Tajemnica Janusza Walusia w tygodniku Nasza Polska

Janusz Waluś chciał uratować RPA przed komunizmem – mówi Michał Zichlarz, autor książki „Zabić Haniego. Historia Janusza Walusia” w rozmowie z Mateuszem Rawiczem. Całość wywiadu Nasza Polska, 23 VII 2013.

10 kwietnia 1993 r. Janusz Waluś zastrzelił Chrisa Haniego, szefa Południowoafrykańskiej Partii Komunistycznej i jej zbrojnego ramienia, Włóczni Narodu oraz jednego z liderów Afrykańskiego Kongresu Narodowego (ANC).  Dlaczego?

- Chciał uratować RPA przed komunizmem. To ideowiec, żył w PRL, wiedział czym jest komunizm. Podkreślał, że coś trzeba było zrobić i zdecydował się działać. Wziął odpowiedzialność na siebie. To, co zrobił wpisywało się w jego wcześniejszą działalność. Przyjechał do RPA na początku lat osiemdziesiątych i szybko związał się z prawicowymi partiami. W połowie lat osiemdziesiątych poznał Clive’a Derby-Lewisa, czołowego polityka Partii Konserwatywnej, która oderwała się od rządzącej Partii Narodowej. Konserwatyści nie zgadzali się na przekazanie władzy „czarnym” i rozmowy z ANC. Waluś był też członkiem Afrykanerskiego Ruchu Oporu (AWB) założonego przez Eugene’a Terr’Blanche, organizacji uchodzącej za rasistowską.

Niektórzy twierdzą, że to nie Waluś strzelał.

- Choćby Barbara Kukulska, szefowa Zjednoczenia Polskiego w RPA, która twierdzi, że Waluś nie pociągał za cyngiel, ale został wrobiony. Podobnie uważa wielu Polaków w RPA.

Udowodniono to?

- Źródła wywiadowcze ANC, badające sprawę niezależnie od służb RPA, ustaliły, że za zamachem stała jeszcze jedna osoba – inny zabójca, a Waluś został wrobiony. Niezależne śledztwo prowadził Scotland Yard i policja niemiecka, ale im nie udało się udowodnić tezy o udziale w zamachu tzw. „trzeciej siły”.

Całość wywiadu w najnowszej Naszej Polsce

Ten wpis zostal opublikowany w czwartek, Lipiec 25th, 2013 o 07:58 i jest napisany pod Afryka. Mozesz sledzic komentarze do tego wpisu poprzez RSS 2.0 kanal. Mozesz rowniez zamiescic komentarz, lub sledzic post ze swojej wlasnej strony.

3 odpowiedzi dla “Tajemnica Janusza Walusia w tygodniku Nasza Polska”

 1. Anitarexy napisal(a):

  Ostanio dużo czytam blogów, stron a także bywam na forum dysusyjnym gazety.pl.
  Twoja strona mnie bardzo zaciekawiła, dodałam sobie ją do ulubionych. Pozdrawiam Anita :)
  Nie gram w darmowe gry online flash na facebooku!

 2. Michal Zichlarz napisal(a):

  Witam, cieszę się, że strona Cię zaciekawiła. Zachęcam do zaglądania na nią i odwiedzin. Pozdrawiam!

 3. Recenzja książki Zabić Haniego | AfrykaGola.pl napisal(a):

  [...] Nasza Polska, wywiad Mateusza Rawicza [...]

 

Zamiesc komentarz