Egipt po raz piąty

Piłkarscy kibice w Egipcie mają powody do zadowolenia. Mohamad Salah po raz z drugi z rzędu został najlepszych zawodnikiem w Afryce, a oprócz tego w czerwcu i lipcu odbędzie się tam Puchar Narodów, największa sportowa impreza na Czarnym Ladzie, rozgrywana od 1957 roku. Najlepsi piłkarze Czarnego Kontynentu zjadą tam po raz piąty. Wcześniej PNA rozgrywano tam w latach 1959, 1974, 1986 i 2006.

We wtorek w stolicy Senegalu Dakarze odbyła się uroczysta gala, podczas której ogłoszono wyniki na najlepszego piłkarza Afryki w 2018. Głosowali dziennikarze, byłe gwiazdy, a także trenerzy i kapitanowie wszystkich afrykańskich reprezentacji. Bezapelacyjnie zwyciężył Mohamed Salaha, który wyprzedził swojego klubowego kolegę z Liverpool FC Sadio Mane. Trzeci był Gabończyk Pierre-Emerick Aubameyang.

To nie jedyna ważna decyzja podjęta przez działaczy Afrykańskiej Konfederacji Piłkarskiej (CAF), którzy pod koniec listopada zdecydowali o tym, że odbierają Kamerunowi prawa do organizacji Pucharu Narodów Afryki w 2019. Powodem były opóźnienia w planowanej rozbudowie, trudna sytuacja gospodarcza oraz zagrożenie ze strony terrorystycznej organizacji Boko Haram, która destabilizuje region. Nie pomogły prośby i monity choćby samego Samuela Eto’o, czterokrotnego Piłkarza Roku w Afryce.

W tej sytuacji, na niewiele ponad pół roku przed rozpoczęciem turnieju (15 czerwca – 13 lipca), CAF musiał zdecydować komu powierzyć zorganizowanie dużego turnieju, w którym po raz pierwszy zagrają aż 24 reprezentacje. Po tym, jak organizację odebrano Kamerunowi, zgłosiły się dwa kraje, Egipt oraz Republika Południowej Afryki. Oba państwa w tym wieku organizowały już PNA, Egipcjanie w 2006, a RPA w 2013. Dodatkowo ci ostatni byli też organizatorami pierwszego afrykańskiego mundialu przed dziewięciu laty.

Ostatecznie wybór padł na Egipt. Od razu też pojawiły się głosy odnośnie bezpieczeństwa. W 2012 roku w zamieszkach na stadionie w Port Said zginęło ponad 70 osób. W sezonach 2011/12 i 2012/13 z powodu napiętej sytuacji, tamtejsza liga w ogóle nie zakończyła rozgrywek. Teraz jest spokojniej, ale obawy o bezpieczeństwo i tak będą.

To nie pierwszy raz, kiedy w ostatnim czasie Puchar Narodów jest przenoszony z jednego kraju do drugiego. W 2013 RPA zastąpiło Libię, gdzie trwała wojna domowa. Z kolei cztery lata temu, z powodu wirusa Ebola, z organizacji zrezygnowało Maroko, a turniej rozegrano w Gwinei Równikowej.

Ten wpis zostal opublikowany w czwartek, Styczeń 10th, 2019 o 00:01 i jest napisany pod Afryka. Mozesz sledzic komentarze do tego wpisu poprzez RSS 2.0 kanal. Mozesz rowniez zamiescic komentarz, lub sledzic post ze swojej wlasnej strony.

9 odpowiedzi dla “Egipt po raz piąty”

 1. Kartagińczyk napisal(a):

  Msakni wypożyczony do Eupen.

 2. Zich napisal(a):

  Wreszcie zagra w Europie, ale z całym szacunkiem, chyba nie o taki klub chodziło

 3. Kartagińczyk napisal(a):

  Oczywiście, że nie o taki. Już lepiej byłoby, gdyby został w Katarze, niż pałętał się po słabeuszach z Belgii.

  Wyniki Afrykańskiej Ligi Mistrzów – dopiero, co się skończyła poprzednia edycja…

  Lobi – Memelodi 2:1
  Wydad – ASEC 5:2

  Horoya – Esperance 1:1

  Club Africain – Constantine 0:1

  Zatem zaczyna się od niespodzianek.

 4. Kartagińczyk napisal(a):

  Diaw z Korony odchodzi do Angers.

 5. Biker napisal(a):

  Senegal prowadzi rozmowy z władzami Federacji Gwinejskiej w sprawie ewentualnej, wspólnej organizacji P.N.A. w 2025…ciekawe co z tego wyniknie:-)

  https://fr.starafrica.com/football/articles/can-2025-le-senegal-postule-pour-une-co-organisation-avec-la-guinee/

 6. Natka napisal(a):

  Fajna inicjatywa, taki turniej brałabym w ciemno.

 7. Kartagińczyk napisal(a):

  Dziwnie bez PNA w styczniu. Dobrze chociaż, że jest Puchar Azji, można coś pooglądać. Stadiony niezłe, poziom także.

 8. Kartagińczyk napisal(a):

  W Afrykańskiej LM: Esperance – FC Platinum 2:0.

 9. Kartagińczyk napisal(a):

  Ismaily – Club Africain 1:2

 

Zamiesc komentarz