Tragedia na stadionie w Dakarze

Do takich obrazków byliśmy przyzwyczajeni z meczów na europejskich stadionach, futbolowi chuligani dawali czy dają też o sobie znać na meczach w krajach Afryki Północnej, ale w Czarnej Afryce bywało spokojnie, choć, jak popatrzeć w przeszłość, tragedii w ostatnich latach nie brakowało.

W finałowym meczu Pucharu Ligi w Senegalu rozegranym na Stade Demba Diop w Dakarze, pomiędzy US Ouakam i Stade Mbour, zginęło osiem osób. Na trybunach doszło do zamieszek pomiędzy kibicami obu drużyn, policja użyła gazu łzawiącego, wybuchła panika, która kosztowała życie kilku osób, w tym małej dziewczynki. 88 osób zostało rannych.

W związku z tymi wydarzeniami senegalski rząd zawiesił wszystkie wydarzenia sportowe i kulturalne w kraju do końca miesiąca, tym bardziej, że 30 lipca odbędą się tam wybory.

Byłem w Senegalu 11 lat temu na meczu w eliminacjach Pucharu Narodów pomiędzy „Lwami Terangi”, a Mozambikiem. To spotkanie rozegrano na reprezentacyjnym Stade Leopold Senghor. Prowadzona przez Henryka Kasperczaka reprezentacja trenowała za to w ośrodku francuskiej armii w Ouakam, skąd pochodzi jeden z zespołów z feralnego finału. Teraz doszło tam do wielkiej tragedii.

ESPN przypomina ostatnie tragedie na afrykańskich stadionach. W 2001 roku zginęło 43 kibiców na Ellis Park podczas derbowego spotkania pomiędzy dwoma słynnymi klubami z RPA: Kaizer Chiefs i Orlando Pirates. W tym samym roku w Akrze śmierć poniosło 127 fanów podczas starcia Hearts of Oak z Asante Kotoko. 22 osoby zginęły podczas meczu w eliminacjach MŚ pomiędzy Wybrzeżem Kości Słoniowej, a Malawi w marcu 2009. Tutaj jeszcze kilka innych przykładów niepokojów na afrykańskich stadionach:

- Piłka nożna nie dla kibiców

- Znowu kłopoty z kibicami

- Zamieszki w Kairze

- Puchar w cieniu tragedii

- Kłopoty w Ugandzie

- Bali się o swoje życie

- Zabili swojego piłkarza

Ten wpis zostal opublikowany w wtorek, Lipiec 18th, 2017 o 12:12 i jest napisany pod Afryka. Mozesz sledzic komentarze do tego wpisu poprzez RSS 2.0 kanal. Mozesz rowniez zamiescic komentarz, lub sledzic post ze swojej wlasnej strony.

9 odpowiedzi dla “Tragedia na stadionie w Dakarze”

 1. Kartagińczyk napisal(a):

  Nie tylko w Europie kibice mają “gorącą krew”… Niestety takie wydarzenia nie przynoszą chluby całemu krajowi. Oby przez wtrącanie się rządu senegalskiego do piłki nie musiała interweniować FIFA.

  http://transfery.info/103384,adebayor-gorzko-o-swojej-rodzinie-przez-brata-real-mnie-nie-wykupil

 2. Kartagińczyk napisal(a):

  http://www.przegladsportowy.pl/pilka-nozna/puchar-narodow-afryki,puchar-narodow-afryki-bedzie-odbywal-sie-latem-rewolucja,artykul,800469,1,1030.html

 3. Natka napisal(a):

  Ja tego w ogóle nie widzę, na pewno nie powiększałabym formatu do 24. Jeśli ktoś te nudną edycję Euro uważa za sukces to albo ktoś jest dziwny albo ja wybredna. Zmienianie terminu na letni z oczywistych względów przede wszystkim pogodowych nie wchodzi w grę, bo jeśli ma chodzić tylko i wyłącznie o sezony klubowe w Europie to z mojego punktu widzenia wygląda to tak, że większość świata w aspekcie piłki podporządkowane jest Europie. A już najbardziej absurdalnym pomysłem jest organizacja pucharu poza kontynentem. Zróbmy sobie może za parę lat Euro na terenie Ameryki Południowej albo w Australii… xD

 4. Biker napisal(a):

  Nie ma o czym debatować i filozofować, bo od roku 2019 Puchar Narodów Afryki będzie odbywał się w formule – 24 drużyny i letnia pora…Oficjalnie zatwierdzone!!! Jak dla mnie główny problem to możliwość obejrzenia turnieju w Tv

 5. Biker napisal(a):

  https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=10155536464404099&id=200960989098

 6. Biker napisal(a):

  Jeśli ktoś nie jest użytkownikiem Facebooka lub nie ma możliwości tłumaczenia czy nie zna języka francuskiego to podpowiem: Od roku 2019 Puchar Narodów Afryki będzie odbywał się w nowej formule. Jeśli gospodarz czyli Kamerun nie podoła nowym wymaganiom organizacyjnym to turnej może przejąć Maroko lub Algieria…

 7. Biker napisal(a):

  Nie ma również opcji rozgrywania PNA poza kontynentem. Ten pomysł odrzucono z całą stanowczością. Dobrze byłoby zobaczyć formułę poszerzoną o 8 drużyn, bo to jedyna okazja aby zobaczyć takie ekipy jak Czad czy Suazi przy odrobinie szczęścia. Tylko tak jak wspomniałem nadal pozostaje problem TRANSMISJI…Może i tu coś się zmieni….oby, bo to byłaby porażka tego turnieju. Jeśli polskie stacje nadają Złoty Puchar Concacaf z takiemi drużynami jak Curacao czy Gujana Francuska to brak PNA w naszych zasięgach to po prostu POTWARZ

 8. Kartagińczyk napisal(a):

  Zgadzam się całkowicie z Natką – większa liczba drużyn na Euro sprawiła, że turniej stał się nudny. Dobrze było zobaczyć nowe ekipy, jak Albania, Węgry, czy Walia, ale jeszcze większym osiągnięciem byłoby gdyby dostały się w formacie z 16 zespołami, podobnie jak dawniej Łotwa. To samo będzie w Afryce. Chciałbym zobaczyć taki Mozambik lub Rwandę, ale nie takim kosztem. Zmiana terminu rozgrywania turnieju na letni to kolejna głupota.

  P.S. Superpuchar Włoch od jakiegoś czasu jest rozgrywany w Chinach, więc i Euro tam może trafić ;)

 9. Mihu napisal(a):

  Jeśli chodzi o transmisje ze Złotego Pucharu Conacacaf to na tvp był zaledwie jeden mecz transmitowany na żywo, zaś wybrane tylko retransmitowane, więc tak czy siak trzeba oglądać w internecie podobnie jak trzeba bylo ogladać PNA.

 

Zamiesc komentarz