Archiwum dla Czerwiec, 2018

Rozmowa z trenerem Kasperczakiem. „Wyjście z grupy to obowiązek”

Nikt nie zna tak dobrze naszego dzisiejszego rywala w finałach mistrzostw świata, jak Henryk Kasperczak, który prowadził przecież „Lwy Terangi” w latach 2006-08. Jak doświadczony szkoleniowiec widzi to spotkanie? Jak trzeba zagrać, że zdobyć trzy punkty?
Kto jest faworytem wtorkowego meczu Polska – Senegal w Moskwie?
- Dla mnie Polska. Przemawiają za tym takie argumenty, jak [...]

Senegal. Wielkie nadzieje lwów

Reprezentacja Senegalu wśród najlepszych zagra po 16 latach przerwy. W Dakarze i w innych miejscach tego 15 milionowego kraju do dzisiaj wspomina się azjatycki mundial, gdzie zespół pod wodzą charyzmatycznego francuskiego szkoleniowca Bruno Metsu awansował do ćwierćfinału imprezy, eliminując pod drodze takie drużyny jak Francja czy Szwecja.
Teraz ma być podobnie, ba, wielu, jak ministrowi [...]

Tunezja. Zagrają bez swojego lidera

Spory wkład w piąty w historii awans do finałów mistrzostw świata „Orłów Kartaginy” ma Henryk Kasperczak. To pod wodzą polskiego szkoleniowca jedenastka z Afryki Północnej wywalczyła sześć ze swoich 14 zdobytych punktów w decydującej fazie eliminacji. „Henriemu” nie było jednak dane dokończyć swojego dzieła. Został zwolniony z funkcji selekcjonera wiosną zeszłego roku po porażce [...]

Zorganizują mundial w 2026 roku?

- Mój kraj już kilka razy starał się o to, żeby piłkarskie mistrzostwa zorganizować u siebie. Nie udawało się, ale mam nadzieję, że tym razem będzie inaczej – mówi Mohamed Lamlih, bramkarz Grunwaldu Ruda Śląska.
Dziś decyzja piłkarskich władz, gdzie odbędzie się mundial w 2026 roku. O tym gdzie odbędą się te MŚ zdecydują poszczególne [...]

Nigeria. Mogą być groźni dla najlepszych

Znaleźli się w bardzo mocnej grupie, przez wielu nazywanych „grupą śmierci”, ale nie są bez szans. Nie tylko mecze w eliminacjach MŚ, ale też spotkania towarzyskie pokazują, że to drużyna z którą trzeba się liczyć. W listopadzie ub. roku pokonali w Krasnodarze Argentynę 4:2, w marcu we Wrocławiu wygrali z Polską 1:0.
- Nie mamy [...]

Maroko. Z Renardem wszystko jest możliwe

Choć w grupie B mają niezwykle trudnych przeciwników, to jest to drużyna, która swoimi wynikami może nawiązać, a nawet przebić tą z 1986 roku, która podczas mundialu w Meksyku wygrała grupę F przed Anglią, Polską i Portugalią, żeby potem stoczyć zaciętą bitwę o ćwierćfinał z późniejszym wicemistrzem świata Niemcami z Zachodu.
Maroko to drużyna znakomicie [...]

Egipt. Z Salahem po sukcesy

Prezentację afrykańskich finalistów XXI mistrzostw świata w Rosji rozpoczynam od grającego w grupie A Egiptu. W kolejnych dniach pozostałe cztery reprezentacje.
Na kontynencie afrykańskim są potęgą, siedem razy tryumfowali w Pucharze Narodów Afryki i są pod tym względem rekordzistami na swoim kontynencie. Dwa kluby z Kairu Al-Ahli i Zamalek mają też na swoim koncie największą [...]

Lwy Atlasu mogą namieszać

To może być jedno z największych zaskoczeń nadchodzącego mundialu i czarny koń turnieju w Rosji. Chodzi o reprezentację Maroka. Narodowa jedenastka z Afryki Północnej w finałach MŚ zagra po 20 latach przerwy. Kwalifikację wywalczyła w imponującym stylu. W sześciu grupowych meczach nie straciła nawet bramki, trzy mecze wygrywając i trzy remisując, a zostawiając w [...]