Senegalczyk przeszedł do historii

STRZELAJĄC TRZY BRAMKI PODBESKIDZIU BOUBACAR DIALIBA PRZESZEDŁ DO HISTORII NASZEJ EKSTRAKLASY. FOT. MICHAŁ CHWIEDUK

Niewiele ponad dwa tygodnie temu senegalski pomocnik Southampton Sadio Mane popisał się niecodziennym wyczynem i przeszedł do historii Premiership. W meczu przeciwko Aston Villi zdobył trzy gole w 2 minuty i 56 sekund!

Teraz do historii, tyle, że polskiej ekstraklasy przeszedł Boubacar Dialiba. W ostatnim meczu przeciwko Podbeskidziu napastnik Cracovii wszedł na boisko dopiero w końcówce, w 71 minucie zastąpił Słowaka Erika Jendriska. Mimo to dał pokaz skuteczności. Potrzebował dziewiętnastu minut, żeby ustrzelić hat-tricka. Dzięki temu „Pasy” wygrały 3:0 i zapewniły sobie utrzymanie się w ekstraklasie.

Dlaczego piszę, że Dialiba przeszedł do historii ekstraklasy? Bo jeszcze nikomu z piłkarzy z Czarnego Lądu grających w Polsce nie udała się ta sztuka.

Najbliższej był były król strzelców ekstraklasy Takesure Chinyama. Napastnik Legii rodem z Zimbabwe sześć razy zdobywał w ekstraklasie po dwie bramki w ligowych grach. Trzech w jednym meczu nigdy nie udało u się jednak zdobyć. Podobnie, jak Abdou Razack Traore (Lechia, WKS) – 5 razy po dwa gole w lidze czy napastnikowi z Ghany Emmanuelowi Tetteh, który w latach 1995-96 cztery razy zaliczał po dwa trafienia dla Lechii/Olimpii Gdańsk i Polonii Warszawa.

Pierwszym zawodnikiem z Afryki, który zdobył u nas w meczu dwa gole był Zakari Lambo. Pamiętacie jeszcze takiego piłkarza? W maju 1995 roku 19-letni wtedy gracz z Nigru trafił dwukrotnie dla Hutnika Kraków w meczu z ŁKS (5:0).

Co do Dialiby, to warto przeczytać z nim wywiad z Gazety Krakowskiej sprzed roku (JEST TUTAJ). O mało co nie został reprezentantem Bośni i Hercegowiny. Był zresztą pierwszym graczem z Afryki w tamtejszej lidze. Teraz trafia dla Cracovii, a w ekstraklasie ma już 5 bramek na koncie. W końcówce sezonu z pewnością ten bilans uda mu się poprawić.

ZOBACZ TEKST ONI STRZELALI W EKSTRAKLASIE

Ten wpis zostal opublikowany w poniedziałek, Czerwiec 1st, 2015 o 20:55 i jest napisany pod Afryka. Mozesz sledzic komentarze do tego wpisu poprzez RSS 2.0 kanal. Mozesz rowniez zamiescic komentarz, lub sledzic post ze swojej wlasnej strony.

4 odpowiedzi dla “Senegalczyk przeszedł do historii”

1. Kartagińczyk napisal(a):

Sadio Mane to konkretny zawodnik, jak go będą omijały kontuzje, to zajdzie “wyżej” niż Southampton.

2. Michal Zichlarz napisal(a):

hat-trick w niespełna trzy minuty w Premiership mówi sam za siebie

3. Kto najlepszym piłkarzem Czarnego Lądu? Lista nr 10 | AfrykaGola.pl napisal(a):

[...] W rewelacyjnej wiosną w ekstraklasie ekipie Pasów błysnął szczególnie w meczu przeciwko Podbeskidziu (3:0), w którym w przeciągu 17 minut zdobył trzy gole. Jest pierwszym graczem z Afryki, któremu w ekstraklasie udało się ustrzelić hat-tricka. ZOBACZ TEKST SENEGALCZYK PRZESZEDŁ DO HISTORII. [...]

4. Oni strzelali w ekstraklasie (3) | AfrykaGola.pl napisal(a):

[...] jeszcze tylko dwa zawodnicy z Afryki. To Boubacar Diabang Dialiba oraz Muhamed Keita. Ten pierwszy strzelił cztery bramki i teraz ma ich na koncie tyle, co tacy zawodnicy, jak Kenneth Zeigbo, Ibrahim Sunday czy Emmanuel Ekwueme. Do czołówki, nie mówiąc o [...]