To chyba koniec kariery Issa Hayatou

Czarne chmury zbierają się na nad rządzącym od 1987 roku Afrykańską Konfederacją Piłkarską Issa Hayatou. Na jaw wychodzi coraz więcej korupcyjnych oskarżeń. Trudno przypuszczać, żeby wszystko skonczyło się inaczej, niż odwołaniem z funkcji szefa CAF.

Szef CAF Issa Hayatou ma spore problemy. Fot. africapresse.com

Wszystko zaczęło się jeszcze pod koniec zeszłego roku. BBC oskarżyła prominentnego działacza z Kamerunu o to, że w latach 90. za przyjęcie gotówki brał udział w ustawianym przetargu dotyczącym sprzedaży praw do transmisji telewizyjnych z mistrzostwa świata. Wtedy sprawa jakoś rozeszłą się po kościach.

Teraz padają znacznie mocniejsze oskarażenia, a wszystko dotyczy przyznania organizacji mundialu w 2022 roku Katarowi. Cała sprawa została ujawniona w specjalnej komisji powołanej przez brytyjską Izbę Gmin. Anglicy do dziś głowią się, jak to możliwe, że ich kandydatura do organizacji mistrzostw świata zyskała tak niewielkie popracie (ledwie dwa głosy).

Okazuje się, że spora część głosujących w Komitecie Wykonawczym FIFA była przekupiona. Wśród nich mają być prominentni działacze CAF: szef konfederacji Issa Hayatou, a także pochodzący z Wybrzeża Kości Słoniowej Jacques Anouma. Obaj mieli wziąć po 1,5 mln dolarów za oddanie głosu na Katar.

Teraz jeszcze dochodzą kolejne oskarżenia. Okazuje się, że prezydent CAF miał też przyjąć łapówkę od Marokańczyków! Chodziło o oddanie głosu na ten kraj podczas walki z RPA o prawa do organizacji pierwszego mundialu na Czarnym Lądzie.

Nie wiadomo, jak się wszystko skończy, bo Hayatou zaprzecza wszystkim oskarżeniom. Na stronie cafonline prezydent CAF tłumaczy tylko, że Katarczycy za 1,8 mln dolarów zorganizowali pokaz swojej kandydatury podczas zjazdu Afrykańskiej Konfederacji Piłkarskiej. Wiele wskazuje jednak na to, że miesiące, a może nawet i dni Issa Hayatou na eksponowanym stanowisku są policzone.

Ten wpis zostal opublikowany w środa, Maj 11th, 2011 o 20:29 i jest napisany pod Afryka. Mozesz sledzic komentarze do tego wpisu poprzez RSS 2.0 kanal. Mozesz rowniez zamiescic komentarz, lub sledzic post ze swojej wlasnej strony.

3 odpowiedzi dla “To chyba koniec kariery Issa Hayatou”

  1. Wielki skandal w afrykańskiej Lidze Mistrzów! | AfrykaGola.pl napisal(a):

    [...] To chyba koniec kariery Issa Hayatou [...]

  2. Jeden słuszny kandydat | AfrykaGola.pl napisal(a):

    [...] w kieszeni. Niestety, bo pod jego kierownictwem futbol w Afryce nie rozwija się tak jak powinien. Szefowi CAF nie przeszkadzają też kolejne skandale korupcyjne. Reprezentuje stary styl działania i jak najdłużej przeciąga swoje rządy, mimo, że wielu na [...]

  3. Nie ma mocnych na Issa Hayatou | AfrykaGola.pl napisal(a):

    [...] by też dodać Issa Hayatou (na zdjęciu). Kameruńczyk też lubi przewodzenie. Nie szkodzą mu żadne skandale korupcyjne i posądzenia o to, że nadużywa swojego stanowiska. Jak rządził Afrykańską Konfederacją [...]

 

Zamiesc komentarz