Nie zagrali z powodu koronawirusa

Miało już być po rewanżu w drugim półfinałowym meczu Afrykańskiej Ligi Mistrzów pomiędzy Zamalek SC, a Raja Casablanka, ale tak się nie stało. Wszystko z powodu pandemii koronawirusa, która zdziesiątkowała marokański zespół. 14 pozytywnych wyników sprawiło, że nie doszło do niedzielnego spotkania. W tej sytuacji władze Afrykańskiej Konfederacji Piłkarskiej przeniosły mecz na środę wieczór.

Finał miał być rozgrywany 6 listopada w Kairze, ale teraz został przeniesiony na koniec miesiąca. Ma się odbyć 27 listopada na stadionie w Aleksandrii. W finale jest już Al-Ahly, które dwukrotnie pokonało Wydad Casablanca. Blisko decydującej gry jest też Zamalek, który na wyjeździe pokonał Marokańczyków 1:0 i teraz w spotkaniu u siebie musi postawić przysłowiowa kropkę nad “i”.

AFRYKAŃSKA LIGA MISTRZÓW 2019/20

17 października, Wydad Casablanca – Al-Ahly 0:2. Bramki: Kafsha 4., Maaloul 62. karny. Rewanż 23 października.

23 października, Al-Ahly – Wydad Casablanca 3:1. Mohsen 5., El Shahat 26. Ibrahim 59. – El Moutaraji 82. Pierwszy mecz 2:0.

18 października, Raja Casablanca – Zamalek SC 0:1. Bencharki 18.

4 listopada, Zamalek SC - Raja Casablanca 3:1. Sassi 61., Mohamed 85., 88. – Malango 47

Finał 27 listopada w Aleksandrii: Al-Ahly – Zamalek SC

LISTA ZWYCIĘZCÓW PUCHARU MISTRZÓW AFRYKI

1964 – Oryx Douala (Kamerun), 1966 – Stade Abidjan (Wybrzeże Kości Słoniowej), 1967– TP Mazembe (DR Konga), 1968 – TP Mazembe, 1969 – Ismaily SC (Egipt), 1970 – Asante Kotoko (Ghana), 1971 – Canon Yaounde (Kamerun), 1972 – Haifa Conakry (Gwinea), 1973– AS Vita Club (Zair), 1974 – CARA Brazzaville (Kongo), 1975 – Haifa Conakry, 1976 – MC Algiers (Algieria), 1977 – Haifa Conakry, 1978 – Canon Yaounde, 1979– Union Douala (Kamerun), 1980 – Canon Yaounde, 1981 – JE Tizi-Ouzou (Algieria), 1982– Al-Ahly (Egipt), 1983 – Asante Kotoko, 1984 – Zamalek (Egipt), 1985 – FAR Rabat (Maroko), 1986– Zamalek, 1987 – Al-Ahly, 1988 – ES Setif (Algieria), 1989 – Raja Casablanca (Maroko),1990 – JS Kabylie (Algieria), 1991 – Club Africain (Tunezja), 1992 – Wydad Casablanca (Maroko), 1993 – Zamalek, 1994 – Esperance Tunis (Tunezja), 1995 – Orlando Pirates (RPA), 1996 – Zamalek

LISTA TRIUMFATORÓW AFRYKAŃSKIEJ CHAMPIONS LEAGUE

1997 – Raja Casablanca, 1998 – ASEC Abidjan (Wybrzeże Kości Słoniowej), 1999 – Raja Casablanca, 2000 – Hearts of Oak, 2001 – Al-Ahly, 2002 – Zamalek, 2003 – Enyimba Aba (Nigeria), 2004 – Enyimba Aba, 2005 – Al-Ahly, 2006 – Al-Ahly, 2007 – Etoile du Sahel (Tunezja), 2008 – Al-Ahly, 2009 – TP Mazembe , 2010 – TP Mazembe, 2011 – Esperance Tunis, 2012 – Al-Ahly, 2013 – Al-Ahly, 2014 – ES Setif (Algieria), 2015 – TP Mazembe, 2016 – Mamelodi Sundowns (RPA), 2017 – Wydad Casablanca, 2018 – Esperance Tunis, 2019 – Esperance Tunis

ONI WYGRYWALI NAJCZĘŚCIEJ

8 – Al-Ahly (Egipt)

5 – Zamalek (Egipt), TP Mazembe (DR Konga)

4 – Esperance (Tunezja)

3 – Haifa Conakry (Gwinea), Raja Casablanca (Maroko), Canon Yaounde (Kamerun)

2 – Asante Kotoko (Ghana), Enyimba Aba (Nigeria), JS Kabylie, ES Setif (oba Algieria), Wydad Casablanca (Maroko)

Ten wpis zostal opublikowany w poniedziałek, Listopad 2nd, 2020 o 10:44 i jest napisany pod Afryka. Mozesz sledzic komentarze do tego wpisu poprzez RSS 2.0 kanal. Mozesz rowniez zamiescic komentarz, lub sledzic post ze swojej wlasnej strony.

13 odpowiedzi dla “Nie zagrali z powodu koronawirusa”

1. Big Mutombo napisal(a):

Przepraszam, ale jest jeden dosyć poważny błąd faktograficzny. Finał Afrykańskiej Ligi Mistrzów 2020 odbędzie się nie w Kairze, ale na stadionie Borg El Arab w Alexandrii i nie 6, a 27 listopada. To już kolejna zmiana odnośnie terminu lub miejsca finału CAF Ligii Mistrzów, bo nie wiem czy wiecie, ale oryginalnym i pierwotnym miejscem rozegrania meczu miał być stadion w Douala w Kamerunie. Najważniejsze, że mecz 4 listopada powinien się odbyć, bo piłkarze Raja Casablanca są już w drodze do Egiptu i oby nic nie przewidzianego nie nastąpiło po drodze.

2. zich napisal(a):

Po Duali miał być Rabat, a po Rabacie Kair, a teraz jest faktycznie Aleksandria. Ciężko ten piłkarski kalendarz ogarnąć. Tak jest niestety wszędzie.

3. Michal Zichlarz napisal(a):

@Biker – dzięki za czujność :)

4. Kartagińczyk napisal(a):

W czasach epidemii to i tak dobrze, że jeszcze ktoś gra, ale jak tak dalej pójdzie sezony znów będą musiały być wydłużone, a co za tym idzie – turnieje typu PNA czy Euro także.

5. zich napisal(a):

niestety jest takie zagrożenie… niech póki co skończą poprzedni sezon, dziś półfinał Zamalek – Raja

6. Kartagińczyk napisal(a):

Olisadebe mieszka obecnie w Nigerii. Jak powiedział sportowymfaktom.wp.pl, w Polsce po raz ostatni był cztery lata temu. Działa w nowej branży.

- Jestem fanem „budowlanki” i już w niej działam. Postawiłem pięć mieszkań i teraz czerpię z nich profity. Szóste mam już w trakcie budowy, choć pandemia zwolniła tę inwestycję.

7. Kartagińczyk napisal(a):

Michał, racja. Nie wszędzie jeszcze uporano się z poprzednimi rozgrywkami.

8. zich napisal(a):

Zamalek wygrało z Raja Casablanca 3:1, a więc kairski finał w Aleksandrii!

9. Big Mutombo napisal(a):

Derby Kairu nr 239 w Wielkim Finale Afrykańskiej Ligi Mistrzów!

Kilka ciekawostek ze środowego meczu

Afryka nie byłaby Afryką, gdyby nie wydarzyło się coś kuriozalnego. Tym razem niezły numer „odwinął” realizator transmisji TV, który z tylko wiadomych sobie powodów „uznał” w doliczonym czasie gry bramkę na 4:1, której autorem był Achraf Bencharki. W grafikach meczowych pokazał się wynik 4:1 i taki rezultat przez kilkanaście minut po spotkaniu obowiązywał w światowych serwisach, na czele z wszystkimi serwisami podającymi wynik na żywo. Może realizatora transmisji TV zmyliło to, że sędzia asystent nie podniósł chorągiewki, a główny wyraźnym gestem nakazał grać dalej. Albo oślepił go błysk bijący od największej gwiazdy Zamalek Kair, czyli Achrafa Bencharkiego. Tak czy inaczej w tej sytuacji był ewidentny spalony i oficjalnie oraz ostatecznie Zamalek – Raja 3:1 (0:0).

Jeżeli chodzi o sam mecz, to pierwsza połowa zdecydowanie dla ekipy z Maroka. Chociaż bez większych konkretów w ofensywie. Jeden strzał głową i dość przypadkowy rykoszet, oba dobrze obronione przez Abou-Gabala w bramce Zamalek. O tym, że obie drużyny rozegrały w środę dwie diametralnie różne połowy świadczy posiadanie piłki. Do przerwy w granicach 70-30 na korzyść Raja, po zmianie stron zbliżało się do 60-40 na korzyść Zamalek. Drużyna z Egiptu zaczęła grać dopiero po stracie bramki. Wcześniej ograniczała się do destrukcji, defensywy i skracania pola gry.

Kluczowym momentem była wyrównująca bramka, którą ładnym uderzeniem z dystansu zdobył Ferjani Sassi. Dla reprezentanta Tunezji była to pierwsza bramka w tegorocznej edycji Afrykańskiej LM. Raja chyba nie wytrzymała kondycyjnie trudów spotkania, bo po przerwie po prostu nie istniała. Być może to efekt COVID-19, który w ostatnich dniach tak mocno dotknął klub z Casablanki. Z tego powodu nie mógł np. wystąpić podstawowy bramkarz Anas Zniti. Z kolei jedna z gwiazd Sofiane Rahimi przystąpił do meczu z maską na twarzy, to efekt kontuzji w pierwszym meczu z Zamalek i późniejszej operacji. Co ciekawe na drugą połowę Rahimi wyszedł już bez maski, ale grał słabiej, tak jak i reszta jego drużyny.

Bohaterem ostatnich minut został napastnik Mostafa Mohamed, wybrany MVP meczu. Chociaż moim skromnym zdaniem nie byłoby bramek Mohameda bez dwóch kapitalnych asyst Zizo. W ten sposób 23-letni Mostafa Mohamed (może pamiętacie, że to król strzelców ubiegłorocznego PNA U-23) jest obecnie najlepszym strzelcem Zamalek w tej edycji LM. Biorąc pod uwagę rundy wstępne Mohamed ma już 8 goli, a drugi w tej klasyfikacji Bencharki 7. Chociaż co ciekawe od tej edycji, CAF wybiera króla strzelców tylko spośród zawodników, którzy zdobywali gole od fazy grupowej.

10. Kartagińczyk napisal(a):

Tego można było się spodziewać. Wielcy faworyci, odwieczni rywale znów w walce o wszystko. Choć pierwszy raz spotykają się bezpośrednio w finale. Ogólnie pierwsza taka sytuacja, żeby w finale Afrykańskiej Ligi Mistrzów zagrały drużyny z tego samego kraju.

Mouloudia Wadżda to nowy klub Nabila Aankoura.

11. Kartagińczyk napisal(a):

Obie ekipy dawno nie zdobyły tego trofeum. Al-Ahly ostatni raz w 2013 roku, a Zamalek w 2002. Ci pierwsi przegrali cztery finały, drudzy zaś – dwa.

Co ciekawe oba zespoły wyszły z drugiego miejsca w swoich grupach.

Szykuje się zacięty i interesujący mecz.

12. Kartagińczyk napisal(a):

Sébastien Haller znalazł się wśród zawodników powołanych do reprezentacji Wybrzeża Kości Słoniowej na listopadowe spotkania z Madagaskarem.

13. Big Mutombo napisal(a):

Moim zdaniem w finale zadecyduje dyspozycja dnia oraz sprawy kadrowo-zdrowotne związane z COVID-19. Chociaż w ostatnich latach to Al Ahly seryjnie zdobywa tytuł Mistrza Egiptu i ja bym obstawiał 60 do 40 na korzyść Al Ahly. Jeszcze jedna ciekawostka statystyczna. W drodze do finału oba kluby skorzystały z usług aż 57 piłkarzy, 29 Zamalek – 28 Al Ahly. Tylko jeden wystąpił we wszystkich 14 meczach rozegranych w rundzie wstępnej (4), grupowej (6) oraz pucharowej (4). A jest nim pomocnik Al Ahly, Amr El Solia. Co ciekawe od fazy grupowej przez pucharową El Solia zagrał we wszystkich meczach od 1 do 90 minuty. Istny terminator :)