Lista piłkarzy z Afryki w Polsce (15)

REPREZENTANT ANGOLI ALEXANDER CHRISTOVAO JEST JEDNYM Z WIELU PIŁKARZY Z AFRYKI NA POLSKICH BOISKACH. FOT. MICHAŁ CHWIEDUK

Aż 133 piłkarzy doliczył się Mateusz Mleczak, na swojej kolejnej liście. Piszę aż 133, bo rok temu było ich na liście Mateusza 109, a tylko raz wcześniej, na jego pierwszej liście, z jesieni 2010 roku, figurowało 135 nazwisk.

Zawodników z Afryki nie ma teraz może zbyt wielu na szczeblu centralnym, myślę tutaj o ekstraklasie i I lidze, ale za to nie brakuje ich w niższych klasach rozgrywkowych, szczególnie w lidze okręgowej, gdzie gra ich aż 41! Obostrzenia ze strony PZPN i Zbigniewa Bońka na niewiele się zdają.

Piłkarze z Czarnego Lądu biegają po boiskach 14 województw. Nie są tylko reprezentowani w podlaskim i lubelskim, a najwięcej jest ich w mazowieckim (25), śląskim (19) i małopolskim (17). Tradycyjnie najwięcej jest u nas Nigeryjczyków, bo aż 34. O połowę mniej jest Tunezyjczyków, a na trzecim miejscu Senegal z liczbą 12 graczy. Co do Tunezyjczyków, to ciekawe, że żaden z nich nie gra na szczeblu centralnym (ekstraklasa – III liga), a wszyscy występują w niższych klasach rozgrywkowych, w tym pięciu na boiskach B-klas, w takich klubach, jak Dunajec Ostrowsko, Gryf Burkatów, Victoria Hażlach czy Ruch Steblów. Biegają w sumie u nas gracze z aż 25 afrykańskich krajów.

Tradycyjnie najbardziej “afrykańska” jest LZS Piotrówka z opolskiego, która w kadrze ma 10 graczy z rodowodem z Czarnego Lądu. Czterech Nigeryjczyków jest w składzie Garbarza Zembrzyce. Kwartet graczy z afrykańskimi papierami jest też w pierwszoligowym Zagłębiu Sosnowiec.

EKSTRAKLASA – 8

Lennard Sowah, Ghana/Niemcy, Cracovia

Nabil Aankour, Maroko, Korona Kielce

Elhadji Djibril Pape Diaw, Senegal, Korona Kielce

Abdul Aziz Tetteh, Ghana, Lech Poznań

Daniel Chima Chukwu, Nigeria, Legia Warszawa

Ricardo Nunes, RPA/Portugalia, Pogoń Szczecin

Jose Kante, Gwinea/Hiszpania, Wisła Płock

Ricardo Balde, Portugalia/Gwinea-Bissau, Lechia Gdańsk

I LIGA – 10

Orlande Kpassa, WKS, Bytovia Bytów

Frank Adu Kwame, Ghana, Miedź Legnica

Eusebio Bancessi, Gwinea-Bissau/Portugalia, Olimpia Grudziądz

Longinus Uwakwe, Nigeria/Polska, Puszcza Niepołomice

Jose Embalo, Gwinea-Bissau/Portugalia, Raków Częstochowa

Daniel Boateng, Ghana/Anglia, Raków Częstochowa

Nuno Malheiro, Portugalia/Angola, Zagłębie Sosnowiec

Alexandre Cristovao, Angola, Zagłębie Sosnowiec

Terence Makengo, Francja/Kongo, Zagłębie Sosnowiec

Vamara Sanogo, WKS/Francja, Zagłębie Sosnowiec

II LIGA – 2

Emile Thiakane, Senegal, GKS Bełchatów

Chinonso Agu, Nigeria, Radomiak Radom

III LIGA – 6

Samuelson Odunka, Nigeria, Victoria Sulejówek

Christian Nnamani, Nigeria, KKS 1925 Kalisz

Joshua Kayode, Nigeria, Sokół Kleczew

Abdul Ouedraogo, WKS, Stilon Gorzów

Charles Nwaogu, Nigeria, Świt Skolwin

Martins Ekwueme, Nigeria, Falubaz Zielona Góra

IV LIGA – 29

Ousmane Papa Niang, Senegal, Michałowianka Michałowice

Henry Uwakwe, Nigeria, Michałowianka Michałowice

Karamo Sane, Senegal, Michałowianka Michałowice

Hanson Kumah-Doe, Ghana, LKS Pisarowice

Sekou Camara, Senegal, Rzemieślinik Pilzno

Sule Ayinla, Nigeria, Nysa Kłodzko

Dzikamai Gwaze, Zimbabwe, Piast Strzelce Opolskie

Valentin Dah, Burkina Faso, Naprzód Jabłonowo Pomorskie

Lucky Junior Ekwueme, Nigeria, Polonia Bydgoszcz

Walid Kandel Elsaid, Egipt, Limanovia

Bernard Ndukong, Kamerun, Polonia Kępno

Emmanuel Udoudo, Nigeria, Huragan Pobiedziska

David Paku-Tshela, DR Konga, Huragan Pobiedziska

Samuel Uche Obi, Nigeria, GKS Dopiewo

Guyguy Ndakiża, DR Konga, Huragan Wołomin

Tony Chukwuemeka, Nigeria, Mszczonowianka

Luciano Matsoso, Lesotho, Oskar Przysucha

Itumeleng Nkwana, RPA, Oskar Przysucha

Wajih Bouchniba, Tunezja, Drogowiec Jedlińsk

George Enow, Kamerun, Pogoń Grodzisk Mazowiecki

Ahmed Toriola Ayodeji, Nigeria, Drukarz Warszawa

Ousseynou Fall, Senegal, Pcimianka Pcim

Cheikh Niane, Senegal, Pcimianka Pcim

Letlhogonolo Alistair Selamolela, RPA, Pilica Przedbórz

Princewill Okachi, Nigeria, Stal Niewiadów

Ahmed Abdullah, Egipt, Rawia Rawicz

Moatasem Aziz, Egipt, Perła Złotokłos

Michael Guiochon, Kamerun/Francja, MKS Myszków

Junior Chimene, Kamerun/Francja, MKS Myszków

LIGA OKRĘGOWA – 41

Bassina Djato, Togo, Grom Warszawa

Mahamadou Bah, Mali/Polska, LKS Różnowo

Andile Nqabeni, RPA, Proch Pionki

Mkhanyiseli Siwahla, RPA, Proch Pionki

Olufemi Timothy, Nigeria, Orkan Śmiłowo

Monsuru Adisa, Nigeria, Garbarz Zembrzyce

Sani Abubakar, Nigeria, Garbarz Zembrzyce

Ismalia Balogun, Nigeria, Garbarz Zembrzyce

Nurudeen Oladoja, Nigeria, Garbarz Zembrzyce

Emmanuel Ohagwu, Nigeria, TS Parzyce

Attah Teche Abanda, Kamerun, Łazowianka Łazy

Progress Musepa, Zimbabwe, Tęcza Błędów

Nabil Boukarch, Maroko, Cyklon Rogoźnik

Safouan Bahroun, Tunezja, Stal Głowno

David Aiteka, Nigeria, Sokół II Aleksandrów Łódzki

Mohamed Nabaoui, Maroko, Orzeł Parzęczew

Mosunmola Tunji Alade, Nigeria, Orzeł Parzęczew

David Chipala, Zimbabwe, Koszarawa Żywiec

Khalid Aounzou, Tunezja, LZS Rudniki

Pape Amadou Samb, Senegal, Centrum Radom

Dieme Yahiya, Senegal, Sparta Kazimierza Wielka

Mohamed Doumbouya, Gwinea, Sztorm Mosty

Pape Drame, Senegal, Węgrzcanka Węgrzce Wielkie

Francis Ozurumba, Nigeria, Nadwiślan Kraków

Mohamed Lamlih, Maroko, Grunwald Ruda Śląska

Hassen Hosni, Tunezja, Kolektyw Radwanice

Soufiane Chibane, Algieria, Ziemowit Osięciny

Munyaradzi Chiunye, Zimbabwe, LZS Piotrówka

Robson Manata, Kamerun, LZS Piotrówka

Brain Obem, Nigeria, LZS Piotrówka

Favour Njoku Gallardo, Nigeria/Polska, LZS Piotrówka

Arinze Nwolisa, Nigeria, LZS Piotrówka

Jonah Unduka, Nigeria, LZS Piotrówka

Nahom Tasfagergish, Erytrea/Anglia???, LZS Piotrówka

Haris Idris Ahmed, Erytrea/Anglia???, LZS Piotrówka

Semir Idris Ahmed, Erytrea/Anglia???, LZS Piotrówka

Michael Haileselassi Woldegebreal???, Etiopia/Anglia, LZS Piotrówka

Lansana Conde, Gwinea, GKS Mirków/Długołęka

Mademba Djibril Cisse, Mali, Orzeł Źlinice

Kossi Sessou, Togo, Włókniarz Konstantynów Łódzki

Thameur Dridi, Tunezja, SEMP Ursynów

A KLASA – 29

Yassine El Hlaoui, Tunezja, Halniak Miłków

Sayed Abdelrasoul Adbelmoneim, Egipt, Fenix Pielgrzymka

Mohamed Amine Boudguiga, Tunezja, DKS Czarni Kozłowa Góra

Mouhamadou Traore, Senegal, Pogoń Wronin

Kacem Attia, Tunezja, Astra Piekoszów

Atmane Magga, Maroko, Kasztelan Białe Błoto

Slaheddine Chrigui, Tunezja, GDKiS Ostaszewo

Amadou Morou, Togo, Orzeł Piątkowisko

Hamza Aarab, Maroko, Sparta Łódź

Koulaty Thiam, Senegal, LKS Śledziejowice

Ibrahim Sunday, Nigeria, Złomex Branice

Karim Mouhayouss, Maroko, Tartak Wudzyn

Younes Sebbar, Maroko, Unia Choceń

Mohamed Omran, Egipt, Sokół Buczkowice

Zouhair Benzaouia, Maroko, Szaluna Zębice

Benigno Njoga, Kenia, Widawa Kiełczów

Hassib Jedidi, Tunezja, Błyskawica Kończyce Wielkie

Hamada Gomaa, Egipt, LKS Ochaby

Marcus Eshun, Ghana, Plon Garbatka-Letnisko

Kenneth Alfred, Nigeria, MKS Hutnik Warszawa

Lawrence Mendy, Gambia, Grom II Warszawa

Gilbert Singa, RPA, Gryf Policzna

Salah Mbarki, Tunezja, OKS Ostrów Wlkp.

Jude Orji, Nigeria, Fala Międzyzdroje

Rami Mohamed Mohamed Moussa, Egipt, Wisła Jabłonna

Ahmed Elgebaly, Egipt, Błękitni Gąbin

Gbadegesi Adebayo Ojo, Nigeria, Niwy Brudzowice

Mohamed Tayachi, Tunezja, Stella Luboń

Muhsin Nassir Ali, Kenia, Stella Luboń

B KLASA – 8

Yassine Laabidi, Tunezja, Dunajec Ostrowsko

Zakaria Lbouhmadi, Maroko, Orzeł Św. Katarzyna

Wael Mouaddeb, Tunezja, Gryf Burkatów

Ahmed Aloui, Tunezja, Victoria Hażlach

Jide Hafeez Moustapha, Nigeria, Ożarowianka II

Alaa El Ali, Libia, Różanka Wrocław

Rami Benrhaiem, Tunezja, Ruch Steblów

Akim Benrhaiem, Tunezja, Ruch Steblów

LICZBA PIŁKARZY Z POSZCZEGÓLNYCH KRAJÓW

Nigeria 34

Tunezja 17

Senegal 12

Maroko 10

Egipt 8

Ghana 6

RPA 6

Kamerun 6

Zimbabwe 4

Gwinea 3

Gwinea-Bissau 3

Wyb.Koś.Sł. 3

Togo 3

Erytrea 3

Kenia 2

Mali 2

DR Konga 2

Angola 2

Kongo 1

Burkina Faso 1

Lesotho 1

Algieria 1

Etiopia 1

Gambia 1

Libia 1

WOJEWÓDZTWA

Mazowieckie 25

Śląskie 19

Małopolskie 17

Opolskie 15

Wielkopolskie 12

Dolnośląskie 12

Łódzkie 10

Kuj.-Pom. 5

Pomorskie 4

Świętokrzyskie 4

Podkarpackie 2

Lubuskie 2

War.-Maz. 1

Lubelskie 0

Podlaskie 0

POPRZEDNIE LISTY OPRACOWANE PRZEZ MATEUSZA MLECZAKA

Jesień 2010, Lista numer 1

Wiosna 2011, Lista numer 2

Jesień 2011, Lista numer 3

Wiosna 2012, Lista numer 4

Jesień 2012, Lista numer 5

Wiosna 2013, Lista numer 6

Jesień 2013, Lista numer 7

Wiosna 2014. Lista numer 8

Jesień 2014. Lista numer 9

Wiosna 2015. Lista numer 10

Jesień 2015. Lista numer 11

Wiosna 2016. Lista numer 12

Jesień 2016. Lista numer 13
Wiosna 2017. Lista numer 14

Ten wpis zostal opublikowany w środa, Październik 18th, 2017 o 06:30 i jest napisany pod Afryka. Mozesz sledzic komentarze do tego wpisu poprzez RSS 2.0 kanal. Mozesz rowniez zamiescic komentarz, lub sledzic post ze swojej wlasnej strony.

 

Zamiesc komentarz