Archiwum dla Grudzień, 2018

10 najważniejszych wydarzeń w afrykańskiej piłce

To był wyjątkowo trudny rok dla afrykańskiego futbolu. Z jednej strony niepowodzenia na mistrzostwach świata, gdzie długo nie udawało się wygrać meczu, potem zamieszanie z Pucharem Narodów. I na piłkarskiej murawie i poza nią nie brakuje problemów. Wszystko jednak gna naprzód. Pozostaje mieć nadzieję, że kolejne 12 miesięcy będzie dla afrykańskiej piłki znacznie lepsze [...]

Z historii afrykańskiej piłki. Polacy w finałach

Mało który z polskich piłkarskich kibiców wie, że w grudniu dwóch naszych trenerów prowadziło swoje drużyny w finale pucharowych rozgrywek. O kogo i jakie kluby chodzi, skoro przecież tylko Górnikowi Zabrze w 1970 udało się wystąpić w finale Pucharu Europy Zdobywców Pucharów?
Świętujący swoje 70 lecie Górnik, był w latach 60. i na początku 70., [...]

Niecodzienna Wigilia

Za kilkanaście dni Stefan Żywotko skończy 99 lat. Ten pochodzący z Kresów, ze Lwowa trener, w Polsce jest mało znany. Tymczasem w Algierii, to prawdziwa legenda. Znają go tam wszyscy, którzy interesują się futbolem. Nic dziwnego, że tak jest, bo kiedy prowadził JS Kabylie, klub z Tizi Ouzou, to ten nie miał tam sobie [...]

Janusz Waluś czeka na decyzję ministra

Na początku stycznia minister sprawiedliwości RPA ma podjąć decyzję odnośnie warunkowego zwolnienia Janusza Walusia, który w więzieniu w Pretorii odsiadują karę dożywocia, za zastrzelenie 10 kwietnia 1993 roku jednego z liderów Południowoafrykańskiej Partii Komunistycznej Chrisa Haniego.
W marcu ponad dwa lata temu sąd zdecydował, że Polak powinien opuścić mury więzienia. Z tą decyzją nie zgadza [...]

Klęska Esperance

Dziś po południu zwycięzca afrykańskiej Ligi Mistrzów Esperance Tunis, zagra w meczu o piąte miejsce w klubowych mistrzostwach świata z meksykańskim CD Guadalajara. Dla EST to mecz pocieszenia po tym, jak w meczu drugiej rundy przed trzema dniami zostali rozgromieni przez ekipę gospodarzy Al-Ain ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, aż 0:3.
Taki mecz o piątą lokatę [...]

Decyzja na początku stycznia

Nie do końca grudnia, jak wcześniej mówił prezydent Afrykańskiej Konfederacji Piłkarskiej Ahmad Ahmad, ale 9 stycznia przyszłego roku ma zostać podjęta przez CAF decyzja, gdzie odbędzie się 32 Puchar Narodów Afryki. Taką informację podaje serwis BBC.
Wszystko po tym, jak prawo organizacji turnieju odebrano Kamerunowi. Ewentualni nowi kandydaci mają czas na przedstawienie swoich ofert do [...]

Nie dla Kamerunu. Gdzie odbędzie się Puchar Narodów?

Po raz kolejny w tej dekadzie Puchar Narodów Afryki nie odbędzie się tam, gdzie wcześniej planowano. W piątek w Akrze futbolowi oficjele Afrykańskiej Konfederacji Piłkarskiej, po dziesięciu godzinach obrad orzekli, że z powodu opóźnień, planowany na czerwiec i lipiec przyszłego roku Africa Cup of Nations w Kamerunie, nie odbędzie się w tym kraju.
Przypomnijmy, że [...]