Nominacja dla książki o trenerze Żywotko

Miło mi poinformować, że książka „Stefan Żywotko. Ze Lwowa po mistrzostwo Afryki” nominowana została w konkursie „Książka Historyczna Roku” o Nagrodę im. Oskara Haleckiego w kategorii „Najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku”.

Jury 13 konkursu, pod przewodnictwem prof. dr. hab. Grzegorza Kucharczyka, wybrało 33 książki spośród 127 publikacji nadesłanych przez wydawnictwa i rektorów szkół wyższych, w których wyłoni zwycięzców w czterech kategoriach.

W dwóch kategoriach: „Najlepsza książka naukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w XX wieku” oraz „Najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku” swoich zwycięzców wyłonią też Czytelnicy w głosowaniu internetowym, które trwa od 1 do 31 października.

Tytuły, które uzyskają najwięcej głosów dołączą do zwycięskich książek wybranych przez jurorów. Organizatorami Konkursu są: Telewizja Polska, Polskie Radio, Instytut Pamięci Narodowej i Narodowe Centrum Kultury.

Link do głosowania: https://ksiazkahistorycznaroku.pl/glosowanie

(trzeba zaznaczyć pozycje w obu kategoriach)

Trener Żywotko to legenda polskiej, ale też algierskiej piłki. U nas zapomniany, w Algierii jest bohaterem, szczególnie dla Kabylów. Z JS Kabylie święcił przecież niesamowite triumfy, 2 klubowe Puchary Afryki, 7 mistrzostw kraju, jeden puchar Algierii i Superpuchar Afryki! Czyni go to najbardziej utytułowanym polskim szkoleniowcem, jeżeli chodzi o pracę w zagranicznym klubie. Nikt tych sukcesów na koncie nie ma aż tak wielu, ale też szkoleniowiec z Kresów, ze Lwowa, który potem mieszkał w Szczecinie, w jednym klubie spędził aż 14 lat! To ewenement, szczególnie w Afryce, gdzie trenerów zwalnia się po jednym przegranym meczu. Cieszę się, że udało się napisać o nim książkę, bo to też kawałek historii Polski. To książka – pięknie wydana przez IPN Szczecin – nie tyko o futbolu. Trener Żywotko zmarł w lutym tego roku w wieku 102 lat!  

WIĘCEJ O TRENERZE ŻYWOTKO

Prezydent rozpoczął mecz

Święta na stadionie w Algierze

Najstarszy i najbardziej utytułowany

Korespondencja z Algierii. W telewizji Echourouk

Korespondencja z Algierii. Więcej niż mecz

Lwowiak, który jest legendą w Algierii

Ten wpis zostal opublikowany w poniedziałek, Październik 3rd, 2022 o 08:31 i jest napisany pod Afryka. Mozesz sledzic komentarze do tego wpisu poprzez RSS 2.0 kanal. Mozesz rowniez zamiescic komentarz, lub sledzic post ze swojej wlasnej strony.

9 odpowiedzi dla “Nominacja dla książki o trenerze Żywotko”

  1. Kartagińczyk napisal(a):

    Zagłosowane. Trzymam kciuki! :)

    Enock Mwepu przez poważne problemy z sercem został zmuszony do zakończenia kariery.

  2. zich napisal(a):

    :)

  3. Biker napisal(a):

    Również zagłosowałem:-)
    Powodzenia koleżko;-)

  4. Podlaszuk napisal(a):

    Głos ode mnie również poszedł! Powodzenia :)

  5. Fan napisal(a):

    Również zagłosowane! Gratulacje i powodzenia!

  6. Kartagińczyk napisal(a):

    Ponoć Benin chce samodzielnie zorganizować PNA 2025, a nie razem z Nigerią. Chrapkę na to – prócz Algierii, Maroka, Nigerii, RPA – ma także Senegal.

  7. Biker napisal(a):

    @Kartagińczyk
    Benin to może co najwyżej zorganizować Puchar Narodów Afryki w najnowszych technikach Voo Doo :-D
    Albo Zawody Naród Afryki w pieczeniu placków na rozgrzanym kamieniu :-D

  8. Kartagińczyk napisal(a):

    @Biker
    Co prawda, to prawda ;) W zasadzie dużo krajów w Afryce miałoby problemy, żeby samodzielnie zorganizować turniej. Dla tych małych lepiej zrobić z kimś większym i wtedy wydać kasę tylko na jeden stadion.

  9. Biker napisal(a):

    @Kartagińczyk
    Zauważ, że FIFA coraz bardziej podnosi poprzeczkę jeśli chodzi o standardy i jakość stadionów. I by pomyśleć, że Puchar Narodów Afryki i zresztą Mistrzostwa Świata grano na zielono – piaskowym stadionie w Nelspruit;-)

 

Zamiesc komentarz