Napastnik Cracovii stara się o unijny paszport

W AKCJI BOUBACAR DIABANG DIALIBA. FOT. MICHAŁ CHWIEDUK

Być może wkrótce skończą się kłopoty Boubacar Diabang Dialiba. Snajper „Pasów” w pierwszych meczach tegorocznego sezonu nie grał z powodu przepisów ograniczających liczbę piłkarzy spoza UE w ekstraklasie. Wkrótce może się to zmienić.

Dialiba zaczął sezon na ławce. W wyjściowym składzie krakowskiego zespołu grała dwójka Serbów: Sreten Sretenović i Miroslav Covilo, a także Brazylijczyk Deleu. Dla napastnika z Dakaru nie było miejsca. To dlatego, że od tego sezonu obowiązuje przepis, że w meczu ekstraklasy na boisku może przebywać tylko trzech graczy spoza krajów Unii Europejskiej. Ma to zatrzymać import graczy, a stawianie na swoich. Zresztą w przyszłym sezonie ta liczba zostanie ograniczona do dwóch.

- Oczywiście, było to dla mnie wielkie rozczarowanie, że w pierwszych meczach siedziałem na ławce. Ale co zrobić, taka jest piłka. Ja mogę tylko starać się przekonać trenera ciężką pracą i formą. A z obowiązującymi regułami nic nie można zrobić. Takie są przepisy i tyle. Z drugiej strony to jest ekstraklasa i trzeba się liczyć z tym, że w klubowej kadrze będzie większa liczba zawodników z Afryki czy Brazylijczyków. O miejsce w zespole trzeba walczyć – mówi Dialiba.

Już wkrótce jego kłopoty mogą się jednak skończyć. 27-letni Dialiba już od 10 lat mieszka w Europie. Swoją przygodę z futbolem na Starym Kontynencie zaczynał w Żeljeznicarze Sarajevo. Zagrał nawet w bośniackiej młodzieżówce. Potem rok występował w hiszpańskiej Murcii, żeby na kolejne pięć sezonów przenieść się do KV Mechelen.

- Przez to, że blisko pięć lat mieszkałem i grałem w Belgii, jest szansa, że wkrótce będę dysponował paszportem z kraju Unii Europejskiej. Mam taki plan i staram się o stosowne dokumenty. Ale najważniejsze to dobrze grać – podkreśla.

Jeśli Dialiba dysponowałby paszportem belgijskim, to trener Jacek Zieliński miałby większe możliwości w ustawieniu zespołu. Senegalczyk byłby bowiem traktowany jak zawodnik miejscowym, a nie gracz spoza Unii.

- Bez względu na wszystko chcę grać i strzelać bramki. Ile ich chcę zdobyć na zakończenie rozgrywek? Znacznie więcej niż było to ostatnio – mówi z uśmiechem Dialiba, który poprzedni sezon skończył z 5 trafieniami na koncie.

TEKST UKAZAŁ SIĘ NA PORTALU INTERIA.PL

Ten wpis zostal opublikowany w sobota, Sierpień 15th, 2015 o 08:48 i jest napisany pod Afryka. Mozesz sledzic komentarze do tego wpisu poprzez RSS 2.0 kanal. Mozesz rowniez zamiescic komentarz, lub sledzic post ze swojej wlasnej strony.

Jedna odpowiedz dla “Napastnik Cracovii stara się o unijny paszport”

  1. Lista piłkarzy z Afryki w Polsce (19). Jesień 2019 | AfrykaGola.pl napisal(a):

    [...] że wprowadzone przez PZPN przepisy o ograniczeniu zatrudniania piłkarzy w kraju spoza krajów Unii Eur… w ogóle nie mają przełożenia na niższe ligi, gdzie piłkarzy z Czarnego Lądu multum. [...]

 

Zamiesc komentarz