2000 – Kamerun – Pierre Lechantre (Francja), 2002 – Kamerun – Winfried Schafer (Niemcy), 2004 – Tunezja – Roger Lemerre (Francja), 2006 – Egipt – Hassan Shehata, 2008 – Egipt – Hassan Shehata, 2010 – Egipt – Hassan Shehata, 2012 – Zambia – Herve Renard (Francja), 2013 - Nigeria – Stephen Keshi (Nigeria), 2015 –  Wybrzeże Kości Słoniowej – Herve Renard, 2017 –  Kamerun – Hugo Broos (Belgia), 2019 – Algieria – Djamel Belmadi (Algieria), 2022 – Senegal – Aliou Cisse

Ten wpis zostal opublikowany w środa, Luty 9th, 2022 o 13:49 i jest napisany pod Afryka. Mozesz sledzic komentarze do tego wpisu poprzez RSS 2.0 kanal. Mozesz rowniez zamiescic komentarz, lub sledzic post ze swojej wlasnej strony.

23 odpowiedzi dla “Alfabet Pucharu Narodów Afryki”

  1. Podlaszuk napisal(a):

    Zacne podsumowanie! :)

    Ja dorzuce od siebie 7 kadrów, ktore mysle, ze zostana ze mna na lata po tym Pucharze:

    (niechronologicznie)
    a) Hervé Koffi i jego salta tuz po zakonczonych karnych, gdy Burkina awansowala do cwiercfinalu po meczu z Gabonem
    b) Szalencza, wrecz obledna radosc Gabaskiego, gdy Mané nie wykorzystal karnego w finale
    c+d) Dwie parady w dwie sekundy komorskiego obronco-bramkarza Chakera Alhadura w meczu z Kamerunem w drugiej polowie,no i ta bomba z wolnego M’Changamy, pocisk jak z Katiuszy
    e) A. Jallow lutujacy w okienko w ostatniej minucie meczu Gambia-Tunezja i feta Gambijczykow na boisku :D
    f) 93 minuta meczu WKS-Sierra Leone, bramka na 2:2 dla SL po nieudanej paradzie iworyjskiego bramkarza, na powtórce widac tragedie w oczach tego zawodnika, on wie, ze tej pilki juz nie zatrzyma – uchwycony idealnie moment, gdy sport to ból
    g) Pomieszane urywki z trybun z meczów Mali, Nigerii, Gwinei, Senegalu lub Gambii – atmosfera na trybunach 10/10, doznania muzyczne również całkiem przyjemne :)

  2. Michal Zichlarz napisal(a):

    Takie obrazki zostają na lata :) Super migawki, każdy z nas ma swoje, dzięki @Podlaszuk

  3. Kartagińczyk napisal(a):

    Atmosfera jak zawsze świetna. Nigdzie indziej na świecie nie ma tak kolorowych kibiców, pomalowanych w narodowe barwy, roześmianych, tańczących, szamanów i osób przebranych przykładowo za faraonów.

  4. Biker napisal(a):

    @Michał Zichlarz
    Cieszę się, że w Twoim alfabetycznym podsumowaniu znalazła się historia Ebrima Darboe, która Wam udostępniłem :-)
    Warto takie historie przedstawiać i powielać :)
    Pozdrawiam :)

  5. kris74 napisal(a):

    Odszedł na wieczny odpoczynek legendarny trener niestety..http://www.90minut.pl/news/317/news3176299-Stefan-Zywotko-nie-zyje.html

  6. Kartagińczyk napisal(a):

    Stefan Żywotko, były wieloletni szkoleniowiec JS Kabylie, zmarł w wieku 102 lat :(

  7. Bartek1986 napisal(a):

    Miałem pisać… Stefan Żywotko zmarł.

  8. Biker napisal(a):

    Odważna propozycja…

    https://sport.interia.pl/pilka-nozna/news-mundial-2030-w-az-siedmiu-krajach-afryki-odwazna-propozycja,nId,5821063

  9. Biker napisal(a):

    @Michał Zichlarz
    Błąd jeśli chodzi o gracza z Sierra Leone -Ebrima Darboe. Sierra Leone nie grała przecież w ćwierćfinale Pucharu Narodów Afryki w Kamerunie… :)

  10. zich napisal(a):

    @Biker
    Ebrima Darboe jest Gambijczykiem :)

    @Kris74
    bardzo smutna informacja… sporo czasu spędziłem z Trenerem pisząc książkę “Stefan Żywotko. Ze Lwowa po mistrzostwo Afryki”

  11. Biker napisal(a):

    @Michał Zichlarz
    No to coś pomieszałem :-P

  12. Podlaszuk napisal(a):

    Mam nadzieję, że Stefana Żywotkę zasłużenie upamiętnią tam na algierskiej ziemi. W tym miesiacu jedna z większych ulic w Islamabadzie otrzymała imię Władysława Turowicza – inżyniera lotnictwo międzywojennej Polski, którego los rzucił do Pakistanu, gdzie właściwie stworzył od podstaw pakistańskie lotnictwo. Po cichu liczę, że w Kabylie również wspomną tego niezwykłego w ich historii trenera. Dwie afrykańskie Ligi Mistrzów!

  13. Podlaszuk napisal(a):

    @Biker
    MŚ w Kamerunie i sześciu innych krajach? To nie takie nierealne, zwłaszcza, że po tegorocznym Mundialu czekają nas mistrzostwa na 48 zespołów. Same turnieje na jeden kraj siłą rzeczy odejdą do przeszłości. Kwestia tego na ile afrykańskie kraje byłby gotowe finansowo na tradycyjne kto$-komu$-co$, by te organizację dostać.

  14. zich napisal(a):

    @Podlaszuk
    https://sportdziennik.com/zywotko-legenda-za-zycia/

  15. Biker napisal(a):

    @Podlaszuk
    I jeszcze tylko mały problemik pod tytułem bezpieczeństwo ;-)
    W takich krajach jak Demokratyczna Republika Konga czy Republika Środkowo afrykańska ciężko ją zapewnić…
    Pamiętasz atak rebeliantów z Frontu Wyzwolenia Cabindy na autokar z zawodnikami z Togo w 2010 roku.
    Ogranizatorzy turnieju w Angoli prosili, żeby ekipy udawały się na turniej drogą powietrzną. Togo jechało autobusem…

  16. Biker napisal(a):

    Tutaj ciekawy artykuł i podsumowanie tegorocznego PNA :) Portal Transfery.info

    https://transfery.info/ekstra/artykuly/puchar-narodow-afryki-nagrody-przyznane-jedenastka-wybrana-z-czego-zapamietamy-ten-turniej/161960

  17. Kartagińczyk napisal(a):

    Jeżeli chodzi o Mundial, niech w końcu przyznają go Marokowi, dwa razy okradzionemu przez FIFĘ.

  18. Kartagińczyk napisal(a):

    FIFA przystała na prośbę Ademoli Lookmana dotyczącą zmiany reprezentacji. Od teraz skrzydłowy będzie grał dla Nigerii.

  19. kris74 napisal(a):

    @zich wciąż przymierzam kupić tą książkę o Żywotce, muszę ją zakupić w końcu.

  20. Podlaszuk napisal(a):

    @Biker
    Kwestia bezpieczeństwa rzeczywiście jest paląca… Chciałbym zabrzmieć bardzo utopijnie i rzec “niechaj Mundial będzie przyczynkiem do historycznej stabilizacji w regionie.” Tak samo utopijnie myślałem o Mundialu w mojej ukochanej Brazylii. Jednak ani Mundial, ani Igrzyska w Rio nie wpłynęły na wojny gangów, a wskaźniki zabójstw niestety pozostały na wysokim poziomie.

  21. Biker napisal(a):

    @Podlaszuk
    Nawet jako entuzjasta Czarnego Lądu i kibic tamtejszych poczynań nie zgodziłbym się na organizację w tej konfiguracji :)
    Republika Południowej Afryki sobie dobrze poradziła mimo incydentów poza boiskowych.
    Jednak porównywać ten kraj do Republiki Środkowoafrykańskiej czy D.R. Konga to jak stawienie znaku równości między łososiem norweskim, a pangą jeśli chodzi o rybne potrawy :-P
    Sam zauważyłeś, że żadne zawody nie wpływają na mentalność patologii w niej mieszkającej.
    Afryka jak najbardziej jako organizator ale Maroko chociażby, a nie kraje gdzie panuje anarchia na wielu obszarach :-|

  22. Eliminacje PNA. 7 finalistów | AfrykaGola.pl napisal(a):

    [...] Alfabet Pucharu Narodów [...]

  23. Eliminacje Pucharu Narodów. 15 finalistów | AfrykaGola.pl napisal(a):

    [...] Alfabet Pucharu Narodów [...]

 

Zamiesc komentarz