Recenzje książki Zabić Haniego

SŁYNNY POLSKI ZAMACHOWIEC, RECENZJA PRZEMYSŁAWA KUCHARCZAKA Z GOŚCIA NIEDZIELNEGO.

Pojawiły się kolejne recenzje “Zabić Haniego. Historia Janusza Walusia“. Oto co o publikacji napisał dziennikarz Gościa Niedzielnego Przemysław Kucharczak, w tekście który pojawił się w ostatnim numerze tygodnika.

Zabić Haniego wciąga tak, że po dotarciu mniej więcej do połowy czyta się ją już jednym tchem. Ja zarwałem przez nią noc. A to dlatego, że Zichlarz, próbując dociec, kto naprawdę stał za zamachem, odsłania kolejne, ukryte warstwy rzeczywistości i coraz wyżej sięgające powiązania. Jeśli Waluś był samodzielnym zamachowcem, to dlaczego o planie dokonania zamachu na Haniego 10 kwietnia 1993 r. wcześniej już wiedziały, jak się zdaje służby specjalne RPA? Czy to one inspirowały Polaka? I kolejne zaskoczenie: pewne wątki związane z zamachem kierują, zamiast do skrajnej prawicy, do… towarzyszy Haniego z partii komunistycznej. Tyle że z wrogiej zabitemu frakcji.

(…) Zaskoczeń przy czytaniu jest sporo, bo rzeczywistość nie zawsze jest taka, jak się zdaje. Zarówno w południowej Afryce, jak i w Polsce“. (Gość Niedzielny, nr 39, 29 września 2013).

O książce można też przeczytać w Gazecie Południowego Mazowsza “Okolica”. Tomasz Plaskota tak pisze o “Zabić Haniego. Historia Janusza Walusia”:

Od zamachu minęło dwadzieścia lat, cały czas pojawiają się pytania, dlaczego zginął C. Hani i czy to na pewno J. Waluś był zamachowcem.  (…) Dlatego trudno się dziwić, że sprawa do dziś okryta jest mgłą tajemnicy, którą próbuje odsłonić Michał Zichlarz. Docieka dlaczego tak się stało? kto za tym stał? komu to służyło?

Dużą wartością książki jest rozmowa autora i korespondencja z Januszem Walusiem, wypowiedzi czołowych dziennikarzy śledczych z RPA czy działaczy polonijnych z RPA. Autor dotarł też do wielu interesujących dokumentów, m.in. przesłuchań J. Walusia i polityka Clive’a Derby-Lewisa, zleceniodawcy zamachu, przed Komisją Prawdy i Pojednania.(Gazeta Południowego Mazowsza Okolica, 26 września 2013 r.).

INNE RECENZJE KSIĄŻKI ZABIĆ HANIEGO

Rzeczpospolita: “Szkoda życia”

Łukasz Warzecha w Fakcie

Salon24.pl o Zabić Haniego

Historia Do Rzeczy: Jak Polak zabił czarnego komunistę

Nasza Polska, wywiad Mateusza Rawicza

Cozadzien.pl: Szlifierz z Radomia, który zabił Haniego

City Press (RPA), The men who killed Hani

Ten wpis zostal opublikowany w poniedziałek, Wrzesień 30th, 2013 o 07:53 i jest napisany pod Afryka. Mozesz sledzic komentarze do tego wpisu poprzez RSS 2.0 kanal. Mozesz rowniez zamiescic komentarz, lub sledzic post ze swojej wlasnej strony.

2 odpowiedzi dla “Recenzje książki Zabić Haniego”

  1. Recenzje książki Zabić Haniego | AfrykaGola.pl napisal(a):

    [...] Więcej recenzji książki tutaj. [...]

  2. Recenzja książki Zabić Haniego | AfrykaGola.pl napisal(a):

    [...] Gość Niedzielny [...]

 

Zamiesc komentarz