Piotrówka mniej afrykańska

KAMERUŃCZYK ERIC TALA MOŻE BYĆ W TYM SEZONIE JEDYNYM GRACZEM W KADRZE LZS PIOTRÓWKA.

Jeszcze wiosną w kadrze LZS Piotrówka było 8 graczy z Czarnego Lądu. Był to najbardziej afrykański klub w Polsce. Ci piłkarze mieli swój solidny wkład w to, że zespół ponownie wywalczył awans do III ligi.

Tak zresztą było przez lata. Klub z Opolszczyzny słynął z tego, że na wielką skalę zatrudniał czarnoskórych graczy. Wystarczy zresztą tylko spojrzeć na listy przygotowane przez Mateusza Mleczaka, żeby prześledzić ilu tych piłkarzy grało w Piotrówce.

Patrzę na „Listę piłkarzy z Afryki w Polsce numer 1” z sierpnia 2011 roku. W kadrze LZS można znaleźć takich zawodników, jak były reprezentant Nigerii Emmanuel Ekwueme, Roland Emeka, Bernard Ocholeche (wszyscy Nigeria), Patmore Shereni, Paddington Shereni, Peter Nzerumbaye (Zimbabwe), a także Idrissa Cisse i Hiyacinte Crespin (Senegal).

Na przestrzeni lat kilku z nich zrobiło zresztą kariery i przebiło się do ekstraklasy, jak Frank Adu Kwame, który obecnie występuje w Podbeskidziu, Dzikamai Gwaze – Górnik Zabrze czy Idrissa Cisse, w poprzednim sezonie Podbeskidzie.

Tymczasem teraz wszystko wskazuje na to, że w ekipie z Opolszczyzny zobaczymy… jednego piłkarza. W sobotnim meczu LZS Piotrówka ze Skrą Częstochowa szansę na występ ma Kameruńczyk Eric Tala.

Skąd taki odpływa zawodników? To efekt ograniczeń narzucony przez PZPN, a przede wszystkim jego prezesa Zbigniewa Bońka. W tym sezonie w ekstraklasie na boisku może przebywać tylko trzech piłkarzy spoza Unii Europejskiej, a od rozgrywek 2016/17 już tylko dwóch.

Z kolei we wszystkich innych kategoriach ligowych może występować tylko jeden gracz spoza UE. Oczywiście zabrakło wytycznych, co z zawodnikami, którzy mają obowiązujące kontrakty czy rodziny w Polsce. Czyli typowy bałagan… Tą kwestią, szczególnie w niższych ligach, mają się zajmować okręgowe związki.

Wiele więc wskazuje na to, że na kolejnej liście przygotowanej przez Mateusza Mleczaka, będzie znaczniej mniej niż 100 nazwisk, jak to było na tej ostatniej z kwietnia tego roku. Ja uważam, że szkoda, że tak będzie.

W zamyśle ograniczenia dla cudzoziemców mają chronić polski futbolowy rynek. Jeśli chodzi o piłkarzy z Afryki, to stanowią oni ledwie malutki promil ogólnej liczby piłkarzy w Polsce. Pracy nikomu nie zabierają, a dzięki ich obecności, szczególnie w tych mniejszych ośrodkach, zmienia się nastawienie do czarnych czy obcokrajowców. Dla wielu chłopaków stamtąd, to też wielka szansa na wybicie się i zrobienie kariery, a co za tym idzie pomoc rodzinom w ich krajach. Nie wszyscy tak jednak myślą.

Ten wpis zostal opublikowany w czwartek, Sierpień 6th, 2015 o 10:58 i jest napisany pod Afryka. Mozesz sledzic komentarze do tego wpisu poprzez RSS 2.0 kanal. Mozesz rowniez zamiescic komentarz, lub sledzic post ze swojej wlasnej strony.

15 odpowiedzi dla “Piotrówka mniej afrykańska”

 1. mat napisal(a):

  a sam prezes na stronie internetowej wspomina, że w kadrze zostaną tylko Fritz Obassi, Bernard Ndukong i Mademba Cisse. to jak to jest?

 2. Paweł Banaś napisal(a):

  Bernard Ndukong jest juz gdzie indziej, i z tego co wiem, juz tam zostanie

 3. Michal Zichlarz napisal(a):

  @Mat
  pożyjemy, zobaczymy. Sam chciałbym, żeby chłopaków z Afryki było w kadrze więcej, a co zrobi prezes, tego nie wiem.

 4. mat napisal(a):

  @Paweł Banaś
  W Polsce czy za granicą?

 5. Michal Zichlarz napisal(a):

  @Mat
  w kadrze Piotrówki jest tylko Eric Tala i, zgłoszony przez klub, Idrissa Cisse. Senegalczyk póki co jednak nie trenuje, więc po południu ze Skrą Częstochowa w ligowym meczu nie zagra.

 6. mat napisal(a):

  a co z resztą? co z Ndip Tambe? w jakich klubach zagrają? czy zostaną w Polsce? tak pytam i pytam bo na pewno macie więcej informacji :)

 7. mat napisal(a):

  o, i teraz mi się jeszcze przypomniało, że swego czasu była informacja, że z Zawiszą Bydgoszcz trenował Chipala, który niby miał podpisany kontrakt z Piotrówką. o nim też cisza póki co

 8. Paweł Banaś napisal(a):

  Bernard Ndukong jest w Polonii Kępno (odrzucił wcześniej opcję wyjazdu do Albanii). Fritz Obassi miał zostać w Piotrówce, ale widzę, że nie zagrał na inaugurację, więc też pewnie wyjedzie. Co do Roberta Tambe, ponoć pytały o niego kluby ekstraklasowe, lecz szczegóły owiane tajemnicą. Z tego co wiem w Piotrówce nie zostanie. Gdzie wyląduje, czas pokaże.

 9. Paweł Banaś napisal(a):

  Mademba Cisse, tak jak Ndukong, znalazł się w Polonii Kępno. Czeka wciąż na certyfikat z Litwy, więc nie mógł zagrać na inaugurację.

 10. Napastnik Cracovii stara się o unijny paszport | AfrykaGola.pl napisal(a):

  [...] Piotrówka mniej afrykańska [...]

 11. Michal Zichlarz napisal(a):

  @Mat
  Chipala trenuje w Piotrówce, ale póki co jest bez przydziału klubowego

 12. mat napisal(a):

  dzięki Michał za info. właśnie zacząłem kleić listę i póki co jestem pozytywnie zaskoczony, bo już mam na niej 90 nazwisk. więc myślę, że ostatecznie na liście będzie nawet więcej zawodników niż to miało miejsce wiosną, co faktycznie jest niespodzianką, biorąc pod uwagę wprowadzone limity.

 13. Michal Zichlarz napisal(a):

  @Mat
  super, że lista powstaje! No to byłoby ciekawe, gdyby okazało się, że jednak jest więcej graczy, niż wiosną. W jednym z postów zwracałeś zresztą uwagę, że ten nowy przepis wiele nie zmieni. Zobaczymy, jak faktycznie będzie.

 14. Lista piłkarzy z Afryki w Polsce (12) | AfrykaGola.pl napisal(a):

  [...] To oczywiście efekt ograniczeń ze strony PZPN. Przypomnę, że od tego sezonu w najwyższej klasie rozgrywkowej może grać trzech piłkarzy spoza krajów zrzeszonych w Unii Europejskiej. W I lidze to już tylko 2, a w III jeden. Od nowego sezonu będze jeszcze trudniej, bo w ekstraklasowym klubie na boisku będzie mogło przebywać ledwie dwóch zawodników spoza krajów UE. Rozmawiałem o tym w sobotę, przy okazji meczu Piast – Cracovii, z Boubacarem Dialibą Diabangiem. Senegalczyk nie jest zadowolony z tego, że nie gra i ma świadomość, że wkrótce, wobec kolejnych ograniczeń, będzie mu jeszcze trudniej. [...]

 15. Lista piłkarzy z Afryki w Polsce (16) | AfrykaGola.pl napisal(a):

  [...] Ekstraklasie i I lidzie jest ich ledwie 14. Kiedyś o wiele więcej grało w samej Ekstraklasie. Taka liczba to efekt ograniczeń wprowadzony przez PZPN. W Ekstraklasie może grać przecież tylko dwóch graczy spoza Unii Europejskiej, a w pierwszej [...]

 

Zamiesc komentarz