Mundial po afrykańsku. Maroko. Bedą czarnym koniem?

Narodowa jedenastka „Lwów Atlasu” po raz szósty w swojej historii zagra w finałach MŚ. Dotychczas raz udało im się wyjść z grupy, na pamiętnym drugim meksykańskim mundialu w 1986 roku. Drużyna z takim zawodnikami w składzie, jak świetny bramkarz Badou Zaki czy napastnik Krimau sensacyjnie wygrała wtedy grupę H przed Anglikami, Polakami i Portugalczykami.

Cztery lata temu w silnej grupie B przegrała z Iranem i Portugalią po 0:1 i zremisowała z Hiszpanią 2:2. Teraz ma być lepiej, choć w rywalizacji w grupie F z wicemistrzem świata Chorwacją, mająca mocarstwowe aspiracje Belgią czy rewelacyjną w eliminacjach Kanadą łatwo też nie będzie.

Niektórzy upatrują jednak w marokańskiej jedenastce nawet czarnego konia katarskiego turnieju. Samuel Eto’o, były świetny reprezentant Kamerunu, a od grudnia 2021 szef kameruńskiej federacji przewiduje nawet, że w finale Marokańczycy zagrają właśnie z Kamerunem! Przypomnę tylko, że na poprzednim mundialu żadnej z pięciu afrykańskich reprezentacji nie udało się nawet wyjść z grupy. ZOBACZ TEKST Pięć przyczyn klęski

W kadrze drużyny prowadzonej przez byłego reprezentanta kraju Walida Regraguiego nie brakuje piłkarzy z najwyższej półki. Są znakomici obrońcy Aschraf Hakimi z PSG czy Noussair Mazraoui z Bayernu Monachium. Jest świetny pomocnik Sofyan Amrabat z Fiorentiny czy napastnicy, Hakim Ziyech z Chelsea czy Youssef En-Nesyri z Sevilli. A propos selekcjonera i Ziyecha… Wcześniej trenerem kadry był świetny bośniacki szkoleniowiec Vahid Halilhodzić. To on w 2014 roku poprowadził Algierię do fazy pucharowej mundialu w Brazylii. Z Marokiem miał zrobić to samo. Na drodze stanęła jednak jego wojna z Ziyechem. Doświadczony, ale też uznawany za mocno kontrowersyjnego trenera Halilhodzić nie powoływał gwiazdora Chelsea na kolejne mecze. Nie zabrał go też na ostatni Puchar Narodów na początku roku w Kamerunie, gdzie „Lwy Atlasu” doszły do ćwierćfinału, przegrywając po dogrywce z późniejszym wicemistrzem Egiptem 1:2. W marcu Marokańczycy w play offach o mundial pokonali DR Konga (1:1 i 4:1) po czym… Halilhodzić stracił pracę. Stało się to w sierpniu, a więc na trzy miesiące przed turniejem w Katarze. Wcześniej taka sytuacja przydarzyła się z jego udziałem w Wybrzeżu Kości Słoniowej, zwolniony 4 miesiące przed MŚ 2010 oraz w Japonii w 2018, tam został zwolniony 2 miesiące przed turniejem w Rosji…

Marokańska federacja postawiła na byłego 45-krotnego reprezentanta Maroka Walida Regragui. To były obrońca klubów we Francji, urodzony zresztą, jak wielu Marokańczyków nad Sekwaną. Niedawno trener reprezentacji Belgii Robert Martinez mówiąc o meczu z „Lwami Atlasu”, który odbędzie się w niedzielę 27 listopada wspomniał, że ten mecz to będą takie małe derby, mając na myśli czwórkę zawodników marokańskiej reprezentacji, którzy urodzili się i wychowali w Belgii, a którzy mogą zagrać w Katarze (Samy Mmaee, Ryan Mmaee, Ilias Chair, and Selim Amallah). Podobnie zresztą było 4 lata temu w Rosji, gdzie Marokańczycy rywalizowali z drużynami z Półwyspu Iberyjskiego: Portugalią i Hiszpanią.

- Mamy wielką generację piłkarzy, którzy grają w największych i najsilniejszych klubach. Kibice w Maroku są dumni, ze mogą oglądać swoich graczy w Bayernie Monachium, Chelsea czy Paris Saint-Germain. Nasz cel w katarskich finałach? Chcemy by kibice w naszym kraju byli dumni z naszego występu, ale żadnych obietnic nie chcę składać. Wiadomo z kim się mierzymy, jakich rywali mamy w grupie, to medaliści ostatnich mistrzostw świata. Dotychczas tylko raz w 1986 roku udało nam się wejść do fazy pucharowej, jeżeli teraz byłoby podobnie, to turniej w Katarze będziemy mogli uznać za udany – podkreśla selekcjoner Walid Regragui.

ONI REPREZENTOWALI AFRYKĘ NA MŚ

1934 Włochy – Egipt (I runda)

1970 Meksyk – Maroko (I runda)

1974 RFN – Zair (I runda)

1978 Argentyna – Tunezja (I runda)

1982 Hiszpania – Kamerun, Algieria (I runda)

1986 Meksyk – Maroko (1/8 mundialu), Algieria (I runda)

1990 Włochy – Kamerun (ćwierćfinał), Egipt (I runda)

1994 USA – Nigeria (1/8 mundialu), Kamerun, Maroko (I runda)

1998 Francja – Nigeria (1/8 mundialu), RPA, Kamerun, Maroko, Tunezja (I runda)

2002 Japonia, Korea Południowa – Senegal (ćwierćfinał), Kamerun, Nigeria, RPA, Tunezja (I runda)

2006 Niemcy – Ghana (1/8 mundialu), Angola, WKS, Togo, Tunezja (I runda)

2010 RPA – Ghana (ćwierćfinał), RPA, Nigeria, WKS, Kamerun, Algieria (I runda)

2014 Brazylia – Nigeria, Algieria (1/8 mundialu), WKS, Ghana, Kamerun (I runda)

2018, Rosja – Senegal, Egipt, Maroko, Nigeria, Tunezja (I runda)

2022, Ghana, Senegal, Kamerun, Tunezja, Maroko

PODSUMOWANIE

Kamerun – 8 razy w finałach

Nigeria, Tunezja, Maroko – 6 razy

Algieria, Ghana – 4 razy

RPA, Wybrzeże Kości Słoniowej, Egipt, Senegal – 3 razy

Zair/DR Konga, Angola, Togo – 1 raz

Łącznie 13 reprezentacji

Afrykańskie eliminacje MŚ 2022.

Ten wpis zostal opublikowany w środa, Listopad 9th, 2022 o 21:23 i jest napisany pod Afryka. Mozesz sledzic komentarze do tego wpisu poprzez RSS 2.0 kanal. Mozesz rowniez zamiescic komentarz, lub sledzic post ze swojej wlasnej strony.

3 odpowiedzi dla “Mundial po afrykańsku. Maroko. Bedą czarnym koniem?”

  1. Kartagińczyk napisal(a):

    Tuż przed startem Mistrzostw Świata w Katarze senegalska federacja piłkarska postanowiła przedłużyć kontrakt z selekcjonerem kadry, Aliou Cissé.

  2. Kartagińczyk napisal(a):

    Reprezentacja Tunezji na Mistrzostwa Świata w Katarze:

    BRAMKARZE:

    Aymen Dahmen (CS Sfaxien),

    Bechir Ben Said (US Monastir),

    Mouez Hassen (Club Africain),

    Aymen Mathlouthi (Etoile Sahel).

    OBROŃCY:

    Ali Abdi (Caen),

    Dylan Bronn (Salernitana),

    Mohamed Drager (FC Luzern),

    Nader Ghandri (Club Africain),

    Bilel Ifa (Kuwait SC),

    Wajdi Kechrida (Atromitos),

    Ali Maaloul (Al Ahly),

    Yassine Meriah (Esperance Tunis),

    Montassar Talbi (Lorient).

    POMOCNICY:

    Mohamed Ali Ben Romdhane (Esperance Tunis),

    Ghaylane Chaalali (Esperance Tunis),

    Aissa Laidouni (Ferencvaros),

    Hannibal Mejbri (Birmingham City),

    Ferjani Sassi (Al Duhail),

    Elyas Skhiri ( FC Köln).

    NAPASTNICY:

    Anis Ben Slimane (Brøndby IF),

    Seifeddine Jaziri (Zamalek SC),

    Issam Jebali (Odense Boldklub),

    Wahbi Khazri (Montpellier),

    Taha Yassine Khenissi (Kuwait SC),

    Youssef Msakni (Al Arabi),

    Naim Sliti (Al Ittifaq).

  3. Kartagińczyk napisal(a):

    Olympique Marsylia wydał komunikat w sprawie stanu zdrowia Amine Harita. Marokańczyka nie obejrzymy na Mistrzostwach Świata 2022.

 

Zamiesc komentarz