Afrykańska Liga Mistrzów. Hit w półfinale

Największym zwycięzcą ćwierćfinałowych bojów okazał się tunezyjskie Esperance, który odrobił dwubramkową stratę z pierwszego meczu z CR Belouizdad i w serii karnych, wygrywając 3-2 awansował do czołowej czwórki. W ogóle Algierczycy mogą mówić o więcej niż zawodzie, bo w dwumeczu poległa też Mouloudia Alger. Klub ze stolicy Algierii nie dał rady w dwumeczu Wydad Casablanca (1:1 i 0:1). Nie ma Stefana Żywotki i klubowe zespoły z tego kraju nie awansują do najważniejszych rund African Champions League. Aż trzy bramki Kaizer Chiefs z Johannesburga strzelił mistrz Tanzanii Simba SC, ale wobec porażki w pierwszym meczu 0:4 niewiele to dało.

W meczach 1/2 zagrają Wydada z Kaizer Chiefs oraz Esperance z Al-Ahly. Trzy zespoły z północy Afryki w ostatnich latach często goszczą w tej fazie rozgrywek. Jeśli weźmiemy pod uwagę rozgrywki LM od 2017, to Al-Ahly w finale było trzy raz, a Wydad i EST po dwa. To w tej chwili topowe kluby w Afryce.

Pierwsze mecze półfinałowe 18 i 19 czerwca. Rewanże tydzień później. Finał zaplanowano na 17 lipca na Stade Mohammed w Casablance. Przy opisie meczów w sobotę posiłkuję się tradycyjnie opisami Kuby Wojtaszewskiego, naszego Big Mutombo.

Mamelodi Sundowns – Al-Ahly 1:1

Nie było powtórki sprzed 2 lat, kiedy Sundowns po porażce w Kairze wygrali u siebie aż 5:0. Zasadnicza różnica była taka, że po tamtej klęsce Al-Ahly zabrali rywalom trenera Pitso Mosimane. Kibice w Pretorii niezbyt miło powitali Mosimane na ulicach. Trener mistrzów Egiptu dostał też mnóstwo maili czy SMS-ów, z których płynęła rzeka żalu i złych życzeń ze strony fanów, którzy nie tak dawno nosili go na rękach. Co do samego meczu, to “zabiła” go szybko zdobyta bramka po rzucie rożnym dla kairczyków. Potem obrońcy trofeum mogli grać swoją defensywę i nic to, że brzydko dla oka i bez fajerwerków. Mamelodi mieli przewagę w posiadaniu piłki, ale nie za bardzo potrafili to przekuć na sytuacje strzeleckie. To było zderzenie dwóch sposobów gry. Ten bardziej konsekwentny, zorganizowany, skuteczny, poukładany i europejski w wykonaniu Al-Ahly i ten nieprzewidywalny, ofensywny, bardziej “afrykański” w wykonaniu Mamelodi. Bardzo dobrze przedstawił to trener Mosimane: “Simba dryblowali nas, mieli przewagę, ale my potrafiliśmy się zorganizować. Szanuję Gavina Hunta (Kaizer Chiefs), bo on wygrywa mecze i trofea, a nie posiadanie piłki”. Znowu było głośno o tym, że czołowy zawodnik Mameldodi Gaston Sirino (nota bene zawiódł w tym meczu i dość szybko został zmieniony) zamienił się na koszulki z jednym z piłkarzy Al-Ahly. Urugwajczyk bardzo chce opuścić RPA i przenieść się do swojego “trenerskiego ojca” do Egiptu. Ciekawe było to, że po pierwszym meczu w Kairze cały kontynent obiegły zdjęcia Sirino przebranego po meczu w koszulkę Al-Ahly. W rewanżu Sirino szybko założył kurtkę na koszulkę, żeby się go nie czepiali. Tak czy inaczej mistrzowie Egiptu znów chcą zabrać co najlepsze mistrzom RPA. Zresztą potwierdził to na pomeczowej, gorącej skądinąd, konferencji prasowej trener Mosimane. “Chcę zabrać Morenę i Sirino” – powiedział, po czym wstał od stołu i wyszedł…

Simba SC – Kaizer Chiefs 3:0

Mistrzowie Tanzanii oddali w tym meczu aż 32 strzały! Naprawdę niewiele zabrakło, żeby dokonali niemożliwego, bo sytuacji do tego mieli sporo. Kolejny dobry mecz zagrał Luis Miquissone. Reprezentant Mozambiku ewidentnie marnuje się w lidze Tanzanii, bo z piłką potrafi wyczyniać cuda i co najważniejsze, to nie jest sztuka dla sztuki.

Wydad Casablanca – MC Algier 1:0

Decydującego gola strzelił dopiero w doliczonym czasie Walid El Karti. Emocje mogły zakończyć się znacznie wcześniej, ale koszmarnie wręcz pudłował najlepszy snajper Wydad, Ayoub El Kaabi. Algierczycy polowali na swojego gola głównie po stałych fragmentach gry. O ofensywnej sile przebicia MC Algier najlepiej świadczy liczba 4 goli strzelonych w fazie grupowej. Od 2016 roku Wydad zawsze meldują się w fazie pucharowej.

Esperance Tunis – CR Belouizdad 2:0. Karne 3-2

Chociaż rozgrywki jeszcze się nie skończyły, to już teraz Mohamed Ben Romdhane moim zdaniem zasługuje na miano MVP tej edycji wśród piłkarzy Esperance. Pomocnik klubu z Tunisu na pięć minut przed końcem pięknym uderzeniem sprzed pola karnego trafił na 2:0 (5 gol w tej edycji), a potem skutecznie otworzył serię jedenastek. W Belouizdad w pierwszej serii pomylił się ich najlepszy strzelec, Amir Sayoud.

LISTA ZWYCIĘZCÓW PUCHARU MISTRZÓW AFRYKI

1964 – Oryx Douala (Kamerun), 1966 – Stade Abidjan (Wybrzeże Kości Słoniowej), 1967– TP Mazembe (DR Konga), 1968 – TP Mazembe, 1969 – Ismaily SC (Egipt), 1970 – Asante Kotoko (Ghana), 1971 – Canon Yaounde (Kamerun), 1972 – Haifa Conakry (Gwinea), 1973– AS Vita Club (Zair), 1974 – CARA Brazzaville (Kongo), 1975 – Haifa Conakry, 1976 – MC Algiers (Algieria), 1977 – Haifa Conakry, 1978 – Canon Yaounde, 1979– Union Douala (Kamerun), 1980 – Canon Yaounde, 1981 – JE Tizi-Ouzou (Algieria), 1982– Al-Ahly (Egipt), 1983 – Asante Kotoko, 1984 – Zamalek (Egipt), 1985 – FAR Rabat (Maroko), 1986– Zamalek, 1987 – Al-Ahly, 1988 – ES Setif (Algieria), 1989 – Raja Casablanca (Maroko),1990 – JS Kabylie (Algieria), 1991 – Club Africain (Tunezja), 1992 – Wydad Casablanca (Maroko), 1993 – Zamalek, 1994 – Esperance Tunis (Tunezja), 1995 – Orlando Pirates (RPA), 1996 – Zamalek

LISTA TRIUMFATORÓW AFRYKAŃSKIEJ CHAMPIONS LEAGUE

1997 – Raja Casablanca, 1998 – ASEC Abidjan (Wybrzeże Kości Słoniowej), 1999 – Raja Casablanca, 2000 – Hearts of Oak, 2001 – Al-Ahly, 2002 – Zamalek, 2003 – Enyimba Aba (Nigeria), 2004 – Enyimba Aba, 2005 – Al-Ahly, 2006 – Al-Ahly, 2007 – Etoile du Sahel (Tunezja), 2008 – Al-Ahly, 2009 – TP Mazembe , 2010 – TP Mazembe, 2011 – Esperance Tunis, 2012 – Al-Ahly, 2013 – Al-Ahly, 2014 – ES Setif (Algieria), 2015 – TP Mazembe, 2016 – Mamelodi Sundowns (RPA), 2017 – Wydad Casablanca, 2018 – Esperance Tunis, 2019 – Esperance Tunis, 2020 – Al-Ahly

ONI WYGRYWALI NAJCZĘŚCIEJ

9 – Al-Ahly (Egipt)

5 – Zamalek (Egipt), TP Mazembe (DR Konga)

4 – Esperance (Tunezja)

3 – Haifa Conakry (Gwinea), Raja Casablanca (Maroko), Canon Yaounde (Kamerun)

2 – Asante Kotoko (Ghana), Enyimba Aba (Nigeria), JS Kabylie, ES Setif (oba Algieria), Wydad Casablanca (Maroko)

Ten wpis zostal opublikowany w poniedziałek, Maj 24th, 2021 o 12:02 i jest napisany pod Afryka. Mozesz sledzic komentarze do tego wpisu poprzez RSS 2.0 kanal. Mozesz rowniez zamiescic komentarz, lub sledzic post ze swojej wlasnej strony.

28 odpowiedzi dla “Afrykańska Liga Mistrzów. Hit w półfinale”

  1. Kartagińczyk napisal(a):

    Silas Wamangituka został wybrany najlepszym młodym zawodnikiem Bundesligi w sezonie 2020/21.

  2. Kartagińczyk napisal(a):

    Africa Sports National Abidżan (17-krotny mistrz kraju) po 74 latach spada do drugiej ligi Wybrzeża Kości Słoniowej.

  3. Big Mutombo napisal(a):

    Brakuje jeszcze zestawiania najlepszych strzelców CAF Ligi Mistrzów z uwzględnieniem rund eliminacyjnych lub od fazy grupowej.

    Strzelcy od fazy grupowej
    4 – Amir Sayoud (Belouizdad), Mohamed Ben Romdhane (Esperance)

    Strzelcy z rundami eliminacyjnymi
    8 – Amir Sayoud (Belouizdad)
    6 – Seifeldin Malik (Al Merrikh)
    5 – Clatous Chama (Simba SC), Mohamed Ben Romdhane (Esperance)

    Postscriptum
    Można spodziewać się surowych kar dla piłkarzy MC Alger. Algierczycy nie mogli pogodzić się z porażką, a całą złość skierowali na arbitra z Botswany. W doliczonym czasie gry bramkarz Boutagga i pomocnik Belkheir zobaczyli czerwone kartki. Naprawdę niewiele brakowało, żeby doszło do linczu. Zawodnicy MC Alger byli rozjuszenie i brali się do bicia. Smutny obrazek i niestety wystawiający złe świadectwo futbolowi w Afryce :/

  4. zich napisal(a):

    Nic nowego… To samo wydarzyło się po meczu Esperance – JS Kabylie w 1986 roku. Piłkarze wzięli się za łby, jak mówił mi trener Żywotko, a JSK – skrzywdzone przez arbitrów w Tunisie – było potem wykluczone z kontynentalnych rozgrywek na kilka lat.

  5. Big Mutombo napisal(a):

    Przysłowiowe dwa zdania należą się też o tzw. pucharze drugiej kategorii, bo tam też było ciekawie i poznaliśmy półfinalistów. Puchar Konfederacji to oczywiście zdecydowanie mniejszy prestiż, ale warto odnotować kilka ciekawych historii. Trafiła się jedna mała niespodzianka, plotki o martwej małpie i czarach na boisku, atak na sędziego i koszmarne błędy obrońców na poziomie klasy B. Afryka w pełni kolorów :)

    CS Sfaxien – JS Kabylie 0:1, 1:1
    Awans Kabylie to chyba jedyna niespodzianka ćwierćfinałów. W końcu z rozgrywkami pożegnała się najbardziej utytułowana drużyna Pucharu Konfederacji, która wygrywała go trzy razy. Wszystkie bramki w tym dwumeczu padły po rzutach karnych. W rewanżu rozgrywanym w Algierii bramkarzowi Sfaxien chyba odcięło prąd. Mając pewną piłkę w rękach, opadając na murawę zaatakował wyprostowaną nogą rywala i sprowokował rzut karny. W ekipie z Tunezji ostatnio chyba nic się nie zgadza. Na finiszu sezonu spadli na 5. miejsce w lidze i nie zagrają w kolejnej edycji pucharów. Do tego karuzela trenerska, która kręci się w kosmicznym tempie. Tylko w tym roku Sfaxien prowadziło 3 różnych trenerów, a od 2017 roku aż 10! Istne szaleństwo…

    Orlando Pirates – Raja Casablanca 1:1, 0:4
    Różnica klas. Raja straciła dopiero drugą bramkę w tegorocznej edycji Pucharu Konfederacji. W rewanżu w Casablance już po pierwszej połowie Pirates mogli gasić światło w szatni. Po sensacyjnym odpadnięciu z LM Raja jest dla mnie pewniakiem do triumfu.

    Pyramids – Enyimba 4:1, 1:1
    Dwumecz zapamiętam z dwóch względów. Komiczne błędy obrony Enyimba i próbujący dryblować w 1. minucie pierwszego meczu doświadczony bramkarz ekipy z Egiptu Sherif Ekramy. Oczywiście kiwka zakończyła się golem dla rywali. Dlatego jasna wydaje się odpowiedź na pytanie skąd Ekramy w Pyramids a nie w Al Ahly, gdzie do nie dawna grał. Zresztą podobną pomyłkę zaliczył w meczu grupowym z Raja. Aha w rewanżu Egipcjanie oskarżali stronę Nigeryjską o magię juju. Ponoć ktoś znalazł na boisku części ciała martwej małpy :)

    Coton Sport – ASC Jaraaf 1:0, 1:1
    Starcie dwóch “czarnych koni” dla ekipy z Kamerunu. Coton Sport grają ofensywnie, strzelają sporo goli i nie odbieram im szans na awans do finału. Chociaż Senegalczycy z Jaraaf też pokazali się z niezłej strony. Z pucharami żegnają się jednak w skandaliczny sposób, bo pobiciem sędziego z Mali! Jaraaf może spodziewać się mocnych kar ze strony CAF. W ostrych słowach o całej sprawie wypowiedział się znany sędzia z Senegalu Malang Diedhiou, który wzywał nawet krajową federację do podjęcia działań.

    Mecze 1/2 finału zaplanowano na 20 i 27 czerwca
    Pyramids FC – Raja Casablanca
    Coton Sport – JS Kabylie

    Klasyfikacja strzelców (od fazy grupowej)
    5 – Ben Malango (Raja)
    4 – Ibrahim Adel (Pyramids), Soufiane Rahimi (Raja)

  6. Kartagińczyk napisal(a):

    Javier Clemente nowym selekcjonerem Libii.

  7. Kartagińczyk napisal(a):

    Sąd odroczył do końca czerwca rozprawę w sprawie napaści na tle seksualnym przez selekcjonera Zambii – Milutina Sredojevicia. Do zdarzenia miało dojść w sierpniu zeszłego roku w RPA.

  8. Biker napisal(a):

    Dzień dobry :-)
    Witam po dłuższej przerwie.
    Pojawił się temat warty uwagi i chyba
    należy ponownie zastanowićć się nad problemem różnic kulturowych w naszym kraju. Nie jesteśmy krajem ,,multi kulti ,, i osoby spoza naszego kręgu kulturowego nie zawsze mogą odnaleźć się w Polskiej rzeczywistości. Dowodzi to artykuł i wypowiedzi video, które być może już znacie związane z nowym projektem grupy Big Cyc . Chodzi o dzieci ze szkoły w Republice Środkowoafrykańskiej, które wykonują utwór tejże grupy z innym tekstem… hmmm zrobiła się z tego zadyma.
    Skrajne wypowiedzi na ten temat znajdziecie w artykule poniżej… Poprawność polityczna w obydwie strony proszę…Murzun, Białas to coś obraźliwego? Pewnie tak – dla ludzi bez dystansu do siebie i świata.
    Pozdrawiam :-)
    https://muzyka.interia.pl/wiadomosci/news-big-cyc-z-nowym-teledyskiem-do-utworu-makumba-obrzydliwe-i-n,nId,5256496

  9. Kartagińczyk napisal(a):

    Nowym trenerem reprezentacji Somalii został MArokańczyk Abdellatif Salef.

    Reprezentacja Gabonu zagra na PNA, na nic zdały się oskarżenia DR. Konga.

  10. zich napisal(a):

    DR Konga walczyła jak mogła, ale raczej z góry byli skazani na porażkę.

  11. Kartagińczyk napisal(a):

    Paul Put nowym selekcjonerem Konga.

  12. Kartagińczyk napisal(a):

    Al Ahly zdobywcą Superpucharu Afryki. Bez niespodzianki.

  13. Big Mutombo napisal(a):

    To już 8. Superpuchar CAF dla Al Ahly i 4 trofeum wywalczone za kadencji Pitso Mosimane. Trener z RPA przez szefa gigantów z Kairu został po meczu nazwany diamentem, który trzeba pilnować, żeby nikt go nie ukradł. Widać, że Pitso ma mocną pozycję u Pana Mahmouda El Khatiba. Chociaż w Afryce nigdy nie mów nigdy :)
    Z innych ciekawostek finału warto wspomnieć o powrocie do gry po blisko 4 miesiącach Ali Maaloula. Boczny obrońca z Tunezji doznał kontuzji w lutym podczas Klubowych Mistrzostw Świata. Z kolei strzelec pierwszej bramki Mohamed Sherif wyrasta na lidera ofensywy Al Ahly. Strzelał też przecież ważne bramki w Lidze Mistrzów. Na początku sezonu wydawało się, że wyborem numerem 1 w ataku będzie Walter Bwalya. Wydaje mi się, że dla napastnika z Demokratycznej Republiki Konga to chyba na razie za wysokie progi. Tylko 5 goli w 23 oficjalnych meczach tego sezonu.

    Natomiast jeżeli chodzi o niespodzianki to Gavin Hunt nie jest już trenerem Kaizer Chiefs! Na nic zdał się historyczny awans do półfinału Ligi Mistrzów. Zdecydował chyba katastrofalnie słaby sezon w lidze RPA. Dopiero 11. miejsce na dwie kolejki przed końcem sezonu i zaledwie dwie wygrane w ostatnich szesnastu meczach ligowych. Za to z kim! U siebie z Orlando Pirates i na wyjeździe z Mamelodi Sundowns. Ciekawe kto wskoczy za stery? Mówi się Stuart Baxter lub któryś z byłych reprezentantów Bafana Bafana z lat ‘90.

  14. Kartagińczyk napisal(a):

    Poważna kontuzja Aymana Ben Mohameda.
    Lewy obrońca reprezentacji Tunezji doznał kontuzji zerwania więzadeł krzyżowych w kolanie i ma pauzować co najmniej pół roku. Z końcem czerwca wygasa jego umowa z Le Havre i 26-latek pozostanie bez klubu.

  15. Kartagińczyk napisal(a):

    Vahid Halilhodzić zawiesił w prawach reprezentanta kraju Noussaira Mazraouiego. Powodem takiej decyzji miało być lekceważące i nieprofesjonalne podejście gracza wobec jednego z pracowników zajmującego się bagażami kadry.

  16. Kartagińczyk napisal(a):

    Taha Yassine Khenissi zawieszony za doping.
    Napastnik Esperance Tunis został zawieszony przez CAF na okres 12 miesięcy, z powodu wykrycia w jego ciele substancji uznawanych za dopingujące. Tunezyjczyka złapano na tym podczas majowego meczu 1/4 finału afrykańskiej LM.

  17. Kartagińczyk napisal(a):

    Nigeryjski piłkarz grający w Wietnamie, Theophilus Ugwu, został skazany na śmierć za handel narkotykami.
    Aresztowany Nigeryjczyk miał przy sobie 12 worków z metamfetaminą. Ugwu twierdzi, że nie wiedział o ich zawartości i dostał je od spotkanego na miejscu innego Afrykanina.

  18. Kartagińczyk napisal(a):

    Eric Maxim Choupo-Moting na dłużej w Bayernie. Kameruński napastnik przedłużył kontrakt z “Bawarczykami” do czerwca 2023 roku.

  19. Kartagińczyk napisal(a):

    Reprezentacja Algierii pokonała wczoraj Mauretanię w meczu towarzyskim aż 4:1. Aktualni mistrzowie Afryki zanotowali swoje 25. spotkanie z rzędu bez porażki, a przed meczem specjalnymi szalikami wsparli Palestynę w konflikcie z Izraelem.

  20. Kartagińczyk napisal(a):

    Medhi Benatia ogłosił, że odejdzie z Al-Duhail. Zainteresowane nim mają być Genoa i Marsylia.

  21. Kartagińczyk napisal(a):

    Algieria pokonała wczoraj 1:0 Mali i przedłużyła swoją passę do 26 meczów z rzędu bez porażki. Wyrównała tym samym rekord Afryki, który należał do Wybrzeża Kości Słoniowej z lat 2011-2013.

  22. Kartagińczyk napisal(a):

    Kelvin Odenigbo zmarł w wieku 20 lat w wyniku utonięcia w jeziorze Biełoje na Białorusi.

  23. Kartagińczyk napisal(a):

    Silas Wamangituka nazywa się tak naprawdę Silas Katompa Mvumpa i urodził się 6 października 1998 roku. W związku z tym jest dokładnie o rok starszym zawodnikiem w porównaniu do daty widniejącej w dokumentach, którymi do tej pory się posługiwał.

  24. Kartagińczyk napisal(a):

    Żaden gracz nie będzie od tej pory nosił numeru 5 w kadrze Sierra Leone.
    Tamtejsza federacja postanowiła zastrzec numer, aby oddać hołd Umaru Din Sesay’owi – piłkarskiej legendzie kraju, który w latach 1975-79 grał w reprezentacji Sierra Leone właśnie z “5″.

  25. Big Mutombo napisal(a):

    Polski ślad w reprezentacji Nigru :) W przegranym 0:2 meczu z Gambią [5.06.2021] zadebiutował 22-letni Zakari Lambo jr. Zbieżność nazwisk nie przypadkowa, bo to syn Andre Zakariego Lambo z Hutnika Kraków. Senior rodu kończył karierę w Belgii i tam też urodził się junior. Tak jak tata jest napastnikiem i obecnie występuje w klubie FC Knokke na trzecim poziomie w Belgii. Co ciekawe Lambo junior ma obywatelstwo Nigru, Belgii i paszport Burkina Faso w kieszeni.

    Z 12 do 9 miesięcy skrócona została kara dyskwalifikacji za doping dla bramkarza Ajaxu Amsterdam i reprezentacji Kamerunu. Andre Onana będzie mógł wyjść na boisko już w listopadzie 2021 roku.

  26. Kartagińczyk napisal(a):

    Silas Wamangituka, a tak naprawdę – Silas Katompa Mvumpa – został ukarany przez Niemiecki Związek Piłki Nożnej. Oprócz grzywny, piłkarz VfB Stuttgart otrzymał dyskwalifikację na okres trzech miesięcy. Decyzja została przez niego zaakceptowana.

  27. Kartagińczyk napisal(a):

    FC Köln odrzuciło ofertę Olympique’u Lyon za Ellyesa Skhiriego. Niemcy oczekują za gracza przynajmniej 15 milionów euro.

  28. _Jack_ napisal(a):

    Eriksen żyje !

 

Zamiesc komentarz