Puchar dla Algierczyków!

Po 24 latach najlepszą klubową jedenastką Afryki znowu jest drużyna z Algierii. W zakończonym przed chwilą meczu Entente Setif zremisowało z Vita Club 1:1. W tej sytuacji o triumfie “Czarnych Orłów” decydowały bramki strzelona na wyjeździe. Przed tygodniem w Kinszasie było bowiem 2:2.

W dzisiejszym spotkaniu rozegranym na 45 tys. stadionie w Blidzie do przerwy było bez goli. Zaraz na początku drugiej części do siatki trafił Sofiane Younes. Na szczęście dla ekipy z DR Konga w chwilę później wyrównał Chikito Lema Mabidi. 21-letni piłkarz huknął zza pola karnego tak mocno, że Sofiane Khedairia nie miał nic do powodzenia. Mabidi mógł być bohaterem finałowych gier, zdobył w nich przecież trzy gola, ale jak się okazało było to za mało.

Oglądałem drugą połowę w Internecie (na tyle na ile można było ją oglądać…). Vita Club miało przewagę w środku pola, ale brakowało klarownych sytuacji. Entente umiejętnie się broniło i zwycięski dla siebie remis zdołało dowieźć do końca.

Sukces tej drużyny to duże zaskoczenie. Przed rozgrywkami mało kto na nich stawiał. Dziś zdobyli prestiżowe trofeum, zgarnęli czek na 1,5 mln dolarów, a za miesiąc będą reprezentować Afrykę na klubowych mistrzostwach świata w Maroku.

ES Setif triumfuje w kontynentalnych rozgrywkach po raz drugi. Wcześniej udało im się to w 1988 roku. “Czarne Orły” dołączają tym samym Asante Kotoko z Ghany, Enyimba Aba z Nigerii, Esperance Tunis i JS Kabylie z Algierii, które dwa razy triumfowały w kontynentalnej rywalizacji. To też swego rodzaju podsumowanie świetnego roku dla futbolu w tym kraju Afryki Północnej. Latem “Lisy Pustyni” pierwszy raz awansowały przecież do drugiej rundy mundialu.

FINAŁ AFRYKAŃSKIEJ LIGI MISTRZÓW

Entente Setif – Vita Club 1:1. Younes 50. – Mabidi 54. Pierwszy mecz 2:2.

LISTA ZWYCIĘZCÓW PUCHARU MISTRZÓW AFRYKI

1964 – Oryx Douala (Kamerun), 1966 – Stade Abidjan (Wybrzeże Kości Słoniowej), 1967 – TP Mazembe (DR Konga), 1968 – TP Mazembe, 1969 – Ismaily SC (Egipt), 1970 – Asante Kotoko (Ghana), 1971 – Canon Yaounde (Kamerun), 1972 – Haifa Conakry (Gwinea),1973– AS Vita Club (Zair), 1974 – CARA Brazzaville (Kongo), 1975 – Haifa Conakry,1976 – MC Algiers (Algieria), 1977 – Haifa Conakry, 1978

Canon

Yaounde, 1979– Union Douala (Kamerun), 1980 – Canon Yaounde, 1981 – JE Tizi-Ouzou (Algieria), 1982 – Al-Ahly (Egipt), 1983 – Asante Kotoko, 1984 – Zamalek (Egipt),1985 – FAR Rabat (Maroko), 1986– Zamalek, 1987 – Al-Ahly, 1988 – ES Setif (Algieria), 1989 – Raja Casablanca (Maroko),1990 – JS Kabylie (Algieria),1991 – Club Africain (Tunezja), 1992 – Wydad Casablanca (Maroko), 1993 – Zamalek,1994 – Esperance Tunis (Tunezja), 1995 – Orlando Pirates (RPA), 1996– Zamalek

LISTA TRIUMFATORÓW AFRYKAŃSKIEJ CHAMPIONS LEAGUE

1997 – Raja Casablanca, 1998 – ASEC Abidjan (Wybrzeże Kości Słoniowej), 1999 – Raja Casablanca, 2000 – Hearts of Oak, 2001 – Al-Ahly, 2002 – Zamalek, 2003 – Enyimba Aba (Nigeria), 2004 – Enyimba Aba, 2005 – Al-Ahly, 2006 – Al-Ahly, 2007 – Etoile du Sahel (Tunezja), 2008 – Al-Ahly, 2009 – TP Mazembe , 2010 – TP Mazembe, 2011 – Esperance Tunis, 2012 – Al-Ahly, 2013 – Al-Ahly, 2014 – ES Setif

ONI WYGRYWALI NAJCZĘŚCIEJ

8 – Al-Ahly (Egipt)

5 – Zamalek (Egipt)

4 – TP Mazembe (DR Konga)

3 – Haifa Conakry (Gwinea), Raja Casablanca (Maroko), Canon Yaounde (Kamerun)

2 – Asante Kotoko (Ghana), Enyimba Aba (Nigeria), JS Kabylie, ES Setif (Algieria), Esperance Tunis (Tunezja)

Ten wpis zostal opublikowany w sobota, Listopad 1st, 2014 o 21:32 i jest napisany pod Afryka. Mozesz sledzic komentarze do tego wpisu poprzez RSS 2.0 kanal. Mozesz rowniez zamiescic komentarz, lub sledzic post ze swojej wlasnej strony.

22 odpowiedzi dla “Puchar dla Algierczyków!”

  1. belieber napisal(a):

    Najlepsza druzyna afrykanska to ALGIERIA.15 miejca na rakingu swiata footbolu.pozdrawiam ARTUR PARTYKA tez ALGIERCZYKEM

  2. Urbus napisal(a):

    No cóż…Vita jest chyba jedną z najlepiej grających na wyjeździe afrykańskich drużyn, dziś zaprezentowali się korzystniej od rywali, i moim zdaniem dwumecz był bardzo wyrównany. Nie rozumiem dlaczego w finale obowiązuje zasada goli na wyjeździe, wg mnie powinien obowiązywać taki system jak w Copa Libertadores. Algierczycy grali asekuracyjnie i jakoś dowieźli wynik, przez co spotkanie nie było zbyt porywające.

    Na szczęście, chociaż styl gry Vity raczej bardziej sprzyja sprawianiu niespodzianek niż ten ES Setif, nie awansowała drużyna znacznie gorsza, tak jak to się stało w Azji. Tam Sydney Wanderers w całym dwumeczu oddali bodajże 6 strzałów, trafili raz, a Al-Hilal na 30 prób ani razu (a niektóre sytuacje były stuprocentowe) przy czym nie można zapominać o tym, że sędzia nie podyktował im 4 rzutów karnych. Paranoja.

    ES Setif w ćwierćfinale KMŚ jak wiadomo zagra z Auckland City lub Moghrebem. Drużyny do przejścia, a w półfinale czeka San Lorenzo, i tutaj może być już problem. A co do samego turnieju to wątpię żeby ktoś postawił się Realowi w takiej formie.

  3. Biker napisal(a):

    @Urbus
    Real wciągnie nosem wszystkich w częściowo rezerwowym składzie. Racja. Co do dwumeczu finałowego 2 : 2 i 1 : 1 i gdzie tu zwycięzca? Osobiście jestem przeciwnikiem tego systemu – strzelonych goli na wyjezdzie. Przy tego typu rozstrzygnięciach ( dwa różne remisy i dwa różne wyniki rypu 2 : 1 i 2 : 3 ) powinno przeprowadzić się konkurs rzutów karnych…To jest moja opinia. Niestety Vita stała się ofiarą w tym wypadku….

  4. Michal Zichlarz napisal(a):

    @Urbus, Biker
    Panowie, z zasadami się nie dyskutuje. Takie są reguły w pucharach i tyle, choć przyznaję, też wolałbym, żeby to Vita zdobyła to trofeum.
    Co do ES Setif to przegrali tylko jeden meczu w LM. Szacunek za to.

  5. Urbus napisal(a):

    @Michał Z zasadami się nie dyskutuje w trakcie gry, ale po zakończeniu rywalizacji warto pomyśleć o ewentualnych zmianach. W finałowym dwumeczu gospodarz rewanżu nie powinien być w żaden sposób premiowany.

    Kano Pillars mistrzami Nigerii. Niech ta ich liga wreszcie ruszy z miejsca, bo potencjał ma przeogromny. Sęk w tym, że tam kibice zwrócili się w stronę europejskiego futbolu jeszcze bardziej niż w RPA. No i ten bałagan w związku piłkarskim…

    Skład fazy grupowej tegorocznej LM to konsekwencja zainteresowania lokalną piłką klubową w danym kraju. Kluby z północy, Sudanu i DR Konga są silne, bo mają dużą bazę kibicowską, ludzie tam po prostu przychodzą na mecze. Dzięki temu garną się do nich sponsorzy, dodatkowo mają znacznie większe przychody z biletów, a w konsekwencji budżety. W miarę podobna sytuacja jest jeszcze tylko w Angoli, ale w tym roku angolskie kluby dały ciała (aczkolwiek rok temu przedstawiciel tego kraju w najlepszej ósemce się znalazł). Reszta co chwila wymienia skład, bo zawodnicy uciekają na Bliski Wschód, Kaukaz, Azji Południowo-Wschodniej czy Europy. Mam nadzieję, że to będzie się powoli zmieniać.

  6. Michal Zichlarz napisal(a):

    Ciekawe spostrzeżenie Urbus co do siły lig. Faktycznie to niepojęte, że takie kraje jak RPA, gdzie pompuje się ogromne pieniądze w ligę czy Nigeria, są tak mało widoczne. Jeszcze jedno, w XXI wieku zespoły z Czarnej Afryki triumfowały w African Champions League tylko 4 razy! Enyimba Aba – dwukrotnie i tyle samo TP Mazembe. Kiepski to bilans.

  7. Kartagińczyk napisal(a):

    Najlepsze ligi afrykańskie są w RPA, Tunezji i Egipcie. Algierczykom raz się udało, za rok nie powtórzą sukcesu.

  8. Urbus napisal(a):

    @Kartagińczyk Nie cenię jakoś szczególnie ligi algierskiej, też wątpię aby w przyszłym roku, przy takiej a nie innej postawie tamtejszej federacji, jakiś klub z Algierii zaszedł daleko. Natomiast stawianie PSL w jednym rzędzie z ligą tunezyjską i egipską to kiepski żart. Medialność ligi ≠ jej siła. Oczywiście możemy się upierać, że w RPA jest bardzo mocny dół tabeli itd., ale są pewne granice – zespoły z tego kraju, nie licząc zeszłorocznego występu Pirates, rok w rok kompromitują się w pucharach, i dopiero od przyszłego sezonu PSL wskakuje do najlepszej dwunastki rankingu CAF, w konsekwencji czego w LM wystartują 2 drużyny z tych rozgrywek.

  9. Biker napisal(a):

    @Urbus
    Słyszałeś o książce ,,Luuanda,, którą napisał więzień Portugalskiego Obozu Koncentracyjnego na terenie Angoli? Ciekawa rzecz, bo przemycana ,,po kawałku,, z tego miejsca i pisana ,,na żywo,,. Potem sklecona i poukładana w jedną całość….Godne uwagi i polecenia.

  10. Urbus napisal(a):

    @Biker To jest chyba jedna z popularniejszych pozycji literatury angolskiej, ale nie przypuszczałem, że została przełożona na język polski. Wielkie dzięki za informację, chętnie przeczytam tę książkę :)

  11. Urbus napisal(a):

    Ciekawa sytuacja w Sudanie, gdzie właśnie rozpoczęło się okienko transferowe. W sobotę rozegrany został mecz ostatniej kolejki między odwiecznymi rywalami w walce o tytuł – Al-Hilal i Al-Merreikh. Padł remis, który dał mistrzostwo Al-Hilal. Minęły dwa dni i nowi mistrzowie pozbyli się już połowy zawodników pierwszego składu, z Mudathirem Carecą i Bakrim Al Madiną na czele! Żeby było śmieszniej ten drugi przeszedł już do Al-Merreikh, a Careca za chwilę może do niego dołączyć.

    Takie wietrzenie szatni u Al-Hilal może oznaczać właściwie tylko jedno – oni faktycznie mają mnóstwo pieniędzy (4-5 mln dolarów) na transfery i będą chcieli ściągnąć jakieś nowe gwiazdy. Mówi się m.in. o Mubele z Vity Kinszasa. Na razie kontrakt podpisał tylko lewy obrońca kadry Etiopii Abebaw Butako.

  12. Biker napisal(a):

    @Urbus
    Witaj. ,,Luuanda,, będzie dostępna już w listopadzie, także poluj, czytaj i czekam na Twoją recenzje :)
    Ja to mam spore zaległości książkowe, razem książką o której piszemy 11 pozycji mam zapisanych w notatniku. Wszystkie pozycje o tematyce Afrykańskiej…..np:
    ,,Krzykacz z Rwandy,,
    ,,Tam gdzie nie ma Coca Coli,,
    ,,Safari Mrocznej Gwiazdy,,
    Kiedy ja to przeczytam?

    Z tego co piszesz futbol klubowy w Sudanie.ma się dobrze. Dużo znaczy zainteresowanie kibiców i frekwencje na meczach.
    Wspomniałeś we wcześniejszym poście o Nigeryjskich kibicach zafascynowanych zdecydowanie Europejskim futbolem i z tego też powodu nie ma frekwencji odpowiedniej na meczach miejscowej ligi. Brak sukcesów ekip z tego kraju. To samo jest z muzyką, tyle, że tym razem to miłość miejscowych wykonawców do U.S.A. Bardzo kiepska tendencja. Kopie i podróby np: raperów od Wójka Sama….

  13. Klubowe mistrzostwa świata | AfrykaGola.pl napisal(a):

    [...] dwie jedenastki z Afryki, z jej północnej części. Chodzi o mistrza Maroka Moghreb Tetouan i niespodziewanego klubowego mistrza kontynentu ES Setif z Algierii. Ci pierwsi zmagania rozpoczynają już w środę meczem na stadionie w Rabacie z nowozelandzkim [...]

  14. Afrykańska Liga Mistrzów. Północ rządzi | AfrykaGola.pl napisal(a):

    [...] trzy zespoły w czołowej ósemce ma Algieria. To obrońca tytułu sprzed roku ES Setif, MC El Eulma i mistrz kraju USM Alger. Trzy zespoły z tego kraju wystartowały w eliminacjach i [...]

  15. Afrykańska Liga Mistrzów. Powtórka sprzed roku | AfrykaGola.pl napisal(a):

    [...] dlatego, że w 2014, w decydującej rozgrywce, też zmierzyły się zespoły z Algierii i DR Konga. ES Setif pokonał wtedy AS Vita Club. Pokonał, to może za duże słowo, bo skończyło się na wynikach 2:2 i 1:1, a Algierczykom [...]

  16. Z Champions League do IV ligi. Zaskakujący transfer | AfrykaGola.pl napisal(a):

    [...] Paolo Mondo Mouegni wystąpił w finale afrykańskiej Ligi Mistrzów. Zespół w którym grał, AS Vita Club z Kinszasy mierzył się z tunezyjskim ES Setif. Wczoraj 28-letni pomocnik zagra w meczu IV ligi grupy małopolskiej zachodniej pomiędzy [...]

  17. Afrykańska Liga Mistrzów. Kuchennymi drzwiami do finału | AfrykaGola.pl napisal(a):

    [...] TP Mazembe , 2010 – TP Mazembe, 2011 – Esperance Tunis, 2012 – Al-Ahly, 2013 – Al-Ahly, 2014 – ES Setif (Algieria), 2015 – TP [...]

  18. Afrykańska Liga Mistrzów. Dwa gole Brazylijczyka | AfrykaGola.pl napisal(a):

    [...] TP Mazembe , 2010 – TP Mazembe, 2011 – Esperance Tunis, 2012 – Al-Ahly, 2013 – Al-Ahly, 2014 – ES Setif (Algieria), 2015 – TP Mazembe, 2016 – Mamelodi Sundowns [...]

  19. Afrykańska Liga Mistrzów. Wyjechał i wszystko szlag trafił | AfrykaGola.pl napisal(a):

    [...] TP Mazembe , 2010 – TP Mazembe, 2011 – Esperance Tunis, 2012 – Al-Ahly, 2013 – Al-Ahly, 2014 – ES Setif (Algieria), 2015 – TP Mazembe, 2016 – Mamelodi Sundowns [...]

  20. Kłopoty z rozegraniem finału | AfrykaGola.pl napisal(a):

    [...] TP Mazembe , 2010 – TP Mazembe, 2011 – Esperance Tunis, 2012 – Al-Ahly, 2013 – Al-Ahly, 2014 – ES Setif (Algieria), 2015 – TP Mazembe, 2016 – Mamelodi Sundowns (RPA), 2017 – Wydad [...]

  21. Nie zagrali z powodu koronawirusa | AfrykaGola.pl napisal(a):

    [...] TP Mazembe , 2010 – TP Mazembe, 2011 – Esperance Tunis, 2012 – Al-Ahly, 2013 – Al-Ahly, 2014 – ES Setif (Algieria), 2015 – TP Mazembe, 2016 – Mamelodi Sundowns (RPA), 2017 – Wydad [...]

  22. Afrykańska Liga Mistrzów. Dziesiąty tytuł „Czerwonych Diabłów” | AfrykaGola.pl napisal(a):

    [...] TP Mazembe , 2010 – TP Mazembe, 2011 – Esperance Tunis, 2012 – Al-Ahly, 2013 – Al-Ahly, 2014 – ES Setif (Algieria), 2015 – TP Mazembe, 2016 – Mamelodi Sundowns (RPA), 2017 – Wydad [...]

 

Zamiesc komentarz